Rugsėjo 4–6 dienomis Sostinės dienose Vilniuje pirmą kartą skaitytojus kvies jungtinis Lietuvos leidėjų asociacijos leidyklų paviljonas „Knygų aikštė“. Tarp parko ir Katedros varpinės, Knygų aikštė 3 dienoms taps literatūrinių susitikimų vieta, mažąja knygų muge. Leidykla „Tyto alba“ kviečia pasiilgusius susitikimų saugiai pasimatyti su mylimais autoriais ir išsirinkti specialiai Sostinės dienoms pasirodžiusių knygų.
Pokalbiai po liepomis
Jau kurį laiką nevyko susitikimai su autoriais, tad, tikim, jų pasiilgo ir skaitytojai, ir patys autoriai. Pirmą kartą apie labai laukiamą būsimą romaną „Remyga“ papasakos Rimantas Kmita. Tikrai retai susitikimus su skaitytojais rengiantis vienas populiariausių šalies istorikų Gediminas Kulikauskas kalbės apie pastaraisiais metais jį užvaldžiusią temą – tankus ir būsimą knygą „Tankų mūšiai Lietuvoje“. Vilnius – įkvėpimo šaltinis ir neišsenkanti tema Ginai Viliūnei, kurios būsimas romanas „Budelio mokinys. Batsiuvio mirtis“ nukels į XVI a. miestą.
Kaip tik į Sostinės dienas atkeliaus poeto, Nacionalinės premijos laureato Antano A. Jonyno rinkinys „Naujieji sonetai“, kur klasikinė forma paradoksaliai dera su ironišku, bet šiltu ir neabejingu žvilgsniu į pasaulį. Dar vieną specialiai Sostinės dienoms pasirodysiančią naujieną – knygą vaikams „Ką padarė šokių salė“ – pristatys vaikų mylima rašytoja Violeta Palčinkaitė. Vaikus susitikti taip pat kvies, ko gero, populiariausias Lietuvos vaikų rašytojas Tomas Dirgėla, kurį kalbins jo knygų gerbėjas Adas Bareikis.
Užsivėręs pasaulis pakoregavo daugelio planus, bet leis pabendrauti su autoriais, kurie vasarą leido Lietuvoje. Rašytoja ir aistringa keliautoja Eglė Aukštakalnytė-Hansen papasakos apie keliones po laukinę gamtą, atradimus ir pastebėjimus, kurie jau greitai suguls į knygą „Laukinė motina Gamta“.
Vasarą Lietuvoje leidžia ir Nacionalinės premijos laureatas Saulius Šaltenis, brandinantis naują romaną ir dirbantis prie filmo scenarijaus, – kuo gyvena klasikas? Detalią programą rasite apačioje.
Ką skaityti rudenį
Pastebėjome, kad sudėtingu karantino metu žmonės dar labiau atrado knygas, jose ieško atsakymų į sudėtingus klausimus ar pabėgimo nuo nelengvos realybės. Tad reaguojame į skaitytojų interesus ir rudenį pasitinkame su įvairiomis naujienomis.
Pasiilgusiems tikros ir sodrios literatūros
Skaitytojų pamėgtų „Lazario moterų“ autorė Marina Stepnova naujausiame romane „Sodas“ (vertė Dalia Saukaitytė) nukelia į XIX a. Rusiją. Ir klestinti Boriatinskių sodyba, ir nuo gėrybių lūžtantis sodas, ir pats kunigaikščių gyvenimas – kaip šventė: amžina, dosni, džiūgaujanti. Tačiau į šį gyvenimą ateina vėlyvas ir niekieno nelaukiamas vaikas. Dukra, kurios gimimas sugriauna idealiai atrodžiusią šeimą ir kuri nuo gimimo yra kitokia. Patriarchalinėje, tradicijų sukaustytoje visuomenėje, kurioje kiekvienas elgiasi ir gyvena taip, kaip diktuoja luomo taisyklės, ji atrodo, lyg būtų atėjusi iš kito laiko. Tai epinis, plačiais mostais nutapytas anuometinės Rusijos paveikslas. Didžiulis Boriatinskių dvaras – tarsi rusiškas pasaulio modelis. O kažkur toli, už dvaro sienų, Simbirske, įsižiebia kibirkštis, iš kurios įsiplieks didysis gaisras. Bręsta sąmokslas prieš carą…
Viltingas žvilgsnis į tamsiausius jausmus
Profesionali psichoterapeutė Genovaitė Bončkutė-Petronienė psichoterapiniame romane „Pakelk mane aukštai“ kalba apie moters psichologinę transformaciją, prasidedančią po išsiskyrimo. Autentiškomis žmonių patirtimis paremtoje knygoje autorė profesionaliai aprašo itin sudėtingas patirtis – užsitęsusį depresyvumą, vidurio amžiaus krizę, didelę vienatvę, kai nėra nė vieno žmogaus, į kurį būtų galima atsiremti, sunkias vaikystės patirtis. Autorei pavyko užčiuopti šiandien daugeliui aktualias problemas, jas įvardyti ir – svarbiausia – pasiūlyti kelią iš pinklaus santykių ar jausenų kamuolio. Šioje knygoje tikriausiai atpažinsite save, o ją perskaitę galbūt pasijusite kitokie – pasikeitę ar nusiteikę keistis į gera.
„Istorijos balsai“: lyderiai atsako už savo žodžius, o šie turi pasekmes
Britų rašytojo, istoriko Simono Sebago Montefiore knygos „Istorijos balsai“ (vertė Aidas Jurašius) tikslas – išaukštinti žodžių galią ir kartu dėl jos įspėti. Knygoje – žymiausių politikų, visuomenės veikėjų, valstybių vadovų, karalių, imperatorių, popiežių ir prezidentų kalbos, vienu ar kitu laikotarpiu stipriai paveikusios istorijos eigą. Kalbos parinktos kontrastingai: dauguma jų skatino demokratinių jėgų įsigalėjimą, klojo bendrakultūrinių humanitarinių vertybių pamatus. Tačiau esama ir visomis prasmėmis „tamsių“ kalbų, kurių padariniai aptemdydavo pasaulio horizontą, šios liūdnus pėdsakus palikusių politinių veikėjų kalbos gali tapti pamokomis ateičiai. Talentingiausi oratoriai, nuo Nerono iki Winstono Churchillio ar Baracko Obamos, nuo Sokrato iki Evos Peron, pribloškia gebėjimu suburti žmones, įkvėpti jiems ryžto, pasitikėjimo, o kai kurie – ir įžiebti jų širdyse blogio liepsną.
„Jeruzalė“ – paminklas amžinajam miestui
Dar viena Simono Sebago Montefiore knyga „Jeruzalė“ (vertė Laimantas Jonušys) sugrįžta skaitytojų pageidavimu. Jeruzalės istorija – arba „miesto biografija“ – tai iš dalies ir mūsų civilizacijos, ir to pasaulio, kuriame iki šiol tebegyvename, istorija. Knygos autorius, pasakodamas Jeruzalės istoriją nuo seniausių laikų iki šių dienų, remdamasis gausybe šaltinių, apžvelgia ir platesnę erdvę – kaip kilo ir žlugo imperijos, kaip kirtosi jų keliai, kaip gimė, plėtojosi ir konfliktavo trys pasaulinio masto tikybos – judaizmas, krikščionybė ir islamas. Šiame pasakojime pateikiama daug dramatiškų asmenybių istorijų – monarchų, karvedžių, maištininkų, religinių lyderių, šventųjų, čia daug kilnių bei tragiškų meilės ir neapykantos sankirtų, daug skirtingų kelių, kuriais gausybė žmonių per amžius siekė patekti į šį nepaprastos traukos miestą.
„Aštuntoji diena“ – nemirtinga klasika
Vieno žymiausių XX a. amerikiečių rašytojo Torntono Vailderio kūryba jau pažįstama Lietuvos skaitytojams – Nacionaliniame Kauno dramos teatre pagal jo pjesę rodytas kultinis spektaklis „Mūsų miestelis“. Romanas „Aštuntoji diena“ (vertė Juozas Subatavičius) – pasakojimas apie susipynusius dviejų amerikiečių šeimų likimus. 1902 metų vasarą mažame angliakasių miestelyje Koultaune Džordonas Baringtonas Ašlis nuteisiamas mirties bausme už žmogžudystę. Gabenamas į nuosprendžio vykdymo vietą, nuteistasis paslaptingomis aplinkybėmis dingsta. Nuskusta galva, surakintas antrankiais ir vilkintis kalinio drabužiais Ašlis nepajudina nė piršto – jį išgelbsti šeši vyrai. Kas buvo tie drąsuoliai, rizikavę savo gyvybėmis gelbėjant Džoną Ašlį? Ši iš pažiūros nesvarbi byla nedideliame pietinio Ilinojaus mieste tampa jaudinančiu, filosofinių ir religinių apmąstymų kupinu pasakojimu apie skirtingų žmonių likimus.
Moters brandos kelias
Debutavusi romanu „Bitlas, Ana Orka ir aš“ Asta Jolanta Miškinytė pristato antrąjį romaną „Kasios K. asmeninis gyvenimas“, kuriame – moters brendimo istorija, papasakota aistringai, atvirai ir su atjauta. Kasia K. plaukia pasroviui ir sutinka būti šalia vyro taip, kaip jis nori ar tikisi, nesipriešindama, nes leidžiasi vedama protu nesuvokto bundančio seksualumo, nekreipdama dėmesio į savo pačios poreikius. Bet palengva Kasia K. įgyja tam tikro tvirtumo, kuris leidžia pasipriešinti. Suaugti. Ir tuomet aplinkiniai liaujasi ja manipuliavę. Iš pirmo žvilgsnio paprastos moters gyvenimas – kaip kalnų kelias: staigūs posūkiai, jokių kelio ženklų, o troškimai meilės ir prasmingesnio gyvenimo verčia didinti greitį.
„Skambanti ABC“ – interaktyvi knyga vaikams
Kviečiame vaikus atrasti žodžių pasaulį su interaktyvia knyga „Skambanti ABC“. Trys autoriai – poetas Antanas A. Jonynas, dainininkė ir kompozitorė Sigutė Trimakaitė ir dailininkė Lina Eitmantytė-Valužienė – susibūrė drauge, kad pakviestų mažuosius žengti į „Skambančios ABC“ pasaulį, užrašytą eilėmis, piešiniais ir natomis. Vartydami šios knygos puslapius mažieji panirs į eilėraščiais piešiamą pasaulį, kuriame gandras skambina gitara, meškis ima mandoliną, triušis tikrina trimitą, o vilkas, valtorna išliūliavęs lopšinę, viršelyje nusičiumpa violončelę. O vaikai? Jie šią ypatingą abėcėlę išmoks ne tik perskaityti, bet ir suskaičiuoti, parašyti, išgirsti, padainuoti, pagroti. O parsisiuntus nemokamą programėlę „Skambanti ABC“ raides bus galima ir išgirsti.
„Tyto alba“ renginių programa
PENKTADIENIS:
17:30 Knyga, kuri nėra „Pietinia kronikas“. Naujo Rimanto Kmitos romano „Remyga“ pristatymas. Moderuoja Jurgita Ludavičienė.
ŠEŠTADIENIS:
11:00 Violetos Palčinskaitės eilėraščių knygos „Ką padarė šokių salė“ ir kt. pristatymas. Moderuoja Lolita Varanavičienė.
12:30 Susitikimas su Lietuvos vaikų literatūros žvaigžde Tomu Dirgėla. Moderuoja Adas Bareikis.
15:30 „Mamahuhu“ ir „Mama Afrika“ autorė Eglė Aukštakalnytė-Hansen sugrįžta! Moderuoja Lolita Varanavičienė.
16:30 Kuo gyvena klasikas Saulius Šaltenis? Moderuoja Lolita Varanavičienė
17:30 Antano A. Jonyno „Naujieji sonetai“ – klasiko sugrįžimas. Moderuoja Lolita Varanavičienė
SEKMADIENIS:
15:00 Gediminas Kulikauskas apie „Lietuvio kodą“ ir tankus. Moderuoja Jurgita Ludavičienė.
16:00 Vilniaus istorija kaip neišsenkantis įkvėpimo šaltinis. Susitikimas su Gina Viliūne. Moderuoja Lolita Varanavičienė.
Susiję straipsniai