Pavasarį vaikų imunitetams būna didžiausia duobė. Iki vasaros dar marios laiko, o per pamokas sunku susikaupti, kimba virusai ir nuolatos norisi miego. Kaip pastiprinti vaiką? Tėvai, raitokimės rankoves ir padėkime vaikui.
Kodėl imunitetas nusėdo
Pavasarį vaikas valgo tą patį maistą, kaip ir rudenį, bet gauna daug mažiau vitaminų, nes ilgai laikomose daržovėse jų vis mažėja, tad pernykštis derlius jau yra „nusilpęs“, – likusi daugiau ląsteliena.
Žiemą ir pavasarį vaikas nebūna saulėje, dėl to organizme pradeda trūkti vitamino D, jei papildomai jo neduodame.
Ilgo mokslo metai išvargina vaiką, vaizdžiai tariant – kuo arčiau vasara, tuo labiau išsikrauna baterijos.
Kaip pastiprinti vaiką
Pirma. Mažiau tuščių angliavandenių. Kad mažiau kibtų virusai, reikėtų sumažinti tuščių angliavandenių, nes jie yra virusų ir bakterijų maistas. Saldumynai ir patiekalai iš baltų miltų rūgština organizmą. Duokite vaikui vaisių, daržovių, mėsos, kruopų, baltymų, pieno produktų. Puiku, jeigu vaikas mėgsta morkas, obuolius, raugintus kopūstus, valgo rūgpienį ir kefyrą.
Trečia. Laimės hormonai. Sukurkite vaikui saugią ir palaikančią emocinę aplinką, laimės hormonai daro stebuklus.
Ketvirta. Subalansuotas fizinis krūvis. Suderinkite vaiko fizinį krūvį, nes dabar jaučiami dvigubi standartai: dalis vaikų sportuoja beveik kiekvieną dieną (kurie lanko profesionalius sporto būrelius), dalis tiesiog guli ant sofų. Abu kraštutinumai imunitetui kenkia. Per dieną nors 30 minučių vaikas turi aktyviai judėti, pageidautina, kol suprakaituoja.
Penkta. Miegas. Stenkitės, kad vaikas pakankamai miegotų, – atsigultų laiku, neišsimuštų iš miego ritmo savaitgaliais. Miegas vaiką gydo, augina ir net daro protingesnį.
Šešta. Vanduo. Išmokykite vaiką gerti pakankamai vandens.
Septinta. Kambario oras. Reguliariai vėdinkite namus, siekite, kad kambarių oras būtų sveikas, – ne per sausas, ne per drėgnas, be pelėsių, dulkių erkių. Mes labai daug laiko praleidžiame namuose, ir kartais ta viena kita valanda lauke nekompensuoja žalos imunitetui, kokią vaikas patiria būdamas namie.
Aštunta. Laukas. Žiemą ir ankstyvą pavasarį vaikai mažai laiko praleidžia lauke, o medžiagų apykaitos procesai geriausiai vyksta būtent gryname ore, nes ten daugiau deguonies.
Devinta. Malonus grūdinimas. Grūdinkite vaiką, tačiau ramiai, linksmai, saugiai. Ledų porcija, pabraidymas po balas, sniego mūšis žiemą – idealūs grūdinimo elementai.
Dešimta. Papildai. Visiems vaikams pavasarį pritrūksta vitaminų ir mikroelementų. Jeigu konkretaus mikroelemento (pavyzdžiui, geležies) trūkumas nustatytas atlikus kraujo tyrimus, gydymą skirs vaiko gydytojas. Jeigu kraujo tyrimo neatlikote, bet norite saugiai vaikui padėti, geriausias variantas – specialiai vaikams subalansuoti maisto papildai. Pasigilinkite į sudėtį.
Ko turėtų būti vaikui skirtuose papilduose?
Vitaminas D. Kadangi žiemą vaikai negauna saulės, jiems labai greitai pritrūksta vitamino D. Šio vitamino trūkumas kerta per imunitetą, atidaro vartus sukėlėjams. Mamos klausia, ar pakaks vitamino D, jei saulėtą dieną vaikutis pabus lauke? Tikrai ne, nes atviras tik vaiko veidelis, o ir tas priteptas apsauginėmis priemonėmis.
Cholinas ar kitas smegenų maistas. Nors visos maistinės medžiagos yra svarbios smegenų augimui ir funkcionavimui, kai kurios vaidina didesnį vaidmenį. Amerikos pediatrijos akademijos mitybos komitetas rekomenduoja tam tikras maistines medžiagas sveikam vaikų smegenų vystymuisi: cholinas, folio rūgštis, jodas, geležis, omegos, vitaminai A, D, B6 ir B12, cinkas.
Pastiprinimas kaulams. Kalcis ir cinkas padeda formuotis skeletui ir atsinaujinti ląstelėms, todėl ypač svarbus augimo ir brendimo laiku.
Emocinei būsenai. Kaip vienus iš svarbiausių elementų, turinčių įtakos nervų sistemai ir psichologinei funkcijai galima paminėti: biotiną, foliatus, niaciną, tiaminą, vitaminus B6, B12 – kitaip tariant, B grupės vitaminus, bei vitaminą C.
Susiję straipsniai