Elektrinės drabužių džiovinimo mašinos niekada neišstums senojo gerojo džiovinimo ant virvės, radiatoriaus ar sulankstomos džiovyklos.
Nieko nėra labiau primenančio namus, nei besiplaikstantys vasaros vėjyje skalbiniai.
Rimtas reikalas
Drabužių džiovinimo, kaip atskiro buities darbo, per daug nesureikšminame, o be reikalo. Drabužis gali būti puikiai išskalbtas, tačiau jei jis bus prastai išdžiovintas, dvelksite anaiptol ne gaiva. Ne taip padžiautas, blogai prisegtas, jis gali pakeisti formą ar tapti paženklintu amžina „virvės“ juosta per krūtinę.
Labiau pasigilinus, džiovinimas atrodo visai rimtas reikalas, o drabužių džiovykla – vertas išmanymo ir investicijų buities reikmuo.
Kur džiovinsite drabužius?
Apžiūrint būstą, kuriame ketinate gyventi, svarbu apgalvoti, o kur gi džiovinsite drabužius? Jei yra balkonas ar terasa, – rūpestis atkrenta. Jei yra savas kiemas, – juo labiau. Tačiau dauguma jaunų šeimų (kuriose džiovinamų skalbinių kiekiai yra didžiausi) gyvena butuose, kur iš anksto numatyti vietą džiovyklai tiesiog būtina. Tai turėtų būti ne „mažiausiai matoma“ vieta, o erdvi gerai ventiliuojama namų zona, kad džiovykla nesiliestų su baldais, o aplink liktų pakankamai erdvės. Net jeigu namai labai maži, džiovinimo rebusą jūs išspręsite, nes apie tai pagalvojo džiovyklų gamintojai ir sukūrė įvairovę „nykštukams ir milžinams“.
PERKAME DŽIOVYKLĄ
Džiovyklos skirstomos pagal funkcionalumą ir dydį, o labiausiai suprantamas skirstymas – lauko ir namų džiovyklos.
Džiovinimas namuose (kambaryje, balkone, terasoje)
Tam skirtos sulankstomos mobiliosios džiovyklos. Jų yra įvairių, todėl prieš perkant reikėtų apgalvoti, kiek vietos skirta džiovyklos zonai, kokius skalbinius dažniausiai džiovinate.
Populiariausios – išskleidžiamos į plotį džiovyklos, su vadinamaisiais „sparnais“. Yra ir ištempiamų/sustumiamų džiovyklų.
Džiovyklų yra skirtingų aukščių, tad jeigu esate aukštaūgių šeima ar dažnai skalbiate patalynę bei ilgus vonios rankšluosčius, jums labiau tiks paaukštinta džiovykla. Jeigu taupote erdvę, jums verta rinktis išskleidžiamą į aukštį džiovyklą, vadinamąjį „bokštą“, arba skėtinę džiovyklą, kuri yra sumažinta lauko džiovyklos versija. Jeigu erdvės itin mažai, tinkamiausia – kabinama džiovykla (ją galima pakabinti ant radiatorių, lubų, sienų). Vienintelė džiovinimui vieta – vonia? Tuomet irgi yra variantas – pastatoma ant vonios krašto džiovykla.
Pagalvokite ir apie džiovinimo poreikį – ar skalbiate dažnai ir po mažai? O gal retai, bet per dieną išskalbiate kelis skalbimus? Pagal tai apgalvokite, kelių ir kokio ilgio džiovyklos virvelių reikės.
Namų džiovyklos
Klasikinė džiovykla „su sparneliais“ – „Leifheit Pegasus180“
Aukštesnė džiovykla, ant kurios patogu džiauti patalynę, – „Leifheit Pegasus Max“
Prailginama džiovykla – „Leifheit Classic Extend 230“
Į viršų išsiskleidžianti džiovykla-bokštas – „Leifheit Pegasus Tower“
Skėtinė džiovykla namams, balkonui ar išvykoms (lauko džiovyklos principas, tik sumažintas) – „Leifheit Linopop“
Kabinama ant radiatorių, lubų, sienų džiovykla
Pastatoma ant vonios krašto džiovykla
Kabinama ant sienos lauke ar vonioje, skalbykloje džiovykla
Džiovinimas lauke
Skalbinių džiovinimas lauko sąlygomis turi daug privalumų: galima sukabinti daug skalbinių – iki 6 skalbimo mašinų ciklų, skalbiniai greitai išdžiūsta, būna gaivūs ir kvapnūs. Galima palikti skalbinius lauke, nepaisant oro sąlygų, nes yra džiovyklų su papildoma apsauga nuo lietaus/saulės.
Džiovinimą lauke, ypač saulėtoje vietoje, rekomenduoja ir PSO, kaip koronaviruso prevenciją. Teigiama, kad išskalbus drabužius ir patalynę 60–90ºC temperatūroje, o skalbinius išdžiovinus saulėje, virusas tikrai žūsta.
Džiovinimui lauke skirtos didesnių gabaritų džiovyklos, jos irgi gali būti išskleidžiamos į plotį ar aukštį, labai populiarios – skėtinės. Lauko džiovyklos suskleistos neužima daug vietos. Jos mobilios ir lengvos, nesunku perkelti iš vienos vietos į kitą, nesudėtinga tvirtinti. Be to, kokybiška džiovykla, nors ir nesunki, išlaiko stabilumą – jos nenupūs vėjas.
Lauko džiovyklos:
Išskleidžiama džiovykla su papildomais priedais: itin lengvai išskleidžiama ir suskleidžiama, džiovinimo virvės suvažiuoja į džiovyklos rėmą – „Leifheit Linomatic“
Džiovykla su papildomu stogeliu-apsauga nuo saulės, medžių lapų, žiedų, nedidelio lietaus, jei lyja be smarkaus vėjo – „Leifheit Linp Protect“
Džiovinimo atributai
Apie juos irgi reikėtų pagalvoti. Ar žinojote, kad jau sukurti skalbinių segtukai, pagaminti iš itin lengvo plastiko ir nepaliekantys įspaudų drabužiuose? Kad vis labiau populiarėja drabužių tinkleliai mezginiams džiovinti? O kur dar maišeliai skalbinių priedams tvarkingai sudėti, pakabos, lauko džiovyklų apsauginiai maišai. Yra specialūs priedai prie džiovyklų skirti nedideliems drabužiams, pavyzdžiui, kojinėms. Tuomet smulkių skalbinių net nereikia perlenkti, jie neužima džiovykloje vietos.
Visi šie džiovinimo priedai sukurti, kad skalbiniai džiūtų greičiau, kokybiškiau, tarnautų ilgiau, o svarbiausia – kad jūsų nuotaika būtų gera.
Keletas atributų:
Segtukai, nepaliekantys įspaudų
Maišas segtukams
Apsauginis lyginimo audeklas
Rūbų tinklelis „įnoringiems“ drabužiams padžiauti
Pakabos
Apsauginis maišas nuo lietaus ar saulės lauko džiovyklai
Geri patarimai apie džiovinimą
Pasitaiko, kad namuose skalbiniai neišdžiūsta taip greitai, kaip norėtųsi. Dėl to kalta kambario temperatūra ir oro drėgnumas.
Džiovinant išskalbtus drabužius bute, patalpos drėgmė padidėja iki 30 proc. Tai sukuria idealią mitybos terpę įvairioms bakterijoms ir grybeliams. Todėl ekspertai primygtinai ragina žmones skalbinius džiovinti gerai vėdinamose patalpose arba lauke. Manoma, kad vienoje partijoje šlapių drabužių, ištrauktų iš skalbyklės, yra apie 1–2 litrus vandens, kuris vėliau išgaruoja kambaryje. Tad jei džiovinate skalbinius patalpoje, derėtų dažnai vėdinti – ir ne šiaip praversti mikroventiliacijos angą, bet plačiai atidaryti langą. Ventiliatoriai virtuvėje ir vonios kambariuose irgi padės išspręsti drėgmės problemą.
Labiausiai džiovinimui netinka svetainė ir miegamasis.
Sulankstomas džiovyklas namuose reikėtų statyti tokioje vietoje, kur geriausia oro cirkuliacija, pavyzdžiui, prie lango.
Džiaustyti skalbinius reikia iškart, kai jie išskalbiami. Kuo ilgiau šlapi skalbiniai gulės skalbyklėje, tuo daugiau nemalonaus kvapo sugers, ir jis gali neišsivadėti net po to, kai skalbiniai išdžius.
Ant pakabų sukabinti drabužiai išdžiūsta greičiau nei perlenkti pusiau ant virvės. Be to, tokiu būdu džiovinant nelieka lenkimo ar susiraukšlėjimo žymių.
Kad nesitrauktų, dirbtinio šilko sijonus ir sukneles džiovinkite prikabinę spaustukus prie apatinio krašto.
Kad nesitemptų, išskalbtus vyriškus marškinius ir moteriškas palaidinukes džiaukite apačia aukštyn, apatinius drabužius spaustukais tvirtinkite už petnešėlių.
Lovos skalbinius, staltieses, rankšluosčius, nosines tvirtinkite prie virvutės už kraštų – taip padžiauti jie nesitemps, greičiau džius ir bus lengviau laidyti.
Standintų skalbinių negalima džiovinti šaltyje, nes žemoje temperatūroje krakmolas netenka savo savybių, ir skalbiniai pasidaro lipnūs.
Negalima ilgai džiovinti skalbinių vėjyje, nes audinys pasidaro trapus, silpnėja jo pluoštas.
Jeigu skalbsite vakare, o prieš miegą padžiausite skalbinius, tikėtina, kad ryte jau rasite sausus.
Nepamirškite nurinkti išdžiūvusių skalbinių. Jiems nereikia kaboti ant džiovyklos keleto dienų ir toliau kaupti dulkes (patalpoje) ar žiedadukles (lauke).
Patarimai įnoringiems audiniams
Mezginių negalima džiovinti ant virvutės – jie gali susitraukti, prarasti formą, nutįsti. Mezginius ir kitus „jautrius“ drabužius patariama džiovinti sudėtus į specialius džiovinimo maišelius (mūsų močiutės megztinius džiovindavo suvyniojusios į rankšluostį).
Plonus nėriniuotus audinius džiovinkite ne prisegdami segtukais, o pririšdami siūlu. Dar geriau tokius audinius džiovinti padėjus ant rankšluosčio.
Vilnonius ir šilkinius gaminius suvyniokite į sausą medvilninį audinį, pavyzdžiui, paklodę, lengvai nuspauskite, kad sugertų kuo daugiau drėgmės. O po to padėkite ant horizontalaus paviršiaus.
Viskozės gaminių nedžiovinkite tiesioginiuose saulės spinduliuose – jie gali prarasti spalvą.
Megztus šalikus ir skaras reikia džiovinti padėjus ant tiesaus paviršiaus, pvz., stalo, prieš tai užtiesus ant jo kokį nors minkštą audinį.
Viskas, ko reikia džiovinimui www.gerduva.lt
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai