Ketvirtasis mėnuo pareikalaus iš tėvų kantrybės, nes vaikutis vis geriau įvertina stačiojo žmogaus (homo erectus) gyvenimo privalumus. Jo stuburiukas ir raumenys per silpni sėdėti, o juo labiau – stovėti, tačiau noras būti ne gulimoje padėtyje – begalinis. Situaciją gali šiek tiek palengvinti specialios kėdutės-gultukai, bet labiausiai tokio amžiaus kūdikiui patinka būti ant suaugusiojo rankų ir iš vertikalios padėties stebėti pasaulį.
Ketvirtojo mėnesio laimėjimai
Paguldytas ant pilvo kartais „plaukia“. Paguldytas ant pilvo kūdikis jaučiasi tvirtai ir stabiliai. Jis stipriai remiasi dilbiais į pagrindą, o galvą pakelia 90º kampu. Taip paguldytas mažylis gali išbūti kelias minutes, dairytis. Kai kurie 4 mėnesių kūdikiai jau nebenori statiškai gulėti pakėlę galvą. Jie judina rankas ir kojas, tiesia krūtinės ląstą ir supasi ant pilvo. Tokie judesiai labai panašūs į plaukiko. Jei gulintis ant pilvo 16 savaičių kūdikis dar negali ilgiau išlaikyti pakėlęs galvos, pasitarkite su gydytoju.
Kai kurie gali pradėti verstis ant šono bei nuo pilvo ant nugaros.
Lėtai sodinamas kelia galvą. Lėtai tempiamas už rankų, kūdikis sėdasi dirbdamas nugaros ir sprando raumenukais. Galva neatsilieka nuo stuburo, kyla kartu. Taip sodinamas mažylis būna labai susikaupęs, stengiasi. Stebėkite vaikutį, kai jo nugara pakelta 45º kampu: galva turi būti lygiagrečiai su nugara, o kojos lengvai sulenktos.
Lenkiamas į šoną išlaiko galvą tiesiai. Kai kurie 4 mėnesių kūdikiai (bet ne visi) jau gali atlikti ir šį triuką. Pasodintą kūdikį laikykite už liemens ir atsargiai lenkite į šoną. Nors liemuo pasvyra į dešinę ar kairę, vaikutis galvą išlaiko tiesiai. Jei kūdikis tingus, darydamos šį bandymą jį kalbinkite.
Pastatytas trumpam kojas ištiesia. Paprastai tokio amžiaus kūdikiai pastatyti nesiremia kojomis, o sulenkia jas per kelius. Tačiau retkarčiais kūdikis kojas gali trumpam ištiesti per kelio ir čiurnos sąnarius. Klubų sąnariai vis tiek lieka sulenkti. Šioje „vaikščiojimo“ stadijoje kūdikiai labai skiriasi: vieni 4 mėnesių jau aktyviai remiasi kojytėmis, o kitiems tas laikas ateis tik po mėnesio.
Žaidžia plaštakomis ir pėdomis. Kūdikis jau nebėra toks naivus, kaip anksčiau. Jis pats gali prasimanyti veiklos. Vienas iš naujų žaislų – nuosavos rankos. Kūdikis pakelia rankutes prie veido, apžiūrinėja, kartais jas sąmoningai suliečia. O svarbiausia – gali rankas „nunešti“ prie burnos ir paragauti. Šiuo metu vaikui pirmą kartą pavyksta pirštais pasiekti juosmenį. 4 mėnesių kūdikio plaštakos dažniausiai būna pusiau atgniaužtos. Gulėdamas ant nugaros, kūdikis pakelia kojas, suranda savo pėdas ir gali žaisti jomis.
Kiša žaislą į burną. Rankų judesį burnos link vaikutis atlieka vis dažniau ir tiksliau. Kūdikis į burną pradeda kišti ne tik pirštus ir kumščius, bet ir daiktus. Kišimas burnon – tai ne atsitiktinis judesys (naujagimis kumštį į burną pataiko atsitiktinai). Mažylis jau puikiai suvokia, ką daro, o daiktų kelionė į burną yra tikslinė ir gerai apskaičiuota.
Stebi žaislą savo rankoje. Šiuo metu kūdikis labai susidomėjęs stebi šalia esančius daiktus, virš lovytės pakabintus barškučius. Jis supranta, kad juos galima paimti, sugriebti, todėl prisitraukia prie savęs. pagriebęs visu delnu. Jei jam į rankutę įdėsite žaisliuką, kūdikis jį tvirtai suspaus ir makaluodamas sau prieš akis susidomėjęs stebės. Jeigu rodysite 2 daiktus, kūdikio žvilgsnis keliaus nuo vieno prie kito – mažylis rinksis. Džiaugiasi išmokęs kažką nauja ir mielai kartoja daug kartų (tobulinasi).
Juokiasi balsu. Kūdikis puikiausiai supranta, kai jį šnekina, juokina. Kas savaitę jis šypsosi vis daugiau, kol ketvirto mėnesio pabaigoje nusikvatoja balsu. Jo džiaugsmui nėra ribų, juokiasi ne tik veidukas, bet ir rankos, kojos, iš laimės spurda visas kūnas. Mėgaukitės šiuo fantastiniu laikotarpiu. Tik pirmaisiais metais vaikutis juokiasi taip patikliai ir nuoširdžiai. Kasmet jis darysis vis santūresnis ir vis rečiau girdėsite jo kvatojimą. Jei iki 16 savaitės kūdikis Jums dar nenusišypsojo, pasitarkite su gydytoju.
Mažylis domisi televizoriumi. Jau sugeba numatyti būsimą įvykį – maitinimą, ėjimą į lauką, maudymą. Skirtingas būsenas išreiškia skirtingu riksmu, verksmu, čiauškėjimu, spygavimu.
Krykštauja ir pučia. Kūdikis neklysdamas pasuka galvą į tą pusę, iš kurios sklinda garsas. Žodynas tampa vis platesnis. Mieliausias mamos ir tėčio ausiai yra krykštavimas. Tai trumpi, staigiai išsprūdę balsiai. Kūdikio balsas lūžinėja per kelias oktavas, kartais džiugiai spygteli ar net šūkteli.
Mamos sako, kad toks krykštavimas primena delfinų kalbą. Ketvirto mėnesio pabaigoje pasigirsta ir keli pučiamieji priebalsiai. Vaikas pučia orą pro sučiauptas lūpas ir pasigirsta kažkas panašaus į „f“, „v“, „z“ ar angliškąjį „th“. Kai kurie kūdikiai jau abiem lūpom išstena priebalsius ,,m“ ir ,,b“.
Pradėję eksperimentuoti su priebalsiais, kūdikiai atranda vieną ar du iš karto ir vis kartoja tą patį skiemenį, pvz., ba, ga, da, te, ma. Kitą savaitę jie gali vartoti kitą kombinaciją, tarsi užmiršdami pirmąją. Taip nėra, jie paprastai nesugeba sutelkti dėmesio ir tuo pačiu metu mokosi tik vieno dalyko.
Gugavimas tęsiasi nuo 3 iki 15 minučių. Jau galima pradėti žaisti žaidimukus su kūdikio delniukais (pavyzdžiui, „Katu katu katutes“ arba „Virė virė košę“.
Darosi vis gudresnis. Įdomiausia 4 mėnesių kūdikio veikla – bendravimas su žmonėmis. Jis nori būti nešiojamas, kalbinamas. Skleidžia garsus kviesdamas bendrauti – kosėja, pliaukši liežuviu. Ryškėja simpatijos ir antipatijos, kūdikis išskiria žmones, kurie jam labiau patinka. Skiria žmonių veidus. Pažįsta mamą ir kitus dažnai matomus artimuosius, o svetimus priima nepatikliai. Domisi savo atvaizdu veidrodyje, šypsosi sau.
Vaikutis žiūri įsistebeilijęs į vietą, nuo kurios nukrito daiktas. Atsimena tai, kas įvyko prieš 5–7 sekundes. Suvokia atsidūręs svetimoje aplinkoje, gali sunerimti, išsigąsti. Vienus daiktus ar žaislus mėgsta labiau nei kitus. Rodo ne tik pasitenkinimą, bet ir priešiškumą, susijaudinimą (sunkiau ir dažniau kvėpuoja). Išalkęs gali palaukti maitinimo neverkdamas. Atpažįsta krūtį, šaukštelį, buteliuką. Pasiruošdamas valgyti sudeda lūpas, apkabina krūtį.
Ketvirtojo mėnesio fiziologija
Ketvirtąjį mėnesį kūdikio augimo tempai pradeda lėtėti. Vidutiniškai šį mėnesį kūdikis priauga apie 700 g svorio, pailgėja 2,5 cm.
Kūdikis valgo 5–6 kartus per parą. Paros maisto norma – vidutiniškai tiek, kiek gausime kūdikio svorį padalinę iš 6. Jei 4 mėnesių kūdikis sveria apie 6 kg, jis per parą turi suvalgyti apie 1 000 g maisto.
Kūdikis naktį miega apie 11 valandų (prabusdamas pavalgyti), o dieną – 2 arba 3 kartus po 1,5–2 valandas. Ilgėja būdravimo laikas, tarp miego vaikutis energingesnis, nori bendrauti, žaisti.
Ketvirtą mėnesį kūdikis valgo tik mamos pieną arba adaptuotą mišinį. Jokio kito maisto kūdikiui nereikia duoti.
Kartais jau ketvirtą mėnesį gali prasikalti pirmieji dantukai.
4 mėn. vaikutis antrą kartą paskiepijamas kokliušo, difterijos, stabligės, B tipo Haemophilus influence ir poliomielito vakcina. Kūdikiai skiepijami nuo visų 5 ligų iškart penkiavalente vakcina, todėl pakanka vieno dūrio į šlaunytę.
Pasakykite gydytojui, jei 4 mėnesio pabaigoje:
- Paguldytas ant pilvuko kūdikis nesiremia dilbiais, nepakelia krūtinės išlaikydamas galvą ir kraipydamas ją į šonus.
- Kūdikio galva atsilenkia atgal, kai iš gulimos padėties mažylis pakeliamas į vertikalią padėtį.
- Laikomas už pažastų vertikalioje padėtyje kūdikis nesiremia kojų pirštų galais.
- Nereiškia džiaugsmo, kai su juo žaidžiama.
„Mamos žurnalas“
Mano vaikui 3 menesiai ir jis jau viska daro ka turi daryti 4 menesiu vaikas.