Šis sąrašas padės jums pasiruošti gimdyvės krepšelį ir jaustis užtikrintai vieną iš svarbiausių savo gyvenimo dienų! Žinoma, sąrašas yra rekomendacinis, todėl galite laisvai pertvarkyti ir pritaikyti jį savo poreikiams.
Gerda Danylaitė, nėščiųjų ir gimdyvių korekcinio treniravimo specialistė www.mastermama.lt
Keletas rekomendacijų, kaip geriau suprasti ir naudoti sąrašą:
- Su visu sąrašu susipažinkite iš anksčiau, geriausia, likus bent 5–6 savaitėms iki gimdymo termino.
- Jei kyla klausimų dėl būtinųjų reikmenų, paskambinkite į ligoninę, kurioje gimdysite, ir pasiteiraukite būtent šių namų taisyklių bei rekomendacijų.
- Visus reikalingus daiktus geriausia laikyti vienoje, greitai ir patogiai pasiekiamoje namų vietoje. Puikus būdas – kelioninis lagaminas.
- Jei į ligoninę ar gimdymo namus važiuosite automobiliu, tai gali būti puiki vieta laikyti gimdymui reikalingus daiktus (kad ir visą lagaminą!).
Sąrašas padalintas į keturias dalis, kurios padės sklandžiai atrinkti reikalingiausius daiktus.
Į PRIĖMIMO SKYRIŲ
Į GIMDYKLĄ
Į PALATĄ
Į NAMUS
Į PRIĖMIMO SKYRIŲ
Priėmimo skyriuje jus pasitiks darbuotoja (-as) ir paprašys užpildyti dokumentus. Kitas žingsnis – gydytojo apžiūra ir įvertinimas. Po to būsite palydėta į gimdyklą. Šiuo etapu jums užteks daiktų iš 1 ir 2 sąrašo dalių („Į priėmimo skyrių“ ir „Į gimdyklą“).
Kitus daiktus kol kas galite palikti automobilyje arba paprašyti atnešti pagalbininko, su kuriuo būsite gimdyme (vyro, mamos, dulos ar kt.).
Dokumentai:
Asmens tapatybę įrodantis dokumentas – pasas ar tapatybės kortelė.
Nėščiosios kortelė (forma F113/a, į kurią nėštumą prižiūrintys gydytojai ir specialistai viso nėštumo eigoje rašė svarbią informaciją: apsilankymų skaičių, visus tyrimų duomenis, atliktas diagnostines ir gydomąsias procedūras, rizikos veiksnius, rizikos laipsnį ir kt.).
Tyrimų rezultatai, gydytojų rekomendacijos (kurie gali būti neįtraukti į kortelę ar turi papildomą aiškinimą).
Gimdymo planas – tai laisvos formos pageidavimų rinkinys. Pavyzdžiui, norite kuo natūralesnio gimdymo be papildomų skatinimų, kol bus nekenksminga vaisiaus ir mamos sveikatai, arba pageidaujate, kad virkštelę nukirptų, tik baigus jai pulsuoti. Šį planą įteikite gydytojai arba akušerei kartu su nėščiosios kortele. Priminkite ir pasitikrinkite su gydytoja, ar pavyks įgyvendinti jūsų pageidavimus.
Atsispausdinkite kvėpavimo pratimų atmintinę!
Asmeniniai reikmenys:
Telefonas + kroviklis.
Piniginė (turėkite ir grynųjų pinigų).
Vanduo (bent 2 litrai).
Jeigu turite akinius, – akinių dėklas, servetėlė stiklams valyti, lęšiai, tirpalas.
Įprastai vartojami vaistai (nepamirškite įspėti gydytojos ir akušerės dėl vartojamų vaistų ar alergijų).
Drabužiai persirengti gimdykloje:
Gimdymo marškiniai (patogiausia būtų laisvi ir lengvi, pvz., naktiniai ar pižamos viršutinė dalis, įprasti marškiniai, su prisegama iškirpte arba susegami, kad būtų galima atlaisvinti ir paguldyti naujagimį ant krūtinės iš karto po gimimo bei vėliau žindyti). Pasitikrinkite, ar jūsų gimdymo namuose marškinius duoda, ar reikia turėti savo. Taip pat turėkite omenyje, kad po gimdymo susitepusius marškinius greičiausiai reikės išmesti.
Chalatas (patogu juo prisidengti, nes gimdymo marškiniai yra trumpi, dažniausiai atvira krūtine, ploni).
Šlepetės (svarbu, kad būtų nuplaunamos). Jos tiks į dušą, taip pat bus reikalingos ir po gimdymo.
Kojinės (plonesnės ir šiltesnės).
Liemenėlė (jei tik jums su liemenėle patogiau). Žinokite, kad „oda prie odos“ kontaktui liemenėlė trukdys, todėl geriau ją nusiimti.
Įklotai (įprasti, higieniniai). Patogu turėti, jei teka vaisiaus vandenys, gausios išskyros, pasišalina gleivių kamštis. Ypač, jei sąrėmių metu judėsite.
Maišelis, skirtas susidėti lauko avalynei, rūbams ir kt.
Kelnaitės (patogios, prigludusios). Tinka jūsų tą dieną dėvimos arba tai gali būti vienkartinės tinklinės, kurias susitepusias galima tiesiog išmesti.
Į GIMDYKLĄ
Gimdyvei:
Negazuotas vanduo gertuvėje ar buteliuke, kuris būtų patogiai atidaromas (net gulint), puikus variantas – gertuvė su šiaudeliu.
Sauskelnės-kelnaitės, 2 vnt., jos naudojamos vietoje higieninių paketų pirmosiomis valandomis po gimdymo, kol kraujavimas itin gausus.
Teikiantis energijos užkandis. Atitinkamai pagal skonį ir pageidavimą, tai gali būti vaisių batonėliai, datulės ir pan. Netinka maistas, kuris gali kietinti vidurius ar stabdyti skrandžio veiklą.
Papildomi daiktai, padedantys kurti jaukumą: muzikos įrašai, kvapai, kamuoliukas ar volas masažui, skara ir pan.
Vienkartiniai rankšluostukai ir popierinės servetėlės.
Rankšluostis (bent vienas dušui, vienas mažesnis kompresams dėti ant galvos, atvėsinimui).
Balzamas ar vazelinas lūpoms.
Gumelė, juosta plaukams.
Vienkartiniai paklotai, 2–3 vnt. (tiesiami ant lovos, 60–90 cm dydžio, ligoninė dažniausiai parūpina įvairių audinių paklotais, bet rekomenduoju įsidėti ir savo).
Palydovui:
Švarūs ir patogūs drabužiai (gimdymas gali užsitęsti, tad laisvalaikio rūbai tinkami labiau nei džinsai ar marškiniai).
Vienkartiniai antbačiai ar šlepetės.
Iš anksto pasidomėkite: kur tiksliai yra priėmimo skyrius (įsiveskite ir telefono numerį), kur artimiausia vaistinė ir bankomatas. Kaip galite padėti gimdyvei atsipalaiduoti, būti gimdyme pagalba, o ne trukdis.
Asmeniniai daiktai, telefonas, telefono kroviklis ir pan.
Maistas ir vanduo (taip pat lengvi užkandžiai, kuriuos galima patogiai suvalgyti ir kurie neskleistų stiprių kvapų).
Naujagimiui:
Vilnonės kojinės, 1 pora (rekomenduojama šiurkštesnės, natūralios vilnos, padukų masažui, aktyvių taškų stimuliacijai).
Sauskelnės, bent 1–2 vnt. (2–4 kg, „Newborn“ dydis).
Drabužių komplektukas (apie 50 cm dydžio apatiniai marškinėliai, šliaužtinukai. Natūralaus, nedažyto audinio, išlyginti. Gimdymo dieną, ypač, jei planuojama cezario pjūvio operacija, palaikykite apatinius marškinėlius priglaudusi prie savo kūno, kad kūdikiui perduotumėte ant jūsų odos esančias gerąsias bakterijas, t.y. tik mamai būdingą mikroorganizmų įvairovę).
Kepurėlė (medvilninė, plona, besiūlė ar išvirkščiomis siūlėmis).
Šiltas užklotas ar antklodėlė (gali pasiūlyti ir ligoninė, bet verta pasirūpinti ir savo).
Į PALATĄ
Gimdyvei:
Įvairūs daiktai
Naktiniai, patogūs žindyti (susagstomi priekyje, kurie taip pat tiks oda prie odos kontaktui).
Drabužiai palatoje (patogūs judėti rūbai).
Chalatas ir kojinės.
Liemenėlė (pirmai savaitei tinkama besiūlė, nevaržanti krūtų, verta paminėti, kad krūtys po gimdymo padidėja 1–3 dydžiais).
Vanduo, maistas ar užkandžiai.
Korsetas – galima segėti pirmą dieną po gimdymo, prieš keletą metų buvo rekomenduojamas kaip būtinas pagalbininkas, norint greičiau atsistatyti pilvo raumenims, o dabar tai – moters pasirinkimas. Geriausia pagalba yra specialūs ir saugūs mankštos pratimai, kuriuos galima atlikti iš karto arba kitą dieną po natūralaus gimdymo ar cezario pjūvio operacijos.
Naudojama kosmetika, kremas veidui, rankoms, antiperspirantas (turėsite artimą kontaktą su naujagimiu, todėl geriau naudoti bekvapę kosmetiką be nedraugiškų kūdikiui sudedamųjų dalių).
Puodelis ir stalo įrankiai (pasiteirauti gimdymo vietoje, ar reikia).
Verta su savimi turėti ir fizinio atsistatymo programą, kurią galite žiūrėti jau gimdykloje ir atlikti teisingus pratimus https://www.mastermama.lt/
Higienos reikmenys:
Sauskelnės-kelnaitės (dažnai naudojamos tik kelias pirmas valandas po gimdymo, paskui naudojami higieniniai įklotai).
Medvilninės ar vienkartinės kelnaitės, 2–3 vnt.
Paketų po gimdymo rinkinys pirmoms trims paroms.
Paketai 4–7 parai po gimdymo, 20 vnt. (didelio sugeriamumo paketai). Jų į ligoninę imti nereikia, bet namuose būtinai turėkite. Po gimdymo kraujuojama iki 14 parų, todėl patariama rinktis natūralius, „kvėpuojančius“ ar ekologiškus.
Intymios higienos prausiklis (švelnus, kurio pH yra 3,8–4,5).
Rankšluostukai tarpvietei, nes šluostytis įprastu tualetiniu popieriumi nekomfortiška, gali kelti skausmą ar diskomfortą, todėl patariama kaskart apsiprausti.
Drėgnos servetėlės arba švelnus /drėgnas tualetinis popierius.
Vienkartiniai krūtų įklotai, 4–8 vnt. arba daugkartiniai, 1–2 vnt. (iš krūtų gali savaime pratekėti šiek tiek pieno).
Vienkartiniai paklotai, 2–4 vnt. (apsaugos patalynę nuo sutepimo, dydis ~ 60 x 90 cm).
Švaros, dušo priemonės:
Rankšluostis kūnui.
Muilas, šampūnas ir kondicionierius, dušo želė (visos prausimosi ir kosmetikos priemonės turėtų būti kuo natūralesnės ar bekvapės).
Veidrodėlis, šukos, dildė nagams.
Naujagimiui:
Sauskelnės, apie 20 vnt. (planuokite maždaug trims dienoms, dydis „Newborn“ 2–4 kg.).
Vilnonės kojinytės, tos pačios, kurias turėjote gimdykloje.
Vienkartinis paklotas pervystymui (patogu patiesti ant apžiūros stalo, naudoti pervystymui).
Rankšluostis užpakaliukui (plonas, lengvai sugeriantis). Užpakaliukas turi būti dažnai plaunamas, labai švelniai ir itin kruopščiai nusausinamas ir leidžiama visiškai išdžiūti. Visam kūnui rankšluosčio nereikia, gimdymo namuose dažniausiai kūdikiai nėra maudomi.
Du komplektai drabužėlių: kepurėlė, plonos pirštinytės (naujagimiai paprastai gimsta su paaugusiais nagučiais, kuriuos nukirpus, jie vis tiek lieka aštrūs, reikia apsaugoti pirštinėmis, kad nesibraižytų veiduko), sujuosiami apatiniai marškinėliai (išvirkščiomis siūlėmis, švelnūs, natūralau audinio), šliaužtinukai (šiltesnių drabužių dažniausiai neprireikia, ligoninėje būna šilta).
Marlės ar kitokie šluostukai, 1–3 vnt. (išskalbti, išlyginti). Tinka pasitiesti žindant, burnytei nušluostyti po maitinimo, patiesti ant peties, kai vaikelį laikysite atsirūgimui).
Flanelinis vystyklas, jį patogu naudoti vietoje paklodėlės, ypač, jei norėsite naujagimį guldyti šalia savęs, taip pat vystyklu patogu nušluostyti/švelniai nusausinti nupraustą vaikutį.
Vata – sterilia, virintame vandenyje sudrėkinta vata kasdien prausiamos akutės, ausytės, veidas, nosis, bambutė ir išvalomos visos raukšlės. Šį tualetą kasdien atliks akušerė, ji turės savo priemones.
Šiltesnis užklotas ar antklodė.
KELIONEI Į NAMUS
Gimdyvei:
Lauko drabužiai, avalynė.
Papildomi krepšiai daiktams susidėti.
Naujagimiui:
Kombinezonas ar lauko drabužiai (atminkite, kad būtų patogūs prisegti automobilio kėdutėje).
Šiltesnė kepurė.
Automobilinė kėdutė (ja patogu nusinešti vaikelį iki transporto priemonės).
Antklodėlė užkloti ar apsauginė skraistė nuo vėjo.
Žinutė nuo Gerdos, 2 dukryčių mamos, kuri paruošė šią atmintinę:
„Mieloji, nepamiršk, kad esi pati stipriausia pasaulyje ir gali įveikti patį didžiausią žmogaus sukurtą iššūkį – gimdymą. Tai yra stebuklas, protu ir žodžiais neapsakomas įvykis. Mėgaukis, mėgaukis, mėgaukis ir pamiršk žodį skausmas. Vietoje to žodžio vartok žodį „stebuklas, aš/mes galime, atsipalaiduok, na pavarom!“ Tu esi nuostabi, atmink tai.“