Dabar parduotuvėse ir vaistinėse didelis vaikiškų dantų šepetukų bei pastų pasirinkimas, bet tėveliams dažnai kyla klausimų, kokie vaikui geriausi. Į Jūsų klausimus atsako gydytoja vaikų odontologė Rasa Račienė.
Ar verta pirkti pirmąjį dantų šepetuką, maunamą ant piršto, ar geriau iš karto įsigyti normalų vaikišką šepetuką?
Dantų šepetukų gamintojai stengiasi savo produkciją pritaikyti kiekvienai amžiaus grupei. Atliekama daug tyrimų, stebėjimų, kol gaminys pasiekia pirkėją. Šepetukai, maunami ant suaugusiojo piršto, leidžia patogiai valyti pirmuosius pieninius dantukus.
Bet kokį šepetuką rekomenduojama pakeisti kas 2-3 mėnesius. Kai burnytėje atsiras daugiau dantukų, ypač išdygus krūminiams dantims, bus verta įsigyti ir įprastą vaikišką šepetuką. Tad užmaunamas ant piršto bus sąžiningai atitarnavęs du ar tris mėnesius.
Perkant šepetuką, svarbu atkreipti dėmesį į 2 kriterijus: jo dydį ir minkštumą. Šepetuko dydis turi atitikti vaiko burnos dydį, o šerelių minkštumas garantuos, kad valant nebus pakenktas dantų paviršius, vaikui valymas nesukels diskomforto, nepažeis dantenų.
Jau visi žino, kad iki mokyklos vaiko dantis turėtų valyti tėvai. O kaip taisyklingai valyti, kiek laiko tai turėtų trukti?
Dabar internete galima rasti filmų, kuriuose mokoma, kaip taisyklingai valyti dantukus. Yra ir animacinių filmukų, skirtų patiems vaikams, kad jie suprastų, kodėl valyti dantukus taip svarbu.
Priminsiu pagrindinius valymo principus.
Būtinai turite matyti vaiko burnytę, kad tikrai nuvalytumėte visus dantų paviršius. Vieni tėvai liepia vaikams atsistoti ant kėdės, kiti sodina vonioje ant skalbimo mašinos, kad vaiko burna būtų tėvų akių lygyje. Juk valymo paskirtis – nuvalyti visas apnašas, kad nesivystytų ėduonis. Jei vieni dantų paviršiai lieka nuvalyti, kiti ne, ėduonies pavojus išlieka.
Visai mažą vaiką galima pasiguldyti sau ant kelių, jo galvytę atremti į suaugusiojo liemenį ir patogiai išvalyti dantukus. Tokia padėtis tiktų iki pusantrų-dvejų metukų. Vyresnį vaiką galima pasisodinti sau ant kelių ir jo galvytę palenkti taip, kad būtų matyti visi dantukai.
Blogiausiai dantis išvalo tiesūs judesiai, kai šepetėlis pirmyn-atgal braukiamas dantų paviršiumi. Tada apnašos nubraukiamos nuo dantų paviršių į tarpdančius. Dantukus reikėtų valyti ir sukamaisiais, ir šluojamaisiais judesiais.
Valymo trukmė nėra pats svarbiausias kriterijus, rodantis valymo kokybę. Mitas, kad šepetuku brūžuojant po burną tol, kol nubyrės paskutinė smėlio laikrodžio smiltelė, nėra visiškai pagrįstas. Kur kas svarbiau, ne kiek laiko, bet kaip kokybiškai nuvalomi paviršiai.
Yra šepetėlių, kurie po 2 minučių pakeičia spalvą – vaikui lengviau orientuotis, kiek laiko valyti. Jei tas dvi minutes bet kaip makaluojama po burną, stebuklo tikėtis neverta. Ant dantų vis tiek liks apnašų.
Elektriniai šepetėliai tikslingi tuo atveju, jei vaiku įdomu juos naudoti. Pats šepetėlis kokybiškai dantų nuvalyti negali, vis tiek būtina žmogaus pagalba. Moksliniai tyrimai nerodo, kad naudojant elektrinius šepetėlius būtų pasiekiama geresnių rezultatų negu naudojant įprastus.
Iki kokio amžiaus vaikui dantis turėtų valyti tėvai?
Mūsų odontologai rekomenduoja valyti iki 7 metų, skandinavai tai daro iki 12. Kartais ikimokyklinukas pareiškia norą valytis pats. Jam galima leisti pabandyti, tačiau po savarankiško valymosi tėvai vis tiek turėtų kruopščiai išvalyti burnytę.
Ar mažiems vaikams reikia naudoti tarpdančių siūlą?
Tarpdančių siūlai vaikams reikalingi, jei dantys susigrūdę. Kartais gydytojai juos rekomenduoja, kai aktyvus ėduonies procesas, ir reikia labai kruopščiai valyti dantis. Bet tai išskirtiniai atvejai.
Paprastai tarpdančių siūlą rekomenduojama pradėti naudoti nuo 12 metų.
„Mamos žurnalas“