Klausimų apie dantukų priežiūrą sulaukiame daug, tad šįkart atsakome į labiausiai jums rūpimus. Konsultuoja gydytoja odontologė Julija Vaščiūnaitė.
Mūsų dukrytės dantukai labai reti, su dideliais tarpais. Ar juos irgi reikia valyti 2 minutes, atrodo, ką ten taip ilgai šveisti?
Valant vaikui dantis, svarbu kruopščiai išvalyti visus dantų paviršius (iš skruosto, liežuvio ir kramtomojo paviršių). Valyti rekomenduojama sukamaisiais ar šluojamaisiais judesiais, kiekvienoje vietoje valant atlikti bent kelis judesius. Kol taip valysite visus dantis, greičiausiai ir užtruksite bent dvi minutes.
Nuo kada vaiko dantų priežiūrai reiktų pradėti naudoti dantų siūlą?
Kai išdygsta visi pieniniai dantys. Galima pradėti ir anksčiau, jeigu matote, kad tarp dantų nėra tarpų, t. y. dantys susiglaudę.
Sakoma, kad dantų pastas reikia kartkartėmis kaitalioti. Kas kiek laiko tai turėtų būti?
Konkretaus laiko, kas kiek reikia keisti, nėra. Galite ir kaskart pasibaigus vienai pastai bandyti naują. Svarbu atkreipti dėmesį, kad pastoje būtų reikalingas fluoridų kiekis. Priešingai su dantų šepetėliais – juos reikėtų keisti kas 3 mėnesius, net jei šie dar atrodo tinkami.
Ar perkant dantų šepetuką reikia atsižvelgti tik į amžių, kuris nurodytas?
Gamintojai paprastai tinkamai pritaiko šepetėlius skirtingam vaiko amžiui, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, ar šereliai tikrai minkšti, ar šepetėlio galvutė nėra per didelė ir ar jums bus patogu su tokiu šepetėliu išvalyti vaikui dantis.
Vaiko dantys labai susigrūdę. Kai valome dantukus, vis tiek gerai neišsivalo visi tarpai. Ką daryti?
Tokiu atveju būtina naudoti tarpdančių siūlą ar tarpdančių šepetėlius. Tik svarbu, kad su siūlu ar tarpdančių šepetėliu dantis vaikui padėtumėte išsivalyti.
Ar galima 5 metų vaikui jau naudoti suaugusiųjų pastą?
Galima, jeigu ji turi tinkamą fluoridų kiekį. Odontologų rūmai rekomenduoja nuo 3–6 metų vaikams dantis valyti su 1000 ppm fluoridų turinčia pasta. Tačiau, jeigu bent vienas vaiko dantukas yra sugedęs ar gydytas, galima naudoti ir didesnį fluoridų kiekį turinčią pastą.
Svarbu, kad būtų naudojamas tinkamas pastos kiekis – maždaug žirnio dydžio.
Odontologė sako, kad nors dukros dantukai išvalyti, prie dantenų vis tiek likę minkštų gelsvų apnašų. Kaip jas pašalinti? Ar reikia kokių specialių šepetėlių?
Sunkiai nusivalantį apnašą gali nuvalyti gydytojas vizito metu, t.y. nupoliruoti dantis specialia pasta ir šepetėliu. Valydami namuose atkreipkite dėmesį, ar tikrai valote šluojamaisiais ar sukamaisiais judesiais.
Ar reikia vaikams atlikti burnos higieną?
Ar vaikui reikalinga burnos higiena, įvertina gydytojas. Mažesniems vaikams burnos higiena paprastai atliekama rankiniais, o ne ultragarsiniais instrumentais, ir dantys nupoliruojami pasta ir šepetėliu. Dažnai pakanka tik nupoliravimo. Vyresniems paaugliams burnos higiena atliekama kaip suaugusiesiems ir bent kartą per metus.
Kokią pastą ir šepetėlį rinktis, jei vaiko dantys labai linkę gesti, daugybė plombų?
Dantų pastos sudėtyje turi būti fluoridų. Jei vaikui stipriai genda dantys, tai jau nuo 3 metų galima naudoti pastą bent su 1000 ppm fluoridų. Veiksmingiau naudoti dantų pastą su didesniu fluoridų kiekiu, bet dėti jos mažiau, nei dėti didelį kiekį pastos, neturinčios ar turinčios mažai fluoro.
Tinka įprastas dantų šepetėlis, parinktas pagal vaiko amžių, ar vieno danties šepetėlis. Pasirinkite tokį, kuriuo jums patogiau valyti. Papildomai naudokite tarpdančių siūlą. Labai svarbu, kad dantis vaikui valytumėte jūs – maždaug iki 7 metų, o jeigu dantys stipriai genda, ir ilgiau. Atkreipkite dėmesį į vaiko mitybą – galbūt dažnai užkandžiauja, geria daug sulčių, valgo daug saldumynų. Tokiu atveju pagelbėtų ir „Saldumynai šeštadieniais“.
Ar priešmokyklinio amžiaus vaikams reikia naudoti skalavimo skystį?
Burnos skalavimo skystis vaikams rekomenduojamas nuo 6 metų. Tai pagalbinė burnos priežiūros priemonė. Svarbiausia yra mechaninis apnašo nuvalymas šepetėliu. Jeigu jūsų vaikas naudoja skalavimo skystį, – mokykite skalauti ne po dantų valymo ryte/vakare, o dienos metu, pavyzdžiui, po pietų. Skalaujant po dantų valymo dantys ir taip jau būna švarūs, todėl geriau skalauti dieną, taip papildomai sumažinsite maisto likučių kiekį burnoje.
„Mamos žurnalas“