Ėduonis yra neteisingos dantų priežiūros liga, o ne genetikos nulemta prasta dantų būklė. Vaikų odontologė Rasa Račienė teigia, kad nesugebame ir vaikams perduoti gerų įgūdžių, o tai lemia, kad ėduonies problemos kai kuriuose šalies regionuose yra pasiekusios epideminį lygį.
Nors Lietuvos Respublikos Odontologų rūmų atlikta apklausa parodė, kad net 77 proc. Lietuvos gyventojų teigia turintys pakankamai informacijos apie dantų priežiūrą, suaugusiųjų, o ypač vaikų dantų būklė Lietuvoje byloja ką kitą.
Dėl sugedusių vaikų dantų nekaltinkite genetikos
Odontologės R. Račienės teigimu, situaciją apsunkina tai, kad vaikų dantų priežiūrą dar gaubia nemažai klaidingų mitų. Vienas iš jų – įsitikinimas, kad prasta dantų būklė paveldima genetiškai.
„Tarptautiniu mastu sutariama, kad ėduonis, kuris ir yra didžiausia bei dažniausia vaikų dantų liga Lietuvoje, yra tiesiog neteisingos elgsenos, netinkamos dantų priežiūros liga. Ji niekaip nesusijusi su genetika. Netikslinga manyti, kad jei mamos, tėčio ar senelių dantys buvo silpni, tai ir vaiko dantys bus tokie pat. Ne, nebus, jei tik tinkamai juos prižiūrėsite nuo pat pradžių“, – gajų mitą paneigia vaikų odontologė.
Anot jos, pasaulyje yra įkvepiančių pavyzdžių, kurie parodė, kad tinkamų dantų higienos įgūdžių formavimas gali duoti puikių rezultatų.
„Labai konkretus Skandinavijos pavyzdys: 1979-aisiais pradėta plataus masto profilaktinė programa per dvidešimt metų padėjo pasiekti, kad ten vaikų su sugedusiais dantimis yra vos keli procentai. Visi be išimties tėvai bei vaikai buvo išmokyti bazinių dantų priežiūros taisyklių, pradedant nuo nėščiųjų edukavimo bei jų dantų būklės įvertinimo, baigiant pamokomis darželiuose ir mokyklose“, – gerosios praktikos pavyzdžius vardina R. Račienė.
Svarbiau ne ką, o kaip dažnai vaikai valgo
Kitas faktorius, nuo kurio priklauso vaikų dantų būklė – mitybos įpročiai. Tačiau R. Račienė perspėja, kad ne mažiau už tai, ką vaikas valgo, svarbu, kiek kartų per dieną jis tai daro.
„Visi žinome, kad dantims ypač kenkia cukraus turintis maistas. Tai gali būti ne tik saldumynai, bet ir produktai, kuriuose yra natūralaus cukraus. Tiesiog vaikų burnoje esančios bakterijos, su maistu gavusios rūgšties, ima kenkti dantų emaliui. Tačiau susikoncentravę į tai, ką vaikas valgo, dažnai pamirštame, kad labai svarbu ir tai, kaip dažnai jis tai daro. Mitybos režimas dantims net svarbesnis nei konkretūs maisto produktai. Tai ypač aktualu mažiems, nevalgiems vaikams. Tėvai džiaugiasi matydami, kad vaikas tiesiog valgo, tačiau dantys tuo metu „verkia“, – įsitikinusi R. Račienė
Pasak jos, universali taisyklė, norintiems turėti sveikus dantis – valgyti su 2-3 val. pertraukomis. Tiesa, tai nereiškia, kad tiek laiko vaikas negali nieko nei suvalgyti, nei atsigerti.
„Per tiek laiko tiesiog nesusidaro bakterijoms daugintis palanki terpė. Žinoma, nieko neatsitiks, jei vaikas atsigers vandens, suvalgys riešutų ar kietojo sūrio. Įrodyta, kad šie bei kai kurie kiti maisto produktai yra sveiki dantims ir ėduonies rizikos nedidina. Tačiau jei matote, kad vaikas nuolat užkandžiauja, geria kad ir natūraliai saldžius gėrimus, verta sunerimti“, – pasakoja vaikų odontologė.
Trys paprastos valymo taisyklės
Taigi, kaip valyti dantis, kad jie būtų sveiki? Specialistė įvardija tris pagrindinius žingsnius.
„Pirmiausia, kai valome vaikų dantis, mes turime juos fiziškai matyti. Absoliučiai neveiksminga dantis valyti „apgraibomis“, iš nuojautos, ar tikėtis, kad jei vaikas į burną įsidėjo šepetėlį, tai jau ir dantis išsivalė. Toli gražu. Reikia surasti tinkama poziciją, patogią ir vaikui, ir tėvams, kad dantys būtų matomi. Taip pat nebijoti pakelti lūpyčių, pasižiūrėti, kaip dantys atrodo, ar pavyksta juos pasiekti ir išvalyti“, – sako R. Račienė.
Antras svarbus dalykas – šluojamaisiais ir sukamaisiais judesiais reikia nuvalyti kiekvieno danties paviršius.
„Dantų valymas pačia savo esme yra mechaninis veiksmas. Ir viskas priklauso nuo to, kaip kruopščiai nuvalome kiekvieną danties paviršių, o ne kokia pasta valome. Priemonės reikalingos, tačiau jos nėra pats svarbiausias dalykas“, – primena odontologė.
Trečioji taisyklė – pakankama valymo trukmė. Vaikams taisyklingai nuvalyti visus dantis turėtų užtrukti apie 2 minutes.
„Kiekvieną danties paviršių reikia valyti bent 5 sekundes. Taip skaičiuojant net matematiškai gaunasi, kad užtruksite porą minučių. Suaugusieji, beje, gali vadovautis tuo pačiu principu, bet kadangi jie turi daugiau dantų, tai ir valymo trukmė šiek tiek ilgesnė“, – sako R. Račienė.