Sunku įvertinti, kaip kitų žmonių mintys ir nuomonė veikia mus pačius. Kartais mes nė nepastebime, bet jos lemia mūsų sprendimus. Nėštumo metu, kai moteris yra itin jautri, reikėtų kuo dažniau rinktis pozityviai mąstančių žmonių draugiją
Bendraukite su pozityviais žmonėmis
Ar bandėte kada nors atsistoti šalia skruzdėlyno? Tiesiog po kelių sekundžių skruzdės jau bėgioja jūsų kojomis, o jūs karštligiškai bandote nuo jų išsivaduoti. Tas pat vyksta ir ilgai bendraujant su negatyviai mąstančiais žmonėmis. Įeinate į patalpą būdami pakilios nuotaikos, tačiau labai greitai tų žmonių „skruzdėlės“ perlipa ant jūsų. Be to, jos suranda jūsų pačių „skruzdėles“ ir apjungia jėgas. Tai, aišku, ne ta situacija, kurios jūs norėtumėte.
Pažvelkite į save, į savo dabartinį gyvenimą. Kokie žmonės jus supa? Ar gerai jaučiatės jų apsuptyje? Ar jie tiki jumis, jūsų pasirinktu gimdymo metodu? O gal jie visiškai sutriuškina jūsų mintis gimdyti be nuskausminimo, jūsų viltis gimdyti natūraliai?
Per daugelį metų mes įsitikinome, kad geriausias būdas padėti moterims, norinčioms gimdyti natūraliai ir lengvai, yra jų pažintis ir bendravimas su tokiomis pat moterimis, kurios gimdė natūraliai ir lengvai.
Valdykite regimuosius vaizdus
Nėštumo metu reikėtų praktikuoti kasdienę relaksaciją. Skirdama nors 20–30 minučių tam, kad išmokytumėte savo organizmą atsipalaiduoti, jūs pasieksite gerų rezultatų: sumažės nerimas, kraujospūdis taps normalus, digs raumenų įtampa (o sąrėmio metu – ir skausmas). Pagerės ir jūsų nuotaika. Vizualinių vaizdinių valdymas – puiki kasdienio naudojimo technika.
Atlikite šį nesudėtingą pratimą:
Raskite ramią vietą, kur galėtumėte apie pusvalandį pabūti viena. Patogiai atsisėskite ir pradėkite pratinti savo sąmonę prie ramybės. Įsivaizduokite kokią nors nuostabią vietą.
Paklauskite savęs: „Jeigu galėčiau pasirinkti bet kokią vietą, kur galėčiau atsipalaiduoti ir jaustis ir laiminga, kur vykčiau?“ Įsivaizduokite šią vietą, pasinaudodama visais savo penkiais pojūčiais: ką jūs norite matyti, kokius norite girdėti garsus. Pajauskite nuostabius aromatus, kurie sklando ore, pajuskite skonį, kuris jums atrodo nuostabus. Jauskite tai, ką jums norisi jausti. Kuo ryškesnė jūsų vaizduotė, tuo lengviau panirsite į šį vaizdą. Jeigu jums trukdys negatyvios mintys, nesustokite ties jomis. Perkelkite dėmesį į savo nuostabų ir saugų pasaulį. Kvėpuokite diafragma lėtai, ramiai ir giliai.
Kai jau įsivaizduojate save nuostabioje svajonių vietoje, jūsų sąmonė pasiruošusi pasikeisti.
Pasirinkite tokį gimdymo idealą ar pojūtį, į kurį galėtumėte sukaupti dėmesį. Pavyzdžiui, jeigu norite gimdyti natūraliai ir lengvai, pabandykite visais pojūčiais save įsivaizduoti tokio gimdymo metu. Pajauskite, kokia jūs norėtumėte tapti: atsipalaidavusi, pasitikinti savo jėgomis, tvirtai tikinti, kad galima pagimdyti natūraliai ir lengvai. Regėkite save visiškai ramią, susikaupusią. Įsivaizduokite, kaip maloniai bendraujate gimdykloje su aplinkiniais.
Pajauskite, kuo kvepia oras, kaip atsipalaidavę jūsų raumenys. Pajauskite burnoje sulčių skonį, jų kvapą.
Likite prie tos minties, idealo arba pojūčio iki to laiko, kol nepajausite jų savo viduje. Padarykite šį pojūtį savo vaizduotėje realų ir taip pradėkite įgyvendinti šią realybę savo gyvenime.
Pajauskite, kad jūs tik ką natūraliai ir lengvai pagimdėte. Jauskite ne tai, ką jūs dabar prieš gimdymą jaučiate, o kaip norite jaustis po lengvo gimdymo. Pajauskite šią būseną kuo detaliau visais savo pojūčiais. Neskubėkite „išeiti“ iš šios būsenos.
Planuokite savo laiką taip, kad galėtumėte skirti po 20 minučių laiko kasdien šiam pratimui, kuris gali pakeisti jūsų gimdymą ir gyvenimą.
Rezultatai jus nustebins.
Kvėpuokite diafragma
Kai tik pajausite nerimą ar baimę, atlikite šiuos veiksmus:
- kvėpuokite pilvu lėtai ir giliai;
- atsikratykite visų įkyrių minčių, vadinamųjų širšių;
- nukreipkite dėmesį nuo nerimo.
Taisyklingas kvėpavimas aprūpina organizmą deguonimi ir iš organizmo pašalina panaudotą produktą – anglies dvideginį. Smegenų ląstelės labai jautrios deguonies stokai. Jos pradeda žūti po 4 minučių deguonies badavimo.
Mažiausias deguonies kiekio pasikeitimas smegenų ląstelėse gali pakeisti žmogaus savijautą ir elgesį. Kai nerimaujame, bijome ko nors, įsitempia raumenys, ir iškart pasikeičia kvėpavimas: jis tampa paviršutinis, nereguliarus. Toks kvėpavimas neefektyvus, kraujyje tuoj pat sumažėja deguonies kiekis. Dėl to į smegenis patenka mažiau deguonies. Tai daro žmogų dar neramesnį, skatina negatyvias mintis arba negatyvų elgesį, net smurtą. Susidaro ydingas ratas.
Ar kada nors matėte, kaip kvėpuoja kūdikis? Arba mažas šunelis? Jie beveik visą laiką kvėpuoja pilvu. Kvėpuojant jų viršutinė krūtinės dalis beveik nejuda. Tuo tarpu dauguma suaugusių žmonių nuolat kvėpuoja viršutine krūtinės ląstos dalimi.
Atlikite šį pratimą:
Patogiai atsisėskite, užsimerkite. Vieną ranką uždėkite ant krūtinės, kitą – ant pilvo. Po to keletą minučių stebėkite kvėpavimo ritmą. Kaip kvėpuojate? Krūtine ar pilvu? O gal ir taip, ir taip? Tai, kaip jūs kvėpuojate, stipriai veikia jūsų pojūčius.
Atsigulkite ant nugaros ir padėkite ant pilvo nedidelę knygelę. Kvėpuokite taip, kad įkvepiant knygelė pakiltų, o iškvepiant – nusileistų. Kai kvėpavimo centras nusileis žemyn, tai padės jums atsipalaiduoti ir geriau save kontroliuoti. Pradėkite kvėpuoti pilvu po 5–10 minučių per dieną. O kvėpavimas diafragma padeda greičiau užmigti.
Meditacija, arba autohipnozė
Kiekvieną dieną tam tikrą laiką sukaupkite dėmesį tik į vieną žodį. Ir nieko daugiau nedarykite. Jeigu dėmesys nukryps į kitas mintis, reikia tuoj pat jį gražinti į tą žodį. Toks, atrodo, paprastas pratimas duoda nuostabių rezultatų: sumažėja kraujospūdis, jeigu jis buvo pakilęs, išnyksta raumenų įtampa.
Dauguma žmonių nesupranta, kad hipnozė – natūralus reiškinys. Tai pakitusi sąmonės būsena, kurią mes patiriame gana dažnai. Kaip natūralios hipnozės pavyzdį galima būtų pateikti „autostrados hipnozę“, kuri pakeičia mūsų sąmonę ir laiko suvokimą. Ar buvo taip, kad važiuodami autostrada jūs pravažiavote pro miestą ir po to neprisiminėte, ar pravažiavote?
Tai atsitinka, kai taip susitelkiame į ką nors, kad įeiname į hipnozės būseną.
Autohipnozė – tai būsena, kuri tobulėja praktikuojantis. Pasinaudojus paprasta autohipnozės technika, galima užmigti per minutę. Tarp kitko, stiprus miegas – irgi patikima priemonė nugalėti nerimą ir baimę.
Pateiksiu paprastą autohipnozės technikos pavyzdį. Iš pradžių skirkite sau du–tris intervalus po dešimt minučių ir tiesiog atlikite šešis pratimus.
Pratimas
Patogiai atsisėskite, rankas padėkite ant kelių.
Ant sienos suraskite vietą kiek aukščiau nei akių lygis. Fiksuokite žvilgsnį į kokį nors tašką. Lėtai kvėpuodama, iškvėpdama skaičiuokite iki 20.
Atkreipkite dėmesį, kad po kurio laiko jūsų vokai taps sunkūs. Užsimerkite. Jeigu užsimerkti nenorite, vis tiek lėtai užmerkite akis ties skaičiumi 20.
Dabar kiek galima giliau įkvėpkite, po to lėtai iškvėpkite. Pakartokite tris kartus: maksimaliai gilus įkvėpimas – lėtas iškvėpimas. Ties kiekvienu įkvėpimu pajauskite, kaip atsipalaiduoja krūtinės ląsta bei pilvas, ir įsivaizduokite, kaip įkvepiate į save ramybę. Ties kiekvienu iškvėpimu jauskite, kaip atsipalaiduoja krūtinės ląsta ir pilvas, iškvėpkite iš savęs visą įtampą, viską, kas trukdo jums atsipalaiduoti. Tuo momentu galite pajausti, kad jus apima ramybė.
Stipriai suspauskite vokus. Užsimerkite kiek galima stipriau. Po to iš lėto atpalaiduokite vokus ir pajauskite, kaip jie atsipalaidavę. O dabar, palaipsniui įtempdama ir atpalaiduodama raumenis, įsivaizduokite, kad šis atsipalaidavimas nuo vokų išplinta į visus veido raumenis, į kaklą, žemyn į pečius, į rankas, išplinta per krūtinės ląstą ir toliau per visą kūną iki pėdų. Palaipsniui įtempkite ir atpalaiduokite minėtų kūno dalių raumenis. Tokiu būdu, jūsų raumenys atsipalaiduoja nuo vokų iki pėdų.
Dabar, kai visas kūnas atsipalaidavęs, įsivaizduokite, kad stovite eskalatoriaus viršuje. Ženkite į eskalatorių ir leiskitės žemyn. Lėtai iškvėpdama, skaičiuokite atgaline tvarka nuo 20 iki 1. Iki to laiko, kol nusileisite iki apačios, jūs būsite visiškai atsipalaidavusi.
Kelias minutes gėrėkitės ramybe. Po to ženkite vėl į eskalatorių, kuris kyla į viršų. Skaičiuokite iki 10. Kai tik suskaičiuosite iki 10, atsimerkite ir pajauskite atsipalaidavimą ir ramybę.
Kad lengviau prisimintumėte šiuos žingsnius, prisiminkite šiuos žodžius:
SUSITELKIMAS (žvilgsnio sutelkimas į kokį nors tašką).
KVĖPAVIMAS (pilvu giliai ir lėtai).
ATSIPALAIDAVIMAS (paeiliui atpalaiduoti visus raumenis).ŽEMYN (
leistis eskalatoriumi žemyn).AUKŠTYN (kilti eskalatoriumi aukštyn ir atsimerkti).
Galite įrašyti tai į diktofoną ir atlikti pratimą klausydamasi įrašo.
Akušeris-ginekologas Romualdas Šemeta
Nėščiųjų mokyklos vadovas, tel.: 868764757
„Mamos žurnalas“