Nuolatos apsiterliojęs. Kaip ištverti?

terlius

Neringos Laurinaitienės nuotr. www.neringosfoto.lt

Vaikai išsiterlioja ne vien todėl, kad dar nemoka valgyti švariai. Maisto taškymas, tepliojimas – svarbus pažinimo procesas. Kol mažylis užauga, jo drabužėliai nukenčia nuo įvairiausių dėmių. Skirtingos dėmės skirtingai ir valomos.

Dėmių valymas iš mažylio drabužių ypatingas tuo, kad negalima naudoti agresyvių dėmių valiklių, galinčių sukelti odos alergines reakcijas.

Vaikui augant, keičiasi jo maistas, interesai, keičiasi ir dėmės. Mamai pravartu žinoti, kokių dėmių kada tikėtis, ir kaip lengviau su jomis susidoroti.

Pirmieji 6 mėnesiai

Ko tikėtis? Tikėtinos dėmės: atpiltas pienas, gelsvos ir žalsvos dėmės nuo šiam amžiui būdingų skystokų išmatų, šlapimo dėmės.

Ką daryti? Dėmę tuoj pat suvilgykite šaltu vandeniu arba baltinius pamerkite į šaltą vandenį – taip dėmes bus lengviau išskalbti. Galima į vandenį įpilti citrinos sulčių. Atpilto pieno dėmių gali atsirasti ne tik ant kūdikio ir mamos drabužių, bet ir ant baldų. Jos lengvai išvalomos skudurėliu, suvilgytu valgomosios sodos tirpale – taip išvalius, nelieka nemalonaus kvapo.

6-12 mėnesių

Ko tikėtis? Kūdikiui pradėjus valgyti tirštą maistą, ant drabužių atsiranda daržovių ir miltinių košių, vaisių, kiaušinių „žemėlapiai“. Neverskite kūdikį valgyti labai švariai, tegul eksperimentuoja. Reikia tik apsaugoti drabužėlius seilinuku, prijuostėle ar „darbiniais“ šliaužtinukais.

Ką daryti? Valydami vaisių dėmes, pirmiausia nukrapštykite vaisių likučius, paskui dėmę išvalykite šaltu vandeniu su amoniaku, vėliau – įprastai išskalbkite. Šviežias vaisių dėmes iš baltų, neblunkančių drabužių galima valyti užpylus verdančiu vandeniu ir patrynus.

Vaisių sulčių dėmėmis suteptus drabužius pamerkite nakčiai į kibirėlį su vandeniu ir actu, vėliau suteptas vietas išplaukite šaltu vandeniu ir muilu, tada išskalbkite įprastu būdu.

Virtų daržovių dėmes valykite taip: pirmiausia peiliu nukrapštykite nuo drabužio daržovių likučius, tada išplaukite suteptą vietą vandeniu ir muilu.

Išvalę dėmę, skalbkite kaip įprasta.

Kiaušinių dėmes sudrėkinkite vandeniu ir apiberkite valgomąja druska. Po 15 minučių druską nuvalykite šepetėliu. Drabužėlį išplaukite vandeniu ir trupučiu amoniako, vėliau – išskalbkite įprastai.

1-2 metai

Ko tikėtis? Vaikui pradėjus vaikščioti, jo dėmių paletė pasipildo purvo ir žolės dėmėmis.

Ką daryti? Purvo dėmes palikite išdžiūti, tada nuvalykite šepetėliu. Vėliau drabužį išskalbkite pagal nuorodas etiketėje.

Žolės dėmes skalbkite šiltame vandenyje su amoniaku.

Kraujo dėmes tuoj pat praplaukite šaltu vandeniu, vėliau išplaukite vandeniu su amoniaku.

Prieš valydamos sūrio dėmes, nukrapštykite jo likučius, vėliau – išplaukite suteptą vietą vandeniu ir muilu.

Prieš valydamos pomidorų dėmes, pašalinkite pomidoro likučius peiliu. Suteptą vietą plaukite vandeniu su amoniaku.

Ledų dėmes išplaukite šaltu vandeniu su muilu.

Daugiau nei 2 metai

Ko tikėtis? Atsiranda uogienės, medaus, šokolado, spalvotų gėrimų, kramtomosios gumos dėmių. Netrūksta ir pieštukų, vaškinių kreidelių, flomasterių, akvarelės dėmių.

Ką daryti? Šviežias šokolado dėmes išskalbkite šiltu vandeniu su įprastinėmis skalbimo priemonėmis, senas – įpylusios į vandenį amoniako ar glicerino.

Uogienės ir medaus likučius nukrapštykite nuo audinio paviršiaus peiliu. Drabužius pamerkite vandenyje su actu, vėliau išskalbkite įprastomis skalbimo priemonėmis.

Spalvotų gėrimų dėmes sudrėkinkite skudurėliu, pamirkytu vandenyje su amoniaku arba vandenyje su glicerinu, vėliau išskalbkite.

Kramtomąją gumą ant drabužių sukietinkite ledo gabalėliu, vėliau nukrapštykite peiliu. Likusią dėmę išvalykite benzinu, tada drabužį išskalbkite.

Pieštuko dėmes ištrinkite trintuku, tada drabužį išskalbkite.

Vaškinių kreidelių dėmes patrinkite skudurėliu, suvilgytu terpentinu.

Flomasterių dėmes patrinkite skudurėliu, suvilgytu vandeniu su amoniaku arba alkoholiu, tada drabužėlį išskalbkite įprastomis skalbimo priemonėmis.

Pravartu atsiminti

Dėmės būna šviežios ir įsisenėjusios. Šviežias dėmes lengviau išvalyti ne tik todėl, kad lengviau atsiminti, kokios jos kilmės. Laikui bėgant dėmės įsigeria vis į gilesnius audinio sluoksnius, ir jas pašalinti sunkiau.

Vaiko drabužėlius geriausia keisti kasdien ar net kelis kartus per dieną – lengviau išskalbti daugiau nelabai suterštų drabužėlių, negu vieną, išmargintą kelių rūšių dėmėmis.

Geriausia pirkti natūralių pluoštų drabužėlius (medvilninius, lininius) – iš jų lengviau išvalyti dėmes, jie mažiau keičia išvaizdą dažnai skalbiant.

Dėmėtus vaikiškus drabužėlius tenka skalbti rankomis, ir dažnai. O juos išskalauti (tai taip pat atima nemažai laiko, nes skalauti reikia daug kartų) ir išgręžti galima ir mašina.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Sponsored Video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


devyni − = 8

Kitos temos: