![namų šeimininkės](http://mamoszurnalas.lt/wp-content/uploads/2014/12/JUR_8582_resize.jpg)
Esu jauna mama, su 1,8 metų dukrele sėdinti namie. Susiduriu su klasikinėmis nedirbančios mamos problemomis. Tai laiko stoka, bendravimo su suaugusiais žmonėmis ilgesys ir… buitis, buitis, buitis.
Kai šalta, ir vis mažiau su savo dukrele pabūname lauke, vienu pagrindinių mano pašnekovų tapo… internetas. Nuolat dalyvauju ten vykstančiose mamų diskusijose, susirašinėju su mamomis iš kitų šalių. Su jomis dalijamės patirtimi, kartu sprendžiame net pačias kvailiausias problemas, su kuriomis tenka susidurti mamai.
Pavyzdžiui, visai neseniai viename tinklapyje mamos diskutavo, kaip būnant vienai namuose su kūdikiu nusiprausti po dušu. Daugeliui žmonių tokia problema atrodytų absurdiška, tačiau jei jūs esate mama, tikriausiai jums teko stovėti po dušu ir nuolat išjunginėti vandens srovę, kad pasiklausytumėte, ar vaikutis vis dar miega. Tylu. Vėl atsukate vandenį, tačiau netrukus lyg ir išgirstate verksmą. Užsukate čiaupą. Tylu. Vėl atsukate. Ir taip iki begalybės. O jei tikrai išgirdote verkiant, greičiausiai lekiate į kambarį net neišsiskalavusi iš plaukų šampūno. Viena mama pasakoja, kad šalia dušo kabinos pasistato automobilio kėdutę ir visada mato joje žaidžiantį kūdikį. Kita pasitiki mamos ir vaiko radijo ryšiu. Trečioji duše prausiasi kartu su mažyliu. Internetinės mamos dalijasi daugybe gerų patarimų.
Gal kai kurie padės ir Jums?
Režimas gelbsti nuo drybsojimo
Dienos režimas – ne praėjusio šimtmečio atgyvena. Jo reikia ne tik vaikeliui, bet ir jums. Dienos režimas neleis pasiduoti pagundai prasivartyti visą rytą lovoje, dūkstant su mažyliu, o likusią dienos dalį aimanuoti, kad ir vėl nieko nepadarėte. Tik laikydamasi dienos režimo galėsite nenutoldama nuo realybės planuoti savo darbus. O viską suplanavusi, žiūrėk, dar imsite ir atrasite laivas 20 minučių mankštai – juk jau taip seniai svajojate įsisprausti į savo senuosius džinsus… Režimas nesugrius, jei nusistatysite darbo valandas. Stenkitės neatidėlioti darbų tam laikui, kai vaikas užmigs. Aišku, yra darbų, kurių mažyliui būdraujant tiesiog negalite atlikti. 1,5 metų viskuo besidomintis žmogiukas gali nieku gyvu neleisti ramiai iššveisti vonios arba plaunant grindis veršis prie vandens kibiro ir mėtys į jį žaislus. Tokius darbus atidėkite vaiko pogulio valandoms. Tačiau pasistenkite bent jau dalį jo pietų miego laiko skirti sau – tebus tai jūsų pietų pertrauka, per kurią galėsite ramiai išgerti puodelį kavos ir paskaityti žurnalą.
Darbų sąrašas
Susidarykite darbų sąrašą. Pakloti lovą, suplauti indus, pagaminti pietus – tai jums atrodo savaime suprantama, todėl niekada neatsiduria būtiniausių darbų sąraše? Visai be reikalo. Šiuos darbelius verta įtraukti į kasdienių darbų sąrašą – bent jau tam, kad patirtumėte malonumą prie šio atlikto darbo mintyse prirašydama pliusiuką. Juokais sudarykite savo kasdienių darbų sąrašą ir parodykite vyrui. Juk jam taip dažnai atrodo, kad indai susiplauna patys, valgis tiesiog yra padėtas šaldytuve, o spintų lentynos visada idealiai tvarkingos – argi jas kada nors kas nors suverčia? Vadinasi, namuose neturite ką veikti, tik žaidžiate su vaiku!
Laimėjimų žurnalas
Tiek kantrybės atiduodate mažyliui, tačiau jūsų niekas nepagiria, kad jau trečią kartą pavyko „sugauti” sisiuką į puoduką. Namie sėdinčioms motinoms labiausiai trūksta jų darbo įvertinimo. Todėl fiksuokite vaiko laimėjimus žurnale. Tegul tai bus jūsų abiejų dienoraštis – ką kurią dieną veikėte, ko išmokote, ką nupiešėte, nulipdėte, kaip sekėsi puoduko reikalai. Palikite vietos ir įdomiausių jūsų kasdienybės akimirkų nuotraukoms. Vesti tokį žurnalą – puiki pramoga ir jums, ir mažyliui, be to, toks dienoraštis padės jums greičiau pastebėti vaiko laimėjimus. Vartydama dienoraštį matysite, kaip vaikutis kasdien pažįsta vis daugiau įdomybių, kaip lavėja jo judesiai ir koordinacija. Tuomet pamiršite jausmą, kad visos dienos – vienodos, o jūs abu sėdite įkalinti tarp keturių sienų ir tik stumiate laiką.
Ryšys tarp išvaizdos ir nuotaikos
Nekiurksokite namuose kiaurą dieną su chalatu ar pižama. Pasitempkite: juk buvimas su vaiku – tai irgi jūsų darbas. Todėl atlikite jį deramai.
Ne paslaptis, kad tarp mūsų išvaizdos ir nuotaikos yra abipusis ryšys. Jei nuotaika gera, norime pasipuošti, pasitempti. Ir atvirkščiai, jei jaučiamės apsnūdę, kartais užtenka tik pakeisti drabužį, ir nuotaika kaip mat sugrįžta. Todėl nepamirškite, kad pižama skirta nakčiai, chalatas – ankstyvam rytui ir vėlyvam vakarui. O dienai turėkite normalius, tvarkingus drabužius.
Jei kasdien tarsi maršrutinis autobusas kursuojate tarp tų pačių stotelių (namai – parduotuvė – smėlio dėžė – namai), greičiausiai jau spėjote pamiršti, kaip dažyti blakstienas. Užuot nusipirkusi naują lūpdažį dabar mieliau atveriate piniginę sauskelnių pakučiui, tačiau nepamirškite bent jau retkarčiais pasidomėti, ką jums siūlo drabužių ir kosmetikos parduotuvės.
Atsipalaidavimo pratimai ir joga
Nuėjote į parduotuvę, o vaikas užsimanė žaislo, krito ant grindų ir rėkia? Ką tik nupirktais bateliais įmaklino į purvyną? Visi pasaulio psichologai sako: nepasiduokite pykčiui, išlikite rami. Tačiau nė nepastebite, kaip imate rėkti, šaukti, o gal net ir ranka pakyla. Vaikelį auginančios mamos diena kupina stresų, tačiau pasiduoti savo emocijoms būtų pernelyg didelė prabanga. Todėl išmokite atsipalaidavimo pratimų. Galbūt jums padės joga, gal – meditacija. Kartais užtenka tiesiog suskaičiuoti iki dešimties, kartais – kelioms akimirkoms užsimerkti ir prisiminti saulėtą jūros pakrantę. Kai kurioms mamoms labai padeda akupunktūra. Atraskite, kas jus greičiausiai nuramina, kas sustabdo pykčio proveržius.
Taip ir jūsų nervai bus sveikesni, ir vaikučio auklėjimas – efektyvesnis.
Valandos be vaiko
Pabūkite viena, be vaiko, bent kelias valandas per savaitę. Mamai būtina kur nors išeiti iš namų. Kad ir į biblioteką, skaityklą ar pas kirpėją.
Neturite kam palikti vaikelio? Kooperuokitės su kitomis mamomis.
Palikite vaikus viena kitai. Esate ne tik mama, bet ir moteris. Tikriausiai kiekvieną mėnesį perkate mamoms skirtą žurnalą. Jei tik leidžia piniginė, įsimeskite į krepšį ir moterims skirto skaitalo ar gerą knygą. Pasaulyje vis dar yra daug įdomių dalykų, ne tik rekomendacijos, kaip gydyti slogą ar patarimai, kaip vaikelį pratinti prie puoduko. Kartais atrodo, kad net nebenorite susitikti su kitomis mamomis, nes žinote, kad kalba ir vėl suksis apie košių virimą ir dantų dygimą. Bet juk ir kitoms mamoms tos temos pabodo. Pasikalbėkite su jomis apie ką kita – apie madas, karjerą, keliones. Nesvarbu, jog draugėmis tapote tik todėl, kad kasdien tuo pačiu metu toje pačioje vietoje vedžiojate savo mažylius.
Ieškokite naujų žmonių
Geriausias būdas nedirbančiai mamai susitikti su naujais žmonėmis – kartu su vaikeliu įsitraukti į kokią nors veiklą. Užrašykite savo mažiuką į ankstyvojo ugdymo pamokėles, lankykite kartu mankštą ar gimnastiką – taip susipažinsite su kitomis mamomis, atsiras naujos veiklos.
Užsienyje jau seniai populiarūs mamų rateliai. Kartą per savaitę netoliese gyvenančios mamos renkasi viena pas kitą ir pasišneka apie joms rūpimus dalykus. O kas trukdo tokį būrelį suorganizuoti jūsų kvartale? Jei esate drąsesnė, paprašykite savo apylinkės pediatrės duoti panašaus amžiaus vaikus auginančių jūsų rajono mamų telefonų numerius – paskambinkite joms ir pasiūlykite susitikti. Greičiausiai atsisakys tik viena kita, nes daugelis mamų tiesiog ištroškusios bendravimo.
Kalendoriaus ritualas
![Studijos „G foto“ nuotr.](https://mamoszurnalas.lt/wp-content/uploads/2015/05/GFOT3672_optimized-300x222.jpg)
Kiekviena jūsų diena suskirstyta į aiškias dalis: pusryčiai, pasivaikščiojimas lauke, pietūs, pietų miegas, pavakariai, vakaro žaidimai, vakarienė ir naktis. Taip buvo vakar, taip yra šiandien, taip bus rytoj ir poryt. Kai visos dienos teka tokiu vienodu ritmu, sunku susigaudyti, kuri šiandien savaitės diena, o kelinta mėnesio diena susimąstote tik į šiukšlių dėžę mesdamos produktus, kurių galiojimo laikas pasibaigęs. Vis tik pravartu ir namuose jausti laiko tėkmę.
Nusipirkite gražų kalendorių, kurio lapelį kas rytą nuplėštumėte kartu su vaikučiu – tai smagi ryto tradicija, be to, taip nepražiopsosite svarbių datų. Juk kiekviena svarbesnė data gali virsti mažyte švente namuose. Pasimokykite iš parduotuvių vitrinų – tegul kiekvieną šventę jūsų namai pasitiks pasipuošę – su vaikučiu gaminkite kalėdines girliandas, karpykite Valentino dienos širdutes, o per tėčio gimtadienį papuoškite koridorių balionais. Paįvairinsite savo dienas ir pamokysite mažylį sezoninių tradicijų.
Išeiginė diena – būtina
Paprastai žmonės dirba 5 dienas per savaitę. Na, tarkime, šeštąją dieną skiria namų ūkio reikalams.
Tačiau mažiausiai viena tikra išeiginė juk lieka! O kas pasakė, kad mama neturi teisės į išeiginę?
Šeštadienis ir sekmadienis greičiausiai bus išeiginė tik kitiems šeimos nariams, tuo tarpu jūs vėl suksitės tarp puodų ir aplink vaiką. Norėsite vyrą palepinti skanesniu valgiu, o ne pašildytu vakarykščiu kotletu, kaip kad dažnai atsitinka paprastą savaitės dieną. Tuomet pasidarykite išeiginę bet kurią kitą jums patogesnę dieną. Paprasčiausiai atidėkite visus namų ruošos darbus – dulkės nuo lentynų nepabėgs, patikėkite, taip pat sėkmingai jas nuvalysite ir rytojaus dieną. Šeimyną papenėkite greitai paruošiamu maistu – ištraukite iš šaldiklio pakelį koldūnų, mažyliui nupirkite kūdikių tyrelės. Laisvesnį laiką skirkite maloniai veiklai – tiesiog pažaiskite su vaiku, paskaitinėkite knygą ar žurnalą. Ir nesijauskite kalta – turite teisę į išeiginę!
xxx
Štai tokius patarimus mamoms – namų šeimininkėms siūlo tokio gyvenimo užkulisius puikiai išmanančios mamos. Pirmieji treji jūsų vaikelio gyvenimo metai – tai laikas, kai jis išmoksta svarbiausias gyvenimo pamokas, kai formuojasi jo charakteris ir asmenybė. Tačiau nepamirškite savęs – tik savimi patenkinta ir laiminga mama, o ne nuolat niurzganti pikčiurna, bus geriausias pavyzdys mažajam žmogučiui.
Skaitytoja Rimantė
„Mamos žurnalas“