Vaikučiui užsitęsė naujagimių gelta. Jis susirgo antrą parą po gimimo, o tebesitęsia iki šiol – jau 2 mėnesius Danieliaus akyčių baltymai yra geltoni. Pediatrė neskyrė jokio gydymo, tik patarė 48 valandas nemaitinti savo pienu. Ką daryti?
Kodėl pageltonuoja
Kai gimsta, naujagimis pradeda kvėpuoti plaučiais. Nebereikia gausybės eritrocitų, kurie motinos įsčiose aprūpindavo vaikelį deguonimi. Eritrocitai pradeda greitai irti. Viena iš irimo medžiagų yra geltonoji medžiaga bilirubinas, kurią organizmas turi pašalinti. Naujagimių medžiagų apykaita dar labai lėta, nes kepenų fermentai (būtent jie skatina bilirubino apykaitą) nepakankamai brandūs. Kuo labiau naujagimis yra neišnešiotas, tuo fermentai yra nebrandesni. Todėl 3-4 parą beveik visi naujagimiai pageltonuoja. Naujagimių hiperbilirubinemija – tai geltonos medžiagos bilirubino kiekio padidėjimas kraujyje. Žiūrėdami į vaiką, plika akimi matome, kad jis pagelto. Tai ir vadiname naujagimių gelta.
Dvi geltos grupės
Naujagimių geltą reikėtų skirstyti į dvi grupes. Pirmuoju atveju tai yra fiziologinė norma arba tranzityvinė naujagimių būklė. Vaikelio organizme esančio bilirubino kiekis neviršija normos, todėl jokio gydymo nereikia. Jeigu gelta ryški ir užsitęsia ilgiau nei dvi savaites, būtina atlikti bilirubino kiekio tyrimus.
Kai naujagimis pagelsta pirmąją parą, gelta ryškėja labai greitai, randamas labai didelis bilirubino kiekis kraujyje. Šiuo atveju naujagimių geltą būtina gydyti. Priežasčių gali būti daug. Bilirubino kiekis gali padidėti dėl skirtingų mamos ir kūdikio kraujo grupių, dėl nesutampančio rezus antigeno mamos ir vaiko organizmuose. Priežastis gali būti po gimdymo likusioje didelėje kraujosruvoje yrantis kraujas.
Užsitęsusi gelta
Jeigu naujagimis ir po dviejų savaičių tebėra geltonas, reikia ieškoti priežasčių, kodėl gelta užsitęsė. Kartais tai gali būti ir rimtos ligos, pavyzdžiui, įgimto hepatito, požymis. Jei naujagimiai serga įgimta citomegalija, toksoplazmoze, įgimtu sepsiu, gelta pasireiškia kaip šių ligų simptomas. Gelta gali prasidėti dėl tulžies takų atrezijos, kai nėra tulžies pūslės ar tulžies pūslės latakų. Bilirubino apykaita vyksta, bet tulžis negali ištekėti. Pasitaiko įgimtų fermentų apykaitos sutrikimų, kai kepenyse nėra reikalingų fermentų.
Motinos pieno gelta
Naujagimių pageltonavimo priežastis gali būti ir vadinamoji motinos pieno gelta. Neretai žindomiems kūdikiams gelta užsitęsia. Atmetus galimas priežastis: nėra kraujosruvų, tulžies atrezijos, jokios ligos, kartais konstatuojama, kad gelta užsitęsė dėl žindymo. Atlikę kraujo tyrimus, pamatytume padidėjusį bilirubino kiekį. Manoma, kad motinos piene yra medžiagų, kurios konkuruoja su bilirubinu. Kadangi mažylio būklė gera, jis valgo, miega, puikiai auga jo svoris, nepadidėjusios kepenys ir blužnis, jis yra žvalus, konstatuojama, jog jis yra sveikas.
Kas daroma
Paprastai nei vaikučiui, nei mamai neskiriamas gydymas. Patariama vaiką toliau žindyti ir stebėti. Paprastai, kai būna motinos pieno gelta, bilirubino kiekis kraujyje nepasiekia tų kritinių koncentracijų, kurios vaikui galėtų būti pavojingos. Bilirubino koncentracija būna šiek tik didesnė nei norma. Retkarčiais, labai pakilus bilirubino kiekiui, naujagimis 24-48 val. gali būti maitinamas tik dirbtiniu maisteliu. Per tą laiką bilirubino kiekis sumažėja ir mama žindymą gali tęsti. Žindymą reikėtų laikinai nutraukti, jei labai aukštas bilirubino lygis ne krenta, o kyla toliau.
Kodėl tai pavojinga
Visus naujagimius, kuriems pasireiškia geltos požymiai, reikia labai atidžiai stebėti. Tėvai turi žinoti, kodėl pernelyg didelė bilirubino koncentracija kraujyje yra pavojinga – bilirubinui pasiekus kritinę koncentraciją, jis gali patekti į smegenis. Tai labai pavojinga, nes gali būti toksiškai paveikiami (apnuodijami) smegenų branduoliai. Atsiranda tipiški smegenų pažeidimo simptomai: vaikelis pasidaro dirglus, gali spiegiančiai rėkti, po to tampa vangus, nebenori žįsti krūties, sumažėja jo raumenų tonusas. Jeigu tokia būklė užsitęsia, raumenų tonusas gali padidėti, įsitempia rankos ir kojos. Vaikutis riečia nugarą, atlošia galvą, gali atsirasti traukulių, sutrikti kvėpavimas.
„Mamos žurnalas“