„Pro ašaras jau kelias dienas nebematau kelio. Mūsų dukrytei gydytojai nustatė klubo displaziją ir skirs Freiko pagalvėlę. Neįsivaizduoju, kaip vaikas turės augti visas „supančiotas“. Gal kitos mamos pasidalintų savo patirtimi, kaip padėti vaikui, palengvinti šį sunkų laikotarpį. Galų gale – kaip pripratinti?“
Irma
Atsiliepdami į Irmos prašymą, tarp skaitytojų radome mamą, kuri mielai sutiko pasidalinti savo patirtimi, kaip auginti vaiką su Freiko pagalvėle.
Pasakoja Irena:
„Noriu papasakoti mūsų istoriją, kaip mano dukrytei nustatė klubų displaziją. Dukrytė gimė po cezario pjūvio operacijos, todėl prižiūrinti gydytoja davė siuntimą pas vaikų neurologą. Apžiūrėjęs neurologas pastebėjo, kad ant kojyčių nesimetriškos raukšlelės, ir rekomendavo kreiptis į vaikų ortopedą patikrinti, ar nėra klubų displazijos. Paklausėme apie tai mus prižiūrinčios medicinos seselės, kuri užtikrino, kad tikrai nėra jokios klubų displazijos, nes ši diagnozė dabar retai kam nustatoma. Taip pat pasakė, kad dabar pediatrai nesiunčia naujagimių pas chirurgus (kaip tai buvo daroma Sovietų laikais), jie ir taip daug darbo turi. Nuėjome pas mūsų poliklinikos chirurgą, kuris beveik prieš 25 metus, kai man buvo 1 mėnuo, nustatė klubų displaziją ir skyrė gydymą, po kurio viskas susitvarkė ir iki šiol dėl kojų jokių problemų neturiu. Apžiūrėjęs dukrytę chirurgas pasakė, kad kažkas negerai ir davė siuntimą pas vaikų ortopedą į Santariškių polikliniką.
Paskambinę sužinojome, kad nemokamos konsultacijos bus tik po pusantro mėnesio, todėl įsiregistravome į mokamą, į kurią patekome jau po savaitės. Apžiūrėjęs ir padaręs klubų echoskopiją bei rentgeno nuotrauką gydytojas nustatė dešinio klubo displaziją ir rekomendavo maždaug 23 valandas per parą (t. y. beveik visada) nešioti Freiko pagalvėlę (įtvarą) bei daryti kojyčių mankšteles (išskėsti kojytes po 15–20 kartų) porą kartų per dieną.
Šią diagnozę mano dukrytei nustatė, kai jai buvo 3 mėnesiai. Maždaug kas mėnesį reikėjo ateiti pasirodyti gydytojui ir, jeigu reikia, padaryti klubų rentgeno nuotrauką. Kai klubo būklė pagerėjo, gydytojas leido be pagalvėlės būti daugiau laiko. Šią pagalvėlę dukrytė nešiojo 4 mėnesius ir 2 savaites.
Per tą laiką teko pirkti dvi, nes vaikas augo, ir reikėjo didesnės, kad kojytės būtų pakankamai išskėstos.
Neseniai buvome konsultacijoje pas ortopedą (liepė, kai vaikutis pradės vaikščioti, vėl pasirodyti), jis pagal rentgeno nuotrauką pasakė, kad matyti, jog klubukas buvo gydytas ir kad viskas yra gerai, rekomendavo apsilankyti dar po 2–3 metų.
Kai nustatė diagnozę ir skyrė nešioti pagalvėlę, išsigandome, bet nelabai, nes tokia pat diagnozė buvo nustatyta man kūdikystėje. Išsigąstume, jei būtų nepastebėta arba būtų pastebėta per vėlai, kad kažkas negerai, o tada, manau, turėtume daugiau problemų. Esu dėkinga neurologui, pastebėjusiam nesimetriškas raukšleles ant kojyčių ir rekomendavusiam pasikonsultuoti su vaikų ortopedu.
Palyginus su kitais panašaus amžiaus kūdikiais, dukrytės vystymasis nešiojant pagalvėlę šiek tiek vėlavo.
Kai dukrytei buvo 5–6 mėnesiai, pagalvėlė trukdydavo sėstis, tačiau jau tada galima buvo ją nešioti mažiau laiko, todėl dukrytė praleisdavo pakankamai laiko be jos. Mergytė pradėjo ropoti kaip ir daugelis kūdikių, kai jai buvo 7–8 mėnesiai, tada jau nebenešiojo pagalvėlės.
Nešiojant pagalvėlę, vargo buvo daugiau man negu dukrytei, nes reikėjo kiekvieną kartą aprengiant užsegti ir pagalvėlę. Pirmas kelias dienas buvo sunku tiek man, tiek dukrytei, nes ji dar nebuvo pripratusi prie jos. Pirmą kartą užsegiau pagalvėlę, kai dukrytė miegojo, tai ji net nepastebėjo. Nešiojant pagalvėlę būdavo ir taip, kad pagalvėlės diržai nutrindavo petukus, tada reikėdavo pareguliuoti jų ilgį.
Vasarą ir rugsėjo mėnesį didesnių drabužių pirkti nereikėjo, ją užsegdavome ant drabužių.
Kai Arina nešiojo pagalvėlę, matėme, kad kiti žmonės smalsiai žiūri, tačiau nekreipėme dėmesio į jų reakciją, nes mums svarbiausia vaiko sveikata, o ne kaip sureaguos į tai kiti. Nepažįstami neklausinėjo apie pagalvėlę, o pažįstamiems reikėjo paaiškinti, ką reiškia ši diagnozė, kaip nustatė ir kiek laiko dar reikia pagalvėlę nešioti.
Noriu patarti visoms mamytėms, kad reikia nedelsti, iš karto apsilankyti pas specialistą, kad kuo anksčiui būtų skirtas gydymas. Pirmiausia reikia atkeipti dėmesį ne tik į nesimetriškas raukšleles ant kojyčių, bet ir į tai, kaip kojytės išsiskečia. Jei sunkiai arba nevisiškai, tada būtinai reikia prašyti siuntimo pas vaikų ortopedą“.
Keletas kineziterapeutės patarimų. Konsultuoja kineziterapeutė Daiva Piekautienė
Pirmiausia būtina įvertinti, ar klubų sąnarių ribotas atvedimas yra dėl padidėjusio kojų raumenų tonuso, ar tai klubo sąnario patologija. Vizualiai tai padaroma stebint dubens ir kojų raukšlių simetriškumą, sulenktų keliukų aukščio simetriją, klubų atvedimo ribotumą ir spragtelėjimą atvedimo metu. Geriausiai tai atlieka gydytojas. O įtarus klubų displaziją, yra atliekami išsamesni tyrimai tiksliai diagnozei nustatyti.
Diagnozavus klubų displaziją, įvertinama, kokia yra patologijos stadija. Skiriamos 4 stadijos:
1. Normalus klubo sąnarys.
2. Klubo sąnario displazija, kai klubo sąnarys yra nepakankamai išsivystęs, tačiau visa šlaunikaulio galva yra gūžduobėje.
3. Panirimas – šlaunikaulio galva iš dalies išėjusi iš gūžduobės.
4. Išnirimas – visa šlaunikaulio galva išėjusi iš gūžduobės.
Esant pirmoms stadijoms, skiriamas konservatyvus gydymas: Freiko pagalvėlė, kuri gali būti skiriama nuo pirmo kūdikio amžiaus mėnesio, masažas ir kineziterapija. Pastarieji gydymo būdai yra atliekami reguliariai iki 1metų arba iki tol, kol vaikutis visiškai pasveiksta. Masažą atlieka specialistas kartą per dieną, 10–15 seansų, 2–3 kursus. Tarpai tarp kursų 1–1,5 mėn, nes kūdikiui tai didelis darbas. Lengvų masažo elementų masažuotojas gali apmokyti ir mamą.
Kineziterapiją atlieka kineziterapeutas. Tai kojų sąnarių ir raumenų mankštelė įvairiomis amplitudėmis.
Jos pagrindinis tikslas – padėti susiformuoti klubo sąnariams ir sustiprinti kojų raumenis.
Kineziterapeutas gali apmokyti mamą atlikti lengvus pratimus, kuriuos namuose reikėtų kartoti nuo 2 iki 5 kartų per dieną.
Ar galima pratimukais ištaisyti ribotą kojyčių atvedimą pirmaisiais mėnesiais?
Žinoma, kad galima. Tačiau tai veikia tik tada, kai yra lengva klubų patologijos stadija, kai nereikia operacijos. Kuo anksčiau ši patologija nustatoma ir pradedamas konservatyvus gydymas, tuo greičiau pasiekiama rezultatų. Kineziterapija atliekama kartu su masažu. Gali būti skirta ir fizioterapijos elektroforezės procedūra.
Pratimai atliekami švelniai, lengvai tempiant raumenis, kaskart atliekant vis didesnę sąnario atvedimo amplitudę. Kūdikis neturi verkti, įsitempti, nes įtempti raumenys dar labiau pablogins situaciją. Vaikui tai turi būti kaip žaidimas.
Masažą geriau atlikti prieš kūdikio maudymą arba iš karto po jo.
Jei vaikui skirta Freiko pagalvėlė, masažuojant ir mankštinant ji nuimama. Priklausomai nuo patologijos stiprumo, Freiko pagalvėlė laikoma užsegta nuo 12 iki 24 valandų per parą. Laisvu metu galima kūdikį mankštinti ir masažuoti.
Mamos paprastai labai išgyvena, jei vaikui skiriama Freiko pagalvėlė. Pirmiausia mamai turėtų rūpėti, kaip maksimaliai ji galėtų padėti savo vaikui, nes negydoma klubų displazija vėliau gali sukelti atramos ir judėjimo aparato deformacijas.
Iš pradžių kūdikis gali būti neramus, verkti, nes tai jam neįprasta padėtis, sukelianti diskomfortą. Per 1–2 savaites vaikas pripranta. Todėl lengvas masažas ir mankštelė labai palengvina pripratimą. Laisvu nuo pagalvėlės nešiojimo metu galima kūdikį panešioti ant savo klubo.
Per kiek laiko kineziterapija galima atstatyti neteisingą klubo įsistatymą?
Kiekvienas klubų displazijos patologijos gydymas yra individualus. Tai priklauso nuo patologijos fazės, gydytojo, kineziterapeuto, masažuotojo ir tėvų bendro darbo, parties vaiko būsenos, kaip jis priima gydymą. Tai gali užtrukti nuo 2 iki 10 mėnesių. Geriausiai tai padaryti iki tada, kai vaikui sukaks metukai.
Ir dar noriu pabrėžti, kad, kol diagnozė nėra anuliuota, vaiko nereikėtų statyti ant kojų, nešokdinti, nes didesnis apkrovimas gali pakenkti klubo sąnariams – juos dar daugiau deformuoti ar išnarinti.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai