Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja gydytoja neurologė Rūta Praninskienė komentuoja, kaip kūdikis išmoksta nulaikyti galvą.
Raida – kiekvienam skirtinga, bet „rėmuose“
Žinotina, kad kiekvieno vaiko raida yra individuali, tačiau turi tilpti į tam tikrus rėmus. Vaiko raidai įvertinti naudojamos diagnostinės skalės. Skiriasi vaikų raidos tempai ir įgytų įgūdžių kokybė. Kad vaiko raida neatitinka amžių, gali pastebėti tik raidos specialistai ilgai stebėdami vaiką. Todėl įtarus raidos sutrikimą, vaikas siunčiamas tirti į specializuotus centrus.
Kūdikių stambiosios motorikos raida prasideda nuo gebėjimo kontroliuoti galvos padėtį, po to – vartytis, sėdėti, vaikščioti, bėgioti, šokinėti, tačiau greta yra vertinama smulkioji motorika (rankyčių judesiai), suvokimas, socialinė adaptacija bei kalba.
Atmintinė, kaip leliukas turi nulaikyti galvą
Taigi gebėjimą kontroliuoti galvos padėtį kūdikėliai įgyja pamažu ir tai priklauso nuo pečių juostos, kaklo raumenų tonuso ir raumenų jėgos. Tai tikrinama keliomis pozomis. Aptarsime pagrindines.
Lėtai pakėlus naujagimį nuo stalo veidu žemyn, jo galvelė nusvyra, nes visai nekontroliuojama. Jau 6 savaičių taip pakėlus, vaikutis galvą pakelia trumpai iki kūno plokštumos. Nuo 8 savaičių jis jau tvirčiau ir ilgiau laiko galvą, o 12 savaičių kūdikis net iškelia galvytę kiek aukščiau kūno plokštumos.
Paguldytas ant pilvo naujagimis tik pasuka galvą į šoną (svarbi apsauginė reakcija).
Pirmojo mėnesio pabaigoje kūdikis išlaiko vos 20 laipsnių nuo stalo pakeltą svirduliuojančią galvytę iki 3 sekundžių.
Antrojo mėnesio pabaigoje kūdikis pakelia nuo stalo galvą apie 40 laipsnių ir išlaiko 10 sekundžių.
Trečiojo mėnesio pabaigoje vaikutis galvą kelia 40-90 laipsnių kampu ir išlaiko iki minutės ar ilgiau.
Nuo ketvirtojo mėnesio kūdikis 90 laipsnių kampu pakeltą galvelę išlaiko daugiau kaip minutę.
Jau ketvirto mėnesio pabaigoje kūdikėliai kelia galvą juos sodinant už rankų. Sunku vienareikšmiškai atsakyti, kada kūdikis jau tvirtai nulaiko galvą. Pakankamai tvirtai, kai drąsiai keliame iš lovytės ir neprilaikome – tik ketvirtąjį mėnesį.
Kaip minėjau, galvytės nulaikymas priklauso nuo raumenų tonuso ir jėgos kaklo ir pečių juostos raumenų grupėje.
Jei kelia per aukštai
Mamos džiaugiasi, kad kūdikėlis, paguldytas ant pilvo, riečia kaklą ir aršiai kelia galvą. Tačiau tai nėra gerai. Labai atsargiai reikia vertinti tą galvos kėlimą, nes per stiprus atsilošimas atgal gulint ant pilvo gali būti vienas iš spastinio cerebrinio paralyžiaus požymių ar padidėjusio intrakranijinio spaudimo (skysčių kaupimosi smegenų skilveliuose) simptomų. Tačiau esant šioms būklėms greta yra ir kitų požymių. Jei pastebėjote, kad paguldytas ant pilvo vaikutis ne pagal savo amžių aukštai kelia galvą ir ilgai išlaiko pakeltą, būtinai apie tai pasakykite savo gydytojui, kad nukreiptų vaikų neurologo konsultacijai.
Prilaikykite ir saugokite
Ne veltui mūsų močiutės ir mamos taip jautriai reaguoja, jei paimame kūdikėlius ant rankų neprilaikydami galvos. Reikia įspėti tėvus, kad iki 12 savaičių būtinai, o iki 6 mėnesių vis dėlto reikia laikyti ranką netoli vaiko galvytės, nes jis gali sukdamasis atsilošti. Ypač svarbu kūdikio galvą prilaikyti lipant laiptais ar darant staigesnį judesį. Šio amžiaus kūdikėlių judesiai dar nekoordinuoti.
Nors kartais atrodo, kad vaikutis kuo puikiausiai nulaiko galvą, būkite budrūs net iki 6 mėnesių, nes koordinacinė kūdikių sistema subręsta vėliau.
Pagalba galvytei
Kad stiprėtų pečių juostos ir kaklo raumenukai, dažniau guldykite kūdikį ant pilvuko, galima atlikti pečių juostos masažą. Jeigu neramu, kad kūdikėlis silpnai nulaiko galvą, tai pasikonsultuokite su pediatru ar vaikų neurologu.
Kūdikėliai blogiau kontroliuoja galvos padėtį, jei yra kaklo patologija, raumenų tonuso sutrikimai (ypač žemas tonusas), tam tikros cerebrinio paralyžiaus formos, nervų-raumenų ligos.
Miega atlošęs galvą
Mamos klausia – ar tiesa, kad jei miegodamas ant šono kūdikis riečia galvą atgal, vadinasi, jam kaupiasi galvoje skysčiai? Jei vaikučiui yra vadinamoji vandenė (skysčių kaupimasis galvos smegenų skilveliuose), tai bus ne tik šis simptomas. Vaikas bus ir neramus (ypač naktimis), dažnai atpylinės ar vems, pakis akių padėtys (rainelės bus nusileidusios žemyn, o virš rainelių bus matyti balta juostelė, tai vadinamasis „nusileidžiančios saulės simptomas“), vaikutis blogai rems kojomis, sparčiau augs vaikučio galvos apimtis.
Vaikai, turintys žemesnį raumenų tonusą, gali miegoti atlošę galvą, ir tai bus norma.
Sveiki kūdikėliai kartais miega atsilošę ir yra sveiki, nes jie gana lankstūs. Tiesą pasakys specialistas, įvertinęs vaikučio būklę.
Nuo ko priklauso galvos forma
Kūdikio galvos apimtis didėja skirtingai berniukams ir mergaitėms, bet kas mėnesį paauga 1 cm iki 12 mėn. Naujagimių galvos forma priklauso nuo gimimo būdo. Natūraliai gimusių naujagimių galvytės suplotos iš šonų, nes deformuojasi slenkant gimdymo takais, o gimusių per cezario pjūvį naujagimių galvytės taisyklingesnės formos.
Augant galvos forma keičiasi. Forma yra paveldima, bet ją lemti gali ligos (rachitas, kreivakaklystė, vandenė, medžiagų apykaitos sutrikimai), genetiniai sindromai, kuriems būdingos savitos galvos formos ir dydžiai (per maža, per didelė). Todėl pediatrams būtina kas mėnesį matuoti galvos apimtį ir pažymėti specialioje lentelėje. Tai padeda anksti diagnozuoti ligą.
Jeigu paveldėta didesnė galvos forma ir yra normalus raumenų tonusas, tai ir didesnę galvą turintis vaikutis ją kels pagal normas. Jeigu kūdikiui yra raumenų tonuso pokyčiai bei didesnė galva dėl vandenės ar kitų ligų ir sindromų, tai ir galvos kontrolė bus blogesnė.
Vertinti vaiko raidą pagal galvos kontrolę atskirai negalima, nes neurologai visą raidą įvertina kompleksiškai.
„Mamos žurnalas“