Vaikų gastroenterologai žino, kad per atostogas pacientų sumažės. Mat gana dažnai vaikams pilvukus skauda ne dėl ligos, o dėl streso, įtampos, baimės. Kaip atskirti, ar vaikas rimtai susirgo, ar tik labai jaudinasi?
Kuo čia dėtas darželis
Mums, suaugusiesiems, kai jaudinamės, nerimaujame, ko nors bijome, skauda galvą. Vaikams – pilvą.
Neaišku dėl ko atsiradę pilvo skausmai vadinami funkciniais. Dažniausiai jie kyla dėl nerimo, streso, jaudulio, įtampos, todėl dar gali būti vadinami psichosomatiniais. Pagal statistiką, net 60 proc. vaikų virškinamojo trakto sutrikimų yra funkciniai, ir tik trečdalis – dėl realiai nustatomų ligų. Beveik visada jie prasideda tada, kai vaikas ūgteli ir iš globojančio šeimos burbulo patenka į plačiuosius gyvenimo vandenis.
Kad skauda pilvą, tėvai išgirsta vaikui atsikėlus ir besiruošiant į darželį, o savaitgaliais pilvuko nebeskauda… Kartais jautresni mokiniai, žinodami, kad ryt laukia kontrolinis darbas, gali skausmais pradėti skųstis ir iš vakaro. Tokie skausmai nėra vaiko simuliavimas ar melavimas – vaikui tikrai skauda, jis gali net vemti, atrodyti kaip tikras ligonis. Paaugliams (ir ne tik) nuo streso skrandyje gali atsirasti opų. Kodėl taip yra?
Įrodyta, kad tarp vaiko smegenų ir žarnyno yra tamprus ryšys.
Vaikų gastroenterologas prof. Vaidotas Urbonas sako: „Kai vaikas skundžiasi virškinimo sutrikimais, visada paklausiame, ar jis nepatyrė šoko? Gal mirė kažkas iš artimųjų, o gal tik žiurkėnas, bet vaikui tai tragedija. Tėvų skyrybos, patyčios, persikėlimas į kitą mokyklą – yra daug jaudinančių vaiką situacijų, kurios gali sukelti funkcinę ligą. Kartais tenka su šeima kalbėtis visą valandą, kol, regis, iš nereikšmingo sakinio susidėlioja visas vaizdas“.
Beje, funkcinius pilvo skausmus gali sukelti ir kompiuteriniai žaidimai, jei vaikas žaisdamas patiria didelę įtampą, taip pat – perkrautas vaiko režimas.
O jei meluoja?
Vis dėlto galimas ir toks variantas, kad vaikui iš tikrųjų neskauda, jis tiesiog meluoja, nes pasiskųsti pilvo skausmu labai patogu. Nebereikia į darželį ar mokyklą, mama su tėčiu šokinėja aplink. Juk pilvo skausmui nereikia įrodymų, kaip peršalimo ligoms, kurios pasireiškia kosuliu, temperatūra ar raudona gerkle.
Kodėl reikia pas gydytoją
Bet kokiu atveju dėl pasikartojančių pilvo skausmų reikia pasikonsultuoti su gydytoju, ypač, jei vaikui skauda naktimis, jei skausmai sutrikdo vaiko kasdienę veiklą, jei krenta svoris, žemėja hemoglobinas.
„Funkcinę ligą galima įtarti atsižvelgiant į jos trukmę, kai skundai tęsiasi ilgai, net kelerius metus. Kai ligos eiga staigi, vargu ar tai bus funkcinis sutrikimas. Tačiau nemažai tokių vaikų patenka į ligoninę. Kodėl? Kai vaikui skauda pilvą arba pykina, gydytojas nėra tikras, kodėl? Juk pykinti gali ne tik dėl skrandžio uždegimo ar netikusio maisto. Esame tyrę vaikus dėl pykinimo, o buvo nustatyti smegenų augliai. Laimė, liga pastebėta laiku, vaikai išoperuoti, pasveiko. O juk šeimos gydytojas galėjo lengva ranka parašyti, kad tai funkcinis sutrikimas, ir liga būtų uždelsta“, – sako vaikų gastroenterologas prof. Vaidotas Urbonas.
Tėvams labiau patiktų, jei…
Tėvams sunku suvokti, kaip gali ką nors skaudėti „be tikros ligos“. Kai tyrimų atsakymai būna geri, ir gydytojai sako, kad jokios skausmų priežasties neranda, tėvai kartais net supyksta. Sunku suprasti, kaip vaikui gali skaudėti pilvą dėl to, kad rytoj teks atsiskaityti eilėraštį, o vaikas jo dar neišmoko.
Kaip gydyti, jei tai ne liga
Tokius skausmus gydyti sunku, nes nėra jokios organinės patologijos. Gydytojai atlieka tyrimus, ir jie rodo, kad vaikas sveikas.
Tada siūloma reguliuoti mitybą, režimą, stebėti, kad vaikui pakaktų poilsio, kad jį supanti aplinka būtų emociškai kuo geriausia.
Galima rasti „specialiąją“ priemonę, kuri padės vaikui, – gal tai bus kmynų arbatėlė, gal linų sėmenų nuoviras, gal pilvuko paglostymas ar šildyklė. Ieškant specialiosios vaikui padedančios priemonės, nereikia persistengti, pavyzdžiui, prisipirkti vaistinėje vaistažolių arbatų su žodžiais „gastro“ ir girdyti jomis ilgą laiką. Dėl simptominių vaistų geriausiai patars vaiko gydytojas.
Gydant funkcinius pilvo skausmus skiriami probiotikai, tik jų yra įvairių, todėl pasitarkite su gydytoju, kurie labiau tinkami. Vieni probiotikai labiau skiriami viduriuojant, kiti – gydyti dirgliosios žarnos sindromui, treti – esant kūdikių pilvo diegliams, o yra tokių, kurie subalansuoti esant funkciniams skausmams (tai būna bifido- ir laktobaktererijų junginys, nes vienos gyvena storajame žarnyne, o kitos – plonajame).
Kartais tokių pilvo skausmų gydymui skiriama psichologo pagalba. Tarkime, vaikas viduriuoti ir skųstis pilvo skausmais pradėjo po konflikto su klasės auklėtoju. Gal tai buvo paleidžiamoji visos grandinės dalis? Vaikas niekam savo emocijų neišpasakoja, bet štai po kurio laiko pradeda skaudėti pilvą. Tuomet skiriama psichoterapija, ir net nereikia vaistų.
Parengė Neila Ramoškienė
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai