
Vaikutis greičiau ir sklandžiau prakalbės, jei laikysitės kelių paprastų taisyklių.
Pataria logoterapeutė Birutė Stonytė, logopedinio kabineto „Aš kalbu“ įkūrėja
Kalbėjimas su savimi. Įgarsinkite tai, ką darote. Kasdienės veiklos įgarsinimas turtina vaiko žodyną.
Paralelinis kalbėjimas. Įgarsinkite vaiko atliekamas veiklas. Girdėdamas paralelinį kalbėjimą, vaikas pats pradeda įvardyti atliekamas veiklas.
Repeticijos. Dažnai kartokite naujus žodžius. Kartojimas padeda įsiminti žodį bei jį pritaikyti adekvačiomis situacijomis.
Suprastinimas. Vaikui kalbėkite aiškiai ir paprastai. Nesudėtingų žodžių vartojimas lengviau įsimenamas.
Pridėjimas. Pasakykite vienu žodžiu daugiau nei pasakė vaikas. Tokia mokymo strategija padeda vaikui praplėsti sakinio apimtį.
Modeliavimas. Dažnai sakykite vaikui žodžius, kuriuos norite, kad jis pakartotų. Modeliavimas lavina girdimąjį dėmesį bei plečia vaiko žodyną.
Imitavimas. Mokykite mėgdžioti suaugusiųjų veiklą ir kalbą. Suaugusiųjų mėgdžiojimas gerina vaiko socialinę adaptaciją tarp bendraamžių.
Vizualinis stiprinimas. Rodykite objektą ar daikto paveikslėlį, apie kurį kalbate. Taip tobulinsite vaiko girdimąjį bei vizualinį dėmesį.
Vieno daikto taisyklė. Visada vaikui duokite tik vieną daiktą. Jei vaikas norės daugiau, bus priverstas paprašyti. Galbūt tai skamba pernelyg grubiai, tačiau taip vaikas bus priverstas vartoti kuo daugiau žodžių.
Pasirinkimas. Duokite vaikui rinktis iš kelių daiktų: nori šito ar šito. Šiuo atveju vaikas mokosi naujų pavadinimų, pritaiko juos reikšdamas poreikius.
Daiktų atitraukimas. Jei vaikas nepasiekia daikto, jis paprašo. Tad specialiai vaikui patinkančius daiktus šiek tiek nuo jo atitraukite. Taip vaikas skatinamas žodžiais išreikšti norus.
Užmaršumas. Perklauskite vaiko kelis kartus, ko jis norėtų. Pastebėsite, kad vaikas kaskart papildys savo sakinį nauju žodžiu.

Domėjimasis. Plačiai kalbėkite apie vaiko pomėgius. Tai ypač pagerina įsiminimą, nes kalbama apie vaiką asmeniškai. Stiprėja vaiko ir tėvų tarpusavio santykis.
Naujienos. Pasakokite vaikui naujus dalykus. Tai puikus būdas mokytis naujų žodžių bei frazių.
Dainavimas. Dainuokite paprastas dainas, naujas ar jau žinomas. Tai gerina ritmiką, kuri glaudžiai susijusi su kalba.
Pauzės. Kalbėdami darykite pauzes, kurios leis vaikui įsiterpti. Pauzės padeda sudaryti įspūdį, kad vaikas jums svarbus pašnekovas. Tai jausdamas, jis gali pradėti drąsiau reikšti mintis.
Klausimai. Klauskite atviro tipo klausimų. Kas čia važiuoja, – mašina ar dviratis? Ko norėtum atsigerti, – sulčių ar vandens? Tokie klausimai neleidžia atsakyti trumpu žodžiu, o įpareigoja vaiką naudoti kelių žodžių frazę.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai