
Fotografė Greta Skaraitienė 2001 metų sausio 8 dieną pagimdė 4 kg sveriančią dukrytę Vestą. Kas mėnesį stebėsime, kaip auga šis kūdikis
Kaip pažymėjote dieną, kai Jūsų kūdikiui prasikalė pirmasis dantukas?
Pirkote tortą, šovėte šampaną, o gal bandėte dantuką filmuoti ir fotografuoti? Vestutės mama Greta, aptikusi pirmą dukros dantuką, užgulė telefoną. Atakavau skambučiais visas drauges, močiutes, giminaičius. Ir ką jūs manote? Visi į šią naujieną sureagavo ramiai: „Oi kaip šaunu, išdygo. Na, o šiaip kas naujo?“, – pasakoja Greta. Ne kiekvienam suprasti mamos laimę. Na ir tegul. Svarbu, kad mes visi žinome, jog pirmasis dantukas yra didžiausias šuolis pirmyn. Toks pat svarbus, kaip pirmas žodis ar pirmas žingsnis.
„Ei, aš jau turiu dantų. Kodėl atėmėte riestainį?“ Visi namiškiai žino maldelę: „Iki 6 mėnesių kūdikiui visiškai pakanka mamos pieno. Jokio kito maisto ar gėrimo jam nereikia siūlyti“. Tačiau kas pergudraus močiutės širdį? „Kai auginau Gretutę, gydytojai liepė sulčių duoti nuo mėnesio, košių – nuo 3 mėnesių, o 4 mėnesių Greta jau šveitė mėsą. Gaila žiūrėti į Vestutę, kuri turėdama du dantukus dar neragavo jokio maisto, išskyrus mamos pieną“, – dejuoja močiutė Nijolė. Vieną kartą ji, nematant Gretai, anūkei leido pačiulpti riestainio. Vesta rankutėmis surakino grobį, čiulpė, čepsėjo, graužė, o akyse žėrėjo laukinio žmogaus aistra. Kai „baranką“ reikėjo atimti, Vesta nieku gyvu neatgniaužė kumščių ir net drebėdama saugojo laimikį. Močiutės klasta vis tiek išaiškėjo – mama pamatė keista trupinių koše išteptus Vestos marškinėlius. Ponia Nijolė gavo barti, bet dėl savo poelgio nesigaili.
Penkių mėnesių Vesta svėrė 7 100 g ir buvo 67 cm ūgio. Tad nuo gimimo ji priaugo 3 100 g ir ūgtelėjo 12 cm. Gydytojų nuomone, rezultatai geri. „Ir pati Greta priaugdavo nedaug svorio, buvo smulki, bet judri, stipri. Būdama metų ji svėrė tik 9 kg. Aš krimtausi, į polikliniką sverti nešdavau primaitintą, kad tik keli gramai viršaus. O gydytojai ramino, jog nenutukusiam vaikui daug lengviau“, – prisimena močiutė.
„Jau šviesu, kelkitės, ko gulite užsimerkę?“ Kuo anksčiau švinta, tuo anksčiau Vesta prabunda. Pavasarį ji sugebėdavo išmiegoti iki 7 ryto, o artėjant Joninėms pasirinko kitą rytinių linksmybių laiką – 5 valandą. Kambarį, kuriame miega Vestutė su tėvais, ryte pro stoglangius apšviečia saulutė. Tikriausiai greitai taip nebus, nes šeima labai rimtai svarsto apie žaliuzes. „Gal apgausime Vestą, kad dar naktis?“, – svajoja tėvai. Mat 5 ryto dukrytė prabunda ne šiaip sau. Ji būna pilna energijos ir noro veržliai pradėti dieną. Vesta krykščia, spygauja, griausmingai taria visus žinomus garsus, nusispardžiusi graužia savo kojas ir kitaip šėlioja. Visi namiškiai išsibudina, o Vestutė (pavalgiusi ir pakeista sauskelne) vėl užmiega.
„Ei, tėveli, ateik arčiau ir leisk pačiupinėti tuos blizgančius daikčiukus ant tavo veido“. Vestutei augant šalia jos vis dažniau atsiduria tėtis. Grįžęs iš darbo jis tiesiu taikymu eina pas dukrytę. „Vyrai labiau myli tada, kai meilės objektas jau gali atsakyti tuo pačiu. Vesta pamačiusi tėtį spurda, juokiasi, tiesia rankas. Kuris atsilaikytų? Kartą tėtis niekaip negalėjo užmigti. Ilgai skaitė S.Kingo „Nemigą“, vartėsi, kol apie 3 valandą prašvito. Netrukus Vesta pramerkė akis ir nusišypsojo. Tėtis pasakė tik vieną žodį: „Vestute???“, bet jame išgirdau nenusakomą švelnumą, nuostabą, meilę. Tokių intonacijų vyro balse dar nebuvau girdėjusi. Jis tarytum norėjo ją subarti, kad taip anksti prabudo, bet išėjo tik meilės pilnas pasisveikinimas“, – pasakoja Greta.
„Tikitės, kad paguldyta šioje dėžėje gulėsiu ir tylėsiu? Judinkitės ir linksminkite mane“. Mažylė per parą gulimoje padėtyje ištveria tik tiek, kiek miega. Visa diena prabėga kaip atrakcionų parke. Ryte mama Vestutę veža į polikliniką masažui (pediatrė įtarė kiek padidėjusį raumenų tonusą, mat Vesta apžiūrėjimo metu įtempė rankas). Seanso metu Vestutė taip spurda, kad gydytoja masažistė ją vadina cholerike. Masažas margaitei patinka, juo labiau, kad po jo laukia mankšta ant didelio spalvoto kamuolio. Dieną – ilgi pasivaikščiojimai pamiškėmis ir paupiu. Vakare – šokiai ir dainos su močiute.
„Kai artinuosi prie Vestutės, ši pradeda daryti tiltuką, žino, kad tuoj imsiu ant rankų – dainuosime ir šoksime. Aš sudainuoju eilutę: „Gyveno sau vaikinas“ ir sakau: „O dabar, Vestute, tu“. Ši, lyg suprasdama, tokiu pat tonu sudainuoja: „Vau vau vau“. Po koncerto – maudynės. Kas vakarą Vesta maudosi apie 20 valandą. Kol kas – vaikiškoje vonelėje, kuri jau pasidarė labai ankšta. Šeima turi tik dušą, bet dėl Vestos jau žino artimiausią stambų pirkinį – didelę sūkurinę vonią.
Į penktą mėnesį mamai iškilusius klausimus atsako pediatrė Jolanta Bernatonienė
Liaudyje sakoma, kad išdygus pirmiesiems dantukams kūdikiui jau reikia duoti papildomo maisto. Ar tiesa?
Ne visai, nes kai kuriems kūdikiams dantukai išdygsta labai anksti – pavyzdžiui, 2-3 mėnesių. Jei vaikučio svoris priauga normaliai, mažylis yra guvus, neatsilieka jo psichomotorinis brendimas, mamos pieno jam turėtų užtekti iki 6 mėnesių. Tačiau yra vaikų, kurie blogai priauga svorio, yra silpnesni.
Pasitarus su savo gydytoja, juos galima primaitinti ir anksčiau. Primaitinimą reikia pardėti nuo skystų vaisių ar daržovių tyrių.
Kiek kartų per parą turėtų valgyti 5 mėnesių kūdikis?
Paprastai tokio amžiaus kūdikiai jau būna įpratę valgyti 5 kartus per parą, tačiau griežtų taisyklių čia nėra. Normalu, jei 5 mėnesių vaikelis valgo tik 4 arba net 7 kartus per parą.
Ar dėl padidėjusio raumenų tonuso vaikas gali blogiau vystytis?
Kai raumenų tonusas padidėjęs, kūdikis būna įsitempęs, sunku lankstyti rankytes ir kojytes. Nežymius raumenų tonuso pakitimus vaikas išauga iki 3 mėnesių, o jei ir toliau tonusas nėra normalus, vaikučiui reikia padėti. Esant padidėjusiam raumenų tonusui skiriama gydomoji mankšta ir atpalaiduojantis masažas. To paprastai pakanka, kad tonusas taptų normalus ir netrukdytų vaikučiui vystytis.
Vesta nuo gimimo priaugo tik 3 100 g, vadinasi, per mėnesį vidutiniškai apie 600 g. Ar ne per mažai?
Mamos jau neprisimena laikų, kai kūdikiai nuo pirmo mėnesio buvo maitinami mišiniais ir visokiais klijukais, todėl priaugdavo net po 1,5 kg per mėnesį. Valgydamas mamos pieną vaikas gali priaugti po 500-600 g per mėnesį ir tai yra visiškai normalu. Svarbu stebėti, kaip vaikelis vystosi, ar yra gyvybingas, gerai miega. Beje, pirmą mėnesį kūdikėliai priauga daugiau – po 800-1000g, vėliau kas mėnesį – po 500-600 g.
Penktą mėnesį kūdikis ir šiaip priauga mažiau svorio – pamažu lėtėja augimo tempai.
Ką turėtų mokėti daryti 5 mėnesių kūdikis?
Penkių mėnesių kūdikis gražiai guguoja, mėgina jungti balsius su priebalsiais, mėgdžioti. Paima daiktą viena arba abiem rankomis, mokosi daiktą perimti iš vienos rankos į kitą. Išmoksta apsiversti nuo pilvo ant nugaros. Gulėdamas ant nugaros riečiasi, nori sėstis, pakelia galvytę ir pečius. Prilaikomas jau gali truputį pasėdėti išlaikydamas tiesią nugarą. Pastatytas ir prilaikomas už pažastų į pagrindą remiasi visa pėda.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai