Penktasis nėštumo mėnuo (17-20 savaičių). Gydytojas akušeris Romualdas Šemeta toliau dalijasi informacija apie tai, kas vyksta moters organizme nėštumo metu. Jau penktasis mėnuo. Pats nėštumo viduriukas.
Vaisiaus vystymasis
Padidėjusiame pilvuke gyvena apie 25 centimetrų vaisius, sveriantis maždaug 300 gramų. Visą jo odą dengia ploni plaukeliai ir balkšvas riebalinis sluoksnis, vadinamas varškiniu tepalu. Jis apsaugo vaiką nuo vandens. Atsiranda nuolatinių dantų užuomazgos, antakiai ir blakstienos. Jau galite pajusti, kaip vaikas judina kojytes ir rankutes. Vaisius sujuda maždaug 4-8 kartus per valandą. Jis pradeda dažniau judėti, jeigu motinos kraujyje sumažėja maistinių medžiagų (moteris nepakankamai valgo). Vaisiaus aktyvumas skatina jo smegenų ir raumenų vystymąsi. Ant galvos yra nedaug plaukų. Tampa jautrus pilvas ir sėdmenys.
Moteriškos lyties vaisiui baigia vystytis gimda. Šiuo metu vaiko inkstai pagamina maždaug 0,5 arbatinio šaukštelio šlapimo per valandą. Didelę dalį galutinių vaisiaus medžiagų apykaitos produktų pereina į motinos kraują ir ji pašalina per savo inkstus. Vaisiaus akys dar užmerktos, tačiau jis gimdoje gerai orientuojasi. Pavyzdžiui, dvyniai sugeba surasti vienas kito veidukus, laikytis už rankučių.
Vaisiaus širdis šiuo metu plaka maždaug 130-150 k/min. dažniu.
Spartus vaiko vystymasis dabar sulėtėja, bręsta organai. Būsimasis kūdikis jau pakankamai subrendęs, todėl sugeba ryti skystį, kuriame plaukioja. Tai skatina virškinimo sistemos vystymąsi. Išnešiotas vaisius nėštumo pabaigoje praryja apie 0,5 litro skysčio per parą. Ryjant skystį vaiko organizme pasilieka nesuvirškintų liekanų, kurios kaupiasi virškinimo sistemoje ir sudaro pirmines tamsiai žalios spalvos išmatas, vadinamas mekonijumi. Jų atsiradimas vaisiaus vandenyse gimdymo metu gali būti pavojingas požymis.
Fiziologiniai pakitimai
Jūsų pilvukas suapvalėja ir tampa jau pastebimas aplinkiniams, ypač jeigu jūs esate nedidelio ūgio. Šiuo metu gimda yra nedidelio arbūzo dydžio.
Dabar vyksta hormoniniai pakitimai, galintys atnešti jums daug rūpesčių. Jūs galite pastebėti, kad staiga pradėjo intensyviai augti plaukai ir nagai. Nagai gali tapti nelygūs, neįprastai kieti arba visiškai minkšti.
Plaukų struktūra gali pasikeisti tiek į gerąją pusę, tiek ir atvirkščiai. Dėl to, kad kraujo tėkmė tampa intensyvesnė, o moters organizme padaugėja maistinių medžiagų, plaukai tampa tankūs ir blizgantys.
Kartais jie gali atsirasti ant veido, pečių, nugaros, pilvo, kojų. Kai kurių plaukai tampa minkštesni.
Nėštumo metu nepatarčiau eksperimentuoti su savo plaukais: juos dažyti, atlikti cheminę šukuoseną, nes cheminių medžiagų poveikis gali būti pavojingas vaikui.
Vykstantys hormoniniai pasikeitimai gali turėti neigiamą poveikį jūsų regėjimo aštrumui. Kontaktinius lęšius nešioti visiškai nepavojinga.
Psichologiniai pakitimai
Su pirmais vaisiaus judesiais pradedate suvokti nėštumą. Dabar slenka ramus, stabilus periodas. Visi nėštumo pradžios nemalonūs reiškiniai jau išnyko, ir jūs vėl jaučiate energijos antplūdį, pagerėja nuotaika, grįžta normalus miegas. Dėl laukiamo vaiko jus užvaldo džiaugsmo pojūtis. Jūs vis labiau įsitikinusi nėštumo sėkme, nes persileidimo pavojus dabar išties mažai tikėtinas.
Dabar pats laikas psichologiškai paruošti save vaiko atsiradimui. Šis įvykis iš pradžių atneš jums daug rūpesčių: juk jūsų namuose atsiras mažas gyvas žmogutis su savo charakteriu, reikalaujantis daug dėmesio. Greičiausiai jis bus ne toks visad patenkintas mažylis, kaip kad sauskelnių reklamoje. Tik būtent su šiuo nauju žmogumi jus visą gyvenimą susies gilios, švelnios, atsakingos meilės gija, kuri atsiranda jau dabar, dar vaikui negimus.
Dar būdamas įsčiose, vaikas jaučia jūsų požiūrį į nėštumą, nuotaikos pasikeitimus. Jis susipažįsta su savo tėvų balsais ir jau sugeba juos atskirti nuo svetimų. Todėl negailėkite jam meilės ir gėrio, nesipykite su aplinkiniais, nereaguokite į dirginančius veiksnius. Dabar svarbu, kad vaikas nuolat jaustų jūsų meilę.
Moters elgesys
Atėjo aktyvus laikas. Skirkite daugiau dėmesio šeimai: vyrui, vyresniems vaikams. Praėjusiais nėštumo mėnesiais jūs buvote visiškai pasinėrusi į save ir pačiai daugiau reikėjo artimųjų dėmesio. Dabar jie iš jūsų jau gali patirti trūkstančios jiems šilumos ir dėmesio.
Tik neužmirškite kartu stebėti savo organizmo reakcijų, nepervarkite. Dieną suplanuokite taip, kad jums liktų laiko ir darbui, ir poilsiui.
Kai gims mažylis, gebėjimo paskirstyti laiką ir gyventi pagal tam tikrą režimą jums labai prireiks.
Kadangi penktasis nėštumo mėnuo visiškai ramus, jūs šiuo metu galite sugalvoti kokią nors kelionę, pakeisti aplinką, prasiblaškyti, pabūti dviese su vyru. Kad jūsų poilsis būtų ramesnis, reikėtų prisilaikyti kai kurių rekomendacijų.
Poilsiui pasirinkite vieną vietą ir tas šalis, kur galima gauti gerą medicinos pagalbą.
Nesirinkite vietos, kurios klimatas kur kas skiriasi nuo mūsų įprastinio.
Nereiktų vykti ilsėtis į kalnus, nes praretėjęs oras gali neigiamai veikti jūsų sveikatą.
Nevykite į vietoves, kur siaučia įvairios infekcinės ligos.
Negerkite vandens iš čiaupo ir nevartokite neaiškios kilmės produktų.
Jeigu skrisite lėktuvu, prieš tai išgerkite daugiau skysčių, kad apsaugotumėte organizmą nuo jų netekimo.
Jeigu vykstate automobiliu, pasiimkite pagalvėlę atsiremti. Dažniau sustokite, išlipkite pavaikščioti.
Jei lankysitės restorane, atsisakykite nežinomų patiekalų, aštrių padažų, saldumynų. Privalumą teikite jūros produktams ir sveikam maistui.
Kokie gali būti nemalonūs pojūčiai penktąjį nėštumo mėnesį?
padaugėja baltųjų;
galite jausti maudžiančio pobūdžio skausmus pilvo apačioje;
gali užkietėti viduriai;
kai kurias moteris vargina rėmuo, žarnyno sutrikimai, vidurių pūtimas;
pasitaiko nežymių galvos skausmų, galvos svaigimo;
sloga, kraujavimas iš nosies, nosies gali būti „užgulusi“;
kartais kraujuoja iš dantenų;
padidėja apetitas;
traukia kojų mėšlungis;
gali pabrinkti pėdos, rankos, kartais – veidas;
gali atsirasti varikozinis venų išsiplėtimas;
dažniau plaka širdis;
jaučiamas skausmas nugaroje;
kai kurioms moterims atsiranda pigmentinių dėmių ant pilvo ir veido;
kartais moteris jaučiasi dirgli ir išsiblaškiusi.
Kas gali jus neraminti?
Nuovargis
Pasirinkite jums tinkamą darbo ir poilsio ritmą. Dalis moterų dirba ir po gimdymo atostogų. Jeigu jūs gerai jaučiatės, nesutrinka jūsų miegas, nekamuoja nuovargis, galite dirbti ir toliau arba visą ar sutrumpintą darbo dieną.
Galvos svaigimas ir alpimas
Tai charakteringi penktojo nėštumo mėnesio požymiai. Tai gali įvykti dėl padidėjusio kraujo tūrio, augančios gimdos spaudimo į kraujagysles, cukraus sumažėjimo kraujyje, deguonies stokos patalpoje. Staiga atsikėlus iš horizontalios padėties gali pradėti svaigti galva, moteris gali pradėti alpti. Todėl visada kelkitės iš lėto. Jeigu pajuntate, kad svaigsta galva, atsigulkite pakeltomis kojomis arba atsisėskite, palenkusi į priekį galvą. Atminkite, kad dažni alpimai gali būti dėl mažakraujystės ar kitos rimtos ligos.
Skausmai kryžkaulio srityje
Tai dažnas reiškinys, atsirandantis dėl pasikeitusios moters stovėsenos (didėjant pilvui, moteris atsilošia). Kad jų išvengtumėte, reguliuokite savo svorį. Didelis svoris suteikia papildomą krūvį stuburui. Neavėkite apavo aukšta pakulne (ji turi būti ne aukštesnė nei 2-3 cm); be to, pakulnė turi būti plati. Stenkitės ilgai nestovėti. Miegoti rekomenduojama ant kietesnio pagrindo, gulint ant kairio šono, tarp kojų padėjus pagalvėlę. Skausmus sumažina bandažo nešiojimas, šilta vonia, atpalaiduojantys pratimai.
Nėščiai moteriai labai svarbu mokėti teisingai sėdėti, nes padidėja stuburo krūvis. Štai keletas patarimų.
Sėdėdamos neužkelkite kojos ant kojos, nes tai trikdo kojų kraujotaką, skatina venų plėtimąsi kojose.
Jeigu dirbate sėdėdamos (pvz., kompiuteriu), kojas padėkite ant mažos kėdutės.
Kėdė, ant kurios sėdite, turi būti su tiesia atrama nugarai, porankiais, į kuriuos reiktų atsiremti keliantis.
Nesėdėkite labai ilgai, kas valandą (ne rečiau!) atsikelkite, pavaikščiokite, atlikite tempimo pratimus.
Dažnai moteris gali jausti skausmą pilve, atsirandantį dėl raumenų ir raiščių, palaikančių gimdą, tempimo. Šis skausmas dažniau juntamas keliantis iš lovos, nuo kėdės arba kosint. Paprastai jis būna trumpas. Tai normalus reiškinys, ir patogus poilsis kur kas pagerina savijautą.
Dantų pakenkimas
Labai dažnai būsimoji mama, besirūpindama tik savo vaiku, visiškai užmiršta apie savo dantis. Ji užmiršta, kad nėštumas turi neigiamą poveikį dantims ir dantenoms. Dėl hormoninių pakitimų jos paburksta, gali kraujuoti. Būtina laiku (geriau prieš pastojant!) gydyti sugedusius dantis, kad infekcija per kraujotaką nepatektų į organizmą, nes tai gali sukelti pavojų motinai ir vaikui. Dantis reiktų rūpestingai valyti, dantų šepetėlį keisti ne rečiau, kaip kas 2 mėnesius.
Nerimas
Nieko nuostabaus, kad jūs nuolatos galvojate apie savo mažylį ir jaudinatės, kad „kas nors neatsitiktų“.
Įvairūs pasakojimai apie gimdymo komplikacijas, apie nesveikus vaikus jus gali visiškai sugniuždyti. Dėl panašių minčių gali net sutrikti miegas. Atminkite, kad nuolatinis jaudulys bei įtampa labai pavojingi tiek jums, tiek ir vaikui. Todėl, kai tik jums į galvą pradės plaukti panašios bauginančios mintys, tuoj pat pradėkite galvoti apie ką nors malonaus. Neleiskite, kad neigiamos mintys jus užvaldytų. Pasinaudokite įvairiais įvaizdžiaiss, kurie jus atvestų į dvasios ramybę. Užsiimkite savo mėgstamu darbu, pažiūrėkite per TV animacinį filmą ar kitą įdomią laidą, paskaitykite knygą.
Sportas
Nėštumo metu nereikėtų atsisakyti fizinio aktyvumo. Reikia protingai apskaičiuoti savo jėgas. Esant normaliai nėštumo eigai, fiziniai pratimai ne tik nepavojingi, bet net ir labai naudingi moteriai ir vaikui.
Tyrimai įrodė, kad fiziniai pratimai, plaukiojimas baseine nėštumo metu kur kas palengvina nėštumo eigą, pagreitina gimdymą. Fiziniai pratimai gali irgi apsaugoti nuo svorio didėjimo. Labai rekomenduotina nėščiųjų aerobika, joga, plaukiojimas baseine, užsiėmimai treniruoklių salėje ant bėgančio takelio, dviračio ir kitų sportinių įrengimų. Deja, tenka apgailestauti, kad fizinę mankštą su treniruokliais ignoruoja tiek gydytojai, tiek ir nėščios moterys.
Fizinius pratimus nėščioms atlikti rekomenduojama vadovaujant specialistui – kineziterapeutui.
„Mamos žurnalas“
Tai jau ne 30gr, o 300…