Pirmaisiais metais, kol kūdikio gyvenimo ritmas dar nėra nusistovėjęs, užmigdyti vaiką gali būti sunkus darbas. Mamos atranda visokių gudrybių, kurios palengvina miego ritualą. Komentuoja vaikų psichiatė Aurima Dilienė.
Iš mamų išminties, kaip greičiau užmigdyti kūdikį:
1. Išsigelbėjimas – pašildyta antklodėlė
„Mūsų sūnelio kelionė į miego pasaulį pasidarė lengvesnė, kai pradėjau susupti į truputį pašildytą antklodėlę ir panešioju arba pasupu laikydama glėbyje. Kol nenaudojau pašildytos antklodėlės, užmigdymas trukdavo ne mažiau kaip pusvalandį, o dabar „nulūžta“ per penkias-dešimt minučių“.
***
Ar kada nors susimąstėte, kodėl gimdymo namuose tik gimusį kūdikį uždeda mamai ant krūtinės? Vaikui labai svarbu visu savo kūneliu pajusti mamos šilumą ir išgirsti jos širdies plakimą. Šiluma reikalinga visiems mažyliams – ir maži viščiukai slepiasi po perekšlės sparnais, ir ką tik gimę kačiukai glaudžiasi prie katės šono. Naujagimį šiluma ramina, jis pasijunta saugesnis. Todėl gudrybė su kiek pašildyta antklodėle yra puiki išmonė.
2. Prieš miegą – ritualai
„Mūsų mažylio migdymas paremtas tam tikrais ritualais, kurie būtinai turi vykti tuo pat metu ir tam tikra seka. Vaikutį perrengiu pižamyte, nuprausiu vonioje, tada einame į miegamąjį išgerti šilto pienuko buteliuko. Po šių ritualų gana greitai užmiega“.
***
Ritualai be jokios abejonės svarbūs prieš miegą – tiek visai leliukams, tiek jau paaugusiems vaikams.
Prausimasis, dantų valymasis, persirenginėjimas naktiniais drabužėliais, pasakėlė, dainelė ar lopšinė, pabučiavimas, praėjusios dienos aptarimas – visa tai ritualai, suteikiantys ramybę, sukeliantys miego norą, jeigu tai kartojama nuolat.
3. Vietoj nešiojimo ant rankų – supamasis fotelis
„Ir aš, ir vyras turime problemų su stuburu, todėl vaikelio nešiojimą ant rankų stengiamės pakeisti kitomis gudrybėmis. Kai reikia dukrytę užmigdyti, pasiimame ją į glėbį, atsisėdame į supamą fotelį ir sūpuojamės tol, kol akelės ima merktis. Kartais sūpuoju dukrytę ne glėbyje, o užsidėjusi su ant krūtinės veiduku į save. Mūsų mažajai tai irgi labai patinka“.
***
Mamos krūtinė – pats saugiausias mažylio uostas, kur jam gera ir ramu.
Kūneliu jausdamas mamos kūno šilumą, jis girdi širdies plakimą, užuodžia mamos kvapą, mato mamos veidą. Monotoniški supimo judesiai ramina. Taigi supamasis krėslas tikrai gali būti puiki alternatyva nešiojimui ant rankų.
4. Prieš miegą – į lauką
„Gal kitoms mamoms tai atrodys keistai, bet mes įpratome prieš nakties miegelį dar kartą su vežimėliu išeiti pasivaikščioti į lauką. Pastebėjau, kad šaltas oras, nors jame pabūname vos 10-15 minučių, veikia migdančiai. O kai blogas oras ir negalime vaikštinėti, stengiuosi bent gerai išvėdinti kambarį. Net žiemą palieku atidarytą visą langą, kad oras kambaryje būtų vėsus“.
***
Grynas oras be jokios abejonės padeda ne tik užmigti, bet taip pat ir sveikiau, „kiečiau“ išsimiegoti. Todėl tiek pasivaikščiojimas prieš miegą vakare, tiek išvėdintas miegamasis – puikūs miego pagalbininkai.
Reiktų atkreipti dėmesį ir į dar vieną svarbų dalyką. Jeigu savo naujagimiui pirkote naują lovytę ar vežimėlį, ir jie skleidžia naujumo kvapą, kambarį vėdinkite dar dažniau ir ilgiau negu įprastai. Nauji daiktai, ypač sintetiniai, gali skleisti kvapą, kuris yra kenksmingas sveikatai, nes tai formaldehidų junginiai.
Kambarį, kuriame miega kūdikis, reikėtų vėdinti po 2-3 kartus per dieną po pusvalandį. Kad kambario oras labai neatvėstų, geriau vėdinti trumpesnį laiką atidarius langą negu ilgesnį laiką palikus orlaidę.
5. Masažas prieš miegą
„Mūsų dukrytė užmiega lengviau, jei prieš miegą padarau švelnų masažiuką, paglostau visą kūnelį, ypač nugarytę. O mūsų tėtis atrado dar vieną puikų būdą, jis glosto ir masažuoja pėdutes, švelniai brauko per padukus, ,,suskaičiuoja“ kojyčių pirštelius. Mūsų mažoji rimsta, rimsta ir užmiega“.
***
Kai kurios mamos mano, kad masažą kūdikiui gali daryti tik profesionalūs masažistai, tačiau nereikėtų painioti dviejų dalykų: gydomojo masažo, kai vaikutis turi tam tikrų sveikatos problemų, nuo profilaktinio masažo, kurį gali daryti kiekviena mama sveikam kūdikiui. Kiekvienam kūdikiui malonu jausti mylinčios mamos prisilietimus. Žmogui visą gyvenimą išlieka svarbūs kito žmogaus prisilietimai, mokslininkai sako, kad suaugusiam žmogui, kad jis jaustųsi gerai, per dieną reikia bent 20 kartų prisiliesti prie kito žmogaus – paspaudžiant ranką, patapšnojant per petį. O kūdikiui prisilietimų reikia dar daugiau. Švelniai liečiamas ir glostomas vaikutis jaučiasi mylimas, saugus ir ramus.
Jei prieš miegą daromas lengvas glostomasis masažas, atsipalaiduoja jo raumenukai, pagerėja kraujotaka, limfos apytaka, teigiamai veikiama centrinė nervų sistema, todėl vaikutis geriau miega.
6. Lopšinė prieš miegą būtina
„Migdymo ritualo nebeįsivaizoju be lopšinės. Kartais tai būna kokia nors liaudies daina, bet pastebėjau, kad dar veiksmingesnė yra pati paprasčiausia lopšinė, kur pagal melodiją niūniuoji nesibaigiančią tiradą: „Miau miau miau katytė, au au au šuniukas, kva kva kva varlytė, bu bu bu buliukas…“ Ir taip apdainuoji visus gyvūnėlius, kokie tik šauna į galvą. Jau taip įpratinau prie dainelių, kad turiu dainuoti net lauke, jei migdau vežimėlyje.
Tačiau mano balsas sūnelį labai ramina, man sekasi užmigdyti kur kas greičiau negu tėčiui ar močiutėms“.
***
Mamos balsas kūdikį veikia raminamai. Kai kurios mamos pastebi, kad kūdikis ramiausiai užmiega tada, kai jos kalba mobiliuoju telefonu. Dviguba nauda – ir vaikutis ramiai miega, ir reikalus telefonu galima sutvarkyti ar su drauge maloniai paplepėti.
Kai kurie kūdikiai pamėgsta tam tikrą melodiją ir ramiai migdosi būtent skambant tai melodijai.
7. Geriausia – palikti vieną
„Mano migdymas kai kurioms mamoms gali pasirodyti žiaurokas, tačiau aš manau, kad geriausia vaikutį paguldyti į lovelę, apkloti ir išeiti iš kambario. Po kiek laiko atidariusi duris matau ramiausiai miegantį savo angelėlį“.
***
Visi čia aprašyti migdymo būdai geri ir priimtini. Juk kiekvienas mažylis vis kitoks, o mamos ir tėčiai geriausiai pajunta, ko galbūt tokio individualaus gali norėti jų „kūnas ir kraujas“. Čia tikrai labai svarbu intuityviai veikti – juk kūdikis nepasakys, ko jam norisi.
Be abejo, yra vaikų, kurie lengviau užmiega tyloje ir ramybėje, neblaškomi dėmesio, prisilietimų ar garsų. Tai tik dar kartą įrodo, kokie mes visi skirtingi.
8. Užmiega automobilyje
„Iš savo asmeninės patirties galiu papasakoti, kad tekdavo vieną iš mūsų vaikų migdyti važiuojant automobiliu aplink namų kvartalą. Tokių vaikų poreikių esu girdėjusi ir iš kelių kitų mamyčių“.
***
Automobilio supimas važiuojant migdo daugelį kūdikių, todėl šis metodas tikrai veiksmingas.
„Mamos žurnalas“
Mano svajonė – supamasis fotelis vaikelio kambaryje. Kai auginau pirmąją savo atžalą tokio neturėjau ir supimas ant rankų buvo ne svetimas dalykas. 🙂 Tai jeigu turėsiu dar vaikų. būtinai įsigysiu tokį fotelį ir supsiuosi per dienas ir per naktis… 🙂
Perskaičiau komentarą ir pritariu 100%. Fotelis – supuoklis čia ko gero vienas geriausių būdų šioje visiems gerai žinomoje situacijoje. O jeigu toks fotelis dar ir patogus, ir minkštas, tada ir pačiai galima patogiai pamiegoti.