Gimus vaikučiui, smarkiai pasikeičia šeimos miego įpročiai, ypač pirmosiomis savaitėmis po gimdymo. Šokinėdami prie kūdikio naktimis, nepamirškite ir savęs. Patarimais dalinasi dr. Algimantas Vingras.
Miego blogėjimo maratonas
Tyrimai parodė, kad mamų miego kokybė po gimdymo labai pablogėja ir toliau blogėja iki maždaug 12 savaičių po gimdymo. Tik tada, kai susiformuoja naujagimio miego cirkadinis ritmas, galima kalbėti apie mamos išsimiegojimą.
Kol miegas padrikas ir nekokybiškas, išbandykite šias taktikas:
Ankstyvas miegas geriausias. Pasistenkite, kad išmiegotumėte pirmąjį nakties miego ciklą. Ankstyvas miegas duoda daugiausiai naudos.
30 minučių miegas yra naudingas. Kai patiriate didžiulį miego trūkumą, net ir 30 minučių miegas sveikatai turi didžiulės įtakos. Kai jums trūksta miego, smegenys jį kompensuoja gerindamos miego kokybę. Kitaip tariant, organizmas, suvokdamas, kad miego valandų tikrai nepakaks, pats persitvarko taip, kad trumpo miego metu pasiimtų visa, kas reikalinga. Tad užmigimas pusvalandukui yra net labai naudingas. Viename tyrime savanoriams buvo leista miegoti tik 2 valandas naktį. Netrukus buvo pastebėti aukšti streso hormono rodikliai ir imuninių faktorių sutrikimai. Jeigu savanoriams leisdavo pamiegoti per parą papildomai du kartus po 30 minučių, visi sutrikimai išnyko.
Nemanykite, kad beprasmiška gulėti, jei neužmiegate. Naudos gausite net tada, jei nemiegosite, bet panirsite į mieguistą, pusiau sąmoningą būseną, – kitaip tariant, tiesiog atsijungsite nemiegodami. Turėkite omenyje, kad ramus poilsis yra geriau nei nieko. Beje, jei gulite užmerktomis akimis, galite miegoti to nesuvokdami.
Žindant miego daugiau. Mokslininkai, palyginę žindančių ir pieno mišinius duodančių mamų miegą, pastebėjo, kad, krūtimi maitinančios mamos išsimiega geriau. Motinų, kurios maitina mišiniu, naktinis miegas vidutiniškai trumpesnis 62 minutėmis.
Nekeiskite sauskelnių, jei kūdikis miega. Jei kūdikis negali užmigti, nes jam reikia pakeisti vystyklą, jis jums apie tai praneš. Ir mažai tikėtina, kad šiek tiek šlapimo sauskelnėje jį pažadins. Neseniai atlikto eksperimento metu mokslininkai suleido nedaug vandens į miegančių kūdikių vystyklus, kad sužinotų, ar tai juos pažadins. Nepažadino.
Venkite dirbtinio apšvietimo naktį. Natūralus apšvietimas padeda pakeisti naujagimių miego įpročius. Tačiau tai padeda apsaugoti ir mamos cirkadinį ritmą. Taigi dienos metu būkite ryškioje šviesoje, prieš miegą pritemdykite kūdikio kambarį, o naktį nejunkite jokios ryškios šviesos, išskyrus blausią naktinę lemputę.
Miegas svarbus kaip pienas. Jeigu dieną kas nors jums leido pamiegoti, nesikrimskite, kad kūdikis vieną maitinimą pavalgys ne iš krūties, o iš buteliuko. Žindymo specialistai pirmąsias 3–4 savaites nesiūlo duoti buteliuko, kad nusitraukinėjant nesumažėtų pieno gamyba. Bet jūs turite rasti pusiausvyrą tarp žindymo ir savo miego. Miego trūkumas padidina mamos ligų ir pogimdyminės depresijos riziką, o tai kenkia kūdikiui.
Pasikliaukite savo instinktais. Jei jums ar kūdikiui kažkas negerai, pasitarkite su gydytoju. Ir atminkite, kad jūsų psichinė sveikata yra labai svarbi. Miego trūkumas yra gniuždantis, keliantis stresą, sveikatos sutrikimus, nerimą, ypač jei jūsų kūdikis linkęs verkti. Stebėkite pogimdyminio streso ir pogimdyminės depresijos požymius ir kreipkitės pagalbos.
Atminkite, kad viskas bus tik geriau. Naujagimiai miega keistai. Tačiau viskas pradės gerėti praėjus maždaug 12 savaičių po gimdymo.