Pietų miegas nėra toks svarbus kaip nakties, tačiau be pietų miegelio neužaugs joks vaikas. Kalbamės su kūdikių priežiūros specialiste Giedre Veličkiene.
Sakoma, kad pietų miegas neturi tokios vertės kaip naktinis. Gal tada ir neversti miegoti pietų, jei vaikas nenori?
Mažiems vaikams pietų miegas reikalingas, kad apsaugotų vaiko nervų sistemą.
Jautri ir trapi nervų sistema per dieną tiesiog užverčiama emocijomis, įspūdžiais, potyriais, tad miego pertraukėlė būtina. Žodžiu, pietų miego esminė paskirtis – apsaugoti vaiką nuo pervargimo.
Nakties miego paskirtis daug sudėtingesnė – tai informacijos apdorojimas, perdirbimas, o dienos miegas – tai tiesiog poilsis, kad naktį to perdirbimo ir apdorojimo nebūtų per daug.
Jeigu dieną vaikas nepamiegojo, nebuvo pertraukėlės, įspūdžiai tiesiog lips vienas ant kito ir, kaip išsireiškė viena paskaitos klausytoja, bus disneilendas. Vaikas verks, blaškysis, prabudinės.
Kuo prastesnis dienos miegas, tuo prastesnis naktinis.
Daugybė tėvų ginčysis, nes atrodo, kad jei vaikas dieną nemiegos pietų ir labiau nuvargs, tai naktį turėtų miegoti kietai ir ilgai?
Tai pats populiariausias mitas apie miegą, nes suaugę žmonės sprendžia pagal save. Mūsų nervų sistema brandi, tad mums galioja kiti dėsniai. Taip, dieną pervargę ir mažiau miegoję vieną naktį, mes kitą naktį miegosime taip, kad net patranka nepažadins. O vaikams atvirkščiai. Vaikų iki 4 metų nervų sistema nebrandi ir veikia kitaip nei suaugusiųjų. Tėvai turi atsiminti paprastą taisyklę apie vaikų miegą – jeigu diena buvo labai aktyvi, tai naktis bus dar aktyvesnė, nes tai, ką vaikas patyrė per dieną, nakties miego metu privalės perdirbti. Išvada tokia: kuo daugiau struktūruota diena, tuo ramesnė naktis.
Kada turi įvykti perėjimas nuo 3 pietų miegelių iki 2, o paskui iki 1? Ar normalu, kad 2 metų vaikas vis dar miega 3 trumpus dienos miegelius?
Pagal standartą, nuo 3 iki 2 pietų miegų kūdikis pereina būdamas maždaug 6 mėnesių, jeigu jis nakties miego guldomas normaliu laiku – 20.30 val. vakare.
Aš savo vaikus iki 1 metų 3 mėnesių guldydavau itin anksti – 19 val., tad jie prie dviejų pietų miegelių perėjo būdami 4 mėnesių.
Prie vieno pietų miego vaikas pereina labai skirtingai – nuo 9 iki 18 mėnesių. Su drauge auginamome vaikus, tarp kurių amžiaus skirtumas tik 4 dienos. Jos mergaitė perėjo prie vieno pietų miego būdama 1 metų 3 mėnesių, o mano sūnus – 9 mėnesių, nes buvo anksti guldomas vakare.
Kaip vyksta tie perėjimai? Vaikutis augdamas vis ilgiau gali išbūdrauti, tad tarpai tarp miegų pasidaro tokie dideli, kad kartą ima ir dingsta vienas miegas, nes migdyti nebeapsimoka, kai iki nakties miego likusios vos kelios valandos.
Kiek valandų vaikas turėtų išmiegoti pietų miego?
Normos ir lentelės sudarytos ne šiaip sau, tačiau jos orientuotos į bendrą paros miego valandų skaičių ir nepririša būtent prie 1, 2 ar 3 valandų pietų miego. Atvejai, kai vaikas visiškai iškrenta iš rekomendacijų, ir, būdamas, tarkime, 2 metų vis dar miega 3 miegelius, yra labai reti. Tačiau tai nėra nei kokia liga, nei bėda.
Tėvai turėtų suskaičiuoti, kiek toks vaikas miega per parą, ir, jei susidaro reikiamas valandų skaičius, vadinasi, taip tam vaikui miegoti geriausia.
Žinoma, miegant 3 miegelius, vis tiek tas trečiasis nusivėlins, ir anksčiau ar vėliau jo nebeliks. Kadangi nakties miegas vaikui daug svarbesnis nei naktinis, verčiau nugnybti vieną pietų miegelį ir jį pridėti prie nakties miego.
Pastebėta, kad kai vaikas dieną miega kelis kartus bet trumpai, jis dažniau prabudinėja naktį.
Mat neišmiega giliojo miego dienos metu. Vaikas dieną susirankioja miego valandas, bet jos nėra visavertės. Kitaip tariant, geriau, kai vaikas miega vieną ilgą miegą, negu kelis „grožio miego“ pusvalandžius, kurie paskui tampa nakties trukdytojais.
Vis dėlto kokia yra auksinė miego norma dienos metu? Ar gerai, kai vaikas įminga net 4 valandoms?
Mamos per paskaitas susiginčija, viena sako, kad jos vaikas miega valandą, kita – kad dvi, o trečios – net 4 valandas. Kaip čia yra? Mamos nepasikalba apie tai, kada jų vaikai guldomi miegoti nakčiai. Juk pietų miego poreikis visiškai priklausomas nuo to, kiek valandų vaikas išmiegojo naktį. Tas vaikas, kuris guldomas anksti, prieš 20.30 val., pietų miegos mažiau nei tas, kuris guldomas 22.30 val.
Minėjau, kad 4 metų vaiko nervų sistema jau pasiekia tokį brandumo lygį, kad vaikas gali nebemiegoti pietų. Turiu pridurti – tokie keturmečiai, kurie nebemiega pietų, turi būti anksti guldomi vakare. Mano sūnus, kuriam dabar beveik 5 metai, gali savaitgaliais nemiegoti pietų, tačiau puikiai žino, kad tomis dienomis jis 20 valandą jau gulės lovoje su pižama. Kai vaikas nustoja miegoti pietų, tėvai turėtų pridėti bent valandą naktinio miego – guldyti anksčiau.
Kada vėliausiai migdyti pietų miego?
Pietų miegas nuo 16 valandos vaiką veiks taip, kaip suaugusįjį kava. Jeigu mes po 16 valandos išgeriame stiprios kavos, tai tikėtina, kad naktį ilgai neužmigsime, miegas nebus visavertis. Vaikui bus panašiai – pamiegojęs nuo 16 iki 18 ar net 19 val. jis daug blogiau užmigs nakčiai.
Jeigu taip atsitiko, kad nusitempė pietų miegas ir vaikas užmigo po 16 val., jam reikia leisti nusnūsti vieną miego fazę (30–35 min.) ir švelniai pažadinti. Ta miego atkarpėlė puikiai sugrąžins jėgas, atgaivins, bet vaikas nepersimiegos. Tokį trumpą miegelį vadinu „atnaujinimo mygtuku (refresh)“. Gali būti, kad pažadintas vaikas bus nepatenkintas, bet šią paslaugą darome dėl jo paties, nes paskui jis geriau miegos naktį.
Dažnai vaikai pietų miego metu prabunda. Jei mama atsigula šalia, pamigdo, vaikas miega dar vieną didelį „posmą“, o jei leidžia prabusti, miegas būna trumputis. Kaip elgtis?
Vaikiškas miegas turi ypatumą – jis yra su pertraukomis. Vaikai miega ciklais (po 70–90 min.), o šie ciklai dar turi fazes po 30–35 min. Po gilesnio miego ateina paviršinis, kurio metu vaikas pradeda budintis. Jei turite galimybę pabūti šalia, padėti vaikui vėl įmigti, tai tegul jis miega kiek nori, kad ir 4 valandas. Tik tuo apkalbėtu atveju, kai vaikas paguldytas miegoti vėliau, neverta miego pratęsti ilgiau nei valanda.
Yra vaikų, kurie labai greitai išsibudina, stojasi lovytėje, keliasi, eina.
Tuomet mamoms patariu paskaičiuoti, kada vaikutis prabunda (po 30, 45 ar 50 minučių), ir užbėgti prabudimui už akių, ateiti į miegamąjį 5 minutėmis anksčiau, prigulti šalia vaiko, kad prabudęs jis pamatytų mamą ir toliau užmigtų.
Per paskaitas išgirdau istoriją apie dvi kaimynų šeimas, kurios augino panašaus amžiaus vaikus. Viena šeima guldavosi anksti, apie 21 val., bet naktimis prabusdavo nuo kaimynų keliamo triukšmo. Iš už sienos girdėdavosi garsios kalbos ir šokinėjimai nuo lovų. Kartą išdrįso paklausti, ką gi ta triukšmingoji šeima veikia naktimis? Pasirodo, jų vaikai pietų miego guldomi 16 val. ir miega iki 20 val., tad nakčiai jie užmiega tik 1–2 val.
Minėjote, kad 4 metų vaikas jau gali nebemiegoti dieną, o ką daryti, jei pietų miego atsisako 3 metų vaikas?
Jeigu toks vaikas nakčiai guldomas anksti, jei jis atrodo sveikas, nepervargęs, tada didelės tragedijos nėra. Deja, dažniau matau užburtą ratą: mamos skundžiasi, kad 3 metų vaikas yra apimtas didžiulės elgesio krizės, nevaldomas, todėl jo neįmanoma užmigdyti pietų. O juk nevaldomumas ir kyla dėl to, kad vaikas pervargęs, nes pervargęs vaikas yra piktas ir agresyvus. Mamos klausia, ar vaiko mieguistumas dieną rodo pervargimą? Atvirkščiai, vaiko pervargimą rodo jo perdėta energija, nervingumas, hiperaktyvumas, elgesio problemos. Taip yra dėl „perkaitusios“ nervų sistemos.
Manau, bet kokį vaiką galima įkalbėti miegoti pietų. Nieko blogo ir ką nors pažadėti, pvz., jei pamiegosi, paskui kartu statysime bokštą, kepsime keksiukus, spalvinsime ar pan. Galima pagulėti kartu, galima pasakyti, kad nemiegosime, o tik pagulėsime arba bent jau ramiai pasėdėsime ir paskaitysime knygą.
Ramus pagulėjimas tylioje aplinkoje suteikia didžiulį poilsį smegenims ir nervų sistemai.
Darželiuose vaikai, kurie nenori miegoti pietų, išvejami į rūbinę ar kitą patalpą žaisti, kad netrukdytų miegantiems. Žinoma, tokiam vaikui išgulėti atviromis akimis 2 valandas būtų per sunku, jis pradėtų dūkti ir pažadintų saldžiai miegančius. Tačiau bent pusvalandį reikėtų liepti jam pagulėti, kad ir su drabužiais, kad ir ant kilimo. Bent jau suteikti galimybę valandą užsiimti itin ramia veikla – piešti, spalvinti tyloje, o ne žaisti su planšetėmis ar judriuosius žaidimus.
Labai padeda anonsavimas – ramus pasakojimas, kas dabar bus („dabar pavalgysime pietus ir tu eisi trumpam į lovytę, nes tau reikia pamiegoti, o kai atsikelsi, eisime į lauką“). Aš nustatau žadintuvą ir pasakau sūnui, kad, kol nuskambės žadintuvas, jis gali žaisti, o tada jau bus laikas į lovytę.
Griežtumas čia irgi nepakenks. Jeigu vaikas spyriojasi, nenuleiskite rankų, nes juk pietų miegas vaikui yra tikra atgaiva.
Ar guldant vaiką pietų miego, sukurti nakties efektą (tyla, tamsa)? Ar reikia migdymo ritualų?
Nakties efekto dieną nereikia. Vaikai turi žinoti, kad einant miegoti pietų yra diena, o kai atsibus, diena irgi bus. Pažįstu šeimą, kurioje mama tiek vakare, tiek prieš pietų miegą sukurdavo nakties aplinką, užtemdydavo kambarį. Nuo metukų jos vaikas niekur kitur negalėdavo užmigti pietų, tik namuose.
Mažas ritualas prieš pietų miegą turėtų būti. Tai paprasta kelių pasikartojančių veiksmų seka, kuri padės mažinti apsukas ir nurimti. Nusirengimas iki apatinių drabužėlių, knygutės skaitymas, trumpa pasakėlė vaikui padės „perjungti pavaras“. Kartais mamos skundžiasi, kad „įkelia vaiką į lovytę, o jis keliasi, stojasi, tenka kariauti valandą, kol užmiega“. Reikia suprasti ir vaiką – kaip jis, ką tik aktyviai žaidęs, turi staiga išsijungti ir miegoti. Užmigimas – procesas, kuris turi ateiti pamažu.
Tą dienos pauzę, kai vaikas paprastai miega, tėvai turėtų gerbti ir neprisiplanuoti aktyvių veiklų dienos viduryje. Verčiau tegul vaikiški spektakliai, gimtadieniai, kelionės į zoologijos sodus ir svečius būna arba prieš pietų miegą, arba po jo.
Miego normų lentelė
1 savaitė | 16,5 val. | 4 kartai dienos miego |
1 mėnuo | 15,5 val. | 3 kartai dienos miego |
3 mėnesiai | 15 val. | 3 kartai dienos miego |
6 mėnesiai | 14,5 val. | 2 kartai dienos miego |
9 mėnesiai | 14 val. | 1–2 kartai dienos miego |
12 mėnesių | 13,5 val. | 1–2 kartai dienos miego |
18 mėnesių | 13,3 val. | 1 kartas dienos miego |
2 metai | 13 val. | 1 kartas dienos miego |
3 metai | 12 val. | 1 kartas dienos miego |
4 metai | 11,5 val. | Kai kurie dieną jau nebenori miegoti… |
„Mamos žurnalas“