„Su gimimo diena, su gimimo diena…“, – šitą paprastą angliškosios „Happy Birthday“ dainelės variantą šiuolaikiniai vaikučiai išmoksta dainuoti anksčiau negu „Du gaidelius“. Nes ši daina ypatinga – ji dainuojama kartu su brangiausiais žmonėmis, prie torto, degant žvakutėms.
Tai – gimtadienio himnas.
Ką turėtume daryti, kad vaiko gimtadienis būtų išties įspūdinga, nepamirštama šventė?
Šiame numeryje bandysime apžvelgti, kokių gimtadienio tradicijų laikomasi Lietuvoje ir kitose šalyse. Pateiksime ir keletą naudingų patarimų, ko reikia sėkmingai vaiko šventei. Konsultuoja renginių organizatorė Edita Lago
Laukimas – „saldžiausia“ šventės dalis
Šis dėsnis galioja visiems: ir vaikams, ir suaugusiesiems. Laukti šventės taip pat smagu, kaip ir ją švęsti. Todėl dalinkitės su vaiku laukimo džiaugsmu. Artėjant gimtadieniui, aptarkite, kokia tai bus diena, kaip puošite kambarį, kuriame vyks šventė, kokią gimtadienio temą pasirinksite. Jei tema, tarkim, Mikė Pūkuotukas, prieš gimtadienį sklaidykite knygeles kartu su vaiku, skaitykite, kokios istorijos nutiko Mikei, dar kartą pažiūrėkite filmuką apie jį. (Gerai apgalvokite, ar gimtadienio tema atitinka vaiko amžių, ar vaikas suvokia personažus, ar juos mėgsta. Kartą į mažylių gimtadienį „atskrido“ Karlsonas, kurį pamatę vaikai ėmė verkti, nes jie dar nieko nebuvo girdėję apie tą vyruką su propeleriu. Karlsonas juos išgąsdino.)
Paprastai prieš gimtadienį svečiams nusiunčiami kvietimai. Būtinai įtraukite vaiką į jų kūrimą, tegul vaikas pats nupiešia ar priklijuoja kokį šventinį motyvą.
Šventės dieną būtina pasipuošti
Labai svarbu, kad vaikas nuo pat ryto pajaustų, jog ta diena yra ypatinga, jog tai jo gimimo diena. Aprenkite nekasdieniais drabužėliais, vietoj kambarinių šlepečių apaukite lengvais bateliais, šventiškai sušukuokite plaukučius, leiskite pasidabinti vaikiškais aksesuarais.
Šventinis įvaizdis vaiką nuteikia labai džiugiai.
Jei gimtadienis turi savo temą, tarkim, princesės ar piratai, neverta kurti išbaigtų, sudėtingų kostiumų. Užtenka tik detalės, kuri ir gimtadienį švenčiantį vaiką, ir jo draugus nuteiktų linksmai, tačiau neišvargintų sudėtingo grimo ar šukuosenų kūrimu.
Šventei parinkite tinkamą laiką
Gimtadienio šventė visada pilna šurmulio, įspūdžių, todėl svarbu, kad vaikai būtų pailsėję. Mažyliams tinkamiausias laikas – pirma dienos dalis arba popietė po miego.
Vaikų gimtadieniai neturėtų trukti ilgiau nei porą valandų, nes jie išvargina.
Gimtadienis – ne tėvelių išradingumo varžybos
Ar tikrai reikia verstis per galvą, kad sugalvotumėte tokį gimtadienio scenarijų, kokio dar nebuvo kitų vaikų gimtadieniuose? Jei darželio draugė kvietė švęsti savo gimtadienį žirgyne, kitas vaikelis gimtadienio proga visus svečius vėžino haskių kinkiniais, ką dar originalesnio galite sugalvoti jūs?
Visiškai nebūtina lenktyniauti, kurio vaiko gimtadienis šaunesnis. Vaikams patinka pasikartojantys ritualai. Jiems smagu žaisti jau žinomus žaidimus, atrakcionus, loterijas.
O jeigu dar linksmybėse dalyvauja tėvai ir seneliai, kurie nepastebimai leidžia vaikams laimėti! Vaikams tai smagiau už pačius originaliausius gimtadienio scenarijus.
Tortas – šventės kulminacija
Gimtadienio šventė turi savo dinamiką. Šventės pradžioje visi apsipranta su nauja aplinka, svečiais. Toliau turėtų sekti žaidimai, programa. Vėliau – vaišės. Šventės kulminacija – tortas, dainelė „Su gimimo diena“, žvakučių pūtimas. O paskutiniu akordu turėtų tapti dovanėlių apžiūrinėjimas.
Reikėtų įvesti tradiciją, kad atėję svečiai gėles ir dovanėles įteikia jubiliatui, tačiau jų neišpakuoja. Dovanėles reikėtų sudėti į atskirą vietą, ir tik šventės pabaigoje jas išpakuoti. Kai dovanos pradedamos apžiūrinėti šventės pradžioje, dažnai tai tampa svarbiausia šventės dalimi, vaikai nepasidalina naujų žaislų, ima verkti, kad ir jie tokių nori. Geriau šį ritualą palikti pabaigai, kai vaikai jau kupini šventės įspūdžių.
Gimtadienis darželyje
Praktika rodo, kad gimtadienio minėjimas darželyje dažnai linkęs į kraštutinumus – tėveliai arba persistengia, arba atneša nepakankamai vaišių ir šventės atributų.
Lietuvoje galiojančios higienos normos draudžia į darželius nešti tortus su kremais. Vaikai gali pasivaišinti sausainiais, namie keptais pyragais, vaisiais. Dažnai tėveliai atneša ne tik vaišių, bet ir popierinių kepurėlių, spalvingų vienkartinių indų, servetėlių, balionų. Būtinai šių atributų atneškite tiek, kad užtektų kiekvienam grupės vaikui, nes negavusieji baliono ar kepurėlės bus labai nelaimingi. Darželio auklėtojos prašo tėvelių nenešti gimtadienio švilpynių. Nedidelėje grupės erdvėje jos sukelia didžiulį triukšmą ir chaosą.
O dabar pasidomėkime, kokių sektinų (ir nesektinų) idėjų mamoms teko pamatyti užsienyje. Galbūt kai ką iš jų panaudosite rengdamos savo vaikelio gimtadienį?
GIMTADIENIAI ANGLIJOJE
Pasakoja žurnalistė, TV laidų vedėja ir kulinarijos knygų autorė Beata Nicholson. Beatos šeima augina Izabelę, Jurgį ir Harį.
Namuose anglai švenčia retai
Kiek teko dalyvauti Izabelės ir Jurgio draugų gimtadieniuose, jie dažniausiai vykdavo ne namuose, nors man pačiai labiau patinka gimtadieniai namuose.
Vaikų gimtadieniai – didžiulis verslas, kuriam galima išleisti daug pinigų ir, manau, kartais tikrai persistengiama. Juk reikia ir linksmintojo, ir dovanų atėjusiems, ir tortų, ir pramogų, ir visko. Jei vaikas eina į darželį ar į mokyklą (Anglijoje į paruošiamąją klasę vaikai pradeda eiti nuo 4 metų), į gimtadienį dažnai kviečiama visa klasė.
Gimtadieniai paprastai švenčiami specialiose vaikų kavinėse, uždaresnėse restoranų salėse, žaidimų centruose, bendruomenės salėse, kurias galima išsinuomoti arba net bažnyčių salėse. Vasarą tam tinka parkai. Mano vaikai yra šventę draugų gimtadienius visose išvardintose vietose. Sukviesti vaikai nepaliekami be programos. Suaugusieji stengiasi sugalvoti žaidimų, užsiėmimų, kad vaikams būtų įdomu.
Kartais gimtadieniai būna teminiai. Paprastai, kai vaikas gauna kvietimą, jame būna nurodoma, koks bus aprangos kodas. Jei ir nenurodoma tema, mergaitės nevengia princesiškų apdarų… Kai šventė, viskas galima.
Per gimtadienį ne tik gaunama, bet ir duodama
Izabelės mokykloje (lankytoje Anglijoje) yra tradicija, kad tą dieną, kai švenčia savo gimtadienį, vaikas dovanoja mokyklos bibliotekai knygą. Knygoje įrašoma, kad šitą knygą savo gimtadienio proga skiria toks ir toks vaikas. Darželyje gimtadieniai nepaminimai niekaip, aišku, vaikai žino ir pasisako, bet jokių tortų ir atskirų šventimų…
Gimtadienio scenarijus paprastai trunka dvi valandas, nesvarbu, ar namie, ar kur kitur jis vyksta. Kvietime nurodoma, nuo kada iki kada vyks šventė. Pirma šventės valanda skiriama žaidimams, po valandos valgoma, tada pjaustomas tortas ir dar truputis žaidimų. Gimtadienio vaišės priklauso nuo to, kur vyksta gimtadienis, bet iš tiesų maistas labai paprastas – sumuštiniai, dešrelės, bulvių košė, pica.
Svarbu nepamesti galvos dėl dovanų
Ką dovanoja vaikui gimtadienio proga? Dovanos paprastai yra iki 10 svarų vertės (iki 40 Lt), kartais – truputį brangesnės. Jei kviečiama visa klasė, tai tikrai niekas nesitiki didelių dovanų, juolab kad gali būti taip, jog vaikas eina į kokius dešimt gimtadienių ar daugiau per mokslo metus… Esame keletą kartų susimetę pinigų bendrai dovanai. Manau, kad nėra normalu ir gerai, kai vaikas gauna 30 dovanų – tai pinigų švaistymas, ir vaikas jų nebevertina.
Pasakoja Anglijoje, Stafford miestelyje gyvenanti dailininkė Eglė Gelažiūtė-Petrauskienė. Jų šeimoje auga Adomas ir Tomas.
Ne namie, kad… neprišiukšlintų
Angliški vaikų gimtadieniai su šeima paprastai švenčiami tikrąją dieną – suvalgomas tortas, o šventė draugams rengiama savaitgalį prieš pietus kokioje nors žaidimų salėje, kavinėje arba parke. Į namus šeimininkai dažniausiai nekviečia labai praktiškais sumetimais – daug triukšmo, šiukšlių ir t.t., kad mamoms būtų mažiau vargo.
Vaikai kviečiami, tarkime, nuo 11 iki 13 valandos. Kol vaikas mažas, kviečiama visa darželio grupė, 10-20 vaikų (laimei, ne visi ateina) gražiu kvietimo lapeliu prieš kokį mėnesį. Kvietime nurodoma, kur, kada ir kokia tema vyks šventė. Nurodomas mamos telefonas, prašoma pranešti, ar vaikas tikrai dalyvaus. Vyresnis vaikas jau pats kviečiasi savo draugus, su kuriais žaidžia, dažniausiai nekviečia mergaičių ir taip toliau.
Teminiai vakarėliai labai mėgstami – mergaitės ypač mėgsta princeses, o berniukai futbolo, traukinių, karo, riterių, transformerių temas. Viename labai smagiame gimtadienyje, kuriame dalyvavo Adomas, visi buvo apsirengę viduramžių riteriais, visi bėgo užimti pilies – tikros, nes mūsų miestelyje ant kalno stovi pilis. Pilies administracija rengia tokius gimtadienius. Visi šventės dalyviai šturmavo tą pilį, jubiliatas nugalėjo priešą, visi prisilakstė lauke, buvo labai smagu.
Žaidimams būtinai vadovauja suaugęs samdytas žmogus, rečiau –linksmas tėtis. Klounas, burtininkas, riteris jiems rodo triukus, rengia loterijas ir estafetes, na, o jei tai žaidimų kambarys, vaikai tiesiog laksto, karstosi, laipioja.
Populiaru švęsti baseine
Populiarūs gimtadieniai ir baseine – juos rengia baseinas, šeimininkai turi pasirūpinti, kad būtų suaugusių žmonių, prižiūrinčių vaikus. Vandenyje plūduriuoja koks nors pripučiamas aparatas – drakonas ar pilis, kur galima karstytis, šokinėti ir dūkti.
Asmeninės vaišės
Maistą dažniausiai parūpina mamos – ypač populiaru išdėlioti užkandžius į asmenines dėželes kiekvienam vaikui – ten jie randa kokią sūrio lazdelę, sumuštinuką, bulvių traškučių pakelį (būtinai!) ir gėrimo buteliuką ar sulčių dėžutę, vaisaus gabaliuką.
Tada visi susirenka užpūsti žvakučių ant torto, sudainuoti dainelės. Torto niekas nevalgo šventės metu, tortą reikia suvynioti gabaliukais į servetėles ir kiekvienam dalyviui įdėti į jo „party bag“ – šventės lauktuvių maišiuką. O maišelyje būtinai turi būti koks nors žaisliukas, knygelė ar pieštukai spalvinimui, saldainiai guminukai, čiulpinukas, balionas… „Party bag“ – privalomas gimtadienio užbaigimo atributas!
Apie dovanas
Dovanos nebrangios, bet būtinai gražiai supakuotos ir su sveikinimo atviruku, kuriame – standartinis tekstas – („Tau jau 5 – tegul ši diena būna nuostabi!“). Ko norėtų, galima pasiklausti artimesnių draugų, o jei su tuo vaiku mažiau bendrauja ar mama labai užsiėmus, kartais į atviruką įdeda pinigą – dažniausiai tai 5 svarai (20 Lt) vietoje dovanos.
Kartą, kai vežiau vaikus į darželio kolegės 3 metų gimtadienį, nelabai dar buvo aišku, kur važiuoti, ir skubėdami namuose palikome dovaną. Pakeliui degalinėje nupirkome dailią skardinę dėžutę saldainių ir naują atviruką, skubiai užrašiau. O po gimtadienio gavome nuotrauką iš šventės, ant nuotraukos buvo parašyta: „Ačiū, kad atėjai į mano šventę, ir už irisų dėžutę, aš labai mėgstu irisus“. Daugiau dovanų nebepalikinėjame.
Suaugusieji vaišių negauna
Man nelabai patinka, kad čia įprasta tėvų nevaišinti – nepasiūloma net kavos, nekalbant apie torto gabalėlį. O kol vaikai mažiukai, juk visi tėvai būna netoliese, aplink ir gano vaikus. Vargšai nuskriausti tėvai… Didesnius jau įprasta suvežti ir palikti su jubiliato tėvais ir pasiimti nurodytą valandą.
GIMTADIENIAI ESTIJOJE
Pasakoja jau keletą metų Taline gyvenanti muzikologė Jovita Bazytė, auginanti sūnų Roką.
Gimtadienio tortą kepa… mokytoja
Roko mokykloje kiekvieno vaiko gimtadienis švenčiamas du kartus. Vieną kartą gimimo diena minima klasėje – atsinešama truputis vaišių (dažniausiai šiek tiek saldumynų, vaisių, sulčių ir, žinoma, tortas, kurį kaskart iškepa pati mokytoja!). Klasės draugai pasveikina jubiliatą, padovanoja darbelį, jį visi pagamintą būtent tai progai, mokytoja rengia žaidimus ir kitą šventinę veiklą. Tą dieną mokosi vaikai mažai.
Švęsti priima muziejai ir galerijos
Antrą kartą gimimo diena švenčiama jau ne mokykloje, o kokioje nors įdomioje vietoje. Įprasta į gimtadienį kviesti visus bendraklasius, neskirstant į geriausius draugus ar mažiau mėgstamus. Kiekvienas vaikas gauna kvietimą, kuriame nurodoma, kada atvykti į gimtadienį, kur jis vyks, kelintą valandą prasidės ir kelintą baigsis, gimtadienį švenčiančio vaiko tėvų telefono numeriai. Gimtadienio šventė beveik niekada nerengiama namuose ar žaidimų kambariuose, o tik kokioje nors įdomioje vietoje. Pasirinkimas tam tikrai įvairus. Technikos muziejus, zoologijos sodas, botanikos parkas, Gamtos parkas, Meno muziejus ir net didžioji Meno galerija – visi laukia vaikų ir yra parengę įdomias programas gimtadieniams.
Technikos muziejuje vaikai įsikuria gimtadieniui skirtoje patalpoje, kur yra vietos žaidimams ir vaišėms. Vėliau jiems surengiama pažintinė ekskursija, leidžiama išmėginti, kaip veikia daugybė technikos įrenginių, elektros įrenginių, yra galimybė net įsilipti į L. da Vinčio lėktuvo modelį. Įdomiai ir kūrybingai gimtadienius vaikams rengia zoologijos sodo ar botanikos parko darbuotojai.
Gamtos parke vaikai gali pamaitinti ir palaikyti rankose daugybę gyvūnėlių, pradedant triušiukais ir baigiant šarvuočiu ar milžinišku smaugliu.
Meno muziejuje ar Galerijoje užkandę vaikai gauna įvairių užduočių: viename galerijos kambaryje reikia surasti tam tikrą daiktą kuriame nors paveiksle, kitame kambaryje – kurio nors dailininko paveikslą, ir t.t. Užduotys parengiamos ir pateikiamos labai įdomiai, vaikai susidomėję jas vykdo. Vėliau mažieji gauna įvairių priemonių ir pasigamina ,pvz., užrašų knygelę savo rankomis. Kiekviename muziejuje ar įdomesnėje vietoje yra įrengti kambariai gimtadieniams, o personalas parengęs specialią programą vaikams.
Puikiai tinka ir grynas oras
Linksma švęsti gimtadienius ir gryname ore – tam yra specialūs pramogų parkai su laipynėmis medžiuose, batutais, aukštai pakabintais tilteliais. Tokiuose parkuose vaikus lydi keli instruktoriai. Estams nebūna blogo oro, todėl esame dalyvavę keliuose gimtadieniuose žiemos metu, kurie buvo surengti lauke. Kartą vaikai rinkosi švęsti ant aukšto apsnigto kalno, kelias valandas važinėjosi rogutėmis, dūko sniege, lipdė įvairias figūras ir gyvūnus iš sniego. Vaišinosi lengvais užkandžiais ir karšta arbata. Kitą kartą visi svečiai buvo padalinti į keturias komandas, kiekvienai komandai įduotas žemėlapis su užduotimis bei fotoaparatas. Reikėjo orientuojantis pagal žemėlapį miške ir pajūry surasti reikiamus objektus, juos nufotografuoti ir kuo greičiau sugrįžti atlikus visas užduotis. Vaikai klampojo per apsnigtą mišką, bėgiojo pajūriu ir pagaliau pavargę, bet linksmi ir laimingi susirinko valgyti gimtadieninio torto.
Iš tiesų vietų švęsti gimtadienius yra tikrai daug. Roko klasėje yra 12 vaikų ir per trejus metus šventimo vieta nė karto nepasikartojo – kaskart kiekvienas vaikas surengia gimtadienį vis kitoje vietoje.
Gimtadienio vaišės
Atskirai norėtųsi papasakoti apie gimtadienio vaišes. Jos niekada nebūna itin gausios ir neprimena lietuviškų lūžtančių nuo valgių stalų. Paprastai valgiai būna paprasti, universalūs, kad tiktų kiekvienam vaikui: makaronų salotos, labai populiarūs mažyčiai maltos mėsos kukuliukai, sūrio lazdelės, kiti lengvi užkandžiai. Visada patiekiama didelė lėkštė lazdelėmis pjaustytų daržovių – morkų, agurkų, paprikų, cukinijų, kalafioro ar brokolių žiedynų. Tai labai patogus ir išradingas būdas „sumaitinti“ vaikams daugiau daržovių – bežaisdami vis pribėga prie stalo paimti ką nors užkrimsti, taip po truputį suvalgo visą lėkštę vitaminų. Saldus stalas – vaisiai, sausainukai ir, žinoma, gimtadienio tortas. Dar nė karto neteko matyti gimtadienio šventėje pirkto torto – Estijos mamos labai atidžiai renkasi maistą, stengiasi gyventi kuo sveikiau, tad ir tortą lengvai pačios iškepa. Dažniausiai tai būna sausainių ar naminio biskvito tortas su lengvu varškės pertepimu bei vaisiais ar uogomis. Neretai šalia būna padėtas dubenėlis su šviežiomis ar šaldytomis uogomis, kurių svečiai užsiberia ant torto kiekvienas pagal savo skonį.
GIMTADIENIAI JAV
Pasakoja 4 vaikų mama Matilda Bučinskaitė, su šeima gyvenanti Floridoje. Jų šeimoje auga Matas, Morta, Vincas ir Unė.
Kvietimai į gimtadienius beveik kasdien
Gimtadieniai – tai mano galvos skausmas. Nemėgstu aš tų amerikoniškų gimtadienių…
Kvietimų į kokį nors n-tąjį gimtadienį sulaukiame vos ne kas dieną. Čia dažniausiai į gimtadienį kviečiami visi būriu, t.y. visi klasės draugai, darželio draugai, kaimynai, tėvų draugų vaikai… Todėl turėdami keturių vaikų komandą kvietimų į savo el. pašto dėžutę sulaukiame vos ne kasdien… Šventei pasirenkama kokia nors masinių susibūrimų vieta, pavyzdžiui, čiuožykla, atrakcionai, bendruomenės parkas…
Vaikiškas kazino variantas
Pats nemaloniausias gimtadienis, kokį teko matyti, buvo žaidimo mašinų-automatų angare. Į tokį baisų angarą prikišta visokiausių nudėvėtų žaidimo aparatų, kuriais vaikai per gimtadienį „žaidžia“. Tame pačiame angare vienu metu vyksta gal dešimties vaikų gimtadieniai. Dėl nepakeliamo triukšmo gimtadienius koordinuoja animatoriai, kurie, kad būtų išgirsti, rėkia per garsiakalbius. O kadangi turi būti „fun“ (linksma), tai dar nutaiso tokius entuziastingai saldžius balsus. Kai užėjau į tą specialią vietelę pirmą (aišku, ir paskutinį) kartą, įspūdis buvo toks, jog tai kazino vaikams. Vaizdelis, kurį pamačiau, buvo klaikus: vaikai, kaip pamišę mėtė į mašinas žetonus ir karštligiškai spaudinėdami visus mirksinčius mygtukus arba tampydami už vairalazdžių bandė laimėti kokį nors susmirdusį pokemoną arba pririnkti bilietų, kuriuos žaidimo pabaigoje galima iškeisti į kokį plastikinį apgailėtiną mikimauzą. Čia buvo tiek agresijos, godumo, pamišimo, kad norėjosi savo vaikus susisemti ir nešti iš ten kudašių.
Vaišės – žydri pyragaičiai
Svečiai dažniausiai vaišinami pica, o vietoj torto visi gauna po „cup cake“ su mėlynos spalvos kremu. Jei kitą dieną kas nors mėlynai išvemia, tai kitame gimtadienyje pyragėliai būna puošiami žaliai – negalima juk juokauti vaikų sveikata…
Kiekviename gimtadienyje vaikai muša saldainių dėžę, ispaniškai vadinamą „Penjana“. Ši tradicija, kiek žinau, atėjusi iš Kubos ar Meksikos. Visi gimtadienio svečiai iš eilės gauna galimybę specialiu pagaliu ar lazda daužyti ant virvės prikabintą „penjaną“. Tai dėžė, kuri visaip išpuošta ir viduje prikimšta saldainių. Ta vargšė „penjana“ talžoma tol, kol praplyšta ir ant žemės pabyra saldainiai. Tada vaikai kaip išprotėję puola rinkti nuo žemės tų saldainių ir, žinoma, kuo daugiau. Kartais dėl to įvyksta susistumdymų, neramumų, kurie tuoj pat numalšinami paberiant naują saldainių dozę jau iš šalies. Patiems mažiausiems šitos rungtynės dažnai pasibaigia ašaromis, nes jie taip ir neprisibrauna prie tų saldainių, dėl kurių kaunasi didesni ir stipresni. Vaikai išeidami iš gimtadienio gauna po krepšelį, į kurį susideda krauju iškovotus saldainius ir dar begalę visokių plastikinių niekučių, kuriuos, grįžę namo, numeta į kampą, o tėveliai apdairiai surenka ir paslepia Recycle dėžėje.
GIMTADIENIAI ŠVEDIJOJE
Pasakoja Jurgita Galvelienė, Marijos mama, gyvenanti Švedijoje:
Švedijoje gimtadienio šventę vaikai vadina KALAS. Maždaug prieš savaitę iki šventės datos įprasta padaryti ir išsiųsti kvietimus svečiams. Vaikai juos papuošia, parašo ką, jei jau moka. Kvietimas visuomet reikalauja atsakymo, ar vaikas dalyvaus.
Šventė dažniausiai vyksta namuose. Šventė trunka nuo 2 iki 4 valandų. Susirinkus visiems svečiams valgoma KORV (speciali dešrelė su mėsainio bandele, pomidorų padažu ir garstyčiomis). Tai pagrindinis šventės akcentas. Juos valgo visi – tiek suaugusieji, tiek vaikai. Be mėsainių, dar vaišinamasi pyragaičiais, bandelėmis, limonadais. Tėveliai išgeria kavos. Žinoma, visada ant torto degamos žvakutės.
Atėjusiems vaikams išdalinami maišeliai su saldainiais. Tai tradicija, kurios aš Lietuvoje nemačiau. Vaikai žaidžia, tėvai kalbasi. Svarbiausia, kad šventės metu niekas neįsitempęs ir nesuvaržytas. Švedai – atsipalaidavę…
Parengė Ginta Liaugminienė
„Mamos žurnalas“