6 mėnesių kūdikiui aplink lūpas labai paraudę. Jei išvedame į lauką, lūpos suskyla net iki kraujo. Tepalai be hormonų nepadeda. Kokia gali būti to paraudimo priežastis? Kuo dar galima tepti?
Kodėl pradėjote lūpas tepti hormoniniu tepalu? Ar bandėte kitus, nehormoninius? Jei bandėte, ar jie nepadėjo? Tik žinant atsakymus galima būtų išsamiai atsakyti į Jūsų klausimą ir patarti, ką toliau daryti. Hormoniniai (gliukokortikoidų) tepalai pasižymi stipriu gydomuoju poveikiu, todėl atrodo, kad oda pasveiko labai greitai. Tačiau ilgai jais tepant gali atsirasti atrofinių odos pakitimų: oda suplonėja, sumažėja pigmentacija, gali išsiplėsti paviršinės kraujagyslės. Todėl hormoniniais tepalais, ypač stipriai veikiančiais, odą galima tepti ne ilgiau kaip 5 dienas. Be to, hormoninius odos tepalus turėtų skirti tik gydytojas, mamos neturėtų pradėti gydyti jais pačios.
Patarčiau Jūsų mažylio lūpytes patepti kitais, nehormoniniais tepalais, apsauginiu lūpų balzamu, kremu ar aliejumi, minkštinamuoju kremu ar tepalu. Galite patepti šaltalankio aliejumi.
Lūpas gali pažeisti ultravioletinis spinduliavimas, karštis ir šaltis, infekcijos, hipovitaminozė, alergija.
Reikia išsiaiškinti, ar mažylio burnytėje nėra pienligės, ar vaikas nealergiškas, ar nėra pažeista ir kitų vietų odelė (pleiskanojanti, įtrūkusi, sausa). Todėl būtina pasitarti su vaikų dermatologu.
6 mėnesių berniuko labai prastas kraujas. Ar tam neturėjo įtakos tai, kad nuo gimimo davėme vitaminų? Gal organizmas nebemoka jų pasisavinti iš maisto?
Ką turite galvoje rašydama, kad kūdikio blogas kraujas? Ar vaikas serga mažakraujyste, ar kraujo tyrimas rodo bakterinį ar virusinį uždegimą. Tik žinant visus Jūsų mažylio kraujo tyrimo rodiklius, galima būtų pakomentuoti šį klausimą ir patarti, ką toliau daryti. Svarbu, kaip jaučiasi pats kūdikis, kaip valgo, miega, priauga svorio. Tai, kad mažylis visą laiką gėrė vitaminus, tikrai negalėjo pabloginti jo kraujo.
Ar būtina suvartoti iš karto pagamintą mišinėlį? Ar jis gali pastovėti kelias valandas? O gal pastovėjusio mišinėlio kokybė keičiasi, gal tai kenkia vaiko sveikatai?
Paruoštą pieno mišinį steriliuose sandariuose buteliukuose galima laikyti šaldytuve 24 val. Taigi mišinėlį galima paruošti iš karto visai parai. Jo kokybė nepasikeis, ir jis jūsų vaiko sveikatai nepakenks.
Kaip žinoti, ar 1 mėnesio amžiaus kūdikiui nešalta (lauke ir namie)?
Neapsiriksite aprengdami mažylį svogūno principu – keliais drabužėliais. Lauke taip aprengtam vaikeliui bus pakankamai šilta, o įėjus į šiltą patalpą, galima greitai nuvilkti kelis drabužėlius ir išvengti perkaitimo. Namie vaikas turėtų dėvėti medvilninius apatinius marškinėlius, medvilninius ar flanelinius mautinukus ir lengvą džemperį iš pašiltintos medžiagos ar vilnos. Einant į lauką tada pakanka apvilkti striukę (apsaugančią nuo šalčio, drėgmės ir vėjo). Šalikas ir pirštinės reikalingi šaltuoju metų laiku.
Kepurės reikės, kai labai vejuota ir kai oro temperatūra žemesnė negu 8-10 laipsnių. Mažylio kojos visada turi būti šiltos. Sušalus kojas, silpnėja viso organizmo atsparumas ligoms. Patariamos medvilninės kojinytės, jos, kaip ir medvilniniai marškinėliai, gerai sugeria prakaitą ir suteikia pakankamai šilumos. Jei namuose šalta, ant medvilninių kojinyčių patartina dar apmauti vilnones.
Mažyliui miegoti tinkamiausi medvilniniai (paprasti ar pašiltinti – priklauso nuo kambario temperatūros) arba flaneliniai drabužėliai. Tinkamai aprengto mažylio oda būna šilta ir rausva, per plonai aprengto – blyški ir vėsi, šaltos rankos ir kojos. Per šiltai aprengtas vaikas prakaituoja.
Kodėl mano sūnus valgo druską? Atrodo, ir maistas pilnavertis, ir vitaminų gauna, bet jau vos išmokęs vaikščioti atrado druską. Gal jam ko trūksta? Drausti ar nedrausti tokį pomėgį?
Druska piktnaudžiauti nereikėtų bet kokio amžiaus vaikams. Pomėgis sūriai valgyti nėra įgimtas, prie sūraus maisto įprantama. Nepatariama kūdikio pratinti valgyti sūriai, dėl šios priežasties į maistelį iki 1 metų druskos nededama. Daržovių, mėsos tyres galima paskaninti žoliniais prieskoniais (petražolėmis, krapais), tada, kai kūdikis yra įpratęs prie pagrindinių produktų. Jūsų kūdikis atrado druską pažindamas aplinkinį pasaulį, jam tai naujas skonis. Nereikėtų jam siūlyti, rodyti, kur padėta druska.
Nuo kada galima duoti nevirinto karvės pieno, pirkto iš parduotuvės? Kada galima duoti paragauti vaikui trupučio medaus? Mūsų Justinui 1 metai ir 1 mėnuo.
Daugelis užsienio autorių nerekomenduoja duoti karvės pieno vaikams iki 1 metų. Virš metų galima duoti karvės pieną, pirktą parduotuvėje. Jis yra pasterizuotas. Karvės pienas nerekomenduojamas bet kokio amžiaus vaikams, jeigu jie alergiški šiam produktui.
Kartais naktį miegodama dukrelė per miegus pradeda kūkčioti, muistytis. Dažniausiai tai baigiasi stipriu verksmu, kurį sunku nuraminti, ji pabunda. Ar tai normalūs sapnai, ar miego sutrikimas. Galbūt reikia kreiptis į neurologą?
Nenumaldomas verkimas ir sutrikęs miegas – labai susiję. Miegas laikomas sutrikusiu, jei vyresnis nei 6 mėnesių kūdikis 5 naktis per savaitę prabunda per naktį mažiausiai 1 kartą. Jei prabunda naktį dar dažniau dėl nenumaldomo verkimo – tai jau sunkios miego problemos. Pirmiausia vaikui būtinas dienos režimas: valgymas, miegas, žaidimas tuo pačiu laiku. Turi būti nustatytas aiškus (pagal vaiko amžių) migdymo laikas. Vaikas per dieną turi aktyviai judėti, kad vakare pajaustų nedidelį nuovargį. Mažylis turi užmigti saugus, aiškiai žinodamas, kad jo tėvai bus šalia. Patariama vaiką migdyti toje pačioje vietoje, jo lovelėje, galima truputį pasupti, paglostyti, tačiau nereikėtų jo stipriai kratyti ar supti, kol užmigs. Vėlai vakare nepatariami stimuliuojantys žaidimai: kutenimai, mėtymai aukštyn. Vakare nereikėtų atlikinėti gydomųjų masažų. Dažnai vaikai blogai miega, kai serga kvėpavimo ar virškinimo trakto ligomis. Todėl reikėtų atkreipti dėmesį, ar Jūsų kūdikis neviduriuoja, neatpylinėja, ar jo neužpuolė sloga. Jeigu jis visiškai sveikas, o miego sutrikimai išlieka ilgą laiką, reikėtų kreiptis į vaikų neurologą.
Sūnui 1 metai ir 2 mėnesiai. Iki šiol negali valgyti jokio kieto maisto: atsikandęs tuoj išvemia. LOR nepastebėjo jokios patologijos. Ar išaugs?
Perėjimas nuo pieno prie tirštesnio maisto kūdikiui – labai didelis darbas. Tai reikalauja kantrybės ir laiko. Pirmųjų tyrių konsistencija turi būti ne ką tirštesnė už pieną. Tik tada, kai kūdikis įpranta jas valgyti, galima duoti tirštesnių košių.
1,2 metų vaikas turėtų valgyti ir kietesnį maistą. Jei atsikandęs išvemia, panašu, kad sutrikę rijimo refleksai (jis kietesnio maisto negali praryti). Norint išsiaiškinti priežastis, reikėtų žinoti, kaip praėjo Jūsų nėštumas (ar nesirgote, ar negrėsė persileidimas) bei gimdymas. Tokius vaikučius konsultuoja vaikų neurologas, kuris įvertina sutrikusio rijimo priežastis bei skiria gydymą.
1,5 mėnesio dukrytė dieną beveik nemiega. Užsnūsta 5-10 minučių ir vėl verkia. Naktį miega gerai (nuo 24 iki 6 val.). Ar tai normalu?
1 mėn. kūdikis miega apie 22 val., 2 mėn. kūdikis – apie 18 val., 3 mėn. – apie 17 val. Geriau, kai pabudęs kūdikis pamaitinamas ir vėliau kiek pažaidžia. Tačiau nieko blogo, jei jis pažaidžia prieš valgį ir pavalgęs greičiau užmiega. Kodėl Jūsų dukrytė mažai miega dieną ir dažnai verkia, priežasčių gali būti įvairių.
Galbūt Jūsų kūdikiui nepakanka pieno. Jei vaikas sotus ir sveikas, gerai auga svoris – jis dažniausiai būna ramus (pirmą mėnesį turėtų priaugti apie 800 g, 2-ą – apie 600 g). Jei motinos pieno pakanka, kūdikis valgo kas 3-4 val. Jei jis prabunda dažniau, tačiau būna ramus, tai dar nereiškia, kad alkanas.
Alkano kūdikio verksmą mamos paprastai greitai įpranta atpažinti. Prieš pradėdamas verkti, jis tampa neramus, muistosi, sukioja galvytę. Jei manote, kad pieno nepakanka, įsigykite svarstykles, kad galėtumėte kūdikį pasverti prieš ir po maitinimo. 1 mėnesio kūdikis per maitinimą iščiulpia 90-100 ml pieno.
Paprastai kūdikis gerai miega lauke. Todėl pamaitinus išeikite į lauką. Grynas oras ir temperatūrų skirtumas paprastai pailgina miego laiką. Miegodamas lauke, vaikas gali praleisti vieną maitinimą, tačiau paskui jis valgys daugiau ir dažniau. Pirmais gyvenimo metais neįmanoma reguliuoti vaiko dienotvarkės, ir geriausiai leisti jam gyventi natūraliu ritmu.
2 mėnesių dukrytė vis kaišioja liežuviuką. Kada tai baigsis?
Neapžiūrėjus vaiko sunku pasakyti, kodėl jis vis kaišioja liežuviuką, ar tikrai dažnai tai daro. Būtina gerai apžiūrėti kūdikio burnos ertmę, ar nėra pienligės, ar kokio kito apnašo, įtrūkimų bei bėrimo burnos gleivinėje, būtina įvertinti liežuviuko formą bei dydį. Tai, kad mažylis retkarčiais kyšteli savo liežuviuką – normalus kūdikių refleksas. Pirmiausia vaikutį turėtų apžiūrėti apylinkės pediatras, ir (jei reikia) nukreipti atitinkamos srities specialistui.
Kaip kūdikiui matuoti temperatūrą? Girdėjau, kad išeinamojoje angoje matuojant temperatūra nustatoma netiksliai, bet pažastyje pamatuoti negaliu, nes vaikas labai judrus.
Dabar yra įvairių termometrų. Kūdikiams temperatūrą geriausia matuoti elektroniniu termometru.
Tokie termometrai gana tikslūs, turi švelnų garso signalą, patogūs, nes temperatūrą pamatuoja greičiau.
Specialiai naujagimiams ir kūdikiams yra sukurta elektroninių termometrų-čiulptukų bei rektalinių elektroninių termometrų (specialiai pritaikytų matuoti išeinamojoje angoje). Jei neturite elektroninio termometro, kūdikiams iki 8-9 mėn. temperatūrą patogiausia matuoti išeinamojoje angoje. Taip matuojant ji yra 0,3-0,6 laipsnio aukštesnė nei matuojant pažastyje. Aukštesnė nei 37,5 laipsnių temperatūra rodo, kad tai – neabejotinai kūno temperatūros pakilimas. Išeinamojoje angoje termometrą laikykite apie 2 minutes.
Ar mano sūnaus galvos dydis atitinka normas? Jam 1 metai, ūgis 78 cm, galvos apimtis – 46 cm?
Metų kūdikio ūgis turėtų būti ne žemesnis nei 75 cm, krūtinės apimtis – 49 cm, galvos apimtis – apie 48 cm.
Sūnui 5,5 mėnesio, jis nuo gimimo kvėpuoja su garsu. Gydytoja sakė, kad dėl mažų nosies landelių. Ar taip gali būti? Kur kreiptis?
Triukšmingai kvėpuoti kūdikiai gali dėl siaurų nosies landų. Naujagimiai ,,triukšmingai” kvėpuoja ir dėl to, kad burnoje susikaupia daug seilių ir jos nuteka į gerklas. Įkvėpiant oras, eidamas pro tokias gerklas, sukelia burbuliuojantį garsą. Kai tik mažylis išmoksta nuryti seiles, kvėpavimas būna ne toks garsus. Diagnozei patikslinti kreipkitės į otolaringologą.
Dukrai 2 mėn., nuo gimimo ji priaugo 1300 g, nekelia galvytės, silpna. Gydytojai sako, kad tai raumenų distonija. Kaip padėti dukrytei?
Vidutiniškai per 2 mėnesius kūdikis priauga apie 1400 g (kiti net apie 2000 g). Jau pirmo mėnesio pabaigoje kūdikis kelioms sekundėms pakelia bei palaiko galvutę, jį galima kelioms minutėms paguldyti ant pilvuko. 2 mėnesių kūdikis turi 1-2 min. gerai nulaikyti galvutę paguldytas ant pilvo. Jeigu jūsų dukrytė visai nekelia galvutės, reikėtų susirūpinti. Viena iš priežasčių, kodėl vaikas nekelia galvutės, – raumenų silpnumas (hipotonija). Jos priežastį nustatys vaikų neurologas, jis skirs gydymą.
9 mėnesių dukrytė nuolat judina savo užpakaliuką. Iššutimų nėra. Kodėl ji taip daro?
Jau nuo 7 mėnesių kūdikis puikiai apsiverčia, sukasi į šonus, atsiranda rietimosi bei rangymosi judesių, trumpai pasėdi, pasilenkia į priekį ir remiasi rankomis, stovėdamas išlaiko svorį, aktyviai šokinėja ir t.t.
Taigi kiekvieną mėnesį atsiranda vis naujesnių judesių. Tai, kad jūsų kūdikis nuolat judina užpakaliuką – normalaus psichomotorinio vystymosi rezultatas.
3 mėnesių sūnelis mėgsta čiulpti kumštį. Miegodamas čiulpia net marlę. Ką tai reiškia?
Kūdikiai nieko taip nemoka, kaip čiulpti, žįsti, ryti. Taip darydami jie gauna maisto ir patiria malonumą.
Dar motinos įsčiose vaikutis čiulpia savo pirštukus. Tai ne vien malonumas – kūdikis treniruojasi.
Kūdikio burna ir skruostukai pritaikyti žįsti. Dauguma kūdikių, numalšinę alkį, nesiliauja žįsti. Neretai jie žinda krūtį 15-20 min., nors pieno jau nebėra. Čiulpimas jiems – malonumas. Dažnai būtent patenkinti kūdikiai žinda ilgiausiai, jie greit išmoksta pratęsti šį malonų ritualą. Stebėkite savo kūdikį, kokiose situacijose jis čiulpia pirštą, kumštį ar žinduką, pamatykite dėsningumus. Trumpas ir greitas čiulpimas byloja apie susidomėjimą, susijaudinimą. Tolygus, lėtesnis čiulpimas – tai ženklas, kad kūdikis rimsta. Jei jūsų vaikučiui labai patinka žįsti, vietoje marlės pasiūlykite žinduką.
6 mėnesių sūnelis niekaip neužmiega pats, reikia supti, nešioti. Nesupant trina akis, rėkia. Kaip įpratinti užmigti?
Kūdikis įprato užmigti ant jūsų rankų. Jam tai didelis malonumas, jis jaučia mamos artumą, šilumą.
Atpratinti nuo migdymo ant rankų nebus lengva. Teks iškęsti ir kūdikio ašaras, ir nemigo naktis.
Paguldžiusi vaikutį į lovytę miegoti, pasėdėkite prie jo, palaikykite rankytę, galite uždėti ranką ant nugarytės, švelniai pakalbėkite, nuraminkite. Tegul vaikas jus mato ir girdi. Žinoma, kūdikis pradės verkti, muistytis, tačiau, jei tvirtai nusprendėte nemigdyti jo ant rankų, tai taip ir darykite. Nepykite ant kūdikio. Pirmos naktys jam bus taip pat labai sunkios, nes tokio amžiaus vaikams užmigimas vienatvėje asocijuojasi su tėvų praradimu. Kai įpras užmigti jums sėdint šalia, vis išeikite į kitą kambarį ir grįžkite, tegul vaikas įsitikina, kad jūs niekur nedingote. Sėkmė priklausys tik nuo jūsų kantrybės.
Kaip pasireiškia streptodermija (streptokokų sukeltas odos uždegimas)? Kaip ji gydoma? Vaikui 1,5 metų.
Dabar ši liga vadinama streptoderminė impetiga. Tai streptokokų sukelta pūlinėlinė šašinė paviršinių odos sluoksnių liga. Dažniausiai šia liga serga vaikai. Užsikrečiama vaikų darželyje, mokykloje, šeimoje.
Ligą sukelia A grupės beta hemolyzinis streptokokas. Ligos pradžioje atsiranda raudona dėmelė, vėliau – plokščia pūslelė, kuri virsta pūlinėliu, o per 2 dienas – geltonu šašeliu. Pavieniai šašeliai per kelias dienas nukrenta ir lieka raudona dėmelė. Bėrimui plečiantis ir susiliejant, susidaro įvairaus dydžio ir formos židinių, pasidengusių geltonais šašeliais. Truputį niežti. Gali padidėti artimiausi limfmazgiai.
Dažniausiai beria aplink nosį, burną, lūpų kampus, rečiau bėrimas išplinta per visą veidą, ant galvos, kaklo, rankų. Vaikas gali karščiuoti, blogai jaustis, neturėti apetito. Jeigu liga neteisingai diagnozuojama ir gydoma, ji gali tęstis savaites ir ilgiau. Liga diagnozuojama iš klinikos bei bakteriologinio tyrimo (bakteriologinis pasėlis imamas iš pūlinukų, tam, kad galima būtų nustatyti ligos sukėlėją). Gydoma geriamais antibakteriniais preparatais, pažeistos vietos tepamos antibakteriniais tepalais. Negydykite savo vaikučio pati. Tinkamus vaistus gali parinkti tik vaiko pediatrė ar odos ligų gydytojas.
5 mėnesių kūdikis atsisako gerti. Net kai karšta ji negeria nei vandens, nei sulčių. Ar reikia per prievartą kūdikiui brukti gerti, jei jis nenori?
Motinos pienas pirmais gyvenimo mėnesiais patenkina visus sveiko kūdikio mitybos poreikius, nes jame pakankamai yra ir maisto medžiagų, ir vaikui reikalingų skysčių (motinos piene yra apie 80 procentų vandens ir 20 procentų maistingųjų medžiagų). Todėl papildomai mažyliui siūlyti atsigerti (ypač jei jis atkakliai priešinasi) nereikia. Stebėkite, kiek per parą kūdikis žinda krūtį ar valgo adaptuotą pieno mišinį – galbūt jam visiškai pakanka skysčių. Pabandykite pasiūlyti vaikeliui vaisių tyrelės, gal ši jam labiau patiks nei arbatėlė.
Sūnui 3 mėnesiai, pati vairuoju, todėl jį vežioju specialioje vaikiškoje sėdynėje (nuo 0 iki 10 kg). Paimtas ant rankų vaikelis riečiasi atgal, atlošia galvą. Ar negalėjo pakenkti toji sėdynė?
Automobilio kėdutė kūdikiui reikalinga nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų. Kėdutės skirstomos į grupes pagal svorį. Jūsų kūdikiui teisingai parinkta kėdutė ir dėl jos kūdikis tikrai negali riestis bei lošti galvos. Patarčiau pasitarti su savo pediatre arba neurologu.
Kokias vaistažoles, jų arbatas galima duoti vaikui iki 1 metų. Kodėl negalima į maistą dėti druskos, jei pirktiniuose maisteliuose jos yra?
Jei kūdikis sveikas, vaistažolių duoti nevertėtų. Juk ir pavadinimas susideda iš 2 žodžių: vaistas ir žolė.
Žinoma, jei kokį kartą paįvairinimui duosite ramunėlių, liepžiedžių, čiobrelių, kmynų arbatos, tikrai nieko blogo neatsitiks.
Pomėgis valgyti sūriai nėra įgimtas. Prie sūraus maisto įprantama. Sūrus maistas nėra sveikas, nes jis vėliau gali būti padidėjusio kraujospūdžio priežastis. Todėl nerekomenduojama kūdikį pratinti valgyti sūriai. Dėl šios priežasties pirmais gyvenimo metais druskos į kūdikio maistą nededama. Daržovių, mėsos tyres galima paskaninti prieskoniais (petražolėmis, krapais) tada, kai kūdikis jau įpratęs prie pagrindinių maisto produktų.
Ar užšaldant nusitrauktą pieną galima jį sluoksniuoti? Tarkime, vieną kartą užšaldau 60 ml, o kitą kartą nutrauktą pieną supilu ant to užšaldyto ir vėl užšaldau.
Pagal PSO rekomendacijas, nutrauktą pieną steriliame uždarame inde tamsoje 18-20° C temperatūroje galima laikyti 24 val., šaldytuve 4-5°C temperatūroje – apie 72 val., šaldiklyje – (-8-20°C) – apie 4 mėn.
Pienas turi būti atšildomas kambario temperatūroje, nes kaitinant gali suirti daugelis svarbių medžiagų.
Pieną reikia pašildyti vandens vonelėje, bet temperatūra turi būti ne didesnė kaip 50°C. Jeigu pieno nesunaudojote, antrą kartą jo šaldyti negalima. Jokiu būdu negalima nutraukto pieno ,,sluoksniuoti”, nes apatiniai ,,sluoksniai” bus kelis sykius užšaldyti ir vėl atšildyti. Laikantis šių reikalavimų, nutraukto ir šaldytuve laikomo mamos pieno kokybė tikrai nepasikeis.
Sūnui 7,5 mėnesio, bet jam dar neišdygo nė vienas dantukas. Seselė liepė duoti daugiau kalcio, bet jis ir taip kasdien valgo pieno, jogurto, varškės. Iki kelių mėnesių normalu, kad nedygsta dantys?
Dantukai pradeda vystytis ir formuotis 6-8 savaitę po pastojimo, todėl kartais vaikas gali net gimti su dantukais. Visiškai normalu ir kitas kraštutinumas, kai pirmieji dantukai pasirodo pirmųjų metų pabaigoje. Paprastai pirmieji dantukai (apatiniai centriniai kandžiai) prasikala apie 7 mėnesį.
Dažniausiai apie tuoj pasirodysiančius dantukus praneša seilėtekis (jis gali prasidėti net prieš 2 mėn. iki dygimo) paburkusios, pabalusios dantenos. Paprastai dantukai dygsta poromis. Kol kas jums dėl dantukų dygimo nerimauti nereikia. Jei vaikui jau daugiau kaip metai, o dar nėra dantukų dygimo požymių, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
Dukrai 5 mėnesiai, prieš 2 mėnesius pradėjo traiškanoti viena akytė. Lašinau levomicetino. Kurį laiką netraiškanojo, paskui – vėl. Gydytoja skyrė lašinti gentomicino. Padėjo, kol lašinau. Vėl traiškanoja. Akių latakai neužsikimšę. Ką daryti?
Konjunktyvitas – tai akių junginės (gleivinės, dengiančios vidinę akies vokų pusę) uždegimas.
Dažniausiai šį uždegimą mažiems vaikams sukelia virusai ar bakterijos. Tuomet iš akies plyšio sunkiasi pūlingos išskyros, rytais ar po miego vokai sulipę, sunkiai juos atmerkia. Akių junginės uždegimas gali būti kartu su kitais infekcijos simptomais (sloga, kosuliu, karščiavimu).
Jei uždegimas jau tęsiasi apie 2 mėnesius, mergytės akis būtinai turi patikrinti akių ligų specialistas, įvertinti uždegimo laipsnį. Svarbu nuo akių junginės paimti pasėlį (tai reikėjo padaryti prieš gydymą).
Mikrobiologinis tyrimas galėtų padėti išaiškinti ligos sukėlėją ir parinkti tinkamiausią gydymą.
Nereikėtų pamiršti, kad naujagimiams ir pirmų mėnesių kūdikiams akių junginės uždegimą gali sukelti ir chlamidijos, kuriomis vaikai užsikrečia gimdymo metu nuo savo mamų (jei jos sirgo chlamidine infekcija). Nei levomicetinas, nei gentamicinas šių bakterijų neveikia.
2 mėnesių sūnus labai retai tuštinasi (kartą per parą). Išmatų spalva žalia, varškės konsistensijos. Ar tai normalu?
Tam, kad kvalifikuotai atsakyčiau į jūsų klausimą, turiu žinoti, kaip jūsų kūdikis maitinamas – natūraliai ar dirbtinai. Jei mažyliai maitinami motinos pienu, jie tuštinasi dažniau, o išmatos būna skystesnės. Jei maitinami dirbtinai – tuštinasi rečiau, išmatos kietesnės. Tuštinimosi dažnumas labai priklauso nuo maitinimo pobūdžio. 1-3 mėn. kūdikiai gali pasituštinti 4-5 kartus per parą (leistinos ribos nuo 1 iki 7 kartų). Jei jūsų mažylis auga bei vystosi normaliai, gerai priauga svorio, ramus, nereikėtų labai dėl to nerimauti.
Dukrytė miegodavo ant vienos pusės, todėl jai suplokštėjo galva. Kaip atitaisyti?
Guldant ant vieno šono, kūdikio galvos pusė gali šiek tiek suplokštėti (galvos kaulai labai elastingi bei minkšti). Reikėtų dažniau keisti padėtį – guldyti ant kito šonelio, ant nugaros. Galvos forma tuomet tikrai atsistatys.
Ar 8 mėnesių kūdikiui galima duoti sausainių, duonos plutos, agurko? Juk gali paspringti. Ar tai nepavojinga?
8 mėn. mažylis tikrai gali paspringti agurku ar duonos plutele. Jis jau turi kelis viršutinius bei apatinius dantukus, todėl gali atkąsti didesnį šių produktų gabalėlį. Jei jūs vis dėto nusprendėte pavaišinti jį šiais produktais, tuomet turite būti šalia ir atidžiai stebėti. Sausainio galima duoti valgyti, nes burnoje jis greitai sudrėksta, suminkštėja, nėra toks pavojingas, kaip agurkas.
Po KDS ir poliomielito skiepo dukra labai blogai jautėsi, 2 dienas karščiavo. Ar revakcinuojant reakcija bus dar didesnė?
Tai normali organizmo reakcija į skiepą, geriau susiformuoja imunitetas. Jeigu temperatūra kyla virš 38,5˚C, reikėtų duoti temperatūrą mažinančių vaistų. Kokia bus reakcija revakcinuojant, sunku pasakyti.
Gali vėl karščiuoti, skaudėti dūrio vietoje. Dūrio vietoje gali patinti, parausti, tačiau, kartoju – tai adekvati organizmo reakcija.
Ar tiesa, kad kuo vėliau vaikui išdygsta pirmieji dantukai, tuo jie mažiau genda?
Nėra įrodyta, kad kuo vėliau išdygsta pirmieji dantukai, tuo jie mažiau genda. Kaip ir suaugusiųjų, kūdikių dantys valomi du kartus per dieną – iš ryto po pusryčių ir vakare prieš einant miegoti. Dantukus valykite ant piršto užvyniota sudrėkinta marlės ar medvilninio audeklo skiaute. Pirmus dantis nuo ėduonies saugo ir taisyklingas maitinimas.
Berniukui 5 mėnesiai. Jam „stovi“ tik tada, kai jis šlapinasi. Ar tai normalu?
Net naujagimiams berniukams varputė sukietėja prieš šlapinimąsi. Būtų nenormalu, jei tai tęstųsi 24 val. per parą. Tada jau kreipkitės į gydytoją.
Pediatrė Enrika Didžiulienė
„Mamos žurnalas“