Masažo instruktorė Inga Ciesiūnė nedaro vaikams masažų. Ji moko mamas masažuoti pačias. Šia veiklą Inga pradėjo prieš 6 metus, ir ilgą laiką dirbo be konkurencijos. Norinčių savo vaikučius masažuoti mamų daugėja.
Masažo mokytoja, kuri nemasažuoja
Kai pirmą kartą kalbėjomės su Inga, ji neseniai buvo gavusi Tarptautinės kūdikių masažo asociacijos instruktorės sertifikatą ir buvo vienintelė šios asociacijos atstovė Lietuvoje. Tada Inga pasakojo, kad imsis veiklos, kurios pas mus dar nebuvo: mokys mamas masažuoti savo vaikučius pačias. Tai atrodė tikrai naujoviška. Juk iki tol masažus kūdikiams atlikdavo masažistės, kineziterapeutės, slaugytojos – privačiai ar „valdiškai“, kursais, esant medicininei priežasčiai, siunčiant šeimos gydytojui. Retai kuri mama sugalvodavo, kad masažo reikia šiaip sau ar dėl tokios „buitinės“ priežasties, kaip pilvuko pūtimas.
Pagrindinės problemos, dėl kurių šeimos gydytojai skirdavo masažų, buvo raumenų tonuso sutrikimai arba vėluojanti raida.
Inga įsiveržė su visai kitokia idėja: masažo reikia visiems kūdikiams, tad sergančius vaikučius turi masažuoti profesionalai, o sveikuosius – mamos.
Kodėl mamos ateina mokytis masažo
Inga veda užsėmimus mamų grupėms, šios ateina su kūdikiais ir mokosi juos masažuoti. Kodėl mamos gaišta laiką, kai youtube galima rasti kokių tik nori masažo pamokų? Pasak Ingos, šiuolaikinės mamos yra be galo protingos, atsakingos ir sąmoningos. Dažna atėjusi sako: „Peržiūrėjau filmų, perskaičiau metodikos, bet noriu pamatyti gyvai, kad galėčiau suteikti savo vaikui viską, kas geriausia“.
Dauguma mamų pagrindine problema, dėl kurios nori išmokti daryti kūdikiui masažą, įvardija pilvo dieglius. Likusios masažuoti nori dėl tonuso, bet yra ir tokių, kurios sako: „Noriu užmegzti ryšį su kūdikiu“. Ne visos mamos iškart užmezga ryšį su savo mažyliu. Tam trukdo cezario pjūviai, nesusiklostęs žindymas.
Pasak Ingos, ši retai įvardijama priežastis yra pati svarbiausia. Pilvuką nustos skaudėti, raumenų tonusas susitvarkys, tačiau mamos ir kūdikio ryšys, kuris išugdomas masažuojant, liks.
Masažas gali padėti mamai, kuri po gimdymo jaučiasi liūdna, prislėgta: „Kūdikio masažo nauda pogimdymine depresija sergančioms mamoms įrodyta tyrimais, nes masažuojant savo kūdikį moters kūne išsiskiria meilės hormono oksitocino, kuris gali pagerinti mamos savijautą ir nuotaiką“.
Kaip vyksta mokymai
Per užsiėmimus Inga daug pasakoja, o masažo judesius ir jų stiprumą rodo ant muliažo. „Mamos turi pačios intuityviai pajusti, kada galima spustelėti stipriau, kada tik švelniai glostyti. Masažuodamos jos tarsi susijungia su kūdikiu, tas vaizdas man pats gražiausias – palinkusi virš savo vaiko mama, kurios veidas nušvitęs, akys meiliai žiūri į vaikutį. Tas vaizdas man yra motyvacija tęsti šią edukacinę veiklą, kuri niekada negalėtų būti pragyvenimo šaltiniu ar verslu“, – sako Inga Ciesiūnė.
Po užsiėmimų mamos rašo: „Ką daryti, kūdikis jau tris valandas miega“, arba „Sakėte, kad masažą nuo pilvuko pūtimo reikia tęsti 2 savaites, bet mano kūdikiui nustojo skaudėti po 5 kartų“.
Jis gimė ir 3 mėnesius rėkė
Ingos istorija klasikinė: baigusi socialinės edukologijos ir sociologijos studijas, ji staiga pakeitė kryptį dėl to, kad gyvenimo bėgius išjudino vaiko gimimas.
Sūnų Simoną, kuriam dabar 9 metai, Inga pagimdė Airijoje. Ir koks jauną mamą ištiko šokas, kai taip lauktas kūdikis nuo pirmos gyvenimo dienos visą laiką rėkė. Rėkė dieną, naktį, savaitę, mėnesį. Nuo verkimo pervargęs kūdikis užmigdavo labai trumpam, nuolat buvo įsitempęs, dirglus. Tai atėmė jaunai mamai visas jėgas, miegą ir gyvenimo džiaugsmą.
Inga dar besilaukdama domėjosi kūdikių masažu, tačiau Simonas gimė toks neramus, kad Inga į užsiėmimus su juo sugebėjo išsiruošti tik kai sūnui buvo beveik 3 mėnesiai.
„Jau po pirmos masažo pamokos Simonas atsipalaidavo ir išmiegojo visą naktį. Tai buvo stebuklas tikrąja to žodžio prasme“, – prisimena Inga. Nenuostabu, kad po 2 metų gimus sūnui Kasparui, Inga nieko nelaukusi ėmė jį masažuoti nuo pirmųjų gyvenimo dienų.
Pamačiusi, kokį didžiulį poveikį kūdikiui daro masažas, Inga baigė Tarptautinės kūdikių masažo asociacijos studijas Airijoje.
Iš įvairių metodikų – po deimančiuką
Apie Tarptautinės kūdikių masažo asociacijos mokymus reikėtų papasakoti plačiau. Šią asociaciją įkūrė kanadiečių medikė (dabar gyvena Amerikoje) Vimala McClure. 1970 metais ji, būdama studentė, dirbo savanore Indijos našlaičių prieglaudoje. Ten stebėjo, kaip slaugytojos kūdikiams neduoda vaistų nuo pilvo skausmo, o pasiguldžiusios ant kelių masažuoja. Kadangi skurdžiose šalyse vaistai yra prabanga, žmonės gydymui naudoja senuosius būdus, tarp kurių masažas yra pats svarbiausias.
Susidomėjusi masažu Vimala keliavo po įvairias pasaulio šalis ir dirbo savanore prieglaudose, stebėdama įvairiausių kultūrų tradicinius masažus, ir iš visur pasirinkdavo tai, kas, jai atrodė, geriausiai tinka kūdikiams.
Daugiausia elementų ji paėmė iš indiško ir švediško masažo, prijungė refleksologijos bei jogos elementų. Gimus vaikams, Vimala metodiką pritaikė praktikoje, paskui pradėjo dalintis savo patirtimi su kitais tėvais, vaikų priežiūros specialistais.
1981 metais su grupele jau apmokytų instruktorių Vimala įkūrė Tarptautinę kūdikių masažo asociaciją (TKMA). Nuo tada TKMA idėjos greitai plito, ir šiuo metu daugiau nei 30 pasaulio šalių dirba šios asociacijos instruktorių. TKMA vizija – masažas turi būti normali, kasdienė kūdikių auginimo rutinos dalis, kaip maudymas, maitinimas ar vedima į lauką.
Taigi Inga baigė šiuos masažo mokymus, kuriais besąlygiškai patikėjo, ir prieš 6 metus atvežė idėjas į Lietuvą.
Kaip masažuoti kūdikį
Iš tikrųjų sveiko kūdikio masažavimas yra ne darbas, o malonumas. Ir tai visai nesunku. Tereikia išmokti kelias taisykles.
Kaip išmokti? Kūdikių masažo gali išmokti kiekviena mama ir tėtis, pakanka palankyti pamokėles (su kūdikiu!). Paprastai mamos viso kūno masažo judesių išmoksta per penkis susitikimus (viena pamokėlė per savaitę). Vienos kūdikių masažo pamokėlės trukmė 1–1,5 val.
Kūdikio amžius. Masažuoti galima nuo gimimo, tik pirmais mėnesiais tai bus veikiau glostymas. Kūdikio masažo aukso laikas – nuo 2 iki 8 mėnesių, kai vaikutis dar neišbandęs stovėjimo galimybių ir negali „pabėgti“ nuo mamos. Masažuoti vaiką galima kad ir visą gyvenimą, tik masažo formos keičiasi – vaikui augant, liks vakarinis masažas, pasibuvimas prieš miegą, kai masažuoti galima ir sekant pasaką.
Inga iki šiol masažuoja savo 7 ir 9 metų berniukus. Kartais tai būna masažas po treniruočių, kai skauda raumenis, kartais dėl augimo skausmų ar skaudančio pilvuko, bet dažniausia tai būna masažas, kurį galima būtų pavadinti „mama, pabūk su manimi“. Toks masažas pats svarbiausias ir veiksmingiausias, nes vaikas pasijunta saugus, mylimas, nurimsta ir gerai miega.
Dienos laikas. Nesvarbu, ar kūdikį masažuosite ryte, ar vakare, svarbiausia, kad mažylis būtų gerai nusiteikęs, pilvelis pilnas, o užpakaliukas sausas. Tinkamiausias masažui yra ramiai budrus laikas, tada kūdikis labiausiai atviras bendravimui, imliausias.
Paprastai verkiančio kūdikio negalima masažuoti, nes masažas turi būti smagus mamos ir vaiko laikas, kuriuo mėgaujasi abu. Tik esant pilvuko diegliams, galima išmokti masažo judesių, kuriuos galima atlikti verkiančiam mažyliui.
Ar būtinai masažuoti gulintį? Visiškai normalu, jei masažuojamas kūdikis nenorės gulėti, o spurdės, judės, dairysis. Daugumą masažo judesių galima pritaikyti sėdinčiam mažyliui.
Daugiau informacijos:
www.facebook.com/kudikiu.masazas
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai