Nėštumo ir žindymo periodas pakeičia moters organizmo hormonų foną ir imunitetą. Mažiausiai metams, o dažnai ir keleriems moteris patenka į „padidėjusio jautrumo lauką“. Natūralu, kad labiausiai pokyčius pajunta lyties organai.
Kas vyksta su mano kūnu
Sausa gleivinė. Nėštumas „užkuria“ moters organizme tikrą hormonų katilą. Padaugėja estrogenų ir progesterono, dėl to padidėja makšties lubrikacija, krūtinė ir speneliai tampa jautresni, sustiprėja kraujo tėkmė pilvo srityje. Po gimdymo krūtimi maitinančioms moterims estrogenų kiekis sumažėja. Šie hormonų pokyčiai moters organizme turi įtakos lytiniam potraukiui ir makšties lubrikacijai (nes dažniausiai makštis išsausėja dėl sumažėjusios estrogenų gamybos kiaušidėse). Kai sumažėja gleivių išskyrimas, gleivinė nebesutepama, todėl jaučiamas makšties sausumas, niežulys, perštėjimas, skausmas lytinių santykių metu.
Vis dėlto visko hormonams nereikėtų nurašyti. Kartais makšties sausumas būna dėl streso ar netinkamų higienos priemonių naudojimo. Makštį sausina nepritaikyti makšties mikroflorai plovikliai, taip pat – netinkami įklotai ir tamponai. Naudojami ilgą laiką, jie dirgina arba mechaniškai traumuoja jautrią makšties gleivinę, gali sukelti ir alerginę reakciją.
Sausa gleivinė yra suplonėjusi, todėl ji labai audringai reaguoja į dirgiklius: sintetinį apatinį trikotažą, per mažas kelnaites, intymios zonos depiliaciją, o ypač – į netinkamus higieninius paketus ir įklotus. Šį būklė, dar vadinama „įklotų vulvitu“, yra tikra šio amžiaus moterų rykštė. Nuo jos kenčia ne tik gimdančios moterys, bet ir visos kitos, kurių imunitetas bent kiek šlubuoja ar yra polinkis į alergiją.
Jei gleivinė dėl netinkamų paketų išsausėjo iki žaizdelių ir šerpetojimo, kartais, kaip ir su kūdikių iššutimu, reikia kovoti radikaliai – nenaudoti jokių paketų bet jau kurį laiką.
Makšties drėgnumą patariama atkurti ne tik dėl nemalonių pojūčių, bet ir dėl to, kad suplonėjus gleivinei galimi uždegimai, kitos ligos. Sausoje makštyje atsiranda galimybė kauptis bakterijoms, gali išsivystyti uždegimas.
Makšties drėgnumui atkurti skirti specialūs kremai su aplikatoriais, rekomenduojama rinktis turinčius pieno rūgščių ir su pH 4,5, kad makštyje būtų palaikoma natūrali rūgštinė terpė. Tokia terpė yra ne šiaip sau –ji stabdo patogeninių bakterijų dauginimąsi.
Daugiau išskyrų. Nėštumo ir laktacijos metu pagausėja makšties išskyrų, nes dėl hormonų poveikio pakinta makšties terpė, pagreitėja medžiagų apykaita. Kamuoja „nešvarumo“ pojūtis, nors moteris prausiasi dažnai. Prausimasis, o ypač per dažnas, gali padaryti daugiau bėdos negu naudos, ypač jei prausiamasi šarminiu muilu. Natūrali makšties terpė yra apsauginis barjeras, ji neleidžia daugintis kenksmingiems mikroorganizmams. Ypač dažnai prausiantis, naudojant netinkamas higienos priemones, makšties terpė dar labiau pakeičiama, ji nebesugeba atlikti apsauginės funkcijos, todėl makštyje ima daugintis nepageidaujami mikroorganizmai, galintys sukelti uždegimą.
Apsiprausti patariama du kartus per dieną – ryte ir vakare. Gerai, kai yra galimybė apsiprausti po kiekvieno tuštinimosi, tačiau tai nėra būtina. Patariama praustis prieš ir po lytinių santykių. Rekomenduojami prausikliai, kurių pH – natūralus, nes makšties terpė – rūgštinė (jos pH 3,8–4,5). Būtent dėl šios priežasties muilas nėra tinkama priemonė, nes jis makšties terpę keičia į šarminę. Rinkdamosi prausiklį, atkreipkite dėmesį, kad jame būtų pieno rūgšties, nes ji padeda atkurti natūralią mikroflorą ir taip apsaugo nuo infekcijų.
Dvi dažniausios ligos. Išskyros gali būti dviejų moteriškų ligų simptomas, tik esant bakterinei vaginozei jos bus nemalonaus kvapo (dėl to ši liga liaudyje vadinama „žuvų kvapo“ liga), o esant pienligei, išskyros bus panašios į varškę.
Bakterinė vaginozė nustatoma net 30–50 proc. atvejų, kai išskyrų padaugėja. Tai būklė, kai makštyje pagausėja natūraliai gyvenančių bakterijų – sergančios moters makštyje bakterijų yra nuo 100 iki 1000 kartų daugiau, nei būna paprastai. Liga atsiranda, kai sutrinka makšties mikrobiota, vienos bakterijos užgožia kitas ir sumažėja gerųjų makšties lazdelių laktobacilų augimas.
Bakterinės vaginozės simptomai – gausios balkšvos arba pilkai baltos išskyros, iš makšties sklindantis nemalonus žuvies kvapas, niežulys, perštėjimas, erzinantis jausmas makštyje. Kad makšties mikrobiota būtų harmoninga, patariama naudoti ovules su gerosiomis bakterijomis (pieno rūgštimi).
Makšties pienligė dar vadinama „varškės išskyrų“ liga. Pagal statistiką, net 80 proc. visų moterų per gyvenimą patiria, kas yra makšties pienligė, tai viena dažniausių makšties ligų, beje, linkusi kartotis. Ją sukelia Candida genties grybeliai, kurių yra keletas rūšių.
Kaip atpažinti, ar tai pienligė? Pradeda niežėti išorinius lytinius organus ir makštį. Išoriniai lytiniai organai ir makštis parausta, patinsta, atsiranda deginimo jausmas, trūkimų. Pasirodo išskyrų, panašių į varškę. Lytiniai santykiai tampa skausmingi. Skauda ir peršti šlapinantis.
Reikia atsiminti, kad makšties kandidozė – ne tik makšties, o viso organizmo liga, tik jos simptomai pasireiškia lytinių organų srityje. Kai dėl vienokių ar kitokių priežasčių pakinta organizmo apsauginė sistema, grybeliai plinta ir sukelia vietinius ar viso organizmo pažeidimus. Makšties ir lytinių organų kandidozė gydoma antigrybeliniais vaistais.
Gydytojo patarimai moterims, kurių intymi zona labai jautri:
Dėvėkite medvilninį apatinį trikotažą.
Geriau per laisvos kelnaitės negu per ankštos.
Kelnaitės su juostele – tabu.
Masinės gamybos įklotus pakeiskite ekologiškais.
Išbandykite menstruacinę taurelę.
Atsisakykite braziliškos depiliacijos.
Jei naudojate įklotus, juos dažnai keiskite.
Intymiai higienai turėkite specialų prausiklį. Nederėtų naudoti paprasto muilo, kuriuo plaunamos rankos.
Intymiai higienai naudokite atskirą purų rankšluostį, kuriuo ne trinkite, o nuspauskite drėgmę.
Susiję straipsniai