Viena dažniausių nėštumo problemų – pykinimas.
Nors medicina septynmyliais žingsniais žengia į priekį, nėštumo pykinimo visiškai pažaboti dar niekas nesugebėjo.
Mamos laiškas:
„Esu Jūsų skaitytoja „su stažu“. Sūnui Adomui beveik devyneri, dukrai Agnei penkeri. Šiuo metu laukiuosi pagranduko ir nutariau papasakoti apie savo bėdas. Visiems gerai žinoma, kad pykinimas, šleikštulys ir vėmimas yra natūrali pirmųjų trijų mėnesių būsena. Tačiau savo būsenos natūralia niekaip nepavadinčiau. Maždaug 6 savaitę prasidėjo toks pykinimas, kad skrandyje „nesilaikė“ nei gurkšnelis, nei kąsnelis. Visi įprasti patarimai – neatsikėlus lengvai užkąsti, valgyti po truputį, pykinimą vyti kramsnojant ir pan. – skambėjo kaip pasityčiojimas. Po keleto nuolatinio vėmimo ir badavimo dienų atsidūriau ligoninėje visai išsekusi, su dideliu acetono kiekiu šlapime.
Po dviejų savaičių lašelinių ir vaistų šiaip taip atsigavau. Kartais atrodė, kad man ir psichologo pagalba praverstų, nes nemielas atrodė ir išsvajotas kūdikėlis.
Dabar eina 10 nėštumo savaitė. Nors labai aiškiai jaučiu turinti skrandį (sunkumas ir deginimas lydi nuolat), atsirado maisto, kurio norisi valgyti, vemiu tik rytais. Žodžiu, gyvenimo džiaugsmas pamažu grįžta. Pykino mane ir kitų nėštumų metu, bet ne taip baisiai. Prieš nėštumą svėriau 52 kg (ūgis 164 cm), dabar esu vėjo perpučiama, sveriu vos 47 kg.
Parašykite daugiau apie pykinimą, manau, tokia tema bus aktuali daugumai nėštukių. Gal gydytojai galėtų pakomentuoti ir mano konkrečią situaciją. Kiek žinau, ji nėra dažna, ligoninėje, kurioje gydžiausi, per metus pasitaiko 2-3 tokie atvejai“.
Lina
Konsultuoja akušerė ginekologė Linda Širšinaitienė
Kodėl nėščias moteris pykina?
Nėščių moterų pykinimo priežastys įvairios:
Hormoniniai pokyčiai nėštumo metu
Vitamino B6 ir mikroelementų trūkumai
Padidėjęs kraujo tūris
Sutrikusi virškinamojo trakto motorika
Sutrikusi skydliaukės funkcija
Sutrikusi kepenų funkcija
Imuninės sistemos pokyčiai
Buvusios virškinamojo trakto ligos
Psichologiniai veiksniai ir kt.
Kodėl pykina ne visas?
Pykina ir vemia net 70 proc. visų nėščių moterų. Apie 30 proc. būna tik seilėtekis ir pykinimas, o apie 60 proc. – pykinimas su vėmimu. Pykinimas ir vėmimas priklauso nuo imuninės sistemos būklės, gretutinių ligų, psichologinio nusiteikimo ir kt. Dažniau pykina:
jaunas mamas
esant neplanuotam ir nepageidaujamam nėštumui
esant daugiavaisiam nėštumui
kai moteris nutukusi
kai nėštukė vyresnio amžiaus
pakartotinai gimdančias mamas.
Ar tiesa, kad pykina nešiojant priešingos lyties vaisių?
Netiesa. Pykinimas dažniau pasitaiko nešiojant tos pačios lyties vaisių – mergaitę.
Kiek laiko trunka pykinimas ir tai laikoma norma?
Pykinimas dažniausiai prasideda 4-7 savaitę ir baigiasi 12-14-16 savaitę. Kartais užtrunka ilgiau, net iki 22 savaitės, bet tai būna pavieniai atvejai, kai moteris dažniausiai serga virškinamojo trakto ligomis ir kt. Iki 14 savaitės susiformuoja placenta, pasikeičia hormonų pusiausvyra ir pykinimas su vėmimu baigiasi.
Ar vėlyvas pykinimas (antroje nėštumo pusėje) pavojingesnis už ankstyvą?
Antroje nėštumo pusėje ir nėštumo pabaigoje atsiradęs pykinimas gali rodyti, kad kyla kraujo spaudimas, vystosi preeklampsija. Taip pat gali būti vienas iš gimdos kaklelio plėtimosi požymių. Reikia stebėti kraujospūdį, šlapimo tyrimus, vaisiaus vystymąsi. Kartais pykina dėl pasikeitusios skrandžio padėties, taip pat mažo ūgio nėščiąsias, kurios nešioja stambų vaisių.
Kada pykinimas yra norma? Kiek kartų per dieną gali nėščia moteris vemti, ir tai bus normalu?
Gali pykinti nuo kelių iki keliolikos kartų per dieną. Jeigu moteris vemia kasdien ir po kelis kartus, svarbu pakartoti klinikinius tyrimus, stebėti atsiradusius pakitimus. Vien dėl pykinimo į ligoninę neguldoma.
Kas jau nebėra norma, kai guldoma į ligoninę?
Į stacionarą guldoma, kai moteriai sutrinka vandens ir elektrolitų pusiausvyra, atsiranda silpnumas, bendras nuovargis, moteris negali dirbti, netenka svorio, negali gerti skysčių ir kt.
Ar toms, kurias pykina, rekomenduojami dažnesni kraujo-šlapimo tyrimai?
Jeigu moterį tik pykina, bet ji nevemia ir gali gerti skysčius, tyrimai kartojami įprastine tvarka.
Kodėl Linai nuo pykinimo atsirado šlapime acetono?
Lina negalėjo gerti skysčių, jos organizmas dehidratavosi, krito kūno svoris ir inkstai nebegalėjo iš organizmo pašalinti toksinių medžiagų.
Ką patariate nėščioms moterims, kurias pykina?
Esant lengvam pykinimui rekomenduojama:
Pakeisti dienos ir mitybos režimą
akupresūra, t.y. akupunktūrinio taško spaudimas
maisto papildas imbieras – tai gali būti arbata su imbieru, jo kapsulės ir kt.
Esant sunkesniems atvejams, rekomenduojamas stacionarinis gydymas, skysčių infūzija, vėmimą slopinantys vaistai. Rekomenduojama mažomis porcijomis valgyti neriebų mėgstamą šaltą ar drungną maistą, turintį daugiau angliavandenių. Rekomenduojama pradėti valgyti dar gulint lovoje.
Ar mamos pykinimas nekenkia vaisiui?
Tik pykinimas vaisiui nekenkia. Tačiau jei moteris dažnai vemia, jei sutrinka elektrolitų pusiausvyra, tuomet galima pakenkti ir vaisiui.
„Mamos žurnalas“
Sveiki paskaiciau jūsų straipsnį ir mano nėštumas skaityk visada su vemimu. Darbe padirbt normaliai net negaliu. Esu nėščia jau 12 savaičių. Važiuoti autobusu net neįmanoma atrodo man nes iškart vemiu. Vyras net pergyvena kad galiu pakenkti mūsų mažam besivystančiam mažiukai. Jei mane tik pykintu aš manau net apsidžiaugčiau net per visą dieną visada bėkt į tualetą ir vemt ka tik suvalgau ar atsigeriu tikrai nesmagu. Darbe vadovai liepia pasiimt bileteni. Bet ar tai yra išeitis gal kas ka patartų ka man daryti. Nes tai yra pirmas mano nėštumas ir pagal mane gan sunkus nes jau retai kada besišypsau nes bėkt vemt darosi nesmagu
Labas, laukiuos 12sav, vemiu ne kasdien,bet kai vemiu tai tik viena karta i diena, bet siandiena is ryto, supykino,siek tiek vemiau bet pasirode kraujo, nedaug jis skaidrus, labai issigandau, ar cia taip normalu? Aciu