Per dieną surūkomų cigarečių skaičius proporcingas
… nepilnavertei mitybai
Tabakas, be savo tiesioginio toksinio poveikio, labai keičia žmogaus mitybos įpročius, o ką jau kalbėti apie besilaukiančią kūdikio moterį, kuri ir taip ryte nori rūgštaus, vakare sūraus ir dar dievai žino ko. Pasikeičia rūkaliaus skonio suvokimas, ir kuo daugiau cigarečių per dieną surūkoma, tuo tas poveikis didesnis.
Rūkančios moterys suvartoja daugiau riebalų, alkoholio ir kavos, mažiau angliavandenių turinčių produktų, maisto skaidulų, vitaminų ir mineralinių medžiagų.
…persileidimo tikimybei
Rūkančiosios turi mažiau galimybių pastoti, o pastojus – išnešioti ir pagimdyti sveiką vaiką. Tokioms moterims žymiai didesnė savaiminio aborto (persileidimo) rizika.
…nesveiko kūdikio gimimui
Dėl placentos kraujagyslių pažeidimo ir toksinio poveikio vaisiui gimsta mažesnio svorio ir prasčiau išsivystę naujagimiai. Rūkymas didina staigios kūdikių mirties riziką. Vaikai, kvėpuojantys prirūkytu oru, dėl savo nesusiformavusio organizmo nukenčia gal net daugiau nei patys rūkantieji. Be to, didėja tikimybė, kad netolimoje ateityje jie patys ims rūkyti.
Ką daryti toms, kurioms mesti rūkyti labai sunku
Žinoma, geriausia būtų mesti rūkyti bent kelis mėnesius prieš pastojant arba kuo anksčiau jau sužinojus apie nėštumą. Jei neįstengiate tai padaryti pati, verta kreiptis į specialistą, kad pritaikytų tinkamą programą (pavyzdžiui, specialių preparatų su nikotinu norintiems mesti rūkyti). Nikotinas, esantis tokiuose preparatuose, kenkia kur kas mažiau negu pačios cigaretės.
Net jei nutarsite rūkyti toliau, kiek galėdami stenkitės sumažinti cigarečių skaičių per dieną. Kiekviena nesurūkyta cigaretė – tai vaiko sveikata.
Kadangi rūkant organizmui reikia žymiai daugiau vitaminų (ypač C,E, beta karotino), jei nepajėgiate mesti rūkyti, bent jau pasistenkite, kad jų netrūktų maiste. Reikėtų gerokai padidinti suvartojamų vaisių ir daržovių kiekį, kelis mėnesius prieš pastojant ir pastojus vartoti po 400 mikrogramų folinės rūgšties kasdien. Gerai būtų pasitikrinti, ar nėra anemijos ar kitų kraujo pakitimų. Geriausia vartoti specialiam periodui (nėštumui, laktacijai) pritaikytus vitaminus.
Kaip išvengti storėjimo metus rūkyti?
Turbūt labiausiai moteris gąsdina viršsvoris, galintis atsirasti metus rūkyti. Iš tiesų nikotinas slopina apetitą ir greitina medžiagų apykaitą, taip padėdamas išlikti lieknoms. Tačiau tokia grožio kaina per didelė – ji kainuoja sveikatą. Metus rūkyti svoris tikrai katastrofiškai nedidės, jei pati nesudarysite tam sąlygų.
Padidinkite fizinį aktyvumą. Net ir nėštumo metu sportas labai pageidautinas. Reikėtų vengti pilvo raumenų įtempimo pratimų, didelių krūvių, bet vaikščiojimas, lengvas bėgiojimas, plaukimas ar speciali aerobika, kurią siūlo dauguma sporto klubų, padeda palaikyti sportinę formą ir išvengti nereikalingų kilogramų.
Suraskite malonų rūkymo pakaitalą be kalorijų. Sugalvokite, kaip dabar galėtumėte save palepinti tuo metu, kai eidavote parūkyti. Daugiau vaikščiokite po kinus, parduotuves, nueikite nusikirpti ar pasidaryti manikiūro, paplepėkite su drauge. Imkitės kokios nors malonios jums veiklos, kuri nesuderinama nei su rūkymu, nei su valgymu.
Stenkitės nuslopinti apeitą: rankinėje nuolat turėkite mineralinio vandens buteliuką ir dažnai gurkšnokite (vasaros metu per dieną patariama išgerti 2 litrus).
Nesiskirkite su becukre kramtomąja guma. Ji padeda atsikratyti įkyrių minčių ir kalorijų bombų.
Valgydama įpraskite ilgai ir lėtai kramtyti. Taip sulauksite sotumo jausmo. Pagundų, turinčių daug kalorijų, geriau visai nelaikykite šaldytuve. O baigusi valgyti iškart kilkite nuo stalo, kad nekiltų minčių pakartoti, nudenkite stalą ir iškart kuo nors užsiimkite. Po 10 minučių valgį būsite jau pamiršusi.
Pavyzdinis nėščios ar maitinančios moters meniu
Pusryčiai. Piene virta kruopų košė ar pusryčių javainiai su pienu ir vaisius arba vaisių sultys.
Priešpiečiai. Koks nors pieno produktas – jogurtas, varškė su vaisiumi.
Pietūs. Bent 200 g daržovių, truputis aliejaus. Žuvis arba mėsa (kelis kartus per savaitę tai galima papildyti ankštinėmis daržovėmis). Bulvės arba ryžiai, makaronai. Vaisius.
Pavakariai. Kaip ir priešpiečiai.
Vakarienė. Duona (geriau stambių grūdų). Virtas kiaušinis, gabalėlis sūrio, virtos žuvies ar mėsos, daržovių salotos.
Patiekalų dydžiai kiekvienu atveju individualūs. Jei svoris nėštumo metu didėja per stipriai, rinkitės lieso pieno produktus, cukrų keiskite dirbtiniais saldikliais. Patiekalus geriau ruošti be riebalų, verdant garuose ar troškinant, juos gardinti nekaloringais padažais. Jei svoris per mažas – gerkite daugiau vaisių sulčių. Krimskite riešutų, rinkitės riebesnius pieno produktus, drąsiau šlakstykite patiekalus aliejumi.
Jūratė Lipeikaitė, gydytoja dietologė
„Mamos žurnalas“