Daugelis nėščių moterų įsivaizduoja, kad vienintelė grėsmė odai yra strijos. Iš tiesų nėštumo metu pasitaiko kur kas daugiau problemų: oda gali išsausėti, parausti, atsirasti ataugų, pigmentinių dėmių ar bėrimų. Apie tai pakalbėsime plačiau.
Paraudimai ir ataugos
Net du trečdaliai baltaodžių moterų nėštumo metu skundžiasi paraudusia oda. Dažniausiai parausta ne visas kūnas, o tik delnai ar pėdos. Kartais tas vietas niežti, moteriai nepatogu.
Gydytojas gali skirti medikamentų, kurie slopina niežtėjimą, bet paraudimą reikėtų laikyti ne liga, o natūralia būsena, kurią sukelia persitvarkantys hormonai. Paraudimai gali būti įvairaus intensyvumo, net iki pamėlynavimų (dažniausiai mėlynuoja kojų pėdos). Jeigu neturite jokių kraujotakos sutrikimų, neišsigąskite: paraudimai, pamėlynavimai pagimdžius dažniausiai praeina savaime, kai atsistato hormonų veikla (maždaug per 6-8 savaites).
Kai kurios nėščios moterys pastebi atsiradusias ataugėles, panašias į kabančius apgamus. Jie susiformuoja dažniau, jei moters oda balta, jautri.
„Kabantys apgamai“ atsiranda tose odos vietose, kur vyksta mechaninis trynimas – pažastų srityje, kartais ant šlaunų. Po nėštumo tos ataugėles paprastai natūraliai pasišalina. Jei ne, nesudėtingos procedūros būdu galima pašalinti chirurgiškai.
Rusvos dėmės turi savo „mėgstamas“ vietas. Jos gali atsirasti ant nėščios moters kaktos, nosies, kaklo. Pigmentinės permainos vyksta visame organizme. Pavyzdžiui, jau pirmaisiais nėštumo mėnesiais patamsėja krūtų laukeliai ir speneliai, rodantys, kad moteris nėščia. Patamsėja balta linija nuo bambos iki gaktos. Hormonų veikla suaktyvina melanino – kūno dažo – gamybą, ir tas procesas gali būti labai netolygus.
Kaip apsisaugoti nuo nepatogumą keliančių pigmentinių dėmių? Neveltui ginekologai nuo pat pirmųjų mėnesių skiria vartoti folinės rūgšties – jos trūkumas skatina netolygią pigmentaciją. Folinės rūgšties su maistu moterys gauna nepakankamai. Ypač, jei laukiasi žiemą ar pavasarį. Daugiausia folinės rūgšties yra žaliose lapinėse daržovėse, grūduose su luobele, duonoje, mielėse, tačiau ruošiant maistą, nemaža dalis suyra, todėl būtina vartoti papildomai.
Vasarą reikia vengti ilgai būti saulėje, o nuo atvirų saulės spindulių saugokitės apsauginiais UV filtrus turinčiais kremais.
Jei atsiradusios pigmentinės dėmės trukdo įprastai gyventi, pavyzdžiui, kelia nepatogumų darbe, vaistinėje įsigykite blukinamojo kremo, kuris skirtas šalinti pigmentinėms dėmėms. Negalima garantuoti, kad kremai padės visoms ir 100 procentų, tačiau kai kada jie sumažina problemą. Kitas būdas – laukti, kol dėmės išnyks savaime. Paprastai dėmės pagimdžius išnyksta.
Odos bėrimai
Nėščių moterų odą dažniausiai beria veido ir pilvo srityse. Jeigu yra atsiradusių strijų, bėrimai gali formuotis strijų ruoželiuose. Nemalonu, jei niežulys primena dilgėlinę, norisi kasytis.
Pirmiausia reikėtų suderinti mitybą. Bėrimus gali išprovokuoti aštrus ir sūrus maistas, sulaikantis organizme natrį, kuris skatina kalcio išsiskyrimą (o kalcis labai svarbus ląstelių veikloje). Sutrinka normali odos ląstelių veikla. Būtina daugiau gerti vandens. Kai jo trūksta, riebalų perteklius užkemša odos poras, atsiranda spuogelių, panašių į jaunatvinius. Po specialios dietos bėrimai paprastai išnyksta be vaistų.
Ši problema moteris kamuoja antrajame ir trečiajame nėštumo trimestruose – nuo 26 iki 34 savaitės. Išbertos odos pasistenkite neapkrauti papildomais dirgikliais – makiažu, kosmetika. Kruopščiau valykite odą losjonais vakare.
Net jei visą gyvenimą moters oda buvo normali, pastojus oda gali sausėti. Pleiskanoja visas kūnas, sausą odą dažnai tempia, niežti.
Patartina gerti kuo daugiau vandens – taip oda bus drėkinama iš vidaus. Įprastą kosmetiką keiskite drėkinamąja, rinkitės kosmetikos priemones su augaliniais ekstraktais: gerai drėkina simondsijų, alijošiaus aliejai. Jei oda labai sausa, pakaks maudytis kartą per dieną ar net kas antrą dieną. Mat vanduo irgi sausina odą.
Kartais oda niežti, kai organizme trūksta vitaminų ir mineralų. Pasitarkite su gydytoju, ar jums pakanka kalcio, magnio, vitamino B.
Beje, kartais stiprus niežulys pilvo srityje gali rodyti ne tik sausą odą, bet ir kur kas sudėtingesnes problemas. Pavyzdžiui, sutrikusią kepenų veiklą. Tada oda būna gelsvo atspalvio. Tokiu atveju būtinai kreipkitės į gydytoją.
Strijos
Tai pati sudėtingiausia nėščiųjų odos problema, nes ji lieka visam gyvenimui. Jei bėrimai ar pigmentinės dėmės praeina savaime, tai strijų negali panaikinti nei kremai, nei vaistai. Vienintelis būdas joms pašalinti – aktyvi medicininė intervencija, tokia kaip plastinė chirurgija, lazeriai ar mezioterapija (kai vaistų mišiniai suleidžiami tiesiai į pažeistą vietą ir ten skatinama kalogeno ir elastino gamyba). Visi šie būdai kainuoja daug pinigų. Tad kur kas paprasčiau išvengti strijų, laiku pradėjus jų profilaktiką.
Strijos vargina net 75-90 procentų nėščių moterų. Pavojingiausiu laikotarpiu laikomi 6-7 mėnesiai, kai didėjant vaisiui labai smarkiai tempiasi oda. Strijos formuojasi ne tik ant pilvo, bet ir ant šlaunų, sėdmenų, krūtų – visur, kur kaupiasi riebalų atsargos ir kinta įprastos apimtys. Organizmas gamina daugiau hormono kortizolio, mažinančio odos elastingumą. Odos jungiamasis audinys neatlaiko tempimo ir sutrūksta. Gilesniame odos sluoksnyje atsiranda raudonos spalvos ruoželių, kurie laikui einant įgauna rožinį arba perlamutrinį atspalvį, surandėja.
Hormonų veiklos moteris kontroliuoti negali. Tačiau strijoms galima užkirsti kelią, jei racionaliai maitinamasi ir rūpinamasi odos elastingumu.
Labai svarbu, kad svoris nedidėtų žaibiškai, šuoliais. Apkūniai moteriai per nėštumą rekomenduojama priaugti 8-10 kilogramų, smulkiai leidžiama 15-18. Jeigu pastebite, kad per keletą mėnesių priaugote per daug svorio, būtinai kreipkitės į dietologą, kuris sudarys tokį mitybos planą, kuris „suvaldys“ svorį, kartu aprūpindamas organizmą visomis būtinomis medžiagomis.
Sakoma, kad strijos paveldimos. Pačių strijų mergaitė tikrai nepaveldi iš mamos. Paveldi tik odos jungiamojo audinio savybes. Jei audinys silpnas, per nėštumą gali atsirasti strijų. Todėl patartina rūpintis oda, didinti jos elastingumą, naudoti specialią kosmetiką ir masažus. Tyrimai parodė, kad vienas veiksmingiausių būdų yra odos tempimo masažas. Švelniais gnaibomaisiais judesiais purenama pilvo ar šlaunų oda. Tokius masažus su aliejais rekomenduojama daryti jau nuo 3 mėnesio. Pagimdžiusioms skirtas kitoks masažo aliejus – su vitaminais E ir A. Šie vitaminai padeda greičiau atsistatyti odai.
Strijų profilaktikai labai svarbi sveika gyvensena. Jei nėščia moteris pilnavertiškai maitinasi, daug vaikšto, daro mankštą, kur kas mažesnė tikimybė, kad ji turės odos problemų.
„Mamos žurnalas“
Man nėštumo metu atsirado pigmentinės dėmės ant kaktos. Pagimdžiusi jas pasinaikinau lazeriu, neatsinaujino.