Vaiko sirgimo schema dažniausia tokia: vaikas suserga peršalimo liga, ji tęsiasi nuo savaitės iki trijų. Vos tik nukrinta temperatūra ar sumažėja kosulys, tėvai laiko, kad vaikas pasveiko. Vis tik, kad vaiko organizmas visiškai atsistatytų po ligos, reikia dar mažiausiai savaitės ar dviejų. Mažai tėvų turi prabangą laikyti vaiką namuose dar porą savaičių, taip po ligos neatsigavę mažyliai vėl patenka į darželius, kur jų laukia čiaudintys ir kosėjantys draugai.
Patarsime, kaip padėti vaikui sustiprėti po ligos.
Lengvas maistas. Ligos metu organizmas neturi galių virškinti tiek maisto, kiek jam yra įprasta. Todėl sergančiajam valgyti reikėtų siūlyti mažiau. Jei pastebite, kad vaiko apetitas po truputį atsistato, vadinasi, jis sveiksta. Dabar reikėtų gaminti sveiko, bet lengvai virškinamo maisto: įvairių košių, mėsos maltinukų, sriubos.
Maisto nereikia koncentruoti – į košes nedera pridėti daugiau nei įprastai sviesto, grietinės, kiaušinio trynio. Tos koncentruotas maistas yra sunkus, o po ligos neapkrauti virškinimo sistemos.
Kaip ir sergant išlieka taisyklė – padidintas skysčių kiekis. Vandens nekeiskite pienu.
Ramūs žaidimai. Kol vaikas karščiuoja, jis mažiau domisi žaislais ir visais užsiėmimais, kurie anksčiau jį labai domino. Tiek ligos metu, tiek sveikstant žaiskite ramesnius žaidimus. Stebėkite žaidžiančio vaiko elgesį – pamatę pirmuosius nuovargio požymius, padarykite pertrauką. Nedera vaiko filmukuose ir kompiuteriniuose žaidimuose. Bet kokia vaizdo medžiaga po ligos sveikstantį vaikutį labai greitai išvargina.
Daugiau miego. Gerai jėgas atstato miegas. Po ligos vaikui leiskite miegoti tiek, kiek tik jis nori ir kada nori. Atminkite – miegas gydo, kaip ir vaistai. Kambarį, kuriame vaikas miega, gerai išvėdinkite, geriausia, kad kambario temperatūra būtų apie 20ºC.
Būtinai išeikite į lauką. Kai vaikas jau nebeturi temperatūros, jo nekamuoja sunki sloga, galima trumpam išeiti pasivaikščioti į lauką, nes tai labai pagerina nuotaiką.
Gerosios bakterijos. Jei vaikui teko vartoti antibiotikus, gali pasireikšti pašalinių reiškinių – apetito stoka, silpnumas, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas. Po antibiotikų kurso mėnesį patariama gerti gerąsias bakterijas ir vartoti vitamino C, kad sustiprėtų imunitetas. Gerųjų bakterijų yra jogurte, kefyre, raugintose pasukose. Gerosios bakterijos stiprina žarnyno, o kartu ir viso organizmo atsparumą.
Natūralūs imunostimuliatoriai. Vaiko imuninei sistemai reikia padėti atsistatyti kuo natūralesnėmis priemonėmis. Po ligos rekomenduojama vartoti žuvų taukų, nes juose gausu vitaminų A ir D, nesočiųjų riebiųjų rūgščių, kurių organizmas negali pasigaminti pats. Visi žinome apie stebuklingas vitamino C galias. Jo mūsų organizmas pats negamina, todėl turime jo gauti su maistu arba papildais. Kai esame sveiki, per parą pakanka su maistu gauti 60 mg šio vitamino. Kai siaučia ligos, imunitetui stiprinti, sergant galima dozę padidinti net kelis kartus. Be to, vitaminas C padeda įsisavinti geležį.
Gerinkite kraują. Geležies įsisavinimo mechanizmas labai sudėtingas, jį paveikia ne tik bloga mityba, stresas, vitamino C trūkumas, bet ir virusinės ligos. Nenuostabu, kad po peršalimo ligos vaiko kraujas nusilpsta, todėl reikia bent kelių savaičių jam pagerinti. Raudonieji kraujo kūneliai atsistato labai pamažu, per kelis mėnesius, tad šiuo periodu galite vaikui padėti – gaminti daugiau geležies turinčio maisto, išspausti natūralių sulčių.
„Mamos žurnalas“