Kasmet klausimų apie peršalimą, slogas, kosulius, temperatūrą gauname daugiausiai.
PASLAPTINGAS BALTYMAS
Vaikas sloguoja, karščiuoja. Kraujas parodė CRB 35. Gydytoja pasakė, kad yra infekcija. Labai daug skaičiau apie CRB, kad jis kyla dėl daugelio priežasčių. Todėl kol kas neduodu antibiotikų. Papasakokite plačiau apie CRB. Ar tikrai reikia antibiotikų?
CRB kraujo tyrimas parodo C reaktyvinį baltymą, vieną iš uždegimo aktyvumo rodiklių. Jo pokyčiai atsiranda praėjus 6-8 val. nuo infekcijos (audinių griuvimo) pradžios, ir baigiantis uždegiminei reakcijai – maždaug po paros – nukrinta iki normos, t.y. 5 mg/l. Šis rodiklis padeda aptikti ir vangios eigos infekciją. Kaip ir kiekvienas laboratorinis tyrimas, taip ir CRB, uždegimo intensyvumą padeda patvirtinti arba paneigti. CRB yra vienas iš uždegimo intensyvumą parodančių rodiklių, kuris dešimtimis, net šimtais kartų gali padidėti susirgus įvairios kilmės ligomis ir/ar atsiradus organizmo sukrėtimui, pvz., po traumų, operacijų. Padidėja net rūkaliams, didesnis už normą būna ir naujagimių. CRB nėra specifinis rodiklis nustatyti, kokia yra infekcija, pvz., virusinė ar bakterinė. Manoma, kad susirgus virusine liga ir kai kuriomis kitomis ligomis CRB dažniau padidėja nedaug – iki 10-50 mg/l, o esant bakterinės kilmės ligomis – dažniau jis padidėja virš 50 mg/l. Vis dar yra kelios CRB laboratorinio tyrimo metodikos. Tiksliausia iš jų yra automatinio analizatoriaus atlikti tyrimai.
CRB tyrimą gydytojai skiria tuomet, kai mato tai esant reikalinga.Kai tyrimas atliekamas gydytojui skyrus, už jį pacientas nemoka. Už paciento pageidaujamų papildomų tyrimų atlikimą moka jis pats. Kiekvienoje poliklinikoje pacientas gali sužinoti, kurie tyrimai yra valstybės dotuojami ir už kuriuos jis pats turi užsimokėti, jeigu nori, kad jie būtų atlikti.
ATSIKOSĖJIMO LENGVINIMAS
Sūnus (1,5 m.) peršalo, kosėja, gydytoja skyrė net du preparatus atsikosėjimui lengvinti. Kodėl vaikas turi gerti dviejų rūšių mikstūras? Ar vieni vaistai „nenukenksmina“ kitų poveikio?
Kuo vaikas mažesnis, tuo bet kokių vaistų atsikosėjimui gerinti efektyvumas yra mažesnis. Taip yra todėl, kad mažo vaiko kvėpavimo takai siauri, jų gleivinė puri, tad susidaro daug sekreto, o pats atsikosėjimo aktas dėl raumenų silpnumo yra nestiprus. Geriausiai atsikosėti padeda aplinkos ir paties vaiko drėkinimas. Reikia duoti vaikui gerti daug skysčių, nesistengti, kad vaikas gulėtų, skatinti gilesnį kvėpavimą, pvz., duoti pūsti muilo burbulus, pūsti per vamzdelį į vandenį, kvėpuoti šiltais garais. Kai nėra temperatūros, gydytojui patarus tinka vibracinis krūtinės ląstos masažas.
SLOGOS NUALINTI
2 metų vaikas sloguoja, snargliukai pasidarė žalsvi, tąsūs. Kaip tokius tirštus išvalyti?
Išskyras iš nosies suskystinti padeda nosies plovimas jūros vandeniu ir nuolatinis suskystintų gleivių siurbimas iš nosytės. Maži vaikai nemoka iššnypšti gleivių. Iššnypštimą skatinti rizikinga, nes šnypščiant gleivės iš nosies per klausomąjį vamzdį gali patekti į vidurinę ausį ir prasidėti jos uždegimas. Kartais išskyros iš nosies būna tokios gausios, kad parausta oda prienosinėje srityje. Taip yra dėl to, kad nosies sekrete yra medžiagų, dirginančių nosies gleivinę bei odą panosėje. Tokiai atvejais panosės odą reikia tepti odos atsinaujinimą skatinančiu tepalu.
KIEK TRUNKA SLOGA
Sakoma, kad sloga trunka 7-10 dienų, tačiau mūsų vaikui ji kartais trunka 2 savaites ir ilgiau. Kodėl?
Sloga gali užsitęsti ilgiau nei 7-10 dienų, jei vaikas ligos metu „susitinka“ dar ir su kitu kvėpavimo takų infekcijos sukėlėju arba vaiko organizmas dėl kokių nors priežasčių nesugeba per savaitę sudoroti ligos sukėlėjo. Ūmines kvėpavimo takų ligas, tarp jų ir slogą, dažniausiai sukelia virusai, rečiau – bakterijos, o kartais vienu ir tuo pačiu metu virusai kartu su bakterijomis. Taip atsitinka tada, kai vaiko organizmas nusilpęs, pavyzdžiui, dėl neteisingos mitybos.
TEMPERATŪRA IR DEGTINĖ
Vaikas peršalo ir karščiavo dvi dienas. Vieną dieną davėme paracetamolio žvakučių, o kitą dieną trynėme degtine. Poveikis buvo toks pats! Jei taip, kodėl gydytojai skiria „chemiją“, o ne liaudišką ir nekenksmingą temperatūros mažinimo būdą – trynimą degtine?
Mama užmiršo parašyti, kokiai temperatūrai esant davė paracetamolio. Bet kokie vaistai nuo temperatūros vaikui turi būti duodami tuomet, kai temperatūra yra 38,5-6°C. Greičiau veikia geriamieji vaistai nuo temperatūros. Paprastai jų skonis yra geras, ir dauguma vaikų juos mielai geria. Žvakutėse esanti medžiaga, kuri mažina temperatūrą, į organizmą įsiurbiama lėčiau nei patekusi į skrandį ir todėl jos veikimo pradžia būna lėtesnė. Tai nėra gerai, kai temperatūra aukšta. Žvakutės nuo temperatūros turėtų būti naudojamos tada, kai vaikas atsisako gerti vaistus nuo temperatūros. Temperatūros pakilimas rodo, kad organizmas ginasi nuo ligos sukėlėjų. Neaukštos temperatūros mažinimas – meškos paslauga susirgusiam vaikui.
Kūno trynimas vėsiais skysčiai gelbsti laikinai – tol, kol pradeda veikti vaistai nuo temperatūros. Trinti reikia švariu kilpiniu rankšluosčiu ar kita švelnia medvilnine medžiaga, suvilgyta kambario temperatūros 16 -20°C vandeniu, ant blauzdų galima dėti vėsius kompresus.Kūno trinti degtine nepatariama, nes labai išsausinama oda, ji tampa lengvai pažeidžiama.
NOSIS PO NAKTIES
Vaikui po nakties būna užsikimšusi nosis. Ar tai sloga?
Mažų vaikų (iki 3-5 metų) kvėpavimo takai dėl savo savybių greitai užsikemša. Užsikimšimo priežastys įvairios, pavyzdžiui, nosies sekretas pridžiūsta ir nebeišteka esant per sausam aplinkos orui. Dėl to, kai po nakties nosis būna užsikimšusi, pirmiausia dera išsiaiškinti, kokia aplinkos, kurioje miega mažylis, drėgmė. Tai padaryti padeda nesudėtingas prietaisas hidrometras (yra pirkti elektroninių ir buities prekių parduotuvėse). Jame paprastai būna ir termometras, kartais ir barometras. Geriausia, kai aplinkos temperatūra yra 18-20°C ir oro drėgmė 60 proc. Net nesergant sloga nosies gleivinė išskiria šiek tiek sekreto – taip nosis apsivalo, ypač tuomet, kai mažylis kartkartėmis sučiaudi.Po nakties pridžiūvusias gleives sunku išvalyti. Jas lengviau pašalinsite, jeigu išmirkysite. Tam tinka į kiekvieną šnervę įlašinti kambario temperatūros virinto vandens po 1-2 lašiukus arba praplauti jūros vandeniu ir po to išsiurbti gleives.
KADA PASIRODYTI LOR
Ar šeimos gydytojas kompetentingas gydyti ausų, nosies, gerklės ligas? Kokiais atvejais reikia siuntimo pas LOR gydytoją? Mūsų vaikui sloga nesibaigia jau mėnesį, o šeimos gydytojas nesiunčia pas LOR.
Ar reikia ir kada reikia pasirodyti ausų, nosies, gerklės gydytojui sprendžia vaiko gydytojas. Tik jis, apžiūrėjęs vaiką daugiau nei kartą, gyvai bendravęs su jo tėvais pataria, ką konkrečiu atveju derėtų daryti.
Pirmiausia su vaiko gydytoju reikia surasti priežastį, kodėl vaikui užsitęsė sloga, dėl kokių priežasčių sumažėjo jo organizmo geba priešintis slogos sukėlėjams:
gal jis netinkamai maitinamas;
gal pervargsta;
gal nuolatos kontaktuoja su sergančiais ūminėmis peršalimo ligomis;
gal namuose nepaisoma asmens higienos taisyklių;
gal nosis užsikemša dėl paprasčiausios priežasties – per sauso kambario oro;
gal vaikas prasidėjus šaltajam metų sezonui neišvedamas į gryną orą, liguistai bijant, kad peršals;
gal išvedamas taip „supakuotas“, kad vos pajudėjęs sušyla, po to suserga, nes negrūdintos kvėpavimo takų gleivinės nesugeba prisitaikyti prie greito įkvėpiamo oro temperatūros pokyčių.
Žodžiu, slogos priežasčių yra ne viena. Joks ausų, nosies, gerklės ligų gydytojas negali pakeisti amžiui būdingų kvėpavimo takų savybių, juos dirbtinai praplėsti arba vaiko namuose pašalinti užtęsusios slogos rizikos priežasčių. Jis, kaip ir vaiko gydytojas, gali tik patarti, kaip vengti slogos rizikos veiksnių.
AR TIKRAI REIKIA ANTIBIOTIKŲ
Vaikas serga 7 dienas, gydytoja siūlo antibiotikų. Gal dar palaukti?
7 ligos dienos rodo, kad ligos eiga komplikavosi, ir antibiotikų reikėtų skirti. Kada reikalingi antibiotikai ir kada ne – sprendžia vaiko gydytojas. Antibiotikai neveikia virusų, neapsaugo nuo jų sukeliamų ligų. Jie organizmui stiprybės neprideda, tik jam padeda kovoti su bakterijomis, jei jos sukėlė uždegimą. Antibiotikai, kaip ir kiekvienas vaistas, turi pašalinį veikimą, kuris organizmui nenaudingas. Net ir kai ligą sukelia bakterijos, antibiotikus parinkti sudėtinga, nes ne kiekvieni antibiotikai veikia kiekvieną bakteriją. Jeigu gydytojas vaikui skyrė antibiotikų – jų reikia vaikui duoti tik taip, kaip gydytojo skirta. Skirtos dozės, davimo per parą kartų, gydymo trukmės keisti negalima. Kai dozė nepakankama arba antibiotikai skiriami dažnai, vos tik sunegalavus, bakterijos pripranta prie antibiotikų ir jie tampa nebeveiksmingi.
PERŠALIMĄ GYDO PALEISTUVĖ?
Močiutės vaikui peršalus primygtinai siūlo duoti gėlės paleistuvės sulčių. Kokia medikų nuomonė?
Tai daugiametis, amžinai žaliuojantis augalas, liaudyje dar vadinamas kalanke, gėle paleistuve. Jo lapai pailgi, sultingi, kraštuose prisagstyti mažų lapelių – vaikelių, kurie nukrinta, prigyja ir taip augalas dauginasi. Dėl to, kad tų lapelių-vaikelių yra daug ir gėlė visur juos mėto, jai buvo suteiktas paleistuvės vardas. Augalo yra įvairių rūšių –žydi geltonai, raudonai, violetiniai, oranžiniai. Žiedai subrandina sėklas – augalas gali daugintis ir sėklomis. Augalo sultys turi antiuždegiminių savybių. Jos gydo ne pačią slogą, o padeda greičiau užgyti nosies gleivinei ir atsistatyti normaliai jos funkcijai. Sultys spaudžiamos iš augalo lapo, 5-7 dienas palaikyto šaldytuve. Tuomet jos turi daugiausia gydomųjų savybių, nes augalas, atsidūręs jam neįprastose sąlygose, sukaupia daugiau biologiškai aktyvių medžiagų. Į kiekvieną šnervę reikia lašinti 1-2 lašus augalo sulčių kelis kartus per dieną, iš viso – 5-10 dienų, kol tęsiasi sloga. Augalo sultys lašinamos tik tada, kai nosis švari (gleivės išsiurbtos). Gėlės sultys negali būti maišomos su kitais vaistais į nosį. Slogos profilaktikai augalo sultys nelašinamos.
Docentas A.Vingras
„Mamos žurnalas“