Senos tiesos – geros tiesos? Pavartykime 1986 metų knygą apie vaikų auginimą

senos tiesos

Neringos Laurinaitienės nuot. www.neringosfoto.lt

Medicininės žinios keičiasi labai greitai, todėl skaitytojoms visada patariame – nepasikliaukite žiniomis iš interneto, kurios gali būti įkeltos ir prieš 10 metų.

Laba diena,

į rankas pateko 1986 metais išleista knyga „Jauniems tėvams“. Išleido leidykla „Mokslas“. Knygą skaičiau dalimis, kas tuo metu būdavo aktualu, ir tikrai nemažai dalykų atrodydavo pasenę ir nerekomenduojami. Žinoma, radau ir daug naudingų dalykų, kurie aktualūs iki šiol. (Mama Rasa).

Rasos surinktus teiginius perdavėme gydytojai, kad pakomentuotų „naujomis akimis“. Komentuoja vaikų ligų gydytoja Lina Orlovskaja.

***

Nėštumo metu ypač pavojingas alkoholis, kuris patenka į vaisiaus kraują ir sutrikdo jo medžiagų apykaitą, normalų vystymąsi.

Todėl kūdikis gali gimti su nesusiformavusiomis rankomis ir kojomis, vėliau gali išryškėti žvairumas, įgimtas kurtumas ir labai skaudus dalykas – vaikas nesugebės mokytis bendrojo lavinimo mokykloje.

TIKRA TIESA. Jau senovės Romoje ir Graikijoje asmenims iki 30 metų buvo įstatymais draudžiama vartoti alkoholinius gėrimus. Alkoholis veikia net ir lytines ląsteles (spermatozoidai formuojasi apie 2 mėnesius, kiaušialąstės – dešimtmečiais), todėl vyrams rekomenduojama bent du mėnesius, o moterims išvis nevartoti alkoholio iki planuojamo pastojimo. Įgimtų anomalijų pasitaiko 9 proc. naujagimių, kurių motinos alkoholį vartoja retkarčiais, 14 proc. naujagimių, kurių motinos vartoja alkoholį saikingai ir 32 proc. naujagimių, kurių motinos serga alkoholizmu. Pastojus griežtai draudžiama vartoti alkoholį, ypač pirmuosius 3–4 nėštumo mėnesius, kol formuojasi vaisiaus organai. Galimi apsigimimai: 4–8 sav. formuojasi kaukolė – vaikutis gali gimti, turėdamas mažą, displastišką galvą; 4–15 sav. – mažos akys, trumpas akių plyšys, žvairumas; 5–8 sav. – galūnių anomalijos; 4–7 sav. – širdies ydos; 4–12 sav. – išorinių lyties organų anomalijos. II ir III nėštumo trimestrą vartojamas alkoholis vaisių veikia toksiškai – jis nežūva, bet sutrinka jo medžiagų apykaita, prastai auga, alkoholis kenkia jo smegenims. Iš motinos organizmo per placentą alkoholis patenka į vaiko kraują, o jo alkoholį skaidančio fermento aktyvumas yra net 5 kartus silpnesnis nei suaugusio žmogaus. Ypač vaikučiui kenkia motinos organizme susidarę alkoholio skilimo produktai (acetaldehidas ir formaldehidas), kurie irgi pereina per placentą.

***

Tik nuo 2 metų vaikai pratinami valyti dantis minkštu šepetėliu.

JAU NETIESA. Dar dantukams neišdygus, nuo 5–6 mėnesių rekomenduojama masažuoti kūdikio dantenas švariu, švelniu, vandeniu suvilgytu skudurėliu. Dantenas reikia valyti mažiausiai du kartus per dieną (po rytinio valgymo ir prieš miegą), galima valyti ir po kiekvieno maitinimo. Taip dantukai dygs švarioje aplinkoje, ir vaikutis bus pratinamas prie dantų valymo procedūros. Pradėjus dygti pirmiesiems dantukams, juos rekomenduojama valyti minkštu silikoniniu šepetėliu, užmaunamu ant piršto (žinoma, be dantų pastos) ar švariu skudurėliu. Vėliau pereinama prie valymo vaikišku dantų šepetėliu. Suaugusiesiems skirtą dantų pastą galima pradėti naudoti tik tada, kai vaikas išmoksta po dantukų valymo gerai  išsiskalauti burną. Jei vaikas to padaryti dar nemoka, galima naudoti tik specialias kūdikiams ir mažiems vaikams skirtas dantų pastas, kuriose yra sumažintas fluoro kiekis arba išvis be fluoro.

***

Paprastai sveikiems kūdikiams nereikia nei aliejaus, nei kremo, nei pudros. Tiems, kurių oda švelni ir jautri, linkusi iššusti arba ją dažnai išberia, paraudusios odos vietos patepamos aliejumi, geriausia – saulėgrąžų.

KODĖL GI NE? Kūdikiams, kurių oda linkusi iššusti, geriausia taikyti „oro vonias“ bei naudoti pataisų sporų pabarstus. Kremai, į kurių sudėtį įeina cinko, pernelyg išsausina odelę, juos galima naudoti tik tuo atveju, jei nepadeda prieš tai minėtos priemonės, ne ilgiau kaip 3–4 dienas. Pudros smulkios dalelės su įkvepiamu oru patenka į kūdikio plaučius ir taip kenkia sveikatai. Aliejumi rekomenduojama tepti veidą, rankytes (atviras kūno dalis, esant žvarbiam vėjui šaltam metų laikui, kad nenušaltų jautri vaiko odelė). Tepimas drėkinamaisiais kremais šiuo atveju gali net pakenkti.

***

Prieš kiekvieną maitinimą rankas kruopščiai nusiplaukite su muilu ir šiltu vandeniu, paskui nušluostykite jas švariu, karšta laidyne išlygintu, specialiai rankoms šluostyti skirtu rankšluosčiu. Spenelius nuvalykite 2 proc. boro rūgšties tirpalu. Kad kūdikio neužkrėstumėte mikrobais, esančiais jūsų burnoje ir kvėpavimo takuose, užsiriškite 4 sluoksnių marlinę kaukę (arba marlę) taip, kad ji uždengtų burną ir nosį.

PER GRIEŽTAI… Auginant kūdikį, rankų plovimas yra labai svarbus higieninis įprotis, padedantis išvengti nepageidaujamų mikrobų perdavimo kūdikiui. Spenelių valyti nei boro rūgštimi, nei spiritu, nei virintu vandeniu ar dar kuo nors tikrai nereikia. Prauskitės vieną kartą per dieną po dušu, to užtenka. Prieš kiekvieną maitinimą krūtų plauti nereikia, dažnas plovimas išsausina odą, ji tampa lengvai pažeidžiama. Kaukės dėvėti maitinant kūdikį irgi nereikia, nebent sergate kvėpavimo takų infekcija. Nerekomenduojama nučiulpti ant grindų nukritusio čiulptuko, ragauti vaikučio maistelio ir duoti jam valgyti tuo pačiu šaukšteliu, kuriuo ragavote, duoti kūdikiui maistą iš savo burnos (taip iš savo burnos perduodate jam kariesą sukeliančias ir kitas bakterijas).

***

Kai kūdikį maitinate krūtimi, maudykitės tik po dušu, kad į spenelius nepatektų odos pūlines ligas sukeliančių bakterijų.

GERAS PATARIMAS. Maudymasis po dušu yra pats higieniškiausias ir tinkamiausias maudymosi būdas. Taip nešvarus vanduo teka kūnu žemyn ir nuo nešvariausios kūno dalies – kojų – bakterijos neplinta į galimai pažeistas odos vietas (odos įtrūkimus apie spenelius).

***

Penktą mėnesį pradeda ryškėti pirmieji kūdikio norai. Todėl tėvai turi būti itin atidūs, kad nesusidarytų nepageidaujamų įgūdžių. Jei bet koks kūdikio noras bus tenkinamas, tai nuo ankstyvos vaikystės formuosis neigiami charakterio bruožai.

Svarbu suvokti kūdikio norus, juos nukreipti tinkama linkme, bet ne kiekvieną norą tenkinti. 

NEBEGALIOJANTIS PATARIMAS. Penkių mėnesių kūdikio poreikiai turi būti tenkinami nedelsiant, neleistina turi būti tik tai, kas kenkia kūdikio sveikatai ar gyvybei. Mama šiuo metu turi būti itin jautri kūdikio poreikiams ir nedelsiant į juos atsiliepti. Taip kūdikis jaučiasi saugus, nekuriama konflikto su aplinka atmosfera, formuojamas mažylio pasitikėjimas savimi ir aplinkiniais, išliksiantis visam gyvenimui. Manoma, kad vaiko charakteris visiškai susiformuoja per pirmuosius 4 gyvenimo metus, o kūdikystė, ankstyvoji vaikystė yra itin svarbus tam periodas. Kūdikiai, kurių norai ir poreikiai yra tenkinami, patiria mažiau streso, jaučiasi saugūs, greičiau vystosi, yra smalsesni, drąsesni, daugiau linkę bendrauti, kurti, savarankiškai spręsti įvairias situacijas vėliau, daugiau pasiekia moksluose, karjeroje ir asmeniniame gyvenime.

knyga

Knygos, iš kurios panaudotos citatos, viršelis

***

Devintą mėnesį kūdikis maitinamas 5 kartus per dieną. Jei kūdikio blogas apetitas, galima duoti gabalėlį išmirkytos silkės, ikrų, olandiško sūrio.

VISKAS PASIKEITĖ. Devynių mėnesių kūdikio virškinamasis traktas dar yra nebrandus, per jo apsauginį barjerą į kraują lengvai patenka alergenai. Žuvis yra vienas iš stipriausiomis alergizuojančiomis savybėmis pasižyminčių produktų, todėl nerekomenduojama žuvies ir jos produktų duoti vaikui iki vienerių metų. Karvės pieno produktai irgi stiprūs alergenai, todėl nepatariami vaikams bent iki vienerių metų. Olandiškas ir bet koks kitas geltonas sūris nerekomenduojamas dar ir todėl, kad yra sunkiai virškinamas riebus produktas, jo sudėtyje yra per daug druskos, daug įvairių maisto priedų ir apdirbimo medžiagų.

 ***

Dvyliktą mėnesį daugelis vaikų jau prašosi ant puoduko. Jei vaikas prišlapina ar išsituština į kelnaites, jį reikia sugėdinti, o jei padaro į puoduką –pagirti. Taip auklėjant, atsiranda noras tuštintis į puoduką, sustiprėja įgūdžiai.

POŽIŪRIS JAU KITOKS. Jokiu būdu negalima barti ar gėdinti vaiko, kuris „padarė“ į kelnytes. Metukų vaikas dar nemoka valingai kontroliuoti  tuštinimosi ir šlapinimosi. Auklėjimas turi būti grindžiamas tik gyrimais, drąsinimais, skatinimais. Barant, gėdinant tokio amžiaus vaiką dėl tuštinimosi ar šlapinimosi į kelnytes vėliau gali kilti rimtų psichologinių problemų.

***

Nuo pat gimimo vaiką guldykite atskiroje lovytėje. Miegoti vienoje lovoje nehigieniška (galima vaiką užkrėsti), be to, įvairūs lytiniai iškrypimai kartais prasideda nuo gulėjimo vienoje lovoje su subrendusiu, nors ir tos pačios lyties asmeniu.

NETIESA. Nuo pat gimimo vaikui emociškai svarbu kiek įmanoma ilgiau būti šalia mamos, jausti jos šilumą, kvapą, todėl migdyti atskiroje lovelėje jo nebūtina, nebent mamai tai trukdo gerai pailsėti, išsimiegoti.

***

Yra tėvų, kurie vaiką dažnai kutena, myluoja, bučiuoja. Jam tai patinka – jis juokiasi, krykščia. Tačiau atsiminkite, kad tai sukelia ankstyvą seksualinį jausmingumą. Reikia įsidėmėti, kad bučinys yra pasitikėjimo, o ne meilės vaikui simbolis. Todėl bučiniais nepiktnaudžiaukite.

TIKRAI NE. Fizinis kontaktas su tėvais, mylavimas, bučiavimas vaikui yra labai svarbūs, taip vystosi vaiko emocinis intelektas. Vaikai, kurie yra dažnai apkabinami, myluojami tėvų, užauga jautresni, mažiau linkę nusikalsti.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


1 + = trys

Kitos temos: