Kas yra funkcinis maistas ir kaip jis padeda mesti svorį

funkcinis maistas

Mitybos ekspertė Gintarė Jonaitytė

Lieknėjimas – ne tik grožio reikalas. Pasirinkus tinkamą būdą, galima pagerinti sveikatą, atgauti energiją. Su mitybos specialiste kalbamės apie lieknėjimą, renkantis funkcinį maistą.

Konsultuoja mitybos ekspertė Gintarė Jonaitytė

Kas yra funkcinis maistas?

Pagrindinės maisto funkcijos – aprūpinti organizmą energija ir „statybinėmis“ medžiagomis, pagerinti žmogaus savijautą, padėti apsisaugoti nuo tam tikrų ligų, būti iki galo suvirškintomis ir pašalintomis. Todėl vis labiau populiarėja funkcinis maistas – plataus vartojimo kasdien valgomas maistas, kuris, be maistinės vertės, daro papildomą fiziologinį poveikį žmogaus organizmui. Tokio maisto fiziologinis aktyvumas priklauso nuo į jį įdėtų ar esančių produkte veikliųjų dalių ir jo kiekio.

Svarbu pažymėti, kad ne visi pagaminti ar esami produktai, turintys funkcinių medžiagų, gali vadintis funkciniu maistu, – reikalingi išsamūs moksliniai ir klinikiniai tyrimai, įrodantys, kad, valgant pasirinktą produktą tam tikrą laiką, konkreti žmogaus organizmo funkcija pasikeičia teigiamai.

Kaip veikia funkcinis maistas?

Kuriant funkcinį maisto produktą, į maisto produkto struktūrą įdedama funkcinių ingredientų – vitaminų, prebiotikų, probiotikų, aminorūgščių, maisto skaidulų, riebalų rūgščių, fenolių, flavanoidų, augalinių sterolių ir kt. Tokiu būdu maisto produktas praturtinamas ir, patekęs į kūną, atlieka sveikatai palankius fiziologinius pokyčius. Šis papildomas ingredientas ir paverčia maistą funkciniu.

Kodėl tai laikoma lieknėjimo būdu?

Griežtos dietos veda į kraštutinumus. Staiga atsisakę daugybės produktų ir kalorijų normą sumažinę iki minimumo, savo organizmui sukelsite šoką – jis, užuot deginęs riebalus, pradės kaupti „juodai dienai“, „jo – jo“ efektas garantuotas – grįžę prie įprasto maisto režimo, atgausite buvusius kilogramus ir dar pridėsite papildomų.

O lieknėdami sveikai ir natūraliai, atsipalaidavę, be streso, dietų, naudodami tinkamai parinktą ir suderintą funkcinį ir tradicinį maistą, prarasite perteklinį svorį ir kasdien dailinsite kūno linijas be ypatingų pastangų.

Štai, kad ir vienas iš funkcinio maisto pavyzdžių – natūralios maistinės skaidulos. Idealiu atveju suaugęs žmogus per parą turėtų suvartoti ne mažiau 35 g skaidulų. Tačiau statistinis Lietuvos pilietis suvartoja tik pusę šio kiekio ar net dar mažiau.

Nesudėtinga suvalgyti rekomenduojamą kiekį skaidulų, jei maitinatės sveikai ir jūsų mityba tinkamai suderinta.

Neperdirbti grūdai, daržovės, vaisiai, riešutai, sėklos, pupos ir lęšiai yra geri skaidulų šaltiniai. Tačiau, jei dėl įvairių priežasčių valgote mažai šių produktų, o jūsų maiste vyrauja perdirbti maisto produktai, mėsa, pieno produktai, lietuviški patiekalai (cepelinai, žemaitiški blynai, plokštainiai, vėdarai ir t.t.), – beveik neabejotinai skaidulų suvartojate per mažai.

O skaidulų nauda žmogaus organizmui neabejotina:

Jūratės Čiakienės nuotr.

 • Pagreitina žarnyno judesius – skaidulos skatina natūralią žarnyno peristaltiką, todėl nesuvirškintų maisto medžiagų likučiai greičiau pasišalina iš organizmo. Skaidulos minkština ir didina žarnyno turinį ir yra itin veiksmingos užkietėjus viduriams.
 • Padeda palaikyti sveiką cholesterolio ir trigliceridų kiekį kraujyje – skaidulos žarnyne „susiriša“ su cholesteroliu ir trigliceridais ir tokiu būdu blokuoja šių medžiagų pasisavinimą.
 • Padeda palaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje – vaisiuose ir daržovėse esančios skaidulos sulėtina cukraus įsisavinimą į kraują, mažina suvalgyto maisto glikemijos indeksą.
 • Lėtina riebalų absorbciją, dėl to ilgiau jaučiatės sotūs, norite mažiau valgyti – visa tai naudinga, siekiant sveikai sulieknėti.
 • Valo virškinamąjį traktą – keliaudamos žarnynu skaidulos veikia kaip „šluota“ – stumia visas žarnyne esančias atliekas virškinamuoju traktu, kurios vėliau yra natūraliai pašalinamos iš organizmo.

Kokie šio lieknėjimo būdo pranašumai?

Prisiminkime: iš pradžių laikantis griežtos dietos išties apima euforija, po kurio laiko ji išblėsta, o savijauta, nuotaika  – prastėja.

Jei maisto racionas ypač apribojamas, dėl tam tikrų maisto medžiagų trūkumo gali išsivystyti mitybos nepakankamumas, organizmo išsekimas: pradeda trūkti jėgų, sunku dirbti, nesinori bendrauti. Stipriai ribojant save, tampa sunku atsilaikyti norimam maistui ir neretai persivalgoma. Tuomet apninka kaltė,  o po to nutariama laikytis dar griežtesnės dietos – ydingas ratas „užsisuka“. Tad geriausia siekti ilgalaikių gyvenimo būdo pokyčių, susitelkti į nuolatinį sveiko svorio, sveikatos palaikymą. Reikėtų mokytis rinktis vertingesnius maisto produktus, išlaikyti jų įvairovę, reguliariai ir saikingai valgyti, atrasti malonumą teikiančią fizinę veiklą. Žinoma, tam prireikia daugiau laiko, tačiau ir rezultatai būna ne trumpalaikiai.

Jūratės Čiakienės nuotr.

Derinkite gerai subalansuotą tradicinį ir funkcinį maistą, nes tokia maisto sąjunga ir leidžia natūraliai lieknėti:

 • Be streso (valgomas natūralus subalansuotas maistas be kalorijų skaičiavimo, dietos laikymosi).
 • Jūsų organizmas gauna tų funkcinių medžiagų tinkamai parinktuose produktuose, šios medžiagos padeda sveikai mesti svorį, atsikratyti perteklinio vandens, deginti riebalus (pvz., maistinės skaidulos).
 • Natūraliai valomas (detoksikuojamas) organizmas (atsikratoma nereikalingų šlakų, toksinų, „šiukšlių“).
 • Natūraliai pagreitėja medžiagų apykaita (kraujas ir vanduo netrukdomai teka kraujagyslėmis, venomis).
 • Vitaminų, antioksidantų gausa funkciniame maiste padeda maitinti organizmą iš vidaus (nereikalingas „atsistatymas“ po organizmo valymo).
 • Tikslingai parinktas funkcinis ingredientas tikslingai veikia problemą.

Skaičiuojama paprastai: norint sveikai mesti svorį, pakanka numesti 1 proc. kūno masės per savaitę. Taigi, jei sveriate 90 kg, o norite sverti 70 kg, jums reikia nusiteikti, kad mesdami po 900 g per savaitę, galutinį rezultatą pasieksite maždaug per pusmetį. Tokiu principu vadovaujantis, svorį mesite nekenkdami savo organizmui, pokyčius pavyks išlaikyti, o laikas, per kurį tai įvyks, – tikrai realistiškas, tad nebus nusivylimo.

Palankios sveikatai funkcinio maisto programos – www.ambervita.net

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susijč straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


septyni − = 6

Kitos temos: