„Kai prieš dvidešimt metų išvykau stažuotis į Ameriką, Lietuvoje apie plastinę chirurgiją niekas viešai nekalbėjo. Tokios klinikos pas mus jau veikė, bet net įėjimas į jas dažniausiai būdavo iš kiemo pusės, kad būtų išsaugotas pacientų privatumas. Per tą laiką daug kas pasikeitė, išlaisvėjo ir lietuvių požiūris į kūno tobulinimą. Dabar pasakyti, kad kūną patobulino plastikos chirurgai, – jokia gėda. Tuo labiau kad gyvenime būna situacijų, kuomet nei dietos, nei sportas padėti negali. Ypač dažnai tokių problemų atsiranda po nėštumo ir gimdymo“, – sako plastikos chirurgas Gediminas Rauba.
Motinystė ir krūtys
Laktacijos metu moters krūtys atrodo pilnos. Tačiau baigus maitinti, forma pasikeičia. Kartais jos tarsi nunyksta, sumažėja. Bet dar dažniau, netekusios tūrio, jos nukąra. Šios problemos neišspręs jokia mankšta ar pratimai, nes tai ne raumuo, kurį galima būtų ištreniruoti. Krūtis įmanoma pakoreguoti – pakelti, sumažinti – tik pasitelkus chirurgiją. Dažnai ši procedūra atliekama kompleksiškai su implantais, nes dažnai vien pakėlimo nepakanka, kad krūtis atrodytų estetiškai.
„Krūtų chirurgijoje irgi yra tam tikros mados, kurios ateina iš užsienio. Tarkime, skandinavų šalyse populiarūs dideli, 500 ml ir didesni implantai. Savo pacientes visada bandau įtikinti, kad sveikas protas – svarbiausia. Labai didelė krūtinė papildomai apkrauna nugarą, kaklo sritį, gali atsirasti stuburo skausmų. Moterims, kurios nori kraštutinumų, papasakoju ir kitokią patirtį, kaip didžiules krūtis turinčios moterys ateina jų susimažinti, nes turint mažesnę krūtinę lengviau sportuoti, lengviau mesti svorį, lengviau prisitaikyti apatinį trikotažą“, – sako G. Rauba.
Motinystė ir svoris
Dažniausiai po nėštumo ir gimdymo lieka keletas papildomų kilogramų. O kartais keliolika ar net keliasdešimt. Ar verta jaunai moteriai kreiptis į plastikos chirurgus? „Amerikoje riebalų nusiurbimas – tokia populiari ir įprasta procedūra, kad net įrengtos specialios kabinos, kur, nusiurbus riebalus, pacientas iš karto gali keliauti namo. Tada vėl valgo greitą maistą ir po kelių mėnesių sugrįžta pas plastikos chirurgus… Pliusas tai, kad nusiurbtoje vietoje riebalai nebeatauga, tačiau dažnai jie išveši kitose kūno vietose, kur ląstelės kaupia riebalus.
Manau, kad riebalų nusiurbimas dažnu atveju nėra ta tikroji ir būtinoji chirurginė pagalba. Kur kas efektyviau keisti gyvenimo būdą ir lieknėti proporcingai. Juk kas iš to, jei bus nusiurbta šlaunų ar kelių sritis, o likę riebalai pasmakrėje ar ant sprando? Riebalų nusiurbimas tikslingas tuo atveju, jei žmogus genetiškai linkęs kaupti riebalus tik tam tikroje kūno srityje. Turėjau pacientę, kuri užsiiminėjo fitnesu, bet niekaip negalėjo numesti „galifė“ riebalų sankaupų ant šlaunų. Tokiu ir panašiais atvejais nusiurbimas padeda“, – sako chirurgas.
Motinystė ir pilvas
Jei moteriai teko išnešioti dvynius, jei per nėštumą priaugo daug svorio, pati būdama smulki, didesnė tikimybė, kad jos pilvas po gimdymo nebeatrodys taip pat, kaip buvo. Ne tik dėl išsitampiusios ir strijų išvagotos odos. Kartais prasiskiria pilvo sienos raumenys, ir pilvukas lieka kaboti. To pakoreguoti sportu irgi neįmanoma. „Turėjau pacientę, kuri plastinei operacijai ryžosi dėl to, kad parduotuvėje žmonės ją praleisdavo be eilės kaip nėščiąją, nors po gimdymo jau buvo praėję daugiau kaip metai. Prasiskyrusius raumenis teko susiūti, odos perteklių – pašalinti“, – apie permainas, kurias pakoreguoti galima tik chirurgiškai, pasakoja G. Rauba. Po tokios operacijos moterys kartais vėl pastoja ir išnešioja kūdikį, tik gali prireikti pakartoti operaciją jau pagimdžius.
Plastinė chirurgija gali padėti išspręsti su motinyste susijusias estetines problemas, o nuo to labai priklauso moters psichologinė būsena ir savivertė.
„Sapiegos klinika“
V.Grybo g. 17, Vilnius, tel. +37065550200