Iš patirties galiu pasakyti, kad ne viena mama susiduria su problema, kuo užimti savo vaikus.
Ką prasimanyti ir kaip juos sudominti, kai vienas inkščia, o kitas zirzia, kad neturi ką veikti? Juk nesinori, kad vaikai valandų valandas sėdėtų prie kompiuterio ar televizoriaus, o išeiti su jais į lauką ne visada galite.
Tegu šių idėjų sąrašas jums būna tarsi greitoji pagalba tokioje situacijoje. Rinkdamiesi užsiėmimus, atsižvelkite į vaiko amžių, pomėgius ir turimas galimybes, svarbu, kad vaikai jaustųsi visateisiais proceso dalyviais ir veikėjais, o ne tik žiūrovais, taip pat svarbu, kad vaikai jaustų, kad jūs taip pat dalyvaujate žaidime, o ne sėdite įsmeigę nosį į nešiojamąjį kompiuterį, kai jie atlieka kokią nors užduotį.
1.
Peržiūrėkite senų fotografijų albumus. Pavyzdžiui mano vaikams tai labai patinka, be to, juk taip malonu kartais pasinerti į prisiminimus. Žiūrinėdami fotografijas, galite daugiau papasakoti vaikams apie tai, kokie jie buvo laukiami, kaip ruošėtės jų atėjimui į šį pasaulį, taip pat apie tuos šeimos narius, kurių vaikai neturėjo progos pažinti.
2.
Surenkite fotokonkursą. Jeigu turite namie fotoaparatą, kurį nebijote duoti vaikui į rankas, skirkite vaikams užduotį patyrinėti namus ir padaryti kuo daugiau įdomesnių fotografijų. Po to surenkite padarytų nuotraukų peržiūrą kompiuteryje ir apdovanokite nugalėtojus. Ši užduotis skatina tyrinėti aplinką, pamatyti ją naujai.
3.
Jeigu turite vaizdo kamerą, pabandykite nufilmuoti filmą apie savo šeimą, o po to surenkite bendrą to filmo peržiūrą ir aptarimą. Tai tarsi nedidelė vaizdo treniruotė, leidžianti pamatyti save iš šalies. Jeigu turite šeimos vaizdo archyvą, kuriam peržiūrėti paprastai trūksta laiko, kartu su vaikais surenkite kino seansą namuose.
4.
Perskaitykite vaikams kokią nors istoriją ar pasakojimą ir pasiūlykite jį suvaidinti. Kostiumus galite pasigaminti iš popieriaus, senų laikraščių ir lipnios juostos. Tegu vaikai išbando save aktorių vaidmenyse. Dekoracijoms sukurti galite panaudoti kėdes, pagalves, dėžes, pledus ir kitus daiktus.
5.
Iš senų pirštinių, kojinių, medžiagų atraižų arba popieriaus pasigaminkite lėlytes (instrukcijų, kaip tai padaryti, galite rasti internete) ir surenkite mažą vaidinimą. Vaidindami kokius nors personažus, jų lūpomis vaikai paprastai pasakoja apie savo jausmus, išgyvenimus, todėl tokio vaidinimo metu galite sužinoti nemažai naudingos informacijos apie savo vaiką.
6.
Kartu su vaikais surenkite skaitovų konkursą, aišku, prieš tai reiktų jam pasiruošti, parepetuoti, po konkurso visi dalyviai galėtų būti apdovanoti prizais. Tokiu būdu ugdysite verbalinius vaikų gebėjimus, lavinsite jų atmintį.
7.
Pažaiskite mokyklą, tegu vaikai išbando save mokytojo vaidmenyje. Kad „klasė“ būtų didesnė, galite susodinti pliušinius žaislus, padėti jiems po sąsiuvinuką ir rašiklį. Tiesa, atsakinėti vietoje žaislų greičiausiai teks jums. Jeigu vaikas jau lanko mokyklą, šio žaidimo metu greičiausiai pamatysite bendrą atmosferą klasėje ir atkartotus mokytojos elgesio fragmentus.
8.
Pabandykite kartu su vaikais suorganizuoti iškylą namuose. Sutepkite sumuštinių, įpilkite į gertuvę vandens, pasiimkite patiesalą, sudėkite viską į krepšį ar kuprinę, apsirenkite taip, tarsi ruoštumėtės iškylai į gamtą, ir kitame kambaryje ant grindų surenkite iškylą. Patikėkite, sumuštiniai iš karto taps skanesni, tai neblogas būdas sudominti nevalgius vaikus.
9.
Surenkite vakarėlį su šokiais. Užtraukite užuolaidas, kad niekas jūsų neblaškytų, įjunkite savo mėgiamą muziką, apsirenkite tam tikru stiliumi ir pradėkite šokti. Paprastai net visai maži vaikai mėgsta judėti pagal muzikos garsus. Mokslininkai nustatė, kad šokis lavina itin svarbius žmogaus gebėjimus (emocinius, socialinius, motorinius), ugdo ištvermę, gerina laikyseną ir koordinaciją, ritmo pajautimą.
10.
Suorganizuokite žaidimą kėgliais. Surinkite tuščių plastikinių butelių ir sustatykite juos ant žemės, lieka tik rasti nedidelį kamuolį, ir jūsų boulingas paruoštas. Arba iš įvairių daiktų ir žaislų pastatykite kliūčių ruožą ir surenkite estafetę toms kliūtims įveikti. Lavinsite vaikų judesių koordinaciją ir motoriką.
11.
Pasimėtykite namie gniūžtėmis, tik vietoje sniego naudokite nereikalingų laikraščių gniūžtes arba susuktas kojines. Vaikams bus tikrai smagu prisiminti žiemos džiaugsmus, be to, lavinsite jų judesių koordinaciją. Tik paskui, aišku, visiems teks tvarkyti kambarius ir rinkti išmėtytas gniūžtes.
12.
Pamėtykite namie kamuolius. Pastatykite keletą įvairaus dydžio kibirų ir pasiūlykite vaikams pamėtyti į juos kamuolius iš įvairaus atstumo. Šiuo žaidimu ne tik lavinsite vaikų akių-rankų koordinaciją, bet ir, kas žino, galbūt užauginsite būsimus krepšininkus.
13.
Paprašykite vaikų nupiešti jų mėgstamų animacinių filmukų personažus, po to, surenkite piešinių parodą ar aukcioną. Išbandykite piešimą pirštais, vaikai su malonumu tai daro. Pabandykite kartu su vaikais lieti akvarelę ir kitas piešimo technikas, rezultatas gali būti gana netikėtas. Piešdami vaikai paprastai atsipalaiduoja, piešimas jiems teikia malonumo, emocijos tampa stabilesnės, pats vaikas labiau susikaupęs ir ramesnis, pagerėja miegas.
14.
Sukurkite rankų darbo atvirutes arba namų dekoracijas artimiausių švenčių proga (nepamirškite šeimos narių vardadienių, gimtadienių ir pan.). Skatinkite vaikus ne tik piešti, bet ir kurti aplikacijas iš spalvoto popieriaus, medžiagų atraižų, siūlų galiukų, tuo būdu lavinsite vaikų smulkiąją motoriką ir fantaziją. Galite net sukurti savo pačių dėlionę: nupieškite piešinį ant kartono, po to jį sukarpykite į detales. Arba nupieškite komiksą ir pasiūlykite vaikams jį nuspalvinti, tai kur kas įdomiau negu pirktinė spalvinimo knygelė.
15.
Jeigu vaikai jau moka rašyti, skatinkite juos parašyti laiškus seneliams arba kitiems giminaičiams. Tie, kurie dar nemoka rašyti, savo laišką gali nupiešti. Laiško rašymas lavina mąstymą, skatina refleksiją.
16.
Pasimokykite kartu su vaikais lankstyti origamį. Daugiau informacijos apie šį įdomų užsiėmimą galite rasti internete origami.lt, patikėkite, rezultatai pranoks jūsų lūkesčius, bet to, tai puikus užsiėmimas vaikų dėmesiui ir smulkiajai motorikai lavinti.
17.
Kepkite kartu sausainius arba gaminkite kokį nors patiekalą. Užuot kepę įprastos formos sausainius, galite daryti figūrėles iš tešlos, mažiesiems tai paprastai labai patinka. Tokio užsiėmimo metu vaikai ne tik mokysis kulinarijos paslapčių, bet ir ugdys bendravimo bei bendradarbiavimo gebėjimus, o po to galės pasidžiaugti bendro darbo rezultatais.
18.
Pažaiskite kavinę arba parduotuvę namuose. Mano vaikams šie žaidimai labai patinka, žaisdami kavinę, iš pradžių jie sudaro meniu, jį nuspalvina, išgražina, po to siūlo užsisakyti gėrimus ir valgius, o žaidimo pabaigoje atneša sąskaitą. Tokių žaidimų metu vaikai ne tik tobulina savo skaičiavimo, rašymo įgūdžius, bet ir mokosi bendravimo.
19.
Surenkite madų vakarėlį. Leiskite vaikams matuotis mamos arba tėčio drabužius, jeigu jiems tai patinka.
20.
Sutvarkykite namus. Pažaiskite valymo tarnybą. Paprastai vaikai nelabai noriai prisideda prie namų tvarkymo, todėl svarbu šį nuobodų jiems užsiėmimą paversti įdomiu žaidimu. Pasakykite, kad yra gautas užsakymas sutvarkyti ir išvalyti namus, kol jų šeimininkai yra išvykę.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai