
Šeima, namai kiekvienam mūsų yra tarsi tvirtovė, kurioje galime būti savimi ir elgtis taip, kaip mums patinka. Tačiau ir toje tvirtovėje galioja tam tikros taisyklės ir elgesio normos. Jų nepaisydami, būsime tiesiog nemandagūs. Konsultuoja protokolo reikalavimų specialistas Arminas Lydeka.
Ar mandagu į renginį, vakarėlį, svečius vestis vaikus, jei kvietime nieko apie juos nepasakyta?
Pagal oficialų protokolą, į suaugusiųjų renginius vaikai nesivedami. Atsivesdami vaiką, nukreipiame dėmesį į save nuo garbingiausių svečių ir renginio šeimininkų. Juk vaikai visada bus dėmesio centre, pirmoje vietoje. Net pagal etiketo normas sveikinantis ranka visada pirmiausia paduodama vaikui, paskui moteriai, tada vyrui. Mandagus žmogus privalo pirmiausia dėmesį parodyti vaikui.
Taigi vaikas tarsi sugriauna visuomenėje priimtą tvarką ir rangų sistemą, nukreipdamas pirminį dėmesį nuo garbingiausių svečių: ministrų, bendrovės prezidentų, šeimininkų.
Kai užaugs, vaikai patys gaus kvietimus, ir tada jie bus laukiami svečiai.
Vaikai lydėti tėvus į renginius gali maždaug nuo 15 metų. Tarkim, moteris pakviesta į vakarėlį, o jos vyras išvykęs komandiruotėn ar turi svarbių reikalų ir negali dalyvauti renginyje, tuomet paauglys sūnus ar dukra jau gali mamą atlydėti kaip lydintysis asmuo. Bet tik tas vienas vaikas, o ne visi šeimos vaikai, kurių nėra kur tuo metu palikti.
Kalbant apie ėjimą į svečius pas pažįstamus, gimines tokio griežto protokolo nėra. Tada jau patys tėvai turi nuspręsti, ar tas vakarėlis yra tik draugų susibėgimas, ar renginys, kuriame bus svečių iš įvairių institucijų.
Pastaruoju atveju atsivedę nekviestų vaikų šeimininkus pastatysite tikrai į nepatogią padėtį – jie pasijus nejaukiai prieš kitus svečius, kurie vaikų neatsivedė. Ši situacija prilygsta etiketo nesilaikymui, kai šeimininkai diskriminuoja svečius, vienus kviesdami su žmonomis ar vyrais, kitus – be jų.
Jeigu kvietime neužsimenama, kad vaikai irgi pageidaujami, o jūs abejojate, geriau jų nesivesti. Taip parodysite pagarbą ir vakaro šeimininkams, ir kitiems svečiams. Ir išvengsite galimų nemalonių situacijų: galbūt šeimininkai neparuošę vaikams vietų prie vaišių stalo, neiškepę tiek kepsnių, kad visiems užtektų ar panašiai.
Jeigu šeimininkams svarbu, kad vakarėlyje dalyvautų visa šeima, jie turi tai pabrėžti kviesdami į svečius.
Ir suaugusiųjų renginyje vaikai gali puikiai įsilieti į šventę, tarkim, pagroti svečiams pianinu, padainuoti.
Tada kvietime turi būti išvardinti ne tik suaugusieji šeimos nariai, bet ir visi vaikai, kurie kviečiami. Kai konkrečiai nurodoma, kokių svečių šeimininkai laukia, pavyksta išvengti nesusipratimų.
Šios taisyklės negalioja, kai kalbame apie vaikų renginius. Čia vaikas gali ateiti su broliuku, sesute. Tik iškyla kitas klausimas: ar vaikų šventėje gali likti suaugusieji, jei jie nėra atskirai kviečiami? O gal geriau atvežti vaiką į šventę ir pasiimti jį po keleto valandų, kai gimtadienis ar vardadienis eina į pabaigą? Tuos klausimus irgi geriau aptarti prieš renginį su jo organizatoriais.
Aprangos kodas privalomas visiems svečiams
Jeigu einate į renginį, kuriame privalomas tam tikras aprangos kodas, tai reik4tų atminti, jog jis privalomas visiems, nepaisant svečių amžiaus – ir penkiamečiams, ir devyniasdešimtmečiams.
Iškilmingame renginyje (jubiliejuje, vestuvėse) vakariniais drabužiais turi būti aprengti ir vaikai. Jei šeima pakviesta į barbekiu, džinsų „kodas“ privalomas taip pat visiems, tiek suaugusiesiems šeimos nariams, tiek vaikams. Nors tėvams ir atrodo, kad mažam vaikui patogiau būtų vilkėti sportiniu kostiumu ar patogiais laisvalaikio drabužėliais, vis dėlto reikėtų laikytis etiketo ir gerbti renginio, į kurį vykstate, organizatorius bei svečius.
„Mamos žurnalas“