Vaikų pulmonologė Jovita Mažeikienė atsako į dažniausiai užduodamus klausimus apie vaikų astmą.
Ką reiškia „spazmuota plaučiukai“?
Plaučiukų spazmavimu gydytojai dažniausiai apibūdina apatinių kvėpavimo takų obstrukciją, t.y. apsunkintą oro išėjimą iš plaučių.
Tai vyksta dėl kelių priežasčių:
1. Dėl paburkusios kvėpavimo takų, ypač smulkiųjų bronchų gleivinės
2. Dėl bronchų spazmo (o mažiukams vaikams jie ir taip yra labai siauri)
3. Dėl padidėjusios kvėpavimo takų sekrecijos.
Visus šiuos pakitimus sukelia kvėpavimo takų infekcijos, namų ir išorės aplinkos bei maisto alergenai, vaistai, fizinis krūvis, tabako rūkymas (aktyvus ir pasyvus), stiprios emocijos ir kiti veiksniai.
Kuo obstrukcinis bronchitas skiriasi nuo paprasto?
Iki 25 proc. visų bronchitų yra obstrukciniai. Obstrukcinių bronchitų metu dažniausiai pažeidžiami smulkūs bronchai. Mažiems vaikams pažeidžiami ir vidutiniai bei stambieji bronchai, kadangi jų plaučiukai yra maži, o bronchai – siauri ir smulkūs. Girdėti švokštimas, vaikui sunku iškvėpti, dusulys iškvėpimo metu, kosulys nakties metu. „Paprastas“ bronchitas dažniausiai pažeidžia stambesnius bronchus. Jo metu nėra tokio ryškaus sunkaus iškvėpimo, vyrauja sausas ar drėgnas kosulys. Šiuos abu bronchitus geriausiai atskiria gydytojas, suskaičiavęs, kiek kartų per minutę kvėpuoja jūsų vaikutis, pažiūrėjęs, kaip kilnojasi krūtinės ląsta kvėpavimo metu bei paklausęs plaučiukus.
Ar obstrukciniai bronchitai visada baigiasi astma?
Ne, tai priklauso nuo to, kaip dažnai obstrukciniai bronchitai kartojasi, koks yra jų sunkumas, kokiais vaistais ir priemonėmis gydoma paūmėjusi liga. Reikšmės turi ir alerginės bei kitos šeimos ligos. Kartais pasitaiko tik keletas nesunkių obstrukcijos epizodų, kurie augant vaikui retėja ir išnyksta. Tai priklauso nuo paties vaiko organizmo, jo kvėpavimo takų jautrumo, genetinių ir aplinkos veiksnių.
Kuo skiriasi alerginės ir infekcinės kilmės astmos?
Skiriamos alerginė, nealerginė ir mišri astmos formos. Visas šias astmas sukelia skirtingos imuninės sistemos. Alergine astma gerokai dažniau serga vaikai, lyginant su suaugusiaisiais. Nealerginę astmą (taip pat ir infekcinę) sukelia padidėjęs jautrumas vienam ar kitam veiksniui, dėl to uždegimiškai pakinta kvėpavimo takų gleivinė.
Kuri šių astmos rūšių pavojingesnė?
Klinika visų trijų astmos formų yra ta pati. Skiriasi tik provokuojantis veiksnys.
Kodėl dusulio priepuolius sukelia fizinis krūvis? Vadinasi, astma sergantiems vaikams negalima sportuoti, daug judėti?
Fizinis krūvis yra vienas veiksnių, sukeliančių nealerginę astmą. Tikslus uždegimo mechanizmas nėra žinomas. Tačiau taisyklingai kontroliuojant astmos simptomus, nuolat tikrinantis pas gydytoją, teisingai vartojant skirtą gydymą, nesant astmos paūmėjimams, rekomenduojama judėti bei sportuoti.
Kiek vaikų astmas „išauga“?
Apie 50 proc. vaikų astmos simptomai išnyksta brendimo metu.
Astmą dažniau „išauga“:
berniukai
vaikai, kuriems švokštimo epizodai prasidėjo iki 2 metų amžiaus
vaikai, kurie gimė nedidelio svorio
vaikai, kurie kūdikystėje ir vaikystėje sirgo dažnomis kvėpavimo takų infekcijomis
vaikai, kurie kruopščiai vykdė gydytojų nurodymus, vartojo skirtą reikiamą nuolatinį ilgalaikį gydymą.
Tuo tarpu astmos „išaugimo“ tikimybė yra mažesnė:
mergaitėms kartu esant kitai alerginei ligai ar šeimoje sergantiesiems alerginėmis ligomis, esant dažniems ir sunkiems astmos paūmėjimams.
Ar astmai kokios nors reikšmės turi paveldėjimas?
Taip. Jei šeimoje bent vienas iš tėvų serga bronchų astma, tikimybė susirgti vaikui yra 20 proc. Jei abu tėvai serga astma, rizika susirgti vaikui nuolatine astma padidėja 10 kartų. Tačiau apie 6 proc. vaikų suserga bronchų astma, nors nė vienas iš tėvų ja neserga ir nėra alergiški.
Ar nepakenks vaikui astmos gydymas hormonais?
Yra atlikta daugybė tyrimų, įrodančių hormonų (gliukokortikosteroidų) saugumą ir efektyvumą. Tai patys stipriausi antiuždegiminiai vaistai, veikiantys įvairias uždegiminio proceso grandis. Jie gali būti skiriami leisti į veną, gerti tabletėmis ar įkvepiamu per aerozolius ar srovinius purkštuvus. Tinkamai ir laiku skirtas vaistas nesukels nepageidaujamo poveikio, jei bus vartojamas pagal paskyrimą, nuolatos kontroliuojant gydančiojo gydytojo. Ilgalaikis tvarkingas gydymas padės apsaugoti vaiką nuo astmos paūmėjimų, palengvinti šios ligos eigą ar įtakos jos „išaugimą“.
Kaip apsaugoti vaikus nuo šios ligos?
Tiek nėščiosioms, tiek kūdikiams bronchų astmos profilaktinės priemonės yra:
„Bealerginė“ mamos dieta nėštumo metu
≥ 6 mėn. kūdikį maitinti motinos pienu
Vėlai įvesti papildomą maistą kūdikiams
Vengti namų bei išorės aplinkos alergenų, tabako dūmų.
Svarbu atsiminti, kad susirgus bronchų astma jūsų vaikas, jūs ir gydytojas turėtumėte būti neatskiriami draugai.
Kadangi ligos sunkumas, eiga, prognozė yra kiekvienam skirtingi, nuolatinis bendradarbiavimas leistų pasiekti pačių geriausių rezultatų.
„Mamos žurnalas“
Vargu bau ar šis mano pasisakimas bus paviešintas tai yra bus užblokuotas nes juo deka buržuazija gali tureti nuostuoliu.Aš daug metu savarankiškai studijuoju akupunktura ir turiu tokiu žiniu kuriu neturi niekas.Keliems žmonems išgydžiau bronchu nastma.O su akupunktura galimagydyti netik bet kokia liga bet ir užkirsti bet kokiai ligai atsirasti beabejo tam reikia tureti ati tinkamu žiniu ir aš ju turiu.Vieni iš pagrindiniu tašku kurios aš nauduojau gydant astma iyra nekanalinis taškas 59 ci čiuan astmos slopintojas ir nk taškas 51 ciuan si raminantis kosuli.Šios taškus privalu slopinti.Jei rasite gera akupunkturos specialista butinai pasveiksite .Linkiu sveikatos,AŠ gi pinigu neprašau ir neimu