Pataria trenerė-kineziterapeutė Silvija Urvikytė, Vaikų sporto centras „Strakaliukas“
Vis daugiau vaikų diagnozuojama netaisyklinga laikysena, sąnarių ar stuburo padėtis, funkciniai sutrikimai. Dažniausiai dėl to, kad vaikai per mažai juda, per daug naudojasi išmaniaisiais prietaisais. Ir liūdniausia, kad fizinis aktyvumas turi tendenciją vis mažėti. Sėslus gyvenimas karantino metu irgi neliko be pasekmių.
Todėl dabar, vasarą, jau metas pagalvoti, kaip įtrauksime vaikus į aktyvesnį gyvenimą nuo rugsėjo, kokius būrelius parinksime, kad jie daugiau judėtų kad būtų tinkamai dozuojamas fizinis krūvis.
Vaikų kaulai rečiau lūžta, bet greičiau krypsta
Rinkdami vaikui sportinį būrelį pasidomėkite, ar tikrai kvalifikuotai bus vykdoma veikla. Kodėl turime į tai atsižvelgti? Vaikų kauluose yra daugiau vandens, organinių medžiagų ir kremzlinio audinio, tačiau mažiau mineralinių druskų, dėl šių priežasčių kaulai yra labiau elastingi ir rečiau lūžta, tačiau – greičiau iškrypsta. Todėl parinkus netinkamą fizinį krūvį ar pratimus, galime pakenkti vaiko laikysenai ir leisti jai iškrypti.
Vaiko brendimo metu lytiniai hormonai skatina kaulų augimą ir stiprėjimą, todėl šiuo laikotarpiu reikia būti itin atsargims ir dėmesingiems, kad netinkamas krūvis nepakenktų kaulams ar raumenims.
Kodėl blogai yra netaisyklinga laikysena?
Netaisyklinga laikysena gali varginti bei sukelti skausmus, gali netinkamai veikti ir funkcionuoti vidaus organai bei sąnariai, taip pat gali atsirasti kvėpavimo nepakankamumas, išsivystyti skoliozė.
Kai laikysena netaisyklinga, mažėja stuburo gebėjimas ,,sugerti‘‘ smūgius (gali atsirasti mikrotraumų šokinėjant, bėgant).
Tinkama fizinė veikla
Tinkama fizinė veikla nėra vien vaiko šokinėjimas ant lovos ar tiesiog bėgiojimas po namus, kiemą. Tai tinkamai parinkti pratimai vaikams, stiprinantys raumenis.
Taip pat svarbu, ar moksleivis tinkamai nešioja kuprinę. Visi žino, kad ant vieno peties kuprinės nešioti niekas nepataria, nes tai neigiamai ikia laikyseną ir eiseną. Tačiau svarbi yra ir kuprinės padėtis, jos svoris. Netolygiai paskirstytas svoris kuprinėje ir nevienoda padėtis abejose kūno padėtyse sąlygoja galvos, pečių ir liemens padėtį, dėl to pradeda formuotis netaisyklinga laikysena. Nešdamas per sunkią kuprinę, vaikas yra priverstas labiau lenktis į priekį, tokiu būdu nugara ir raumenys įgauna didesnį krūvį, kurio neatlaiko. Kuprinės svoris neturi viršyti 10-15 procentų kūno svorio.
Mokymosi vieta
Atkreipkime dėmesį ne tik į namuose esančią mokymosi vietą, tačiau ir į tai, ar mokyklos, darželio darbo vieta atitinka vaiko amžių bei ūgį. Ar sėdimoji dalis su kėdės atlošu sudaro 90 laipsnių kampą, ar vaikas giliai sėdi ant sėdimosios dalies tiesiai laikant nugarą nuo jos apatinės dalies iki galvos. Kojos turi būti sulenktos taip pat stačiu kampu tiek ties klubais, tiek ties keliais, pėda turi pilnai remtis į grindis. Tarp stalo ir kūno, tiksliau liemens – turi likti tarpas, tačiau labai nedidelis, apie 3cm.
Atkreipkite dėmesį, ar vaikas nekryžiuoja kojų, ar nesėdi pakišęs kojų po sėdmenimis.
Sėdėti taisyklingai reikia mokytis ne tik tada, kai jau yra pakrypusi laikysena, bet nuo mažų dienų.
Mums sunku įsivaizduoti gyvenimą be išmaniųjų technologijų, svarbu, jei vaikas naudojasi kompiuteriu, tai turėtų vyktų prie stalo, o ne ant lovos. Ir kompiuteris turėtų būti akių lygyje, kad kaklas nebūtų palenktas žemyn, nugara tiesi, nesusikūprinusi. Svarbu būti kiekvieną dieną fiziškai aktyviems, lavinti kūno raumenis ir technologijos didelės žalos nepridarys.
Mankšta laikysenai gerinti
VISŲ PRATIMŲ METU NEPAMIRŠTAME KVĖPUOTI, ĮKVEPIAME PER NOSĮ, IŠKVEPIAME PRO BURNĄ.
Šį pratimą atliekame atkeldami tiesias rankas ir kojas į viršų, suglaudžiame mentes ir atkeliame pečius, galvą laikome tiesiai kartu su nugara ir nusileidžiame žemyn. Pratimą atliekame 10–12 kartų, kartojame 2–3 kartus.
Šio pratimo metu įsivaizduojame lyg darytume tiltelį, keliame dubenį į viršų tiek, kad nuo kelių link krūtinės eitų tiesi linija. Pratimo metu keliant dubenį į viršų iškvepiame, nuleidus žemyn – įkvepiame. Pratimą atliekame 10–12 kartų, po 2–3 serijas.
Gulint ant pilvo, kojas suglaudžiame, atsigulame į Y padėtį, pečių juostą atpalaiduojame, galvą laikome ant kaktos. Keliame nykščius į viršų ir leidžiame žemyn, pratimo metu neskubame. Atliekame 10–12 kartų, po 2–3 serijas.
Šį pilvo preso pratimą galime atlikti ir be papildomų priemonių, tiesiog delnais siekdami keliukus. Atliekant šį pratimą nugaros neriečiame, kaklą laikome tiesų, atliekame tolygiai. Pratimą atliekame 10–12 kartų, po 2–3 serijas.
Šį nugaros pratimą atliekame ant gulint ant pilvo, kojas suglaudę, galvą laikant ant kaktos, rankos ištiestos virš peties. Rankose galime laikyti bet kokį daiktą, kurį randame buityje, tai gali būti pliušinis žaislas ar kas kita. Pratimo metu keliame tiesias rankas į viršų ir lėtai nuleidžiame žemyn, atliekame 10–12 kartų, po 2–3 serijas.
Pratimas – lenta. Šį pratimą labia svarbu atlikti taisyklingai. Kaklas ir juosmuo turi būti tiesūs, jokiu būdu neišriečiame juosmens. Pratimo metu įtempiame sėdmenis ir pilvo raumenis, mentes atitraukiame viena nuo kitos, alkūnės laikome po petimi. Šioje padėtyje išbūname nuo 20 sekundžių ir kas kartą ilginame trukmę, nepamirštame kvėpuoti.
Jei vis tik jūsų vaikas susidūrė su netaisyklinga laikysena, jums padėti visada yra pasiruošę „Strakaliuko“ kineziterapeutai.
Susiję straipsniai