Redakcijos dukrytei Lurdai Skrabulytei jau aštuoni mėnesiai. Mergaitė gimė 2004 metų gruodžio 6 dieną, svėrė 3 746 g, buvo 54 cm ūgio. Lurdos mama – 27 metų Dainora – dirba šiuolaikinių technologijų dėstytoja Vilniaus Gabijos gimnazijoje. Lurdos tėvelis – 28 metų Simonas – dailininkas tapytojas.
Aštuntą mėnesį mergytė sveria 9,700 kg, jos ūgis – 73 cm.
Kiekviena diena – kaip rojus
Praėjusį mėnesį Lurda atsisveikino su žurnalu, susiruošusi važiuoti paatostogauti į Bikuškio dvarą Utenos rajone. Dvare savaitę vyko dailininkų pleneras. Lurdos tėtis Simonas kartu su kitais dailininkais per dienas tapydavo, o mamos prisigalvodavo įvairiausių užsiėmimų ir sau, ir vaikams. Lurda turėjo kompaniją, net tris panašaus amžiaus mažylius. „Kadangi oras pasitaikė geras, nerūpėjo buitis, atostogos priminė gyvenimą rojuje. Vaikai per dieną ropinėjo ant žolės, ją raudavo, ragaudavo, o kartais ant žolės net ir nusnūsdavo. Maudėsi Alaušo ežere ir mažame pripučiamame baseinėlyje. Gamtoje Lurda puikiai valgė (su pirmuoju išdygusiu dantuku) ir miegojo, pavargusi nuo vasaros karščio. Nuostabiai visi pailsėjome“, – sakė Dainora.
Mamoms krūvoje smagiau
Kol tėčiai tapė, mamos irgi susigalvodavo visokių pramogų. Pavyzdžiui, sukūrė vaikiškų rankučių atspaudų paveikslą, dar pripiešusios boružių. Tas paveikslas liko dovanų plenero rengėjams. Kiekviena mama bėgiodavo paskui savo vaiką, tad mažylių erzelynė nevargino. O kai kuriuos darbus mamos pasidalino: pavyzdžiui, paeiliui virdavo vaikams košę. Per tą savaitę iš bendraamžių Lurda nepaprastai daug išmoko. Kai tėvai parsivežė į namus, nebegalima buvo pažinti vaiko. Po Bikuškio atostogų – gražios gamtos ir geros kompanijos – ji pradėjo tvirtai sėdėti, pati atistoja lovytėje.
Kadangi Lurda žiemą lankė baseiną, ežero vanduo jos per daug nenustebino. O iš baseiniuko vos galėdavai ištraukti, labai patikdavo taškytis tarp primėtytų žaisliukų. Lurda baltaodė, todėl saule nepiktnaudžiavo. Mama ją vis stengdavosi nusivesti į pavėsį, bet net ir ten skruostukai spėjo parausti.
Atostogos Palangoje
Šį mėnesį Lurda pabuvojo ir prie jūros. „Palangoje praleidome savaitę, – pasakoja mama. – Smagu, kad Lurda lengvai ištveria kelionę automobiliu, važiuojant beveik visą laiką pramiegojo. Pirmą kartą braidėme po šaltą jūros vandenį. Tačiau didžiausią įspūdį dukrytei paliko ne vanduo, o smėlis. Vakare smėlio pilna būdavo visur: ir ausyse, ir drabužiuose. Žaisliukus parsinešdavome visus smėlėtus. Jai patiko semti rankytėmis smėlį ir žiūrėti, kaip keliamas prie veido, smėlis išbyra, ir delnas vėl būna tuščias. Smėlis tą savaitę buvo pats įdomiausias žaislas.“
Lurdos maistas
Palangoje šeima išsinuomojo kambarį su virtuvėle, kad nekiltų problemų dėl mergytės maitinimo. Mat parduotuvėje pirktų košelių ir tyrelių ji nelabai nori valgyti, viską tenka virti pačiai Dainorai. Šiuo metu Lurda valgo mamos pieną ir kruopų bei daržovių košes. 2-3 kartus per savaitę paragauja ir mėsos. Apetitas būna nevienodas: vieną savaitę gerai valgo (vienu prisėdimu „sutvarko“ 200 gramų košės), išsižiojusi laukia naujo šaukštelio, o kitą savaitę nevalgo, nors tu ką. Galbūt šaukštas užgauna dygstančius dantukus? „Turiu atradusi metodą, kaip namie virtą košę išlaikyti šiltą keletą valandų. Tai praverčia, kai išeiname pasivaikščioti į lauką. Išvirusią košę įdedu į sandarų stiklainiuką, įsuku į medžiagą, ir ji būna šilta net po 3 valandų,“ – pasakoja mama.
Lurda iš šviežio derliaus jau spėjo paragauti įvairiausių vaisių ir daržovių. Džiugu, kad nė nuo vienos rūšies Lurdytės neišbėrė. Ir kruopų košės visos tinka: valgo avižas, kviečius, grikius. Mama duoda į rankytę pagraužti agurko (juk išdygę jau trys dantukai), ragavo šviežios morkos, serbentų, braškių, žemuogių, šilauogių. Vyšnias, nors jos ir rūgščios, valgė pati imdama pirštukais iš lėkštės. Kai rankytės išlavėjo ir išmoko „pincetinio ėmimo“, kiekvienas ragavimas primena žaidimą.
Pavyzdžiui, mama įpila į lėkštę žalių žirnelių, o Lurda paskui rankioja po žirniuką ir deda į burną.
Iš senelių Šakių rajone šeima parsivežė ekologiškų šviežių daržovių. „Verdi vaikui, ir malonu jau vien nuo minties, kad tokį kokybišką, tokį sveiką maistelį jis valgys“, – sakė Dainora.
Lurdos biblioteka
Šį mėnesį Lurda pradėjo domėtis knygutėmis. Mama nupirko kieto kartono knygučių, skirtų kūdikiams, Lurda pati savo „pincetuku“ atsiverčia, kur nori. Knygutes–armonikėles mėgsta pati išlankstyti. Jau moka daug gyvūnėlių pavadinimų, ypač suklūsta, kai pamato nupieštus šuniukus, kurių matė pas močiutę Šakių rajone. Katės Lurdai ne taip įdomu, o šuniukus labai myli. „Kaime norėjome parodyti tikrą karvę, bet Lurda jos labai išsigando. Ji nesuvokė, kad mūkiantis didžiulis gyvulys – čia ta pati „mū“ iš paveikslėlio“, – juokiasi tėvai.
Puoduko pasiekimai
Rytais mama Lurdą pradėjo sodinti ant puoduko, ir neretai pavyksta pagauti ir „didelį“, ir „mažą“. Ant puoduko mergytė sėdi labai noriai, pažaidžia su šalia padėtais žaisliukis, o mamai patogu, kad tuo metu gali ramiai nusiprausti, apsitvarkyti. Tik nulipti nuo puoduko Lurdai neleidžiama pačiai, nes puodo kraštas įsirėžia į putlias kojytes, ir visas puodo turinys išsipiltų ant žemės. Mergytė susidomėjusi pažiūri, ką pavyko „padaryti“ į puodą.
„Kodėl taip anksti pradėjau sodinti ant puodo? – sako Dainora.- Kiek skaičiau literatūros, nerekomenduojama mokyti vaiko sodinti, kol jis dar sąmoningai nesuvokia šlapinimosi ir tuštinimosi. Tačiau aš dukros neprievartauju, mums tai kaip žaidimas, sodinu tik tiek, kiek malonu pačiai Lurdai. Pastebiu, kad atsirado rytinis refleksas.“
Masažas padėjo
Lurdos mama džiaugiasi, kad mergaitė išaugo (o gal masažas padėjo įveikti) „tinginiaujančios kojytės“ problemą. Dabar Lurda, palaikoma už rankų, tvirtai deda abi pėdutes, o ropodama kaire ir dešine spiriasi vienodai.
Tik naktinis miegas pasidarė neramus. Nebėra taip, kad atsigultų ir išmiegotų visą naktį nepabudusi. Atsirado naujas įprotis – pabudus atsistoti lovytėje. Naktį reikia keltis ir guldyti, o kartais ir į tėvų lovą atsinešti, kad vėl ramiai užmigtų. Nuo 5 iki 8 valandos ryto Lurda dažniausiai miega tėvų lovoje. „Kiek teko kalbėti su kitomis mamomis, visos sako tą patį, kad apie 7–8 mėnesį kūdikių miegas pasidaro neramesnis“, – sako Dainora.
Vakarais Lurda eina miegoti apie 10 vakaro. Vieną dienos miegelį praleidus, užmiega gana lengvai, o jei pamiega tiek, kiek anksčiau, reikia ir panešioti, ir lopšines padainuoti. Kartais mamos koncertai trunka iki valandos, kol Lurdytė visiškai atsipalaiduoja, nurimsta, užsidengia rankytėmis akis ir užmiega. Naktį prabūna su vienomis „Libero“ sauskelnėmis, nors ryte jos būna pilnutėlės, odelė iki šiol nėra nei iššutusi, nei paraudusi.
Lurdą pratins prie griežtesnio ritmo
Artėja rugsėjo pirmoji, kada Dainora išeis į darbą, palikusi dukrytę su tėčiu, išeisiančiu vaiko auginimo atostogų. Todėl paskutiniųjų vasaros savaičių užduotis – įpratinti Lurdą prie griežtesnio dienos ritmo, kad tėčiui būtų lengviau ją prižiūrėti. Dainora dirbs mokykloje ne pilną savaitę, tad permainos Lurdai neturėtų būti didelis stresas.
Konsultuoja vaikų neurologė Aušra Vosylienė
Aštuntą mėnesį stiprėja kūdikio poreikis ir mėginimai judėti į priekį. Sugebėjimai gali būti labai individualūs ir neatitikti „klasikinių“ šliaužimo ar ropojimo „normų“, gal tai bus paties kūdikio atrastas būdas. Šio amžiaus kūdikis jau turėtų bent šliaužti pilvu atgal ar pirmyn, stoti „keturiomis“ – sulenkti kojas, kelti užpakaliuką. Prilaikomas kūdikis stovi pilna pėda, kai kurie daro žingsnius. Tiesa, pažįstu ir savarankiškai vaikštančių 8 mėnesių vaikučių.
Vaikutis gali stotis ar klauptis įsikibęs, sėstis įsikibęs iš gulimos padėties. Sėdi tiesiai savarankiškai bent 5 sekundes.
Paima po vieną daiktą į kiekvieną ranką. Smulkius daiktus ima pirštais ir ištiestu nykščiu, neliesdamas delnu. Siekia daiktus keisdamas kūno padėtį.
Mažylis džiaugiasi žaidimais su tėveliais, pvz., slėpynėmis už baldų. Priešinasi guldomas aukštielninkas. Kai kurie „aptarnauti“ leidžia tik mamai. Kitų žmonių, vietų, daiktų gali nemėgti ar bijoti.
Kalboje turėtų atsirasti tylus šnabždėjimas. Mėgsta be galo kartoti išmoktus garsus, judesius, veiksmus.
Didėja savarankiškumas valgant, geriant – pats valgo sausainį, vaisių, geria iš laikomo puodelio. Jei tuo metu nedygsta dantys, seilėtekis turėtų mažėti.
„Mamos žurnalas“