Ar pagalvojote, kodėl taip dažnai nėštumo metu reikia daryti kraujo tyrimą ir kodėl gydytojai taip atidžiai tyrinėja atsakymų lapelius?
Hemoglobino kiekis kraujyje parodo, ar nėščiajai dar neprasidėjo geležies stokos mažakraujystė, kurią patiria beveik pusė nėščiųjų.
Kodėl paprasčiausias mikroelementas geležis toks svarbus nėščiai moteriai?
Geležis ir hemoglobinas
Kalbant apie mažakraujystę sakoma – „trūksta geležies“. Kas bendro tarp kraujo kokybės ir šio mikroelemento? Geležį organizmas naudoja hemoglobinui gaminti. O be hemoglobino nė vienas negalėtume gyventi – jis iš plaučių kapiliarų į audinius ir organus išnešioja deguonį.
Taigi geležis yra nepakeičiama deguonies pernešėja. Be to, ji daugelio fermentų, dalyvaujančių medžiagų apykaitos procesuose, sudėtinė dalis ir vienas iš komponentų, užtikrinančių pilnavertį augimą. Kai organizmui pritrūksta geležies, kraujyje sumažėja hemoglobino ir prasideda mažakraujystė – organizmas pradeda jausti deguonies badą, dusti.
Ar jau trūksta, ar dar ne
Hemoglobino kiekis nustatomas atlikus paprasčiausią kraujo tyrimą. Sveikos moters 1 litre kraujo turėtų būti 116-160 gramų hemoglobino (o geležies kiekis – 14,3-26 mmol/l).
I ir III nėštumo trimestrais anemija diagnozuojama, kai hemoglobino (Hb) koncentracija kraujyje mažesnė kaip 110g/l, II nėštumo trimestrą – kai mažesnė kaip 105g/l.
Moteris ir be kraujo tyrimo gali suprasti, kad pradėjo trūkti geležies. Štai pagrindiniai požymiai, kurie sako, kad geležies ir hemoglobino per mažai:
Alpimai
Išblykšta veido oda ir gleivinės (liežuvis, burna)
Oda gali tapti sausa, šiurkšti, vaško atspalvio
Jaučiamas silpnumas
Trūkinėja lūpų kampučiai
Slenka plaukai, jie tampa šiurkštūs
Nagai tampa trapūs, lūžinėja ir „žydi“, gali įgauti šaukštelio pavidalą
Kartais būna subfebrili kūno temperatūra (37-38°C)
Žemas arterinis kraujospūdis (100/60 mm Hg ir mažiau)
Mirga akyse
Sumažėja apetitas
Žemas arterinis kraujo spaudimas
Skauda galvą, ji svaigsta
Skauda ryjant
Mažėja atsparumas infekcinėms ligoms
Dirbant fizinį darbą greitai pavargstama
Padažnėja kvėpavimas
Sunku susikaupti
Greitai kinta nuotaika
Gali atsirasti noras valgyti nevalgomus dalykus – ledą, molį, kreidą, tešlą, žalią bulvę
Kiek reikia geležies
Per parą žmogus turi gauti 2-2,5 mg geležies. Jos yra daugybėje maisto produktų. Daugiausiai geležies turintys produktai:
Raudona mėsa (jautiena, veršiena, kepenys)
Žuvis, paukštiena
Burokėliai
Pupos, pupelės, žalieji žirneliai
Raudongūžiai kopūstai
Krienai
Petražolės, dilgėlių, burokų lapai
Grybai
Kiaušinių tryniai
Džiovinti vaisiai, riešutai
Slyvos, granatai, žemuogės, vynuogės
Morkos
Pomidorai
Net bulvės
Tačiau manoma, kad žmogaus organizmas pasisavina tik 1/10 su maistu gaunamos geležies. Todėl tais gyvenimo laikotarpiais, kai geležies organizme sumažėja, reikėtų vartoti maisto papildų su geležimi. Kadangi geležis yra nemalonaus skonio, patogiau vartoti maisto papildus su geležimi kapsulėse.
Geležies pritrūksta pastojus ir maitinant, valgant vegetarinį maistą, sergant mėnesinėmis, paauglystėje, po operacijų.
Kad organizmas iš maisto pasisavintų kuo daugiau geležies, reikia mokėti derinti maistą. Visi žinome, kad nepatariama mėsos užsigerti pienu.
Kodėl? Mat pieno produktai trukdo pasisavinti geležį. Geriausiai geležis pasisavinama su vitaminu C, todėl mėsą patariama valgyti su daržovėmis.
Geležį iš organizmo „išveda“ ne tik pienas, bet ir kava bei arbata, todėl geriant daug šių gėrimų irgi reikėtų vartoti geležies papildų. Iš daržovių žmogus pasisavina 2-10 proc. geležies, o iš raudonos mėsos – net 20-40 proc. Geležies iš augalinių produktų net 3 kartus geriau pasisavinama, kai šie produktai valgomi su mėsa, žuvimi ar paukštiena.
Nėščiosios ir mažakraujystė
Nėštumo metu padidėja geležies poreikis, nes mamos turimą geležį pasiima vaisius. Vaisiui geležies nepritruks, gamtos taip suplanuota, kad vaisius gali pasiimti geležies tiek, kiek reikia, nepriklausomai nuo to, kiek tos geležies liks mamai. Vaisus pradeda kentėti nebent tada, kai mamos kraujyje geležies sumažėja iki kritinės ribos (hemoglobino kiekis kraujyje mažesnis nei 90 g/l). Tuomet mažiau geležies gavęs vaikelis patiria deguonies trūkumą ir gali gimti mažesnio svorio, neišnešiotas.
Geležies stokos anemija dažniausiai pasireiškia po 20 nėštumo savaitės.
Įsčiose augančio vaisiaus organizmas kaupia geležies atsargas (kaulų čiulpuose, kepenyse, blužnyje). Tų atsargų vaikučiui turi pakakti gimus. Jei mamai trūks geležies, vaikutis nesukaups pakankamų jos atsargų, todėl gimus jam tų atsargų gali pritrūkti. Todėl neišnešiotiems ir mažo svorio naujagimiams kartais skiriama geležies papildų.
Geležies atsargos sumažėja ir dėl nėščiųjų pykinimo, nes kaip tyčia pirmaisiais 3 mėnesiais, kai laikas kaupti geležies atsargas, moterys vemia, sutrinka virškinimas. Be to, geležies stokos mažakraujystė dažniau pasitaiko nėščiosioms, sergančioms lėtinėmis infekcinėmis ligomis (reumatu, lėtiniu tulžies pūslės, inkstų geldelių, ryklės migdolų, veido ančių uždegimu ir t.t.). Mažakraujyste dažniau sergama žiemą ir pavasarį, kai trūksta vitaminų.
Kai nėščioji serga mažakraujyste, labiau „kimba“ infekcijos, gresia priešlaikinis gimdymas.
Geležis ir mamos pienas
Maitinant kūdikį krūtimi žaidimo taisyklės išlieka – vaikelis pasiima su pienu tiek geležies, kiek jam reikia, o mamai – kas lieka, tas lieka. Jei mama valgys nepilnavertį maistą, laikysis dietos, nevartos nėščiosioms skirtų vitaminų, aišku, kad kūdikis su pienu iščiulps visas jos geležies atsargas ir susirgs mažakraujyste.
Neperdozuokite!
Didelis geležies kiekis turi toksinį poveikį. Kai per daug geležies patenka į organizmą, ją labai sunku pašalinti. Todėl be atodairos vartoti geležies turinčių vaistų negalima. Ant geležies papildų dėžučių visada rasite instrukciją, kiek galima suvartoti. Niekada neviršykite nurodyto kiekio, nevartokite geležies be gydytojo žinios, neatlikus kraujo tyrimų. Geležies papildus saugokite nuo mažų vaikų, nes net nuo 2-3 geležies tablečių vaikas gali sunkiai apsinuodyti.
Kaip gydytis?
Jei kraujo tyrimas parodė, kad gresia mažakraujystė, paprastai gydytojas pataria, kaip sureguliuoti dietą, skiria geležies preparatų, pamoko, kaip derinti produktus, kad organizmas geriausiai pasisavintų geležį. Geležies preparatus irgi reikia mokėti vartoti. Geležies preparatus reikia gerti 1 val. prieš valgį arba tarp valgymų, užgeriant vandeniu arba sultimis – tada geležies įsisavinimas geriausias. Geriant geležies preparatus po valgio, geležies įsisavinimas sumažėja 30 proc. Išgėrus geležies dozę po to valandą rekomenduojama negerti kavos, arbatos ir pieno. Nereikia geležies vienu metu gerti su gryno kalcio ir magnio preparatais, antibiotiku tetraciklinu ir skrandžio rūgštingumą mažinančiais vaistais (dėl vaistų tarpusavio sąveikos). Svarbiausia yra tinkamai subalansuoti savo mitybą.
Konsultavo ginekologė Dalia Ulevičienė
„Mamos žurnalas“