Jau ne vienus metus visuomenei medikai pasakoja, kokios svarbios mūsų sveikatai yra nepakeičiamosios riebalų rūgštys, iš kurių svarbiausia omega-3. Omega rūgščių yra daug, neturint medicininio išsilavinimo nėra paprasta susigaudyti, kuo kieviena ypatinga. Todėl šnekamojoje kalboje prigijo bendrinis žodis – omegos. Taigi – kodėl omegos mums tokios svarbios, ir kodėl pats svarbiausias metas, kai turime jas vartoti – nėštumas bei žindymas?
Omegos ir kūdikio smegenys
Šios rūgštys būtinos normaliam kūdikio smegenų, nervų sistemos ir tinklainės vystymuisi. Deja, mūsų organizmas pats riebalų rūgščių omega-3 negali pasigaminti. Daugiausia jų yra riebioje šaltųjų vandenų žuvyje, žuvies kepenyse, žuvies taukų produktuose bei maisto papilduose.
Aišku, kūdikis gali gauti šių rūgščių su mamos pienuku, tačiau omega-3 riebalų rūgščių kiekis motinos piene kinta, priklausomai nuo to, kiek riebios kokybiškos žuvies, tokios kaip lašiša, skumbrė, menkė, suvartojate. Mamos prisipažįsta, kad nedažnai gamina žuvų patiekalus. Kita vertus, vis pasigirsta nuomonių, kad su riebiosiomis žuvimis reikia elgtis atsargiai – manoma, kad Baltijos jūroje pagautos žuvys yra užterštos, tad jų valgyti reikia saikingai.
Todėl paprasčiausias ir saugiausias būdas užtikrinti, kad mažylis pakankamai gautų omega-3 riebalų rūgščių, būtinų nervų sistemai bręsti, kūdikio periferinei nervų sistemai, imuninei bei kaulų struktūrai vystytis – vartoti papildus, turinčius omegų.
Riebalų rūgštys omega-3 labai svarbios ir mokymosi bei pažinimo procesui. Dažnai vaikams, pasižymintiems vadinamuoju hiperaktyvumo sindromu, t.y. nesugebantiems susikaupti, išsiblaškiusiems, labai judriems trūksta omega-3 riebalų rūgščių. Tokiu atveju vaikų neurologai irgi rekomenduoja gerti papildų, turinčių omegų.
Kokius papildus geriausia rinktis, kad pakaktų omegų, skaitykite čia
Parengė Rasa Grinkevičienė