Norite pagimdyti būsimą Nobelio premijos laureatą – vartokite omegas

Jūratės Čiakienės nuotr.

Jūratės Čiakienės nuotr.

Galbūt jums girdėtas posakis „Žuvis – smegenų maistas?“ Mokslininkai patvirtina, kad tai tiesa.  Žubyse yra omegų, o viena iš omega rūgščių, vadinamoji dokozahekseno riebalų rūgštis (toliau DHR), yra medžiaga, kuri „maitina“ smegenis. DHR nervų ląstelių sienelės sudedamoji dalis, todėl yra viena iš svarbiausių medžiagų smegenų ląstelėms vystytis ir atsinaujinti.

Tyrimai parodė, kad vaikai, papildomai vartojantys DHR, lengviau ir tiksliau atlieka loginio mąstymo reikalaujančias užduotis nei tie vaikai, kurie DHR nevartojo.

Beje, polinesočiosios riebalų rūgštys Omega-3 atrastos tik 1970 metais. Žmogaus organizmas šių medžiagų negamina, todėl turi jų gauti su maistu. Daugiausiai jų turi šaltųjų vandenų žuvys. Jei žmogus norėtų gauti pakankamai Omega-3 rūgščių su maistu, turėtų 2 kartus per savaitę suvalgyti po 200 g riebios jūrų žuvies (lašišos, sardinės, menkės, tuno).

Kadangi vaisiaus organizmas pats pasigaminti Omega-3 negali, nėščiai moteriai šių medžiagų turi pakakti „už du“ – ir sau, ir vaisiui. Vadinasi, ji turėtų žuvies valgyti dar daugiau. Iki šiol neaišku, kodėl daugumą nėščių moterų „traukia“ valgyti sūrias žuvis. Galbūt tai yra natūralus organizmo reikalavimas gauti daugiau Omega-3 rūgščių. Toms, kurios žuvies nemėgsta, lieka vienintelis būdas gauti nepakeičiamų medžiagų – papildai su omegomis.

Lygiai ta pati teorija galioja kalbant ir apie žindomus kūdikius. Jei moteris žindo, jai reikia dvigubai Omega-3, nes su pienu šių medžiagų turi pakankamai gauti ir kūdikis.

Kodėl vaisiui reikia omegų

Omega-3 rūgštys dalyvauja sudėtinguose ląstelių membranų atsinaujinimo procesuose. Įtodyta, kad Omega-3 yra nepakeičiama medžiaga smegenims. Tyrimais nustatyta, kad Omega-3 vaisiui labiausiai reikia paskutiniuoju nėštumo trimestru, o kūdikiui – pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Būtent tuo metu šios nepakeičiamos polinesočiosios riebalų rūgštys aktyviausiai dalyvauja vystantis smegenims, nervų sistemai, akių tinklainei.

Tiriant DHR kiekį naujagimių bambagyslėse, paaiškėjo, kad pirmagimių jis yra gerokai didesnis, nei antro ar trečio gimusio tos pačios motinos kūdikio. Vadinasi, laukiantis ne pirmą kartą reikėtų vartoti daugiau žuvų taukų nei laukiantis pirmą kartą.

Galima teigti, kad vaikelis pasiima iš mamos viską, ko jam reikia ir reikės ateityje. Omega-3 rūgščių atsargos savaime neatsistato. Todėl norėdama, kad visi jos vaikučiai būtų sveiki ir protingi, mama tų medžiagų turi gauti papildomai.

Daugiau apie omegas skaitykite čia:

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

 

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


+ aštuoni = 12

Kitos temos: