Pavasarį pagerėjus orui vaikai pasileidžia į lauką, prasideda kiemo traumų sezonas. Kai vaikas stipriai pasitempia raiščius, susitrenkia, ar, neduok Dieve, susilaužo, tai veiksmai žinomi – važiuojame į priėmimo skyrių. Kai vaikas nusibrozdina, įsipjauna, įsidreskia, – ne visada aišku, kada tvarkytis su žaizda patiems, o kada vežti pas gydytojus.
Kada pakaks naminės pagalbos
Kai žaizdelės paviršinės, su jomis nėra daug vargo. Įsidrėskimus, nubrozdinimus tiesiog nuplaukite švariu vandeniu, odą aplink žaizdą apvalykite dezinfekuojamuoju tirpalu, pačią žaizdą galite patepti gijimą skatinančiu geliu ir, jei reikia, uždėkite sterilų tvarstį ar užklijuokite pleistriuką. Jei vaikutis jautrus, sako ar rodo, kad skauda, galite duoti nuskausminamųjų dozę, atitinkančią amžių ir svorį.
Kada vežti siūti
Pamačius didesnę žaizdą, sunku reaguoti be emocijų. Gydytojai prašo – nepameskite galvos ir parodykite vaikui, kad nieko baisaus neatsitiko. Jei žaizda gilesnė, nuo jos kraštų reikia nuvalyti kraują bei purvą. Tai galima padaryti ir tekančiu vandeniu. Žaizdos kraštus reikia nudezinfekuoti antiseptiniu skysčiu (svarbu, kad jo nepatektų į pačią žaizdą).
Esant kraujagyslių vientisumo pažeidimui, pagrindinis tikslas – sustabdyti kraujavimą. Jei žaizda nedaug kraujuoja, pakanka aptvarstyti steriliu bintu. Jei kraujuoja stipriau, reikia žaizdą tamponuoti, uždėti spaudžiamąjį tvarstį ir vaiką gabenti į priėmimo skyrių. Juo labiau pas medikus reikia važiuoti, jeigu žaizda gili ir žiojėja (žaizdos kraštai prasiskyrę). Tokią žaizdą reikia susiūti.
Kelios taisyklės, kalbant apie žaizdų siuvimą:
Susiūti geriausia per pirmas 6 valandas nuo traumos. Jeigu žaizda neinfekuota, galima susiūti ir per ilgesnį laiką, bet geriausia – nedelsti.
Jei žaizda didesnė nei 1 cm arba gilesnė nei 1 mm, tikėtina, kad ją susiūs.
Siuvamos ir tos žaizdos, kurios atrodo nedidelės, bet kraštai prasiskyrę, nutolę vienas nuo kito.
Susiūta žaizda gyja geriau, susidaro mažesnis randas. Todėl siuvimo tikrai nereikia bijoti. Siuvama nuskausminus.
Važiuoti į priėmimo skyrių – stresas ir vaikui, ir tėvams, tačiau, kylant nors mažiausiam nerimui, pasirodyti gydytojams verta – jie greitai ir profesionaliai sutvarkys žaizdą ir patars, kaip ją prižiūrėti gyjant.
Rekomendacijos žaizdoms gyjant
Nors atvirai laikomos jau nekraujuojančios žaizdos gyja geriau, ypač mažiems vaikams šią taisyklę sunku pritaikyti, nes jie mėgsta žaizdas liesti, krapštyti, kasyti. Todėl galimos nebent žaizdų „oro vonios“, kai trumpam nuimsite pleistrą ar tvarstį ir užimsite vaiką kokia nors veikla, kad jis į žaizdą nekreiptų dėmesio. Žaizda pakvėpuos, ir gijimas paspartės.
Jeigu vis dėlto laikote žaizdą atvirą, reikia ją labai saugoti, neliesti nešvariomis rankomis, stengtis nesuprakaituoti, nebūti dulkėtoje aplinkoje.
Žaizdai gyjant, gali atsirasti tempimo pojūtis ir net niežulys. Kad gijimas vyktų sklandžiai ir sukeltų kuo mažiau psichologinių problemų vaikui, medikai rekomenduoja, gydant vaikams žaizdas, naudoti daugiafunkcinį gijimą skatinantį gelį, kuris dezinfekuoja, stimuliuoja gijimą, skatina odos audinių regeneraciją ir rando prevenciją. Tai labai svarbu bet kokios žaizdelės atveju ir ypač esant giliai ir komplikuotai žaizdai.
Konsultavo vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras
Susiję straipsniai