Dvi mamos – Dovilė Servienė ir Martyna Janulionienė – įgyvendino savo idee fix ir sukūrė puslapį #mamakeliauja. Nes, patikėkite, ruošiantis į kelionę su mažais vaikais, mamoms kyla tokių specifinių klausimų, apie kuriuos nekalba jokie kelionių forumai.
Pasakoja Martyna.
Gimus vaikui, pasibaigia vakarėliai? Netiesa!
Martyna ir jos vyras, jau kurdami šeimą, buvo aistringi keliautojai. Martyna keliavo ir pradėjusi lauktis pirmojo vaikučio. Kai gimė dukrytė Gabija, trims mėnesiams kelionės nutrūko. Kol vieną dieną sulaukė draugės kvietimo vykti į jos trisdešimtmetį Odesoje. Kas pasakė, kad susilaukęs kūdikio turi sėdėti namie, o vakarėlius ir linksmybes su draugais atidėti vėlesniems laikams? Nors iš 20-ies svečių tik Janulionių šeima atvyko su kūdikiu, tai netrukdė švęsti ir pramogauti iš širdies. Kuo vaikas mažesnis, tuo paprasčiau – pavalgo mamos pieno ir miega gryname ore. Nuskridę į Odesą, visi dar pasimėgavo švelnia rugsėjo šiluma, tuo vadinamuoju aksominiu sezonu prie jūros.
Gabija ten miegodavo daugiau, negu namuose, tad tėvai irgi galėjo pailsėti, o ir auklių buvo visas būrys.
„Dabar galvoju, kad galėjome pradėti keliauti ir dar anksčiau, nuo pat Gabijos gimimo. Juk kelionės labai išblaško kasdienybės rutiną. Kiekviena kelionė –tarsi gaivaus oro gurkšnis tėvams, o ir pačiam vaikui naudinga pakeisti namų aplinką“, – sako Martyna.
Po Ukrainos šeima keliavo į trumpas keliones į Lenkiją ir Daniją, kurias Gabija sėkmingai ištvėrė. Pasitreniravus keliauti po Europą, nebebuvo baisu skristi ir į tolimą kelionę – į Balį.
Balis – dovana dukros gimimo proga
Vyras nupirko lėktuvo bilietus į Balį – kaip dovaną dukrytės Gabijos gimimo proga. Martyna prisimena, kaip grįžusi iš gimdymo namų gulėjo lovoje, o vyras jau planavo kelionę, kuri tuo metu atrodė dar toli – po pusmečio. Jauna šeima suplanavo, kad išskris sausio 1-ąją ir Balyje pabus 3 savaites. Gabijai tuo metu turėjo būti pusė metukų.
„Ten žiemą tobula su mažu vaiku – jokių ligų, švelniai drėgna, šilta. Tiesa, paskutinę savaitę Gabija susirgo. Rytą prabudo tarsi sukandžiota. Iš pradžių manėme, kad sukandžiojo mašalai, kurių ten nemažai, – gal pamiršome papurkšti? Nufotografavome tuos spuogelius ir nusiuntėme pažįstamai gydytojai į Lietuvą. Ji iškart parašė, kad panašu į vėjaraupius. Bet Gabijai vėjaraupių forma buvo lengva, net be temperatūros. Labiausiai bijojome, kad neleis skristi lėktuvu namo. Tačiau viešbučio gydytojas apžiūrėjo dukrytę ir davė leidimą skristi. Kol reikėjo grįžti į Lietuvą, tie spuogeliai ir sugijo“, – pasakoja Martyna.
Kita problema Balyje – kur rasti kūdikiams tinkamo maistelio? Gabijai kaip tik buvo pusė metukų, ji ką tik pradėjo ragauti papildomo maisto. Kai vietinių gyventojų Martyna paklausė, kodėl parduotuvėse nemato maisto kūdikiams, jie nustebę atsakė, kad iki metų kūdikiai valgo mamos pieną ir bananus. Vis tiek viename prekybos centre pavyko rasti stiklainiukų su tyrelėmis, kurios labai pravertė keliaujant. Radę tas tyreles nupirkdavo visas, kiek toje parduotuvėje būdavo, nes leisti laiką ieškant tyrelių tikrai nebuvo šeimos tikslas.
Po kelionės į Balį Martynai ir kilo mintis, kad būtų naudinga sukurti keliaujančių mamų puslapį, kurios dalintųsi patirtimi: ar viešbučiuose yra maitinimo kėdučių, ar pakankamos higienos sąlygos keliauti su kūdikiais, ar tinkamas maistelis mažyliams, draudimas, ligos, ką įsidėti įkelionę, kur keliauti patogu ir t.t. Kartais žmonės bijo keliauti, galvodami, ar bus saugu, ar ras nusipirkti sauskelnių, įprastų produktų.
Vienišos mamos irgi keliauja
Pasakysime iš karto, kad Martyna nėra vieniša mama, tačiau šią vasarą teko pabandyti ir tokį kelionės būdą, nes Gabijos tėtis dėl darbų negalėjo prisijungti prie keliaujančių draugų būrio. Kelios šeimos suplanavo savaitės atostogas trijose Graikijos salose, kiekvienoje saloje rezervuojant tik po dvi ar tris nakvynes.
„Labai įdomi patirtis buvo man pačiai, kaip su metų ir dviejų mėnesių vaiku kelionėje susitvarkysiu viena. Labai ačiū draugams, kurie padėjo visada, kai tik reikėdavo pagalbos, prie visko prisitaikė, nežinau, ar jie labiau pavargo, ar pailsėjo, bet aš tobulai atsigavau“, – šypsosi Martyna.
Ji ragina nebijoti keliauti ir vienišas mamas su vaikais, nes fiziškai visada kažkas padės, net jei ir nebūtų draugų, visada yra oro uosto darbuotojų, stiuardesių. Pavyzdžiui, skrisdamos į priekį Martyna su dukryte sėdėjo toliau nuo draugų, bet nuolat sulaukdavo stiuardesių klausimų, ar ko netrūksta, ar nereikia pagalbos. Ta baimė, kad lėktuve negalės užsiimti su vaikučiu pasikeisdami su vyru, pasirodė nepagrįsta. Su mažąja Gabija žaidė kaimynai, atsirado kitų vaikų, kurie prieidavo pakalbinti mažylės.
Martyna sako, kad ilgesnį skrydį vaikui ištverti yra net lengviau nei trunkantį porą valandų, – per ilgesnį laiką pavargęs mažylis užmiega. O skrendant iš Graikijos salos Santorini į Atėnus, Gabija net nespėjo užsnūsti, nors jau buvo gerokai pavargusi, kol oro uoste praėjo registraciją ir saugos tarnybas.
„Graikijoje išbandėme dar vieną keliavimo būdą – plaukimą laivu. Laivai, o tiksliau – keltai, buvo gana dideli, net nejutome bangavimo ir supimo. Supant mūsų Gabija beveik visada užmiega, šįkart teko su ja vaikščioti po denį ir žaisti. Kelionė į Mikonos salą truko 4 valandas, kitos buvo trumpesnės: į Naxos ir Santorinio salas –apie valandą“, – pasakoja Martyna.
Rudenį Martynos laukia dar viena tokio tipo „vienišos mamos“ kelionė. Kelios mamos su panašaus amžiaus vaikučiais skris į Barseloną pasišildyti. Martynai tai bus dar vienas iššūkis, nes jau laukiasi antrojo vaikelio ir pilvukas turėtų būti jau nemažas. Tikimės, savo įspūdžius papasakos #mamakeliauja puslapyje.
Dvi draugės – skirtingų kelionių gerbėjos
Martyna sako, kad jos su bičiule Dovile mėgsta skirtingus keliavimo būdus. Dovilė mieliau išbando „ viskas įskaičiuota“ paslaugas šeimoms, kokias paprastai siūlo Turkijos ar Bulgarijos kurortai, o Martyna mėgsta dinamiškesnes keliones, kurias planuoja patys.
Keliaujančių mamų puslapį kuruoja abi bičiulės, nes supranta, kad viena dalis šeimų mieliau rinksis poilsį prie baseino, kaip kad Dovilė, kita – mažiau nuspėjamas keliones, kaip kad Martyna. Tiek vieniems, tiek kitiems rūpės daugybė klausimų apie vaikų mitybą, medicinines paslaugas, pramogas užsienyje.
Tad abi bičiulės savo patirtimi dalinasi viešai ir kviečia kitas mamas aktyviai prisijungti, nes kitų mamų pasakojimai apie keliones dar labiau įkvepia keliauti ir atrasti. Prie šio virtualaus keliautojų klubo galima jungtis www.facebook.com #mamakeliauja, taip pat instagram@mamakeliauja. Daugiau įkvepiančių istorijų galite paskaityti puslapyje www.mamakeliauja.lt
„Mamos žurnalas“