Vidurių užkietėjimas – tai apsunkintas tuštinimasis, kai vaikas tuštinasi rečiau kaip 3 kartus per savaitę. Tai vienas daugelio ligų požymių.
Vidurių užkietėjimui būdinga:
Retas tuštinimasis kietomis, sausomis išmatomis, jos gali atrodyti kaip stulpas ar spirelės.
Skausmas tuštinantis ir apatinėje pilvo dalyje.
Kraujas ant sauskelnių, kelnaičių ar išmatose.
Apetito stoka.
Padidėjęs nervingumas, irzlumas, bloga, nepastovi nuotaika.
Dažniausios vidurių užkietėjimo priežastys:
Maitinimo problemos, pvz., maisto trūkumas arba vienarūšiškumas, dirbtinis kūdikio maitinimas kai kuriais mišiniais, sausas maistas, maiste mažai augalinių skaidulų.
Psichologinės priežastys, baimė tuštintis, pvz., jei vaikui skaudėjo, kai jis tuštinosi, kitą kartą jis tuštintis bijos.
Kai kurios ligos, pvz., rachitas, vitamino D perdozavimas, išangės įtrūkimai (atsiradę, kai buvo sunkiai tuštintasi).
Įgimtas polinkis tuštintis kietai ir retai (šeimos, giminės nariai tuštinasi retai, jų išmatos standžios).
Įvairios virškinamojo trakto ligos, pvz., celiakija, Hiršprungo liga, endokrininės ligos (hipotirozė, cukrinis diabetas), alergija karvės pienui, kai kurios nervų sistemos ligos.
Kai kurie vaistai.
Bloga vaiko priežiūra: kai nedaroma mankštos, masažo, retai būnama lauke.
Jei vaikas tuštinasi retai, bet neskausmingai ir ne kietai, ar tai jau vidurių užkietėjimas?
Ne, tai ne vidurių užkietėjimas. Kiekvieno suaugusiojo, vaiko tuštinimosi dažnis yra nevienodas ir tai yra normalu, nes priklauso nuo to, ką ir kiek valgo, paveldėtų savybių ir daugelio kitų priežasčių. Svarbiausia tai, kad vaikas gerai jaustųsi ir jo nejaudintų tuštinimosi problema.
Kokio amžiaus vaikams labiausiai užkietėja viduriai?
Žindomam kūdikiui viduriai gali staiga užkietėti tuomet, kai pradeda trūkti pieno. Išvada: pasisverkite mažylį ir jei aptiksite, kad trūksta svorio, papildomai duokite pieno mišinių. Mamos pastebi, kad kūdikiams viduriai užkietėja, kai trūkstant motinos pieno jie maitinami mišiniais. Tai nėra taisyklė.
Tuštinimosi pobūdis priklauso nuo to, ką vaikas valgo. Pradėjus vaiką maitinti vienarūšiu maistu (pavyzdžiui, duodant daug miltų patiekalų ir neduodant daržovių) viduriai gali užkietėti.
Tėvai pastebi, kad vaikui užkietėja viduriai, kai jis pradeda lankyti darželį ar mokyklą. Kodėl?
Vaikas bijo tuštintis jam neįprastoje aplinkoje, nes ten yra „kitaip“ nei namuose – nepatogus tualetas, tuštindamasis vaikas negali likti vienas, neužsidaro durys, nėra kabliuko, ne toks tualetinis popierius arba jo visai nėra. Tada vaikas sąmoningai vidurius „užlaiko“ – tai nėra tikrasis vidurių užkietėjimas. Jei pastebite, kad pradėjus lankyti darželį ar mokyklą sutriko vaiko tuštinimasis, turėtumėte apie tai su vaiku pakalbėti, įtikinti, kad nereikia bijoti kitur padaryti „kaka“. Jei tai nepadeda, pasitarkite su darželio auklėtoja, kad ji sudarytų vaikui sąlygas ramiai vienam pasėdėti tualete. Svarbu neleisti procesui „įsisenėti“. Kita vertus, daugybė žmonių svetimose vietose negali pasituštinti vis gyvenimą.
Tačiau nėra taisyklės, kad vaiką išleidus į darželį ar mokyklą jam būtinai užkietės viduriai.
Kas skystina vidurius?
Pasinaudokite šiais patarimais:
- Kai viduriai užkietėja žindomam kūdikiui, vietoje vienos krūties leiskite ištuštinti abi krūtis.
- Jei kūdikis maitinamas dirbtinai, vieną mišinį pakeiskite kitu.
- Teisingai paruoškite mišinį, nedėkite daugiau miltelių negu gamintojas nurodo instrukcijoje.
- Prieš žindymą/maitinimą kūdikį paguldykite ant pilvo ir leiskite pagulėti ant kieto pagrindo, pvz., stalo, užkloto antklode.
- Kelis kartus per dieną prieš maitinimą/žindymą kūdikio pilvuką pamasažuokite pagal laikrodžio rodyklę. Tinka ir bendrasis masažas.
- Prieš maitinimą (jei kūdikiui yra maitinamas mišinėliais ir jam sukako 4 mėn.) duokite 20-30 ml tirštų šviežių slyvų, morkų, obuolių sulčių arba 20 ml (4 arbatinius šaukštelius) skusto obuolio arba tiek pat trintos virtos morkos.
- Jei sureguliavus mažylio mitybą, viduriai vis tiek užkietėja, kreipkitės į gydytoją.
- Klizmos daromos tik tuomet, kai nepadeda jokios kitos priemonės, nes kūdikis prie jų pripras ir pats nesistengs tuštintis.
- Į išangę nekaišiokite jokių „muiliukų“, termometrų, nes prie jų, kaip ir prie klizmų, mažylis pripras ir bus nepaprastai sunku atpratinti.
- Neleiskite vaikui ilgai sėdėti ant puoduko, žaisti.
- Neskubinkite mokyklinio amžiaus vaiko, esančio tualete.
- Be gydytojo leidimo vaikui neduokite jokių vaistažolių, nes jos gali sukelti priešingą efektą – viduriai gali pradėti kietėti.
- Jei įtariate, kad vidurių užkietėjimo priežastis yra psichoemocinė, (pvz., vaiką išleidus į darželį ar mokyklą), o vaiko raminimas namuose nepadeda, dera pasikonsultuoti su psichologu.
- Judrūs vaikai lengviau tuštinasi.
- Kai kurie vaikai lengviau pasituština po šiltos vonios arba suvalgę rupaus maisto, pavyzdžiui, sugraužę morką.
Dieta užkietėjus viduriams:
Galintys kramtyti vaikai turi valgyti kuo įvairesnį maistą, kuriame yra daug maisto skaidulų, pvz., pačių įvairiausių žalių (geriau nei virtų) mišrainių su aliejumi, vaisių, džiovintų slyvų, abrikosų, persikų, rupaus malimo grūdų, pvz., rugių, avižų gaminių.
Pieną reikėtų pakeisti jogurtu, rūgpieniu.
Reikėtų vengti ryžių, kukurūzų, bananų ir patiekalų su jais.
Duokite vaikui atsigerti tiek, kiek nori. Tinka tirštos, tik ką pagamintos sultys bei vaiko mėgstami skysčiai. Vietoje sulčių, kad ir tirštų, geriau tinka daržovių bei vaisių tyrelės. Daržovių tyrelėse augalinės ląstelienos yra daugiau nei vaisiuose ir uogose.
Duokite gerųjų bakterijų (probiotikų), kurie pagerina žarnyno veiklą.
Maistas yra geriau virškinamas ir pasisavinamas, kai paisoma valgymo ritmiškumo.
Kada jau griebtis vaistų?
Kai nepadeda sureguliuota dieta ir kitos pašalintos priežastys. Duoti galima tik tuos vaistus, kuriuos skyrė gydytojas, ir taip, kaip jis skyrė, nes kiekvieno vaiko poreikiai yra individualūs.
ATSAKYMAI Į SKAITYTOJŲ ATSIŲSTUS KLAUSIMUS:
Dukrytei 2 mėnesiai, tuštinasi kas 4 paras. Dažnai turiu jai padėti statydama klizmutę. Gydytoja liepė duoti avižų nuoviro, morkų, obuolių sulčių. Tačiau tai nepadeda, masažas irgi neveiksmingas. Maitinu pati. Kaip jai padėti, kai pilvukas išsipūtęs ir kietas, o pati negali prastenėti?
Motinos pienas labai gerai pasisavinamas ir todėl mažai lieka medžiagų, kurias reikia pašalinti. Antra vertus, motinos piene yra medžiagų, kurios padeda išvengti vidurių užkietėjimo, kai motinos pieno kūdikiui užtenka.
Dukrą pasverkite ir gydytojos paklauskite, ar gerai priauginėja svoris ir ar nėra požymių, kad trūksta pieno.
Paprašykite siuntimo pas vaikų chirurgą (labai retai pasitaiko kai susiaurėja žarna, esanti prie išangės, ir dėl to pasunkėja tuštinimasis).
Stebėti, gal dukrai pilvuką labiau pučia po kokio nors maisto, kurį Jūs suvalgėte?
Avižų nuoviras, morkų, obuolių sultys yra skysčiai, neturintys maistinės vertės ir augalinių skaidulų, todėl yra mažai vilčių, kad jie padės tuštintis.
Be to žindomam kūdikiui, kuriam užtenka jo motinos pieno, tokių skysčių negalima duoti.
Klizmutės nėra išsigelbėjimas, nuo jų būna nepaprastai sunku atpratinti. Gydytojas pirmiausia turėtų išsiaiškinti vidurių užkietėjimo priežastį ir po to, priklausomai nuo situacijos, taikyti vienokį ar kitokį maitinimą bei gydymą.
Dukrytei 2 metai, jos labai kieti viduriukai. Gal tai paveldima, nes pati turiu panašią problemą. Kaip galėčiau dukrytei padėti?
Paveldėjimas gali turėti įtakos. Kiekvienoje šeimoje jos mitybos įpročius dažniausiai formuoja MAMA – gal šeimos mitybos racione yra per mažai maisto medžiagų, kurios užtikrina normalų tuštinimą?
Dvejų metų asmenybė jau turi sugebėti pati kramtyti gruboką maistą, todėl trintas gali kietinti išmatas. Dukrai dera kasdien 2-3 kartus per dieną duoti įvairių šviežių (nevirtų, nekeptų ir kitaip neperdirbtų) daržovių, vaisių, uogų salotų mišrainių, pagardintų įvairiais šalto spaudimo aliejais (arba vitaminu C, arba citrinos rūgštimi, arba smulkintais lazdyno riešutais, saulėgrąžų branduoliais). Vieną kartą salotas gaminkite iš vienų produktų, kitą kartą – iš kitų. Į valias duokite valgyti Lietuvoje užaugintų obuolių, slyvų, šaldytų trintų juodųjų serbentų, aviečių ir kitokių uogų (išskyrus mėlynes), prieš maitinimą pagamintų trintų spanguolių, obuolių, slyvų, morkų tyrelių (suprantama, kiekvieną kartų vis kitokių). Mažiems vaikams patinka spalvingi, skirtingų skonių patiekalai. Visus baltų miltų duonos patiekalus pakeiskite juodų ruginių ar pilkų (avižinių) miltų gaminais su saulėgrąžomis, smulkintais grūdais. Šviežią pieną pakeiskite jogurtu be priedų, kefyru, rūgpieniu. Varške nereikėtų piktnaudžiauti.
Tinka avižų dribsnių košės ir kiti jų patiekalai, o ryžių, kukurūzų, manų košes pakeiskite grikių koše. Kasdien su daržovių garnyru dukrai duokite minkštai išvirtos smulkintos mėsos arba paukštienos, kartą per savaitę – žuvies. Užkandžiams duokite vaisių, senelio sode užaugusių uogų, o ne sausainių. Neduokite arbatžolių arbatų. Didesnėse maisto parduotuvėse yra sveiko, ekologinio maisto poskyrių, o juose – įvairių produktų, pagamintų su sėlenomis. Jų valgymas gelbsti užkietėjus viduriams.
Ar normalu, jei krūtimi žindomas kūdikis tuštinasi tik kartą per savaitę? Išmatos nėra labai kietos ir nepanašu, kad jam skaudėtų pilvuką.
Jeigu kūdikio svoris auga normaliai (o apie tai pasako jo gydytojas), savaitę nesituštinęs kūdikis būna linksmas ir guvus, nepučia pilvuko – nieko daryti nereikia. Motinos pienas yra labai gerai pasisavinamas – mažai lieka medžiagų, kurias tenka pašalinti.
Kaip suprasti, ar vaiko viduriai užkietėję? Dukrai 3 metai, ji tuštinasi kas trečią dieną, bet jaučiasi gerai.
Kiekvienas suaugęs žmogus ir vaikas tuštinasi jam būdingu dažniu. Svarbu, kad tarp tuštinimosi žmogus jaustųsi gerai. Vidurių užkietėjimas diagnozuojamas tuomet, kai konkretaus vaiko tuštinimosi dažnis suretėjo ne mažiau kaip 2 kartus per atitinkamą laikotarpį ir išmatos taip pasikeitė, kad tapo kieto stulpo arba spiriukų pavidalo. Jeigu dukra tuštinasi kas trečią parą ir jaučiasi gerai, nieko daryti nereikia.
5 metų vaiko labai užkietėję viduriai, tuštinantis net pasirodo kraujo. Gydytoja pasiūlė vidurius laisvinančią arbatą ir vaistų, bet bijau, kad vaikas prie jų pripras ir be vaistų visai nebepasituštins.
Pirmiausia dera atrasti pasikeitusio tuštinimosi priežastį, ją pašalinti ir tik po, jei priežastį pašalinus viduriai liks užkietėję, pradėti gydyti. Staiga atsiradusio (nepriklausomai nuo vaiko amžiaus) vidurių užkietėjimo priežastys: pasikeitusi dieta (vaikas gauna daug smulkaus malimo miltinių produktų ir mažai daržovių, vaisių); sąmoningai nesituština, nes tuštinimosi procedūra kelis kartus jam sukėlė nemalonius jutimus; vaikas gydomas vaistais, kurie lėtiną žarnyno judesius; vaikas gydytas antibiotikais (šiuo atveju tiks „gerosios“ žarnyno bakterijos). Sergantys kai kuriomis nervų ligomis vaikai tuštinasi rečiau. Paprastai nervų liga diagnozuojama anksčiau, nei atkreipiamas dėmesys į retą ir skausmingą tuštinimąsi.
Tai, kad tuštinantis pasirodo kraujo, yra įrodymas, kad įplyšusi išangė ir tai tuštinantis sukelia skausmą. Todėl dera vaiko gydytojo paprašyti siuntimo pas vaikų chirurgą ir su juo pasikonsultuoti. Retai besituštinantiems pirmiausiai sureguliuojama dieta ir tik po, jei vis dar reikia vaikui padėti, skiriamas vienas iš vaistų, laisvinančių vidurius. Dėl konkretaus vaisto naudojimo dera pasitarti su vaiko gydytoju, nes ne visi jie tinka kiekvienam vaikui, pvz., suaugusiesiems skirti vaistai vaikams netinka.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Labai dėkui už išsamų straipsnį! O ką daryti, kai suaugusiam kietėja viduriai?? man vaistinėje efarma vaistininkė rekomendavo arbatos Transit, tam kartui gerai padėjo, bet aš norėčiau, kad tie viduriai neužsikimšinėtų…
Mano mergyte 1.7 men tustinames y diena 3 kartus bet labai sunkiai ir labai mazai matau kajp jai sunku stenet wisa parausta net uzpakaliukas sutrukinejas ir paraudes ka daryti? Ar reikia kreiptis pas seimos daktare? Ar waistinej paprasyt kad duotu waistu?
Sveiki turiu sunu 6metu, jis labai retai tustinas per 7dienas, 1-iena karta per diena tustinas,ir jam pastaruoju laiku pradejo skaudeti pilviuka.
Jis labai megsta miltinius patiekalus.
As jam suduodu sauksta aliejaus ir tai nepadeda.
Darau svieziu sulciu jam morku ir obuoliu jis morku nemegsta tai daugiau obuoliu itarkuoju,ir tai nepadeda,nezinau ka daryti.
Buvom pas daktarus jam uzkieteje viduriai, ir ka daktarai pasiulys jei ne vaistu,o as esu pries tuos vaistus,vistiek teko pirkt,pirma diena pagerem kita diena neimanoma suduot nes jam tai nepatiko granules.
Nebezinau ka jam duoti kad tik pralaisvintu,mes net jau naudojam microlax.
Laba diena, man nuo vidurių užkietėjimo arbatos nepadeda, bet atradau PharmaNord firmos danišką Bio-Fiber papildą. Į jo sudėtį įeina ląsteliena. Užkietėjus viduriams pageriu svaitę ir susitvarko.
beveik 3 men kudikis. maiyinu pati. tustinasi labai retai, bet ne kietai. kartais nesitustina ir iki 8-10 dienu. svorio priaugineja per pirmus 2men po1700g tai pieno manau neteuksta. vartojom gerasias bakterijas. biogaia jas pabaigus compliflora. jokio efekto. gyditoja teigia, kad tai toks kudikio ritmas. gal jau vertetu kreiptis i specialista? vaikas nesiskundzia,bet pasteni be efekto. o diena pries tustinimasi gadina ora su kvapu stipriu.
laba diena jau savaite laiko negaliu padaryti reikalu geriu arbatas vandeni ir niekas nepadeda ka dar galite pasiuliti
Laba diena,
Dukrytei yra 1m7men,vago ivairu maista,kaip sakant viska,bet yra uzkieteje viduriukao,tuatinasi dabar kas antra diena,labai kietai (kaip oziukai), obuoliu sultys,slyvu sultys,morkos nepadeda,ka patartumete?
Laba diena, turiu mamytem klausimuka, turiu dukryte jai trys savaites, ir labai pucia viduriukus, vakar diena paskutini karta tustinosi, visa nakti buvo labai pikta, nakti prastai miegojo ir stipriai raitesi. Buvom pas daktare vakar sake daryti manksteles kojytem, taciau nepadeda. Ka daryti?