Trečdalis nėštumo jau praeityje, o tavo gyvenime įvyko tiek daug pakitimų. Nesijaudink, tu prie jų priprasi. Juk iš tikrųjų pats svarbiausias vaidmuo šiame procese tenka ne tau. Palaipsniui tavo žmona ir jos organizmas irgi pradeda prisitaikyti prie nėštumo ir mokosi susitvarkyti su visais atsirandančiais sunkumais.
Psichologiniai pakitimai
Dabar slenka ramus, stabilus nėštumo periodas. Visi nemalonūs nėštumo pradžios požymiai išnyko, žmona jaučia energijos antplūdį, pagerėja jos nuotaika, sugrįžta normalus miegas. Jus abu perpildo džiugesio pojūtis dėl savo vaiko laukimo, labiau tikite sėkminga nėštumo baigtimi, nes persileidimo pavojus dabar labai mažas.
II trimestru paprastai visiškai atsistato organizmo energetinis balansas. Dabar pirmą kartą pajutusi vaiko judesius, moteris nurimsta, jaučia džiaugsmą. Tačiau kai kurios moterys tampa išsiblaškiusios, galvoje chaosas, būsena būna nemaloni. Tau krenta į akis jos nuolatinis pasinėrimas į save, į savo pojūčius, ji pradeda daugiau galvoti apie gimdymą. Todėl tu šiuo metu gali jaustis užmirštas, atstumtas.
Dabar pats laikas tau psichologiškai pasiruošti vaiko pasirodymui, artėjantiems pokyčiams. Juk tada, kai namuose pasirodys maža verkianti būtybė, iš esmės pasikeis ne tik žmonos, bet ir tavo gyvenimas. Jeigu tu psichologiškai būsi pasiruošęs tėvo vaidmeniui, tave mažiau nervins bemiegės naktys, mažylio verksmas. Aišku, kad jaunų tėvų gyvenimo lengvu niekaip nepavadinsi. Šis įvykis atneš jums abiems daug rūpesčių. Juk atsiras mažas gyvas žmogutis su savo charakteriu, reikalaujantis daug dėmesio – ne tas amžinai patenkintas mažylis iš sauskelnių reklamos. Tačiau būtent su šiuo nauju žmogučiu jus visam gyvenimui susies meilės siūlas, meilės, kuri atsiranda jau dabar, dar jam gyvenant įsčiose. Todėl žmonos nėštumo periodas – geriausias laikas vyrui pasiruošti galimiems pasikeitimams.
Šiuo laikotarpiu jokiu būdu negalima pamiršti padidėjusio moters jautrumo. Labai dažnai net tos moterys, kurios pasižymėjo šaltakraujiškumu ir santūrumu, nėštumo metu tampa nervingos, kankinamos nuolatinio nerimo. Kartais nėščias moteris pradeda kamuoti košmarai. Tu gali padėti savo žmonai. Mylimo žmogaus, vaiko tėvo parama nėščiai moteriai padeda kitaip pažvelgti į savo būseną.
Tuo metu visiškai nepakanka vadinamojo „budinčiojo“ mandagumo, kai užsiėmęs savo interesais vyras abejingai pasiteirauja: „Na, kaip reikalai? Tau viskas gerai?“ Taip vyras net nebando parodyti, kad jį jaudina žmonos būsena, jos nuotaika. Jis tarsi griežtai nubrėžė ribą savo gyvenime, kur žmonai ir būsimam mažyliui skiriama labai mažai vietos. Toks vyro požiūris žeidžia moterį, ji paliekama viena su savo problemomis ir nerimu. Juk būtent tuo metu padedami pamatai būsimos šeimos harmoningiems santykiams. Dėmesio stoka, neatidumas moteriai, kai ji laukia vaiko, vėliau gali atsisukti tau pačiomis nepageidautinomis pasekmėmis.
Kai kas tokiam požiūriui paprieštaraus. Išties dauguma vyrų tiesiog neturi laiko skirti daug dėmesio savo žmonai. Juk savo laiko „liūto dalį“ skiria darbui. Tačiau taip vyrai patys ruošia sau dirvą vėlesnėms problemoms atsirasti. Žmona jautriai jaučia visus tavo nuotaikos atspalvius. Ir dar jautriau ji viską jaučia, kai laukiasi mažylio.
Tavo dabartinis vaidmuo
Negalima neįvertinti tavo vaidmens tokiu atsakingu moters gyvenimo periodu, kaip vaiko laukimas. Tradiciškai buvo manoma (o dar ir dabar yra nemažai taip manančių), kad vyro vaidmuo apsiriboja vien tik materialiniu šeimos aprūpinimu. Juk ir be to yra daugybė svarbių dalykų, dėl kurių atsakomybė gula ant vyro pečių.
Daugybė tyrimų įrodo, kad vaiką labai stipriai veikia tėvų santykiai nėštumo metu. Mažylis, esantis motinos įsčiose, reaguoja tiek į mamos, tiek ir į tėčio meilius ir ramius balsus. Todėl, jeigu tu dažnai kalbi su mažyliu, glostai suapvalėjusį žmonos pilvelį, vaikas jautriai reaguoja į tavo žodžius ir pripranta prie tavo balso. Pagaliau ir tu pradėsi daug jautriau žvelgti į savo žmonos nėštumą ir į savo dar nepasirodžiusį mažylį.
Vaiko laukimo metu būsimi tėvai turėtų vengti bet kokių barnių ir santykių aiškinimosi. Šeimos konfliktai negatyviai veikia tiek moters, tiek ir vaiko nervų sistemą. Juk šiuo metu motina ir jos būsimasis vaikas sudaro vieną visumą. Todėl bet kokios neigiamos nėščiosios emocijos nepalankios normaliai vaikui vystytis.
Niekas nepaneigs, kad šiuolaikinis gyvenimo ritmas diktuoja savo sąlygas. Todėl pati nėščioji ir jos sutuoktinis negali užsidaryti savo pasaulyje, vengdami bet kokių kontaktų su aplinkiniais. Didesni ar mažesni stresai, neigiamos emocijos neišvengiami, tačiau tai nereiškia, kad reikėtų pasiduoti jiems. Tau reikėtų būti ypač išmintingu, kad sumaniai apsaugotum savo žmoną nuo visiškai nereikalingų sukrėtimų.
Paprastai žmonės stengiasi pasidalinti savo problemomis su artimaisiais. Šis noras atrodo visiškai natūralus. Juk aptariant problemas galima kitaip pažvelgti į situaciją ir surasti teisingą elgesio variantą.
Tačiau net jeigu tu įpratęs aptarti su žmona visas atsiradusias problemas, nėštumo metu geriau atsisakyk įpročio detaliai aptarinėti nereikšmingus konfliktus savo darbe, laikinus asmeninius sunkumus. Žmoną šiuo periodu reikėtų saugoti nuo nereikalingo jaudulio. O savo vyro nemalonumus nėščioji moteris suvokia ypač jautriai. Net jeigu nemalonumai nebūtų ypač svarbūs, moteris gali dramatizuoti situaciją, kankindama save įvairiomis abejonėmis ir neramiu laukimu.
Jeigu tu sugebi išlaikyti savo emocijas ir nejaudini savo nėščios žmonos be reikalo, jai galima tik pavydėti. Pasirūpink dėl to, kad sutuoktinė patirtų kiek galima daugiau teigiamų emocijų. O pakanka tik ją pralinksminti. Iš tiesų, nėščiosios laisvalaikis – labai svarbi problema, kuria tau reikėtų pasirūpinti.
Tuo metu, kai laukiatės vaiko, pageidautina, kad tu kiek galėdamas daugiau laiko praleistum namuose.
Aišku, būtų kur kas naudingiau, jeigu nesėdėtumėte namuose, o kartu eitumėte pasivaikščioti, pažiūrėti gerą kino filmą, paklausyti koncerto, savaitgalį praleistumėte mūsų kurortuose rekomenduojamose sveikatingumo programose ir t.t. Neprotinga atimti iš savęs įprastinių pasitenkinimų šaltinių dėl kartais atsirandančių nėščios moters kaprizų ir įgeidžių.
Jeigu anksčiau moters gyvenimas buvo kupinas įvykių ir įdomus, tai dabar, kai ji laukiasi mažylio, ji dažnai atsisako daugumos malonumų. Jos gyvenimas teka ribotame pasaulyje, susidedančiame iš namų, TV laidų, interneto ir knygų bei žurnalų skaitymo. Kai kurioms moterims to pakanka tam, kad jaustųsi visiškai laimingos. Bet kitos labai skausmingai išgyvena tokią situaciją, kai priverstos atsisakyti mėgstamo darbo, bendravimo su įdomiais žmonėmis. Tu būtinai turi suvokti savo sutuoktinės norus ir pasistengti jai padėti.
Visų pirma, ką tu gali padaryti, jeigu žmona jautriai išgyvena šį laikotarpį – padėk jai priprasti prie naujų sąlygų. Juk nėštumas ne liga, o ji ne ligonė. Todėl iš esmės keisti gyvenimo būdą nėra jokios prasmės.
Pagaliau tai net žalinga. Pasirūpink, kad žmona nesijaustų vieniša, net jeigu pats ištisas dienas praleidi darbe. Išeiginėmis dienomis arba vakarais galima nueiti į svečius arba priimti pas save draugus. Dažnai nėštumo metu jauna šeima atsisako linksmo laiko leidimo, atimdama iš savęs daug teigiamų emocijų.
Nepaneigiama tiesa – tu būtinai privalai padėti savo žmonai ir namų ūkio ruošos darbuose.
Tyrimais įrodyta, kad šeimose, kur vyras elgėsi su moterimi nėštumo metu dėmesingai, vaikai gimsta ištvermingesni bei sveikesni. Ir nieko čia nuostabaus. Psichologinis komfortas, kurį jaučia motina mažylio laukimo metu, tiesiogiai veikia vaiko organizmą. Ir, savaime suprantama, sūnus ar duktė gims sveikesni ir stipresni.
Dar būdamas pilvuke, vaikas jaučia tėvų nuotaikas, susipažįsta su jų balsais, sugeba juos atskirti nuo kitų. Todėl negailėkite jam meilės ir šilumos, nesipykite su aplinkiniais, nepasiduokite konfliktinėms situacijoms.
Šiuo metu pats laikas ir tau įsitraukti į bendravimą su mažyliu. Padėjęs ranką ant žmonos pilvo, pasakok jam, kaip praleidai darbo dieną, ką nuveikei, ką galvoji veikti. Nepamiršk prieš miegą tuo pačiu būdu palinkėti savo mažyliui ramios nakties. Tai įdomus ir labai svarbus žaidimas su vaiku.
Nuogąstavimai dėl moters patrauklumo
Nėštumas – labai sudėtingas procesas, kuriame nėra neesminių, antraeilių detalių. Moterį ir būsimą vaikutį veikai viskas: mityba, gyvenimo būdas, gyvenimo sąlygos, poilsis, darbas, nuotaika, aplinkinių požiūris ir t.t
Nėštumo metu sustiprėja visi moters pojūčiai. Jai, kaip niekada, reikia ne tik rūpesčio ir dėmesio materialinei gyvenimo pusei, bet ir dvasinio ryšio su vyru. Juk vaiko gimimas – tarpusavio meilės įrodymas, jeigu pastojimo aktas nebuvo atsitiktinis.
Labai dažnai nėštumo metu moteris pradeda jaudintis dėl to, kad laikinai praranda dalį savo patrauklumo. Ypač jautriai tai išgyvena jaunos moterys, kurioms išorė yra meilės ir patrauklumo įrodymas. Būtent nėštumo metu tos moterys jaučia didelį nepatogumą: juk jos priverstos atsisakyti įprastų drabužių ir gyvenimo būdo. Labai dažnai atsitinka, kad vyrai per mažai dėmesio skiria panašioms problemoms, nevargina savęs tuo, kad dar kartą pasakytų žmonai ką nors malonaus, primintų, kad kaip ir anksčiau jis ją myli. Matydama tokį požiūrį, besilaukianti moteris pradeda jaudintis dvigubai. Ji gali pagalvoti, kad dabar visiškai nejaudina savo vyro kaip moteris, kad jis bet kuriuo momentu gali ją palikti. Nėščios moters fantazija gali prieiti prie to, jog vyras nepalieka jos tik dėl padorumo, nes jam gaila vaiko. Natūralu, kad tokios mintys skatina nuolatinę depresiją ir galbūt nervinį sutrikimą.
Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, jog žmonos problemos atrodo išgalvotos. Ir ji pati kartais atrodo kaip isteriška asmenybė, kuri tik ir ieško priežasties prikibti. Jeigu anksčiau tu daug negalvodavai apie savo elgesį su žmona, tai nėštumo metu tau teks kontroliuoti visus savo žodžius ir veiksmus. Reikėtų suprasti, kad tai, kas tau atrodo žaisminga, juokinga, žmonai gali pasirodyti tikras įžeidimas. Ypač tai būdinga visiškai jaunoms moterims, kurios dar neturi susiformavusio stipraus savęs vertinimo. Ir būtent todėl nėštumo metu ir pirmaisiais mėnesiais po vaiko gimimo jos skausmingai išgyvena savo grožio „praradimą“.
Saugokitės blogų emocijų
Suprantama, kiekviena besilaukianti mama galvoja apie savo vaiko sveikatą. Jei nėštumo metu moteris būna ypač jautri, nuolat blogos nuotaikos, reikia žinoti, kad tokia būsena toli gražu nėra nekalta, kaip atrodytų iš pirmo žvilgsnio. Tai gali sukelti rimtų sveikatos problemų.
Neatsitiktinai daugelyje tautų manoma, kad nėščiajai draudžiama žiūrėti į nemalonius reiškinius, į tai, kas bjauru, negražu, nes negatyvus reginys būtinai paveiks vaiką. Panašiu požiūriu reiktų pasinaudoti ir šiuolaikiniams žmonėms. Pasirūpink, kad žmona nežiūrėtų siaubo filmų, neskaitytų gausios informacijos apie negatyvius mūsų gyvenimo reiškinius, kad nepapultų jai informacija apie vaikų ligas ir t.t. Priešingu atveju ji gali nuolat galvoti, kad jos vaiko laukia panašus likimas.
Idealu, jei nėščioji yra apsupta ypatingu ne tik iš tavo, bet ir artimiausių žmonių dėmesiu. Tačiau visiškai nebūtina, kad visos kalbos turėtų suktis tik apie laukiamą vaiką. Tokiais atvejais moteris pradeda jaustis savotišku „inkubatoriumi“, kuris domina aplinkinius tik dėl greito vaiko pasirodymo. Ji negali jausti ypatingo komforto, galvodama apie savo vaidmenį šeimoje ir apie tai, kokią reikšmę ji pati turi aplinkiniams. Jeigu tu matai ne visiškai delikatų ir taktišką elgesį su žmona iš artimiausių giminaičių pusės, laikinai apribok bendravimą su jais. Tai teigiamai veiks tiek jūsų šeimos santykius, tiek ir žmonos nuotaiką.
Reikėtų pasakyti, kad nėščiosios bendravimas su giminaičiais, kaimynėmis ar draugėmis toli gražu ne visada būna nekaltas. Kai kurie žmonės mėgsta pasakoti istorijas apie įvairias sunkias ligas, patologinius gimdymus ir pan. Pasakysiu vienareikšmiškai – nėščiajai tokios netinka. Ir jeigu tu žinai, kad kai kurie jūsų aplinkos žmonės mėgsta tokias kalbas, pasistenk, kad jie kuo mažiau bendrautų su žmona. Na, o jeigu tokie pasakojimai prasideda tau dalyvaujant, turėtum nedelsdamas pakeisti pokalbio temą.
Atsirinkite patarimus
Nėštumo metu būkite pasiruošę, kad visi aplinkiniai stengsis duoti jums įvairių patarimų. Prie to reikia priprasti, nepykti ir su humoru reaguoti į per daug įkyrius ar kartais nevisiškai tinkamus pamokymus.
Geriau pasitarkite su šeimomis, kurios jau turi mažų vaikų. Tačiau kaip elgtis vienu ar kitu atveju, geriausiai pasikonsultuokite su savo gydytoju.
Būsimų tėčių laukimo džiaugsmą gali aptemdyti netinkamas medikų elgesys su jais, kai jie kartu su žmona apsilanko apžiūrai. Vyrus dažnai žeidžia medikų požiūris į juos, kaip į stebėtojus ar neįprastus svečius, nes jie daugiau bendrauja su jų žmonomis. Vyrai mato ir jaučia, kad jų asmeniniai specifiniai poreikiai neatrodo svarbūs. Tačiau dėl to nenustok lankytis pas gydytoją. Nesidrovėk pats gydytojo pasiteirauti, kas rūpi.
Jeigu būsimi tėvai dar labai jauni, jiems gali atsirasti abejonių, ar nepaskubėjo jie žengti tokį svarbų žingsnį – tapti tėčiu ir mama. Abejonės gali negatyviai atsiliepti būsimo mažylio psichikai. Vaikas turi būti nešiojamas, o po to augti tikėdamas, kad jis yra laukiamas ir mylimas.
Tokiais atvejais sutuoktiniui jokiu būdu nereikėtų sakyti savo nėščiai žmonai apie tai, jog jeigu ji nelauktų vaiko, galima būtų nuvykti poilsio į užsienio kurortą, išvažiuoti į užsienį uždarbiauti, pirkti mašiną ir pan. Šiuo atveju būsimasis mažylis visiškai nekaltas ir jis turi teisę vystytis normalioje aplinkoje.
Būtų visiškai neblogai, jeigu vaiko laukimo periodu vyras ir žmona kiek įmanoma daugiau laiko praleistų su tais savo draugais, kurie jau turi vaikų. Bendravimas su mažais vaikais, jų žaidimai įtikins būsimuosius tėvus, kad jų sprendimas buvo teisingas. Juk būtent vaikai padaro šeimą tvirtą, o gyvenimą – įdomų.
Romualdas Šemeta, akušeris ginekologas, Nėščiųjų mokyklos vadovas, (tel.: 8687 64757).
„Mamos žurnalas“