Kuo ypatinga dvynukų auklė? Dvynukų ar trynukų besilaukiančios šeimos anksčiausiai ima galvoti apie auklę. Kokios pagalbos galima iš jos sulaukti, kodėl dvynukų auklė kiek kitokia, nei susilaukus vieno vaiko? Kai gimsta dvynukai ar daugiau, kalbamės apie du skirtingus auklių variantus. Pirmąjį pavadinkime „auklė-auklė“, o antrąjį „auklė-pagalbininkė“.
Pataria Ieva Augustinienė, agentūros „Mama ir auklė“ vadovė – kuo ypatinga dvynukų auklė.
„Auklė-auklė“
Tai žmogus, kuris jau turi patirties su kūdikiais (idealu – dvyniais), tačiau tinka ir pametinukus nuo kūdikystės prižiūrėjusi auklė. Jai galite palikti mažylius kad ir visai dienai išeidami į darbą ar mokslą, sportą, ir žinosite, kad „susitvarkys“. Tai reiškia, kad jai nebus problema pamaitinti ir užmigdyti du vaikus, išsiruošti su jais į lauką (jei nereikia nešti dar ir vežimo), padės sureguliuoti režimą, ramiai ir nepanikuodama nuramins pravirkusį ar pravirkusius. Tokios auklės labai vertinamos, savaime aišku, nepigios. Jos labai retai kada užsiima buitimi, jų pareigos – mažyliai, jų maitinimas, pasivaikščiojimas, lavinimas, higiena, o tai jau daug.
„Auklė-pagalbininkė“
Tai „dar vienos rankos namuose“. Ji daugiau padeda buityje, pagamina valgyti, kol mama žindo ar kažką kita veikia su vaikais. Patvarko, išskalbia, nueina į parduotuvę ar užsako maisto. Išvažiuoja su dvynukais vežimėlyje į lauką. Iš tokios auklės-pagalbininkės nereikalaujama, kad ji viena galėtų būti ir visada suvaldytų situaciją, jos psichologiniame profilyje neprivalo būti grafos „tinkama dirbti su naujagimiais“. Jos pagrindinė funkcija – padėti mamai, bet ne perimti vaikų priežiūrą. Tokios pagalbininkės turi būti ir energingos, ir lengvai sugyvenamos, kad vieni kitų nepradėtų erzinti.
Bet aš noriu, kad dvynukų auklė darytų viską! Noriu auklės, kuri ir tvarkosi, ir puiki su vaikais!
Gana dažnai išgirstame tokį prieštaravimą. Tačiau ar dažnai matote CV.lt skelbimą, kad ieškoma vyr. buhalterė-žurnalistė?
Auklė naujagimiui
Ji turi būti ir ypač jautri, ir ypač ir stabili. Pernelyg jautrus žmogus gali per greitai supanikuoti, imti elgtis neadekvačiai, gali būti linkęs į melancholiją ar depresiją, pradėti nebemiegoti – jautriai auklei reikia turėti ir stabilumo. Dirbant su dvynukais šeimoje reikia pagalbos, o ne dar vieno rūpesčio suaugusiojo pavidalu… Pernelyg stabilus žmogus – kitas kraštutinumas. Jis nebus toks jautrus mažylių poreikiams, sunkiai atspės, dėl ko jie verkia ar knirkia, nejaus vaikų emocijų. Nepalikčiau tokio žmogaus vieno su kūdikiais. Dėl to kuo mažesnis vaikas, tuo svarbesnis abiejų – jautrumo ir stabilumo – derinys. Tokių žmonių tikrai nedaug. Jų specializacija – prižiūrėti kūdikius, o ne šveisti namus, ir jie suvokia savo vertę.
Atsakomybės jausmas
Toks jau paradoksas: daug žmonių, kurie tikrai tiktų prižiūrėti pačius mažiausius, to prisibijo (toks mažas, trapus, toks svarbus žmogeliukas), o tie, kurie veržiasi į mažylių priežiūrą, dažnai neturėtų to daryti. Kodėl? Išgirskime jų vidinius argumentus – naujagimis ilgai miega, nedaug darbo… Jis nekalba, nepasiskųs… Tai ką, jis juk net neropoja, – paguldei lovelėje ir ramu… Dėl to – vienų perdėto, kitų nepakankamo – atsakomybės jausmo, supratimo apie vaiko poreikius, auklę naujagimiui surasti nelengva. O dar dviem…
Buitis
Geros auklės retai mėgsta tvarkytis, o geros tvarkytojos retai mėgsta prižiūrėti vaikus. O be to, namų tvarkytojos labai gerai uždirba, tad dėl ko joms imtis dar papildomų pareigų? Vieni vaikai mokykloje labiau mėgsta rašyti rašinius, kiti – spręsti matematikos ar fizikos užduotis. Kartais tai pasikeičia, bet dažniau apsiverčia, nei tampa dideliu pomėgiu daryti ir tą, ir tą. Taip ir su buhaltere, kuri rašo knygas, – įmanoma, bet reta. Geriau į buitį žiūrėti paprasčiau, jei norite universalios pagalbininkės, nepersistenkite su reikalavimais auklės darbui, o jei norite geros auklės ir tvarkos, pasamdykite tvarkymui atskirą žmogų.
Sugyvenamumas
Jei būsite su aukle kartu, įvertinkite ne tik auklės, bet ir savo charakterį. Ar sugebėsite nesikabinėti prie smulkmenų? Ar pavyks laiku ir mandagiai pasakyti, kas nepatinka? Ar teko samdyti žmonių, gyventi ilgesnį laiką su kitais, pavyzdžiui, bendrabutyje? Ar jūs – sugyvenamas žmogus? „Aš auklę samdausi ne tam, kad ją prižiūrėčiau“, – tokia frazė sukelia palengvėjimą ir auklės, ir agentūros darbuotojų veide. Kokia auklė tikrai netinka? Ta, kuri visą laiką kalba.
Auklės grafikas ir atlygis
„Auklė-auklė“ dažniausiai pati įvertina, kiek valandų gali dirbti per savaitę. Palyginus su standartinėmis 40 valandų per savaitę, tokios auklės gali paprašyti mažiau darbo valandų už orų atlyginimą.
„Dvynukjų auklė-pagalbininkė“ dažnai gali dirbti ir pilnu grafiku. Tačiau jei tiek nereikia, be problemų rasite žmogų, norintį dirbti mažiau. Galima aptarti ir valandinį apmokėjimą, tačiau laikykitės sutarto vidutinio valandų kiekio ir be reikalo grafiko nekaitaliokite. Pagalbininkės atlygis labai priklauso ir nuo kokybės to, ką ji daro, – kiek kruopščiai tvarko, ar moka skaniai ir įvairiai gaminti, ar gali perimti namų ekonomės pareigas?
Kada ieškotis auklės?
Jei reikia „auklės-auklės“, imkitės paieškos iškart. Pusė metų – tikrai ne per daug. Jei mes žinome, kad tokia auklė šiuo metu prižiūrimus dvynukus išleidžia į darželį, galime jau dabar parinkti auklę spalio mėnesiui.
Jei reikia pagalbininkės, iš anksto ieškotis irgi galima, tačiau tokių žmonių yra daugiau nei tų, kurios specializuojasi prižiūrėti dvynius. Turbūt būsite lankstesni ir dėl grafiko, svarbiausia, kad kažkas ateitų padėti, tad atranka bus ramesnė.
O kaip, jei dvynukai – ne pirmi vaikai šeimoje?
Tada kalbamės ir apie „didįjį“ (kuris kartais dar visai mažylis) ir jo poreikius. Žmogučiui svarbu, kad jis nesijaustų nustumtas, tad svarstome kartu su šeima, kaip emociškai kompensuoti ir kas bei kada tai galės padaryti.
O jūs pastebėjote, kad žmonės dažniausiai nusišypso, kai kalbama apie dvynukus? Agentūroje matėme ne vieną dvynių šeimą, ir net trynukų tėvelius, kurie buvo nepervargę, žavūs ir smagiai čiauškėjo apie vaikus. Taigi tikrai noriu nuraminti: dvynukai – įmanoma misija.