Vaiko išleidimas į darželį neabejotinai yra didžiulis įvykis ne tik vaikui, bet ir visai šeimai. Daugelis vaikų darželių, tokių kaip Vaikystės takas ir kiti, akcentuoja emocinį vaiko pasiruošimą šiam naujam gyvenimo etapui. Taigi nieko nelaukę pakalbėkime apie tai.
Kaip pranešti vaikui, kad jis eis į darželį?
Geriausia šio etapo pradžia yra emocinis vaiko paruošimas gyvenimo pokyčiams, tad pradėkime vaiką iš anksto supažindinti su mintimi, kad jis pradės lankyti darželį. Pradėkime kalbėtis likus kelioms savaitėms iki vaiko vedimo į šią įstaigą. Stenkimės tai įlieti į kasdienes situacijas ir kitais kūrybiškai būdais apie tai kalbėkime.
Paaiškinkime jam paprastai ir suprantamai, kas yra darželis, kaip jame praleidžiamas laikas ir, svarbiausia, kodėl jam taip svarbu ten lankytis – kiek daug jis išmoks ir kiek naujų draugų gali susirasti.
Nebijokite ieškoti pagalbos literatūroje. Rinkoje gausu knygų, kuriose įdomiai ir mažyliui suprantamai parodoma, kaip atrodo ikimokyklinuko diena ir rutina. Taip pat galime susirasti animacinių filmukų, kurių personažai eina į darželį arba dainų apie šią vietą. Jei mažylis mėgsta spalvinti, padovanokime jam spalvinimo knygelę, susijusią su šia tema. Jei jam labiau patinka piešti, nupieškime darželį ir dienos eigą. Žaiskime darželį su lėlėmis ar meškiukais. Paverskime jo pasiruošimą naujam gyvenimo etapui smagiu įvykiu, kurio tikrai nereikia bijoti.
Būtinai papasakokime, kas juo rūpinsis, kad su juo bus ir kiti ikimokyklinukai ir kokia darželio dienotvarkė, pavyzdžiui, kad yra skirtas laikas mokytis, žaisti, valgyti, ilsėtis, būti lauke. Taip pat svarbu pabrėžti, kad dienos pabaigoje mes jo visada lauksime – atvyksime pasiimti namo.
Tik neapgaukime ir nepelnytai nežadėkime aukso kalnų, kuriais vėliau tektų nusivilti. Ne idealizuokite, nes jūs patys nežinote, kaip viskas klostysis pradžioje. Čia tikrai nėra vietos gąsdinimui ar neigiamų emocijų perteikimui. Jei vaikas užduos klausimą, į kurį atsakymo jūs neturite, geriau pasakykite jam, kad būtinai pasiteirausite.
Kitas svarbus aspektas – vaiko socializacija. Likus keliems mėnesiams iki darželio pradžios, rekomenduojame pasirūpinti vaiko kontaktu su kitais vaikais. Pasistenkite, kad jis susitiktų su draugų vaikais ar pusbroliais, aplankykite juos ir pasikvieskite juos pas save. Kuo dažniau veskite vaiką į žaidimų aikštelę ar į parką, kur jis turi galimybę pažaisti su bendraamžiais. Tokiu būdu vaikas darželyje nepatirs šoko, kurį gali sukelti vaikų kiekis, triukšmas ir vaikiškas chaosas.
Adaptacija darželyje – ar tai gera idėja?
Atostogų metu darželiuose dažnai organizuojami adaptacijos užsiėmimai būsimiems darželinukams. Jei jūsų vaikas supranta tai, kad po kelių savaičių jis taps ikimokyklinuku, turėtumėte šia proga pasinaudoti. Tuomet jūsų vaikas turės galimybę susipažinti su savo auklėtoja ir kitu personalu, klase, vaikais iš būsimos grupės, žaislais, taip pat ikimokyklinio ugdymo tvarkaraščiu. Ir visa tai vyksta saugioje, draugiškoje atmosferoje mamos ar tėčio draugijoje.
Toks adaptacinis periodas gali padėti ir patiems tėvams, kurie gali tarpusavyje keistis patirtimi, ramiai pasikalbėti su auklėtoja ir pasidomėti likusiomis pasiruošimo į darželį smulkmenomis. Darbuotojai išsklaidys visas jūsų abejones ir patars, kaip išgyventi vaiko adaptaciją ir kaip jam joje padėti.
Daugiau apie darželio pradžią galite sužinoti čia: https://vaikystestakas.lt/priemimas-i-darzelius/.