Gražu, kai po krikštynų lieka nuostabus atsiminimas – nuotraukų albumas. Su fotografe – 2 vaikučių mama – Brigita Grigiene kalbamės apie krikštynų fotografavimą.
Ar reikia atskiros fotosesijos. Nuostabu turėti šeimos nuotraukų archyvą, smagu žiūrėti ir pastebėti, kokie žmonės buvo tuo laikotarpiu, kokia jų apranga, to meto stilius, aplinka, kurioje gyventa, papročiai. Smagu ieškoti kūdikio bruožų senelio ar prosenelio veide. Todėl visada skatinu nenumoti ranka į krikštynų nuotraukas – prieš šventę apgalvoti, kas fotografuos, kur bus fotografuojama.
Pati esu mama. Kai gimė pirmas vaikas, atsimenu, rinkomės gražiausius vežimus, lovytes, atrodė kad kūdikystė tęsis ilgai. Po to supratau, kad visa tai taip trumpa ir laikina – net nepastebime, kaip vaikai užauga, o, atrodo, ką tik kūdikėlį supau… Tai suvokus net nekyla abejonių – ar profesionaliai įamžinti nuotraukose krikštynas, ar tik keletą kartų nuspausti mobiliojo telefono fotoaparato mygtuką.
Kokį fotografą rinktis. Galbūt skambės banaliai, bet manau, kad žmogus, kuris nemoka prieiti prie vaikų (kalbu ne apie savus), niekada negalėtų jų fotografuoti. Vaikai fotografo neturi erzinti. Juk kiekvienas vaikas labai individualus, reikia mokėti kiekvieną prakalbinti, su vaiku susidraugauti, nes kitaip jis gali ir visos fotosesijos metu taip ir neatsiverti prieš fotoobjektyvą.
Internete rasite daugybės fotografų, kurie siūlosi fotografuoti krikštynas, kontaktus ir nuotraukų pavyzdžių. Peržvelkite ir pajusite, ar fotografas (dažniau tai būna fotografė) dirba su malonumu, ar jis myli vaikus. Renkantis fotografą atkreipkite dėmesį į jo nuotraukų stilių. Jums turėtų patikti ne viena kažkuri nuotrauka, o daugmaž viskas, ką matote.
Man patinka būti tarp vaikų. Fotosesijų metu vaikus stengiuosi sudominti, susidraugauti, užkalbinti, tapti ne bauginančia teta su fotoaparatu, o lygiaverte drauge. Žaidžiame, vaišinamės, su didesnėmis mergaitėmis puošiamės, su berniukais šaudome… Tada vaikai net pamiršta, kad čia fotosesija. Svarbu, kad vaikams būtų įdomu. Vaikams parodau, kokie jie yra nuostabūs, nufotografuoju, tuomet leidžiu jiems pažiūrėti į ekraną. Kartais jie mane nufotografuoja – visi tuomet juokiamės.
Kartą į vaikų fotosesiją pasiprašė draugė, norinti išmokti fotografuoti vaikus – tiesiog, pasisemti patirties ir pažiūrėti, kaip viskas vyksta. Kai pamatė, kiek tai užima laiko, pastangų dėl kelių įsimintinų kadrų… Daugiau vaikų fotografuoti ji nebenorėjo.
Todėl esu įsitikinusi, kad kūdikių ir vaikų fotografavimas pirmiausia turi patikti tam, kas fotografuoja, neturi būti našta. Fotografui turi patikti įsikūnyti į arkliuką ir joti kartu su vaiku, ropoti keturiomis arba laukti 2 valandas, kol nurims neramus kūdikėlis (labiau raminant mamytę, kad nesijaudintų – nuotraukų tikrai padarysime, ir gražių).
Argumentai, kodėl verta pasikliauti profesionaliu fotografu:
Nereikės rūpintis, ar pavyks nuotraukos, ar bažnyčioje ne per tamsu, kaip kur ir su kuo pozuoti.
Patyręs fotografas naudoja kokybišką fototechniką, todėl net ir esant prasčiausiam apšvietimui (pvz., bažnyčioje) ir oro sąlygoms galima padaryti tikrai kokybiškų nuotraukų.
Patyręs fotografas tėvams padės sudaryti fotosesijos planą – krikštynų scenarijų nuo pasiruošimo, ceremonijos iki fotosesijos, jei ji vyksta po bažnyčios (taip darau aš). Patyręs fotografas visada turės idėjų, kurias noriai pasiūlys, kaip krikštynų šventę padaryti įsimintiną, galbūt panaudos savo turimus aksesuarus, ar „pamatys“ Jūsų aplinkoje tam tikrų daiktų, kurios panaudos ir kurie tikrai papuoš nuotraukas.
Pastebėjau, kad mamos, kurios kreipiasi į mane, krikštynoms ruošiasi labai kruopščiai. Daug klausinėja, rūpinasi, tikisi pagalbos, patarimų, kaip vaikelio šventę padaryti kuo gražesnę. Iš anksto nusprendžiame, kuriame kambaryje fotografuosime vaikelio ruošimą, rengimą ir pan. Geriausia, kad patalpa būtų šviesi, geriausia, jei būtų natūralus dienos apšvietimas. Patariu, kaip sukurti namuose jaukesnę aplinką, ir tam visiškai nereikia daug investuoti. Tiesiog graži antklodėlė, keletas balionėlių – ir iškart tampa gražiau ir jaukiau.
Fotografas apgalvos fotosesijos vietas, pagal oro sąlygas iš anksto numatys alternatyvias vietas (gal pasiūlys savo studiją), bus pagauti „tie vieninteliai“ gražūs kadrai, o tėvai galės tik mėgautis vaikelio švente.
Maža tikimybė, kad iš fotografijų, gautų svečiams fotografuojant, išeis graži pilnavertė tos dienos šventės istorija. Be to, kai bus daug „paparacių“ – visas šventiškumas gali išgaruoti.
Fotografas (priklausomai nuo jo darbo ir nuotraukų stiliaus) visuomet padarys skirtingų nuotraukų, kad būtų kuo tiksliau atspindėtos šventės akimirkos: tiek reportažinio stiliaus, tiek kadrų, kuriuos tikrai įvertins ir įsirėmins vaikučio seneliai.
Turbūt vienintelis dalykas, kurio negalės padaryti geras krikštynų fotografas – tai garantuoti gero oro.
Tačiau patyręs fotografas visuomet ras būdą, kaip išsisukti iš tos situacijos.
Kur fotografuoti – lauke ar studijoje. Vasarą, mano manymu, fotosesija studijoje nereikalinga, nebent kelios nuotraukos ir tai – jei yra tikrai įdomus, nestandartinis sprendimas. Vasarą tiek aplinkui galima rasti fonų, pakeičiančių studijos dažniausiai baltus, pilkų pustoniu tonus – tai ir medžių lapai, ir parko takelis. Fotosesijų metų pagal susitarimą su tėveliais naudoju įvairius aksesuarus, priklausomai nuo vaikučių amžiaus – vežimėlius, lovytes ir pan. Patariu tėveliams, kokių žaisliukų atsivežti į fotosesiją. Vaikučiams patinka veiksmas, ir kuo mažiau pozavimo, todėl gražiausios akimirkos ir šypsenos užfiksuojamos ne specialiai pozuojant, o pagavus gyvą vaiko emociją…
Kad nuotraukos būtų įdomios. Visos krikšto šventės nebūtina užfiksuoti vien tik statytinėse pozuotose nuotraukose, todėl stenkitės, kad fotografijose atsispindėtų tos dienos emocijos, natūralios akimirkos. Nuotraukos bus neįdomios, jei keliose dešimtyse kadrų bus matyti TIK vaikelis. Kad nuotraukos būtų įdomios ir po keliasdešimt metų, stenkitės užfiksuoti ir platesniu kampu, kad matytųsi svečiai, bažnyčios didybė, kad būtų ir reportažinio stiliaus nuotraukų. Reportažas – tai tarsi pasakojimas, kas vyko tą dieną. Reportažinio stiliaus nuotraukoms labai svarbu detalės. Apsidairykite ir tikrai pamatysite kažką įdomaus – nufotografuokite stambiu planu vaikučio krikšto drabužėlį, batukus, krikšto dovanėles, o gal močiutės skruostu riedančią ašarą.
Pozuotų nuotraukų, žinoma, irgi turėtų būti bent kelios. Dažniausiai tokias nuotraukas įsirėminame, dovanojame seneliams.
Kada fotografuoti – prieš ceremoniją ar po. Kai krikštijami vaikučiai iki metų, dažniausiai fotografuojame pasiruošimą namuose, galima padaryti ir gražių portretukų. Ypač jei krikštynos vyksta šaltuoju metų laiku, o vaikutis dar nevaikšto – tuomet fotosesiją organizuojame namuose (šaltuoju metų laiku apranga nuotraukas ne visada puošia – kombinezonai, šiltos striukės, kepurės). Šį variantą tėveliai dar renkasi ir dėl to, kad po ceremonijos, ypač mažesni vaikučiai, užmiega ir jiems tikrai nerūpi fotosesija. Šiltuoju metų laiku ir su mažesniais, ir su didesniais vaikučiai fotografuojamės gamtoje, lauke, parke.
Kiek kainuoja krikštynų fotosesija. 2 val. bendro fotografavimo prasideda nuo 100 eurų, o gali siekti ir gerokai virš 300. Tai priklauso nuo fotografo patirties, vietos, ar bus fotografuojama visa šventė ar tik kažkuri šventės dalis, nuo fotografo žinomumo, nuo bendro paslaugos paketo.
Išsiaiškinkite, ką gausite už sutartą kainą: kiek laiko fotografuos, kiek nuotraukų pateiks, ar reikės papildomai mokėti už kurą. Pasidomėkite, ar fotografas teikia papildomas paslaugas (fotoknyga, fotofilmas). Galbūt jis turi kilnojama studiją, su kuria atvyktų pas Jus į namus, esant prastam orui.
Fotografo asmenybė irgi ne mažiau svarbu. Patyręs fotografas turėtų būti Jūsų „draugas“ – nestokojantis patarimų, kūrybingas, suprantantis, ko Jūs iš jo tikitės ir ką jis gali pasiūlyti. Susitikite su fotografu ir pažiūrėkite, ar sutampa Jūsų biolaukai, kartais tai kur kas svarbiau nei visi kiti dalykai…
„Mamos žurnalas“
Brigitos Grigienės nuotraukose – kadrai iš krikštynų
Kartais tenka ilgiau palukėti ir fotkinant jaunavedžius su mažaisiais, atliekant vestuvių fotografiją.