Mano krūtys išprotėjo. Pirmos dienos po gimdymo krūtims – perversmų metas

agne-skudiene

Akušerė Agnė Škudienė www.akuseresmokykla.lt

Pirmos dienos po gimdymo krūtims – perversmų metas.

Geriausia apie tai žinoti iš anksto. Akušerei perdavėme dažniausius jaunų mamų klausimus. Konsultuoja akušerė Agnė Škudienė, www.akuseresmokykla.lt

Pavojingi signalai, kad kažkas tikrai negerai

Karščiavimas ir šaltkrėtis.

Gripo simptomai („laužo kaulus“, nuovargis).

Viena ar abi krūtys paraudusios, ištinusios, kietos, skausmingos, karštos.

Pieno stazė (užsikimšęs latakėlis) nepranyko per 24 valandas.

Krūtyje matomas ar užčiuopiamas guzelis, kurį palietus skauda.

Spenelių skausmas žindymo metu ar tarp žindymų.

Speneliai paraudę, sausi, suskilinėję ar kraujuojantys.

SUKIETĖJO KRŪTŲ „GABALAI“ PO PAŽASTIMIS

Masažuoti, šildyti, ar šaldyti? Kai kur rašoma, kad reikia nešiotis ledukus po pažastimis.

Prasidėjus tikrojo pieno gamybai (maždaug trečią parą po gimdymo), krūtys tarsi išprotėja – vienoms sukietėja tam tikrose vietose gabalais, kitoms pritvinksta taip, kad tampa panašios į kalafiorą, nebetelpa į jokią liemenėlę ir pan. Jei jausmas tikrai nemalonus, rekomenduojama dėti šaltus kompresus (ypač tinka senas geras kopūsto lapo kompresas). Jokiu būdu nedėkite tiesioginio šalčio šaltinio, pvz. ledukų, prieš tai neįvynioję į sausą skepetą, nes galite nušalti odą. Kopūsto lapas šiuo atveju gali būti dedamas ant nuogos krūties, nes jis nėra storas ir šaltis greitai dingsta.

AR TAI PIENO STAZĖ

Ar tas krūtų sukietėjimas yra „pieno stazė“, kurią seniau liepdavo išmasažuoti?

Krūtų sukietėjimas, papilnėjimas pradidėjus pieno gamybai yra visiškai normalus reiškinys ir reikės laiko, kol smegenys (nes jos duoda signalą, kiek pieno gaminti) supras, koks yra pieno poreikis. Pieno stazė yra pieno latakėlio užsikimšimas. Jis užsikimšti gali nevisiškai ištuštinus krūtį, nešiojant stipriai aptempiančius drabužius ar net netinkamai sureguliavus kūdikio nešynę. Pieno stazę geriausiai pašalina žįsdamas kūdikis. Tiesiog reikia maitinti tokioje padėtyje, kad aktyviai dirbantis kūdikio smakriukas būtų nukreiptas į guzelio pusę.

Ką manote apie masažavimą namuose, kai pati moteris ištraiško krūtis rankomis?

Atsiradus pieno stazei, be žindymo pozos pritaikymo, galima atlikti ir švelnų savimasažą, kuomet šiltoje aplinkoje, pvz., prausiantis duše, lengvais braukiamaisiais judesiais masažuojama nuo krūties pagrindo spenelio link. Jei taikant visus metodus, pieno stazė neišnyksta per 24 valandas, reikia kreiptis į sveikatos specialistą, nes padidėja tikimybė susirgti mastitu.

LIEMENĖLĖ NAKTĮ

Kaip miegoti – su liemenėle ar be jos? Palaidos krūtys daugiau leidžia pieną, ir moteris atsikelia šlapia.

Dėl pieno balų ir dėmių kaltas hormonas oksitocinas – tai jis atpalaiduoja latakėlius, ir pienas ima tekėti.

Kaip žinia, kur kas daugiau oksitocino išsiskiria naktį, tačiau net ir tiesiog pagalvojus apie savo ramiai miegantį mažylį kai kurioms moterims peršlampa palaidinės. Jei vargina pieno balos lovoje, tikrai galima miegoti su liemenėle, tik svarbu, kad ji būtų sportinio tipo arba kuo paprastesnė, be lankelių, pakietinimų, natūralaus pluošto. Taip pat galima įsidėti daugkartinius medžiaginius įklotus. Sintetinių nerekomenduoju, nes natūralu, kad naktį jie bus rečiau keičiami, o tai gali sukelti iššutimus ar net pienligę.

Kiek dydžių padidėja krūtys po gimdymo?

Pirmosiomis dienomis po gimdymo, kai prasideda tikrojo pieno gamyba, krūtys gali padidėti 2–3 ir daugiau dydžių, tačiau nusistovėjus pieno gamybai, krūtys gali šiek tiek sumažėti. Kol kūdikis maitinamas tik mamos pienu, krūtys paprastai būna didesnės, pilnesnės nei nėštumo metu.

Nustojus žindyti, krūtys nebūtinai sugrįžta į priešnėštuminę būklę. Kai kurių moterų krūtys išlieka standžios, kai kurių – subliūkšta, tai priklauso nuo genetikos ir nėra tiesiogiai susiję su žindymu.

MAMYTĖS HIGIENA

krūtys

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Kaip dažnai plauti krūtis? Anksčiau liepdavo prieš kiekvieną maitinimą, dabar sako, kad nieko nėra geriau už natūralią mamos mikroflorą.

Specialiai plauti spenelių prieš kiekvieną maitinimą neberekomenduojama, užtenka kasdien nusiprausti po dušu. Tačiau labai svarbu reguliariai keisti liemenėlės įklotus, kad šiltai ir drėgnai esantys speneliai nesušustų, neįsimestų infekcija. Jei naudojate kremus ar tepalus, kurie, pagal instrukciją, negali patekti į kūdikio burną, tada, žinoma, prieš maitinimą krūtis nuplauti vandeniu su švelniu muilu būtina. Geriausia vengti naudoti tokius produktus, kurie kenkia mažyliui.

Kuo tepti apgriaužtus spenelius?

Pirmoji pagalba – po maitinimo iškart nusitraukti kelis galinio riebiojo pieno lašelius ir jais patepti spenelius. Labai padeda ir „oro vonios“ – leiskite krūtims laisvai pakvėpuoti. Jei nejauku vaikščioti nuogomis krūtimis, apsirenkite plonus marškinius, nesisekite sagų, o tik prisidenkite ir bent po pusvalandį taip pabūkite.

Antroji pagalba – specialūs vaistinėje parduodami kremai, geriausi tie, į kurių sudėtį įeina lanolino.

Svarbiausia – koreguoti apžiojimą, nes būtent neteisingas apžiojimas dažniausiai traumuoja spenelius

Ar naudoti dezodorantą? Sakoma, kad kūdikiui nepatinka dezodoranto kvapas, tačiau be jo juk mama gali skleisti prakaito kvapą, ar tai geriau?

Tiriant audinius po dėl vėžio pašalintų krūtų operacijų, randama medžiagų, kurios įeina į daugelio dezodorantų sudėtį. Žindant krūtyse suaktyvėja medžiagų apykaita, todėl yra rizika, kad tų galimai kancerogeninių medžiagų pateks ir į pieną.

Stiprius dezodorantus-antiperspirantus žindančioms mamoms galima naudoti tik ypatingais atvejais, o kasdien vertėtų rinktis natūralius dezodorantus ar tiesiog dažniau pažastis nusivalyti vandeniu sudrėkinta servetėle ar nosinaite.

KRŪTŲ SKAUSMAI

Ar gali krūtis skaudėti viso žindymo periodo metu? Kai kurios moterys rašo, kad joms visas žindymo etapas buvo skausmingas.

Skausmingas žindymas beveik visais atvejais yra neteisingo apžiojimo pasekmė. Labai gaila, kad tokiu atveju greitai išvis nutraukiamas maitinimas krūtimi, kartais maitinama motinos pienu, bet iš buteliuko. Jei žindymas yra skausmingas ir skausmo nepavyksta pašalinti savo jėgomis, būtinai kreipkitės pagalbos į kvalifikuotus specialistus.

Kartais moterys krūtis susižaloja ir neteisingai naudodamos pientraukį, pavyzdžiui, įjungdamos didžiausią greitį, nes nori sutaupyti laiko. Visada pradėkite nuo mažiausio greičio ir tik po truputį didinkite, kol pasieksite tinkamą.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


6 + aštuoni =

Kitos temos: