
Kai skauda galvą ar nugarą, kyla temperatūra ar kamuoja kosulys, savo būsenas galime aiškiai įvardyti ir išgerti reikalingą tabletę. Kalbant apie kraujo spaudimą, tokie konkretūs būti negalime.
Tai tarsi neapčiuopiama būsena, bet nuo jos daug kas priklauso. Manoma, kad net pusės Lietuvos gyventojų spaudimas yra nenormalus. Mūsų žurnalo skaitytojos patenka į rizikos grupę, kai kraujospūdis gali šokinėti. Jis dažnai nukrypsta nuo normos ne tik nėštumo metu, bet ir po gimdymo.
Skaičiai, kuriuos reikėtų atsiminti:
Normalus arterinis kraujospūdis yra nuo 90/60 mm Hg iki 139/89 mm Hg.
Pavojinga riba – nuo 140/91 mm Hg iki 159/95 mm Hg.
Jei spaudimas didesnis nei 160/95 mm HG, laikoma, kad žmogus serga hipertenzija.
Dabar dažnai vaistinėse yra kraujo spaudimą matuojantis prietaisas. Kraujo matavimo aparatėlį galima įsigyti ir tiesiog sau – patogų naudoti ir nebrangų, kuris tarnaus dešimtmečius. Tuomet visi šeimos nariai bet kada galės sužinoti savo kraujospūdį ir pasistengti užbėgti bėdai už akių. Jei moters kraujospūdis iki nėštumo buvo linkęs didėti, nėštumo metu kraujo spaudimo aparatą įsigyti itin pravartu.
Kodėl blogai, kai kraujospūdis nenormalus
Kraujospūdis gali būti normalus, per žemas, per aukštas ir šokinėjantis. Labiausiai rizikingas per aukštas kraujospūdis. Lietuvoje net 33 procentai moterų (ypač vyresnio amžiaus) skundžiasi per dideliu kraujospūdžiu. Jis didėja nuo įvairių ligų: inkstų, endokrininių ir nervų ligų. Kraujospūdis gali padidėti vartojant kontraceptikus.
Kai kraujospūdis padidėjęs, šią būseną reikia labai atidžiai sekti. Žmogus su padidėjusiu kraujospūdžių turi susitaikyti, kad į gydytoją teks kreiptis dažniau nei kitiems. Visi žinome padidėjusio spaudimo keliamą pavojų: gresiančius infarktus ir insultus. Žmonės, kurių kraujospūdis padidėjęs, 2 kartus dažniau serga miokardo infarktu ir net 7 kartus dažniau – smegenų insultu. Pavojinga ir tai, kad padidėjus spaudimui didėja ir kraujo klampumas, organizme užsilieka skysčio.
Nėščioji ir kraujo spaudimas
Nėštumo metu per kiekvieną konsultaciją moteriai matuojamas kraujospūdis. Atskaitos taškas – tie parodymai, kokie buvo užfiksuoti pirmojo apsilankymo metu. Pirmaisiais nėštumo mėnesiais kraujo spaudimas lieka toks pat arba nukrinta. Moterys jaučia mieguistumą, lengvą galvos svaigimą, greitai pavargsta. Kai kurioms moterims spaudimas būna kiek nukritęs net iki 20 savaitės. Per mažas kraujospūdis pavojų nekelia, jis tik slopina, atima energiją. Daug blogiau, jei nėštumo metu kraujospūdis kyla. Jei moters spaudimas padidėja nuo pirmųjų nėštumo dienų, tai jau vadinamoji nėščiųjų hipertenzija. Tokioms moterims pas ginekologą teks lankytis dažniau, atidžiau stebėti, ar neatsiranda tinimų. Padidėjęs spaudimas, baltymas šlapime ir tinimai rodo, kad prasidėjo gilesni medžiagų apykaitos sutrikimai. Kai nėščiosios kraujospūdis itin aukštas, tenka gultis į ligoninę.
Kodėl nėščiajai toks pavojingas padidėjęs kraujospūdis?
Jau kalbėjome apie padidėjusio kraujospūdžio sukeltus infarktus ir insultus. Tokie infarktai ir insultai gali įvykti placentoje. Per apmirusias placentos vietas nebegali cirkuliuoti kraujas, todėl vaisius patiria badą. Kaip jau kalbėjome, padidėjus kraujospūdžiui, padidėja ir kraujo klampumas, organizme laikosi skysčių.
Spaudimas gali šokinėti

Kai kraujospūdis padidėja kartais ir laikinai, nieko blogo. O taip gali atsitikti dėl fizinio krūvio, jautresnės nervų sistemos. Gydytojai gali papasakoti daug atvejų, kai vizito pradžioje moteriai pamatavo spaudimą ir jis buvo per aukštas, o vizito pabaigoje, kai moteris atsipalaidavo, spaudimas jau buvo normalus. Nėščiosios nervų sistema labilesnė, jautresnė, moteris greičiau susijaudina, aštriau į viską reaguoja, o dėl to ir pakyla kraujospūdis.
Jei kraujo spaudimas šokinėja, vadinasi, Jūsų nervų sistema jautriau reaguoja į dirgiklius. Tuomet patariama gerti raminamųjų žolelių arbatų.
Kaip pajusti, kad spaudimas pašoko ar nukrito
Dauguma žmonių, turinčių per aukštą kraujo spaudimą, jaučiasi gerai ir apie savo problemą nė neįtaria.
Kiti, kurių spaudimas aukštas, sako, kad ima tankiau plakti širdis, gali mausti pakaušį, raudonuoja veidas, muša prakaitas, greitai dūsta (pavyzdžiui, lipant laiptais), skauda galvą. Dažniausiai turintys aukštą kraujospūdį žmonės jaučiasi gerai, todėl kraujospūdį reikėtų dažnai matuoti, ypač tiems, kurie patenka į rizikos grupę.
Spaudimas krenta, kai sumažėja cirkuliuojančio kraujo kiekis (viduriuojant, nukraujavus, mažai geriant skysčių). Spaudimą mažina endokrininės ir nervų ligos, neigiamos emocijos, baimė. Vartojant migdomuosius vaistus, spaudimas irgi sumažės. Sumažėjus spaudimui, žmonės sako, kad atsistojus galva pradeda suktis ar akyse pasidaro žalia, nelieka energijos, dažnai skauda galvą.
Kaip taisyklingai pasimatuoti spaudimą
Aparatas tiksliausiai parodys jūsų spaudimą, jei matuositės praėjus pusvalandžiui po to, kai valgėte, dirbote, sukaitote. Prieš matuodamasi spaudimą, kelias minutes ramiai pasėdėkite, galite ir pagulėti.
Alkūnę padėkite ant stalelio širdies lygyje. Per dieną kraujospūdis keičiasi, priklausomai nuo to, ką valgėte, gėrėte, ar sušalote, sušilote, judėjote, gulėjote, susinervinote, pavargote. Matuojant kraujospūdį abiejose rankose jis bus nevienodas. Reikia matuoti mažiau dirbančios rankos spaudimą (kairiarankiams – dešinės, dešiniarankiams – kairės).
Jei spaudimas per didelis
Dažniau matuokitės kraujo spaudimą. Patogiausia įsigyti modernų kraujo spaudimo matavimo aparatuką.
Vartokite gydytojo skirtus vaistus.
Laikykitės prėskos dietos: valgykite nesūrų, neaštrų, maistą, venkite šokolado, rūkytos mėsos. Druskos per parą pakaks vos 2-5 gramų.
Atsisakykite kavos.
Per nėštumą stenkitės nepriaugti daug svorio, po nėštumo stenkitės greičiau atsikratyti antsvorio.
Po truputį sportuokite, judėkite, tiks ir ilgi pasivaikščiojimai.
Ilgiau pamiegokite, gerai išsiilsėkite, jei įmanoma, miegokite pietų miego. Išnaudokite poilsiui savaitgalius.
Venkite karštos saulės ir karšto vandens, saunos.
Kuo mažiau gerkite ir rūkykite. Dažniausiai insultas ar infarktas griebia po vaišių, vakarėlio. Blogiausias derinys turinčiam per aukštą spaudimą – cigaretė, puodas kavos ir naktinis darbas.
Jei spaudimas per mažas

Gydytojai juokauja, kad spaudimą pakelia nesveikas gyvenimo būdas.
Valgykite tonizuojančių medžiagų turinčio maisto: bananų, sūrio, silkės, razinų, pupų, šokolado, rūkytos mėsos.
Gerkite daugiau skysčių.
Venkite staigiai stotis iš gulimos ar sėdimos padėties.
Miegokite ant aukštos pagalvės.
Rytą pradėkite vėsiu dušu, mankštele. Labai tiks kontrastinis dušas, apsitrynimai šiurkščiu rankšluosčiu.
Gerkite arbatos, ypač tinka žalioji. Išgerkite ir kavos.
„Mamos žurnalas“